برای تعیین قیمت و خرید فلاورباکس بتنی در پروژه های خود باید فاکتورهای مهم و اساسی را در نظر بگیرید . قیمت این نوع از فلاورباکس به کیفیت متریال بتن  در مرحله ابتدایی  تولید ، نوع قالب ها و به روز بودن روش های قالب گیری گلدان شیب بندی وابسته است . لازم به ذکر است که انواع فلاورباکس های بتنی مانند شیب بندی ، زمینی و … طیف قیمتی متفاوتی دارند . شرکت سورن بام ارائه دهنده ی انواع خدمات در زمینه ی طراحی و اجرای فلاورباکس های بتنی متنوع با بهترین و بالاترین کیفیت و بهینه تربن قیمت می باشد .

فلاور باکس های بتنی

فلاور باکس های بتنی

فلاورباکس بتنی چیست ؟

در تعریف فلاورباکس بتنی باید گفت که این فلاورباکس ها نسل جدیدی از گلدان ها می باشند که با استفاده از تکنولوژی های جدید تولید می شوند و بیشتر برای فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرند . فلاورباکس های بتنی را می توان نوعی پیوند بین طبیعت و صنعت ساختمان سازی و شهرسازی دانست . این مدل گلدان ها هم بصورت ایستاده  برای دیوار و هم بصورت تزئینی روی زمین قرار می گیرند . استفاده از فلاورباکس ها امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است زیرا با هر سلیقه و بودجه ای قابل استفاده می باشند .

فلاورباکس بتنی سیرجان

فلاورباکس بتنی سیرجان

مراحل تولید فلاورباکس های بتنی

در داخل این فلاور باکس ها ورق گالوانیزه به عنوان پوشش داخلی استفاده شده است . به علاوه محلی برای خروج آب اضافی نیز در نظر گرفته می شود . در انتها با انجام مراحل زهکشی و عایق بندی مناسب برای قسمت داخلی و رعایت کامل این موارد ، ساخت و تولید یک فلاورباکس بتنی به انتها می رسد .

فلاورباکس بتنی

اجرای گلفوژ در مصلای امام

قیمت فلاورباکس بتنی

قیمت این نوع فلاورباکس در مقایسه با سایر متریال های ساخت  فلاورباکس در رنج متوسط قرار دارد . استفاده از یک قالب ثابت در تولید فلاورباکس های بتنی قیمت تمام شده ی تولید آن ها را بهینه تر می نماید . شایان ذکر است همانطور که در ابتدا ی مقاله گفته شد متریال ساخت برای تولید و در ادامه قالب بکار رفته برای آن ، دو عامل اساسی در تعیین قیمت فلاورباکس های بتنی می باشند .

برای تولید فلاورباکس های بتنی در رنگ های مختلف می توان پودر رنگ را با بتن ترکیب کرد که این عمل تفاوت چندانی در قیمت فلاورباکس ایجاد نمی کند . نوع دیگری از فلاورباکس وجود دارد که در تولید آن از بتن شسته استفاده می شود  که به فلاورباکس بتنی شسته معروف است . این فلاورباکس ها به علت شیوه خاص در تولید از مدل های دیگر قیمت های بالاتری دارند .

فلاور باکس بتنی کهک قم

فلاور باکس بتنی کهک قم

 انواع فلاورباکس بتنی

گلدان شیب بندی :

قیمت پایین گلدان های شیب بندی باعث پایین تر آمدن هزینه ها در راه سازی و بهسازی می شود . بتن بکار رفته در فلاور باکس ها  مانع از رشد گیاهان نمی شود زیرا فاقد مواد سمی می باشد ، منافذ لازم برای تنفس گیاه را دارد و امکان آبیاری و زهکشی دارد . این گلدان ها بر اثر آبیاری و بارندگی تخریب نمی شود .

گلدان بتنی خیابانی :

گلدان بتنی خیابانی : یکی از پرطرفدارترین المان های تزئین محیط شهری به حساب می آیند . این گلدان ها قابلیت رنگ آمیزی دارند. همچنین با سایر اجزای محوطه سازی مانند نیمکت ها همخوانی دارد و سبب افزایش زیبایی محیط شهری می شوند . از مهم ترین ویژگی ها ی این گلدان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • امکان طراحی در مدل های مختلف
  • به علت وجود بتن حکم عایق برای ریشه  گیاه دارد
  • مقاومت بالایی دارند و به راحتی در برابر ضربه نمی شکنند
اجرای فلاور باکس بتنی

اجرای فلاور باکس بتنی

انواع فلاورباکس بتنی از لحاظ شکل و فرم ساخت

تولید فلاورباکس بتنی در مدل های مختلفی صورت می پذیرد . مدل های مختلف این فلاورباکس ها این امکان را به مشتری می دهد تا با توجه به نوع محوطه سازی خود بهترین انتخاب را هماهنگ با دیگر المان ها داشته باشد . قیمت فلاورباکس ها نیز بر اساس فرم و کاربرد آن تعیین می شوند .

فلاورباکس بتنی مکعب مستطیل :

این فرم از فلاورباکس بیشترین استفاده را برای فضاهای شهری و اداری دارد . می توان از آن به عنوان لوازم تزئینی پارک ها ، ویلاها و باغ استفاده کرد . این فلاورباکس به عنوان مانع یا راهبند نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

فلاورباکس بتنی استوانه ای :

این فرم از فلاورباکس به علت ظاهر خاص تر برای تزئین مورد استفاده قرار می گیرد . اغلب استفاده از این نوع فلاورباکس برای پارک های بزرگ شهری ، تزئین روف گاردن ها و حیاط های مجتمع های مسکونی می باشد . فلاورباکس های دایره و بیضی نیز در دسته بندی فلاورباکس استوانه ای قرار می گیرند .

گلفوژ بتنی |فلاور باکس بتنی| مصلی امام خمینی تهران| دیوار سبز

گلفوژ بتنی |فلاور باکس بتنی| مصلی امام خمینی تهران| دیوار سبز

کاربرد فلاورباکس بتنی

به دلیل امکان تولید این مدل فلاورباکس ها در اشکال مختلف و قیمت مقرون به صرفه ی آن ها می توان برای آن کاربردهای متعددی یافت کرد . در ادامه به بررسی برخی از کاربردهای فلاورباکس ها می پردازیم :

اتوبان ها :

به جهت زیباسازی و هم به جهت تعیین مسیر و بستن راه ها می توان  در اتوبان ها و راه های شهری از این نوع فلاورباکس ها استفاده کرد . بهترین نوع فلاورباکس های بتنی برای این منظور فرم مکعب مستطیلی آن می باشد . این فلاورباکس ها می توانند به عنوان دیوار های حائلی باشند که در زیر پل ها یا در فضاهای سبز شهری مورد استفاده قرار می گیرند .

محوطه سازی :

منظور از محوطه سازی محوطه سازی شهری مانند پارک ها و فضاهای سبز بزرگراه ها و هم چنین محوطه سازی فضاهای مسکونی مانند برج ها ، باغ ویلاها ، روف گاردن ها می باشد . برای طراحی فلاورباکس ها در محوطه سازی بیشتر از طرح های خاص و طرح هایی که روی زیباسازی اثر دارند استفاده می شود .

فلاور باکس های بتنی

فلاور باکس های بتنی

انواع فلاورباکس از لحاظ کاربرد

گلدان شیب بندی :

این نوع فلاورباکس در فضاهای شیب دار کنار خیابان و گذرگاه ها طراحی می شوند و بهترین جایگزین برای دیوار پیش ساخته و سنگی هستند . این نوع فلاورباکس ها علاوه بر مقاومت و ثبات دیوار باعث زیبایی محل اجرا نیز خواهند شد .این نوع از فلاورباکس به سه دسته تقسیم می شود .

  • دسته اول : زاویه های 45 تا 70 درجه را پوشش می دهند . این به این معنا است که زاویه زمین با سطح شیبدار باید در این محدوده قرار بگیرد . قیمت این مدل فلاورباکس با توجه به مقدار شیب ، فرم گلدان شیب بندی و سختی اجرای آن متفاوت می باشد . برای گونه های گیاهی که ریشه حساس ندارند استفاده می شود .
  • دسته دوم : برای زاویه های 60 تا 90 درجه طراحی می شوند . این نوع فلاورباکس برای گونه های مختلف گیاهی استفاده می شود .
  • دسته سوم : برای زاویه های 30 تا 40 درجه استفاده می شوند . وزن این نوع فلاورباکس ها 18 کیلوگرم است .هر 16 عدد آن حدود یک متر مربع را پوشش می دهند .
اجرای فلاور باکس بتنی مهدی کلینیک

اجرای فلاور باکس بتنی مهدی کلینیک

فلاورباکس زمینی :

این مدل فلاورباکس ها نوع مستقل یا زمینی آن است و نیاز به اجرا و نصب ندارد . برای تولید این نوع فلاورباکس از قالب های از پیش ساخته و آماده استفاده می شود . اگر فلاورباکس بتنی از ابعاد مشخصی بزرگتر  باشد در تولید آن علاوه بر بتن از میلگرد نیز مقاوم سازی استفاده می کنند .