طراحی و اجرای دیوار سبز

اجرای دیوار سبز

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی و اجرای دیوار سبز

یکی از زیباترین فضاهایی که می توانیم داشته باشیم اجرای دیوار سبز تخصصی می باشد که هم در محیط داخلی و هم در محیط بیرونی کاربرد دارد . دیوار سبز که در زبان انگلیسی Green Wall نام دارد به عناوین دیگری مانند دیوار های زنده و باغ های عمودی نیز شناخته می شوند . دیوار سبز یکی از زیباترین طراحی های فضای سبز است . در واقع می توان گفت این دیوار مجموعه ای از پوشش گیاهی است که به صورت عمودی نصب می شوند .

اجرای دیوار سبز

اجرای دیوار سبز

در زندگی شهرنشینی امروزی که جای خالی فضای سبز به خوبی حس می شود و برای ایجاد یک مکان زیبا که افراد بتوانند در آن به زندگی و کسب و کار خود بپردازند طراحی دیوار سبز امری ضروری به نظر می رسد . طراحی یک دیوار سبز در فضا علاوه بر زیبایی سبب افزایش سلامت جسمی و روانی افراد نیز می شود .

دیوار سبز پوسته سبز رنگ همراه با گیاهانی است که بر روی دیوار های داخلی و خارجی ساختمان متصل می گردند . دیوارهای سبز اگر چه می توانند به صورت مستقل به کار روند ولی در عین حال می توانند مانند سقف های سبز ، محیط کشت برای اجرای آبیاری و زهکشی را به یک سیستم واحد تبدیل کنند . گرین وال یا باغ های عمودی خود کفا هستند یعنی بر خلاف گیاهانی که در زمین رشد می کنند . دیوار سبز به دیوار های داخلی و خارجی ساختمان ها  ، متصل می شود و آب و مواد مغذی لازم برای رشد را از داخل دیوار تغذیه می کند .

 

تاریخچه دیوار سبز

گرین وال ( Green Wall ) چیست  

یک باغ عمودی سرپوشیده می تواند افزودنی عالی برای خانه شما باشد. اما، قبل از تصمیم گیری در مورد یک باغ عمودی سرپوشیده برای خانه جدید خود، مهم است که مزایا و معایب باغ های عمودی سرپوشیده را بسنجید تا مشخص کنید که آیا این باغ برای شما مناسب است یا خیر.

 

گرین وال چیست  

مزایای گرین وال

استفاده از دیوار سبز مزایای بسیار زیادی دارد . یکی از ویژگی های مثبتی که این دیوار ها دارا می باشند زیبایی بصری آن ها است که باعث جذابیت و قشنگی دیوار ها می شوند . گرین وال ها می توانند زیبایی های شهری را دو چندان کنند و زشتی های بتنی و آجری یک پارچه شهری را بپوشانند .

مزیت گرین وال برای افراد

دیوار سبز باعث شادابی و افزایش راندمان کاری افراد می شود . دیوار سبز مانند تکه ای جنگل همه عناصر طبیعت را به نمایش می گذارد و این مناظر زیبا خلق و خوی ما را متعادل می کنند و باعث آرامش و خوش بینی ما می شوند . در حالت کلی طبیعت باعث می شود خشم و اضطراب در افراد کاهش یابد و همچنین طبیعت باعث کاهش خستگی ذهنی و استرس در افراد می شود . از دیگر مزیت های اجرای دیوار سبز تهویه و پاکسازی هوا می باشد .

مزیت گرین وال برای محیط زیست

استفاده از دیوارهای سبز در فضای باز و بیرونی به عنوان یکی از ابزار صرفه جویی انرژی به کار برده می شوند . پوشش گیاهان دیوار سبز باعث جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب می شود و همین امر باعث کاهش حرارت ساختمان می شود . هم چنین در فصل زمستان باعث مانع خروج گرما از ساختمان می شود . از دیگر مزیت های اجرای دیوار سبز برای محیط می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. زیبایی
 2. افزایش تنوع زیستی در شهر
 3. باعث تصفیه هوا می شود
 4. کاهش پدیده گرمای جهانی
 5. عایق صوتی
 6. ایمنی ساختمان
 7. کاهش مصرف انرژی

زیبا سازی ساختمان با دیوار سبز

یکی دیگر از عمده ترین مزیت های دیوار سبز طبیعی زیباسازی ساختمان و محیط اطراف می باشد. همانطور که میدانید استفاده از گیاهان طبیعی دلربا در کنار زیبایی های ظاهری که میتوانند داشته باشند برای سلامت روان انسان ها نیز مفید هستند.

زیبا سازی ساختمان با دیوار سبز

معایب دیوار سبز و مشکلات آن

اجرای دیوار سبز با وجود تمام مزایایی که دارد دارای مشکلات و معایبی نیز می باشد. البته قابل ذکر است برای اینکه بتوان معایب دیوار سبز را به حداقل رساند و در کنار آن از تمامی مزیت های دیوار سبز نهایت بهره را برد باید از بهترین متریال استفاده کرد و از تیم اجرایی متخصص کمک گرفت. به طور کلی  از جمله ی این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نفوذ ریشه گیاهان به بافت اصلی دیوار در زیر دیوار سبز
 • آلرژی افراد ساکنین ساختمان به برخی گیاهان دیوار سبز
 • سنگینی دیوار سبز بر روی دیوار اصلی ساختمان و در نتیجه احتمال نشست آن

انواع دیوار سبز

همانطور که میدانید دیوار سبز در مدل ها گونه های مختلفی وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع دیوار سبز را به شما معرفی کنیم و از طریق جدولی که در زیر گذاشتیم میتوانید اطلاعات مناسبی راجب انواع دیوار سبز به دست آورید.

انواع دیوار سبز

1.دیوار سبز طبیعی :

یکی از بهترین و پر طرفدار ترین مدل ها، دیوار سبز طبیعی می باشد. در این نوع گرین وال میتوان از گونه های گیاهی بسیار زیادی استفاده کرد و شما عزیزان میتوانید با توجه به سلیقه ای خود هر مدلی که دوست دارید را انتخاب نمایید.

2.دیوار سبز مصنوعی :

اگر قصد خرید و اجرای دیوار سبزی را دارید که برایتان بی دردسر باشد و نیازی به نگهداری و رسیدگی خاص به صورت مداوم نداشته باشد. پیشنهاد ما به شما دیوار سبز مصنوعی می باشد. همانند مدل قبلی این نوع گرین وال نیز دارای مدل های مختلفی است و در اجرای آن میتوان از گونه های مصنوعی زیادی بهره مند شد. همچنین بهتر است بدانید که دیوار سبز مصنوعی نسبت به دیگر مدل ها ارزان تر بوده و هزینه ای نگهداری آن نیز پایین تر می باشد.

طراحی دیوار سبز

یکی از مهم ترین مراحل و دیوار سبز بخش مربوط به طراحی دیوار سبز می باشد. در این بخش و قسمت با توجه به نوع سلیقه ای شما، بودجه ای موجود، شرایط محیطی و بررسی های کارشناسان سورن بام طرحی برای شما آماده میشود که خود آن طرح شامل نوع گل و گیاهان مناسب، نحوه ای کاشت آن ها و … می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتری را در رابطه با طراحی دیوار سبز خدمت شما ارائه دهیم.

طراحی دیوار سبز

1.طراحی دیوار سبز داخلی منزل

اگر قصد اجرای دیوار سبز داخلی را دارید باید گیاهانی انتخاب شوند که با شرایط محیطی حاکم در داخل محیط مشکلی نداشته باشند. همچنین ابعاد و اندازه نیز مهم می باشد تا گیاهان با رشد و بزرگ تر شدن دست و پا گیر نشوند. (این مورد برای اجرای دیوار سبز مصنوعی صدق نمی کند).

 

ساخت دیوار سبز مصنوعی

 

2.طراحی دیوار سبز حیاط بیرونی

بر خلاف قسمت بالا اگر میخواهید که دیوار سبز خود را در حیاط و بیرون از محیط بسته داشته باشید. گیاهان بیرونی مناسب باید انتخاب شوند تا در اثر تابش نور مستقیم خورشید و یا هوای سرد و بارانی و … مقاوم باشند. همچنین علاوه بر آن طراحی دیوار سبز بیرونی نسبت به عوامل بیرونی دیگر میتواند متفاوت باشد.

 

2.طراحی دیوار سبز حیاط بیرونی

نحوه اجرای دیوار سبز طبیعی

دیوار سبز طبیعی یا زنده  از قطعات از پیش ساخته تشکیل می شود ، که به شکل عمودی و به کمک سیستم سازه ای سبک و استراکچر با فاصله بر روی دیواری که برای اجرای گرین وال اختصاص داده شده وصل می گردد . دیوار سبز طبیعی به اشکال مستقل و یا خود ایستا اجرا می شود . اجرای تخصصی را می توان در اندازه های مختلف برای فضا سازی محوطه داخلی و یا جهت نماسازی ساختمان ، دیوارهای حیاط ، باغ ها ، بام سبز ، بالکن و پاسیو و …  به کار برد . گیاهان رونده  و پیچک های بالا رونده گیاهان مناسبی برای این منظور می باشند .

گیاهان دیوار سبز

انتخاب گونه گیاهی داخل دیوار سبز از اهمیت زیادی برخوردار است . انتخاب نوع گیاه بستگی به شرایط آب و هوایی دارد ، داخل منازل از گیاهان آپارتمانی و مخصوص فضای خانه انتخاب می شوند و اکثرا از گونه گیاهان استوایی استفاده می شود.

گیاهان دیوار سبز

پوشش گیاهی برای دیوار سبز بسیار متنوع است اما بسته به کاربرد، تعداد آن محدود می شود . گیاهان معمولی برای گرین وال قابل استفاده نیستند زیرا تغییرات دما و آب و هوا به شدت روی آن اثر می گذارد.

گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز بیرونی

در دیوار سبز بیرونی باید از گیاهان خاص و بخصوصی استفاده کرد تا در مقابل شرایط محیطی و جوی مختلف مقاومت کافی را داشته باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز بیرونی را به شما توضیح دهیم.

 1. هدرا
 2. پاپیتال
 3. رزماری
 4. لاوان
 5. بومادران
 6. پیت اسپروم
 7. برگ انجیری
 8. شفلرا

 

 

گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز داخلی

اگر قصد اجرای گرین وال داخلی را دارید میتوانید از گل و گیاهانی ظریف تر استفاده نمایید که در داخل ساختمان می توانند زنده بمانند. در ادامه برخی از گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز داخلی را برایتان قرار دادیم.

 1. سرخس
 2. پتوس
 3. بیلبرجیا
 4. فیلودندرون
 5. افوربیا
 6. دایکوندرا
 7. کدونانته
 8. ریپسالیس

راهنمای انتخاب گیاهان برای دیوار سبز

اگر قصد دارید به سراغ طراحی دیوار سبز برای محل کار یا منزل خود بروید ، انتخاب گیاهان دیوار مهمترین بخش طراحی و اجرای گرین وال می باشد . از جمله مواردی که می توان در راستای انتخاب گیاهان مناسب باید در نظر داشت موارد زیر می باشد :

راهنمای انتخاب گیاهان برای دیوار سبز

 

 • شرایط اقلیمی منطقه
 • انتخاب نوع گیاه
 • مراقبت از گیاهان دیوار سبز

مهم ترین نکات در اجرای گرین وال

 •  استفاده از گیاهانی که با شرایط محیط خود سازگار هستند . محیط مورد نظر می‌تواند فضای داخلی خانه ، استخر ، شرکت ها ، مراکز خرید بزرگ ، فرودگاه ها ،  ادارات ، فروشگاه و یا کافی شاپ باشند .
 • نمای بیرونی ساختمان که می تواند دیواری در گوشه‌ای از حیاط خانه باشد . در جلوی ساختمان به دلیل اینکه پوشش گیاهی در دیوار سبز ، وضعیتی متفاوت از حالت معمول خود دارد ، گیاهان باید حساسیت را کنار گذاشته و کمی روی پای خود بایستند . گیاهان مقاوم به خشکی و کم‌ آبی زندگی بهتری برای این شرایط دارند ، انواع آن ها عبارتند از : ساناز ، پاپیتال ، لوندر ، رزماری ، انواع شمشادها ، هدرا ، و کاکتوس‌ها که می توانند بهترین انتخاب باشند .

 

هزینه ای اجرای دیوار سبز

انواع دیوار سبز طبیعی

 • دیوار سبز شبکه ای

این سیستم یک شبکه فولادی می باشد که گیاهان بالارونده بر روی آن قرار می گیرند و بر روی سازه ساختمان متصل می گردد .

 • دیوار سبز مدولار

به صورت پیش ساخته و مستقل می باشد و در قسمت های مختلف ساختمان قابل اجرا می باشد .

 • دیوار سبز پلیمری

در این سیستم یک پارچه نمدی با زهکش در زیر قاب دیوار سبز قرار می گیرد .

 • دیوار سبز هیدروپونیک

در این سیستم کاشت گیاهان بدون خاک می باشد و آب ، تمام مواد غذایی دیوار زنده را تامین می کند .

انواع گرین وال مدولار

1.مدولار پانلی :

پانل هایی که در دیوار سبز مدولار وجود دارد که پیش ساخته هستند این پانل ها که خطوط استیل جوشکاری شده و صفحات گالوانیزه است ، بر روی ساختمان نصب می شوند و گیاهان در درون آن کاشته می شوند و به صورت اتوماتیک آبیاری می شوند .

2.مدولار داربستی

این دیوار سبز همانطور که از اسمش پیداست دارای داربست های 3 بعدی و سبک است . این داربست ها از دیوار ساختمان جداست و گیاهان بر روی آن رشد می کنند .

هزینه دیوار سبز

هزینه ی اجرای دیوار سبز طبیعی از متری 3.500.000 تا 6.000.000 میلیون تومان می باشد . تفاوت قیمت این المان بستگی به ابعاد و اندازه ی گرین وال ، نوع گیاهان و پوشش گیاهی و کاربرد آن بستگی دارد .

شرایط نگهداری دیوار سبز

برای اینکه بتوان از دیوار سبز نگهداری کرد قبل از اجرای آن شما باید یک سری اصول کلی را در نظر بگیرید و سپس با توجه به محیط نمای سبز طبیعی یا مصنوعی بهترین نوع آن را انتخاب کنید و اجرا نمایید. به طور کلی برخی از مواردی که حتما باید به آن ها توجه کنید شامل موارد زیر میشوند:

 1. نوع گیاهان به کار رفته
 2. خاک مناسب برای این گیاهان
 3. نحوه و مقدار صحیح آبیاری
 4. تامین نور لازم برای گیاهان
 5. دمای مناسب برای رشد گیاهان

دقت به این موارد بسیار مهم است چرا که تعدادی از گیاهان دیوار سبز برای اجرا در بیرون و هوای آزاد مناسب هستند و تعدادی دیگر نیز برای اجرای دیوار سبز در منزل مناسب بوده و در این شرایط خراب نمی شوند.

انواع آبیاری دیوار سبز طبیعی

برای اجرای آبیاری گیاهان در دیوار سبز ، اولین چیزی که مهم می باشد شرایط آب و هوایی منطقه بوده ، اجرای آبیاری قطره ای به دو روش انجام می شود :

آبیاری اتوماتیک : در این سیستم کلیدی تعبیه شده که توسط آن می توان زمان قطع شدن و وصل شد آب را مشخص کرد

آبیاری دستی : در این سیستم توسط شخص در هر زمانی آبیاری می تواند صورت بگیرد .

نحوه ابیاری دیوار سبز

اجرای دیوار سبز تخصصی از لحاظ قیمت

 1. گرین وال داخلی
 2. گرین وال خارجی

قیمت ها بستگی به گل و گیاهانی دارد که در گرین وال کاشته می شوند نه خاک به کار رفته ، سیستم آبیاری هوشمند ، فیلتراسیون ، و گیاهان کاشته شده می باشد

مزایای اجرای دیوار سبز تخصصی

وقتی گیاهان زیبا و سبز را به دیواره‌ها منتقل می‌کنید ، علاوه بر اینکه زیبایی را به دنبال دارد، اثرات مثبت زیادی هم ایجاد می‌کند ؛ مثلا در فصل تابستان پوشش گیاهی دیواری، گرمای نور خورشید را جذب می‌کند و به دلیل اینکه این گیاهان سایه ایجاد می‌کنند ، تهویه و خنک شدن ساختمان بهتر انجام می‌شود . در زمستان نیز گیاهان، لایه‌ای از هوا را لا به لای شاخه و برگ‌های خود نگه داشته و محصور می‌کنند . این لایه هوا مانند یک عایق حرارتی عمل می‌کند ، اتلاف گرما و انرژی را کاهش می‌دهد و از نفوذ سرما هم جلوگیری می‌کند .

مزایای اجرای دیوار سبز تخصصی 

 1. کمک به تصفیه هوا
 2. کاهش دمای محیط و تنظیم دمای آن
 3. ترویج استفاده از گل و گیاه در شهر
 4. ایجاد محیط سبز برای بهبود یافتن سریع بیماران (در محیط درمانی )
 5. طول عمر نمای ساختمان را در برابر تاثیرات خارجی مانند : نور خورشید ، باران ، باد و نوسانات دما محافظت می کند .

ویژگی های دیوار سبز طبیعی شرکت سورن بام

 1. مقاوم در برابر عوامل محیطی
 2. امکان ایجاد طراحی و دیوار های متنوع و منحصر به فرد
 3. امکان تعویض یا جابجایی بدون مشکل گل ها
 4. آبیاری راحت
 5. قابلیت توسعه افقی و عمودی حتی در زاویه های باز دیوار و ستون ها
 6. دارای گارانتی و خدمات پس از فروش وسیع و متنوع می باشد

 

 

گیاهان شاخه ای در دیوار سبز مصنوعی

همانطور که در دیوار سبز های طبیعی از گیاهان متنوع استفاده می کنیم ، برای جلوه بیشتر و نمای نزدیک به دیوار سبز طبیعی می توانیم از گیاهان شاخه ای برای دیوار سبز ها استفاده کنیم . همچنین می توان با گیاهان شاخه ای مصنوعی داخل فلاور باکس ها را زیبا کرد و از آن ها در فضاهایی که امکان داشتن گیاهان طبیعی نیست استفاده نمود .

اجرای نورپردازی دیوار سبز مصنوعی

دیوار سبز های مصنوعی اجرا شده در محیط هایی که نور کافی ندارند با اجرای نورپردازی نمای زیباتری را به خود اختصاص می دهند . با قرار دادن لامپ و نور های مخصوص بر روی دیوار سبز ها می توان زیبایی آن را دو چندان کرد .

دیوار سبز خزه ای

یکی از پر طرفدارترین انواع مدل های دیوار سبز نوع اجرای آن با خزه و گیاهان تثبیت شده می باشد . در مقایسه با دیگر انواع دیوار ها این نوع نیاز به کمترین مراقبت و حداقلی ترین شرایط نگهداری دارد و به همین دلیل در مکان هایی که امکان استفاده از گیاهان دیگر نباشد دیوار خزه ای پیشنهاد می شود زیرا علاوه بر زیبا تر کردن محیط ، شرایط نگهداری آن نیز آسان می باشد .

دیوار سبز خزه ای

اجرای دیوار سبز در تهران توسط تیم سورن بام

دیوار های سبز کاربرد در فضای داخلی و بیرونی دارند  مانند :  فضای نشیمن ، اتاق خواب ، سرویس بهداشتی و لابی ، رستوران ها ، کافی شاپ و اماکن تجاری ، اداری ، تفریحی ، ورزشی و … . فضای بیرونی مانند : روف گاردن ، محوطه سازی باغ ، ویلا ، باغچه ، حیاط ، تراس و… که تیم تخصصی سورن بام تمامی مدل های دیوار سبز در هر محیطی را به راحتی و با بهترین قیمت اجرا میکند. برای مشاهده پروژه های انجام شده توسط تیم سورن بام میتوانید مارا در اینستاگرام سورن بام دنبال کنید

 

سخن پایانی :

دیوار های سبز کاربرد در فضای داخلی و بیرونی دارند  مانند :  فضای نشیمن ، اتاق خواب ، سرویس بهداشتی و لابی ، رستوران ها ، کافی شاپ و اماکن تجاری ، اداری ، تفریحی ، ورزشی و …  شرکت سورن بام با تکیه بر تجربه و دانش فنی خود، قادر است به اجرای پروژه‌های بزرگ و کوچک بام سبز در سراسر کشور بپردازد. با توجه به تخصصی که در طراحی و اجرای روف گاردن، تراس سبز، دیوار سبز و آبنماها دارد ، شرکت قادر است شما را در ایجاد فضاهای سبز و آرامش بخش در محیط‌ های شهری و خانگی یاری نماید همچنین شما می توانید از مشاوره 100% رایگان ما بهره مند شوید

 

 

 

سوالات متداول

 1. مقاوم در برابر عوامل محیطی
 2. امکان ایجاد طراحی و دیوار های متنوع و منحصر به فرد
 3. امکان تعویض یا جابجایی بدون مشکل گل ها
 4. آبیاری راحت

به گل و گیاهانی دارد که در گرین وال کاشته می شوند نه خاک به کار رفته ، سیستم آبیاری هوشمند ، فیلتراسیون ، و گیاهان کاشته شده می باشد

اجرای آبیاری قطره ای به دو روش انجام می شود

1-آبیاری اتوماتیک 2-آبیاری دستی

در این سیستم یک پارچه نمدی با زهکش در زیر قاب دیوار سبز قرار می گیرد .

 

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های دیوار سبز سورن بام
Call Now Button