اجراء محوطه سازی باغچه ، در زمان های گذشته بیشتر خانه های ویلایی حیاط دار بودند ، و برای زیبایی و ایجاد فضای سبز قسمتی از حیاط را به باغچه اختصاص می دادند و با کاشت درخت ، گل و گیاهان به آن جلوه زیبایی می دادند . امروزه با گذشت زمان و دسترسی کم به فضای سبز می توانیم در قسمت های مختلف از محیط زندگی ، فضای سبز را داشته باشیم و با دیدن آن از لذت ببریم .

باغچه ها را می توان به سه نوع مختلف دسته بندی کنیم :

محوطه سازی باغچه های بزرگ :

در ویلا های حیاط دار بزرگ ، می توانیم قسمتی از حیاط را به یک باغچه زیبا اختصاص دهیم و با کاشت گل و گیاهان به آن جلوه زیبایی بدهیم و با استفاده از قلوه سنگ های رنگی باغچه را تزیین کنیم . همچنان می توانیم درون باغچه هایی با فضای بزرگ نهر یا برکه ای را ایجاد کنیم و داخل آن را با ماهی های مختلف زیبا کنیم و از دیدن آن لذت ببریم .

در محوطه سازی ویلا علاوه بر احداث باغچه می توانیم از دیگر المان های موجود در فضای باز استفاده کنیم و از آنها در کنار باغچه استفاده کنیم و بهره مند شویم ، از دیگر المان هایی که می توان در محوطه سازی در کنار باغچه ویلا یا باغ داشته باشیم از جمله : آلاچیق ، پرگولا ، آبنما ، مبلمان فضای باز و … می باشند .

محوطه سازی باغچه چه های کوچک :

باغچه را می توان در ابعاد و متریال های متنوع در بخش های مختلف محیط فضای باز احداث کرد ، باغچه های کوچک را می توانیم در حیاط خانه ها و مجتمع های اداری ، تجاری ، درمانی و تراس و پاسیوها اجرا کنیم .

محوطه سازی باغچه در تراس :

امروزه در تراس ها می توانیم با استفاده از دیوار سبزها باغچه ای را ایجاد کنیم و در آن کاشت سبزیجات خانگی را داشته باشیم و از سبزیجات ارگانیک لذت ببریم .

مزایای اجراء محوطه سازی باغچه :

کاشت گیاهان باعث می شود محیط توسط آنها تا قسمتی تصفیه شود و هوای مطبوعی را داشته باشیم

درختان و گیاهان باعث خنکی هوا در فصل گرم تابستان می شود .

ایجاد فضای سبز در محیط های مختلف زندگی می شود .

نحوه رشد گیاهان به چه صورت می باشد ؟

برای رشد بهتر گیاهان باغچه باید در قسمتی از حیاط تعبیه شود که نور خورشید را به اندازه کافی بتوانند جذب کنند ، گیاهان برای داشتن رشد مناسب به خاک و آبیاری مناسب نیازمند می باشند و این شرایط بستگی به آب و هوای منطقه  را دارد که گیاهان در آنجا چگونه رشد خواهند کرد . گیاهانی که در باغچه کاشت می شوند باید در مقابل سرما و باد از دوام بالایی برخوردار باشند .