نورپردازی

نورپردازی

آنچه در این مقاله میخوانیم

اجرای نورپردازی در محوطه باید اصول آن را مدنظر قرار داد ،  چرا که عدم رعایت اصول می تواند نواقص بزرگی را در پروژه بوجود آورد. محوطه ساختمان را باید به گونه ای طراحی کرد که برای همسایگان مجاور، مزاحمتی بابت تابش نور ایجاد نشود. برای اینکه زیبایی  محوطه را دوچندان کنیم بهتر است شکل و ظاهر چراغ ها را به گونه ای انتخاب کنیم که از لحاظ زیبایی مناسب باشند .

نورپردازی در فضای سبز :

همانند نورپردازی فضای داخلی بسیار حائز اهمیت است و به عنوان یک عنصر مهم در فضای سبز به شمار می آید ،  زیرا  تاثیر بسیاری در دید بیننده و جلوه بخشیدن به فضا دارد و زیبایی فضا را چندین برابر می کند و باید هماهنگ با دیگر اجزاء ساختمان باشد .

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن

سوالات متداول نورپردازی

  1. اصول نورپردازی
  2. نورپردازی در محوطه
  3. کاربرد چراغ در طراحی و اجرا

1. اصول نورپردازی چیست ؟

هنگام انتخاب نوع چراغ ها به بهینه بودن مصرف انرژی الکتریکی آنها باید توجه نمود .در اجرای محوطه ها و باغ های خصوصی و یا محوطه های عمومی با اهداف ایمنی ، زیبایی محوطه در شب ، دسترسی، امنیت ، تفریح و ورزش و رویدادهای اجتماعی انجام می شود . نور مستقیما بر چشم ناظران تابیده نشود چون موجب خیرگی آنها و آزار همسایگان می شود . از لحاظ امنیت نور محوطه باید به گونه ای باشد که چهره افراد از فاصله حداقل ۵ متری برای اشخاص و همچنین دوربین مدار بسته قابل رویت باشد . همچنین برای پوشش امنیتی نقاط کور باغ می توان از چراغ های پروژکتوری مجهز به باطری خورشیدی استفاده کرد و یا از دوربین های مدار بسته دید در شب بهره برد .

نورپردازی

نورپردازی

2. نورپردازی در محوطه چگونه انجام می شود ؟

می توان به دیوار ، کف ، پوشش گیاهی ، آبنما ، آلاچیق ، پرگولا ، فلاور باکس ، دیوار سبز و استخر را نام برد . برای اجرا می توان از انواع چراغ ها بصورت پایه بلند  پایه کوتاه ، چراغهای دفنی ، چراغهای دیواری ، چراغ های زیر پله ای ، چراغ های نیزه ای ، چراغ های مخصوص استخر و چراغ های نواری استفاده کرد .

نورپردازی

نورپردازی

3. چراغ های پایه بلند و پایه کوتاه چه کاربردی دارند ؟

چراغ های پایه دار وقتی که نور بیشتر مورد نیاز باشد استفاده می شود و چراغ بر روی پایه و یا روی یک ساختار محوطه قرار می گیرد. اغلب برای ورودی ها ، نرده ها و اطراف سکوها به کار می روند . هم چنین این چراغ ها در مسیرهای محوطه قرار می گیرند . این نوع چراغ ها برای شاخص کردن یک فضا و یا یک عنصر استفاده می شوند .

نورپردازی

نورپردازی

شرکت سورن بام در زمینه طراحی و اجرای معماری منظر فعالیت های بسیار داشته ، هم چنین در ساخت و اجرای انواع المان های فضای باز از جمله آبنما ، آلاچیق،دیوار سبز، گابیون ، پرگولا و … نیز فعالیت بیشماری دارد .

 

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های نورپردازی سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button