طراحی و ساخت روف گاردن

طراحی و ساخت روف گاردن

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی و ساخت روف گاردن

با پیشرفت تکنولوژی و صنعت ساختمان سازی و معماری صنعت طراحی و ایجاد روف گاردن پدید آمده است که میتوان با ایجاد فضای سبز در پشت بام ها محیطی طبیعی و زیبا برای استفاده های مختلف و آرامش بخشی را ساخت. پشت بام خانه های عملا بدون استفاده مانده بودند اکنون میتوان از آنها استفاده های بهینه کرد و با هزینه ای اندک از محیط طبیعی در خانه خود بهره مند شد.

طراحی روف گاردن

ساخت روف گاردن

در شهر تهران که به عنوان پایتخت کشور عزیزمان می باشد به دلیل تراکم بالای جمعیت و ساخت و ساز مداوم ساختمان های بزرگ و بلند در سطح شهر امکان استفاده و لذت بردن از فضای طبیعی و سرسبز کاهش پیدا کرده است. یکی از راهکار های مفید برای بهره مندی از فضای سبز در پشت بام اجرای روف گاردن می باشد. شما میتوانید تمامی مراحل طراحی و اجرای روف گاردن را از صفر تا صد به شرکت سورن بام بسپارید. ما به شما این نوید را میدهیم که میتوانید با هزینه ایی که میکنید بهترین نتیجه را برایتان رقم بزنیم. برای مشاوره رایگان در رابطه با روف گاردن با شماره تلفن 09122155348 تماس حاصل فرمایید.

شرکت اجرای روف گاردن در تهران

انواع روف گاردن

1.روف گاردن گسترده :

یکی از کم هزینه ترین روش های ساخت و اجرای روف گاردن پشت بام استفاده از روش اجرای روف گاردن گسترده می باشد. در این نوع پشت بام سبز انتخاب گیاهان به طوری است که دارای ریشه ای کوتاه تری باشند و برای کاشت در خاک با عمق نهایتا 20 سانت مفید باشند.

 

روف گاردن گسترده

2.روف گاردن نیمه متمرکز :

در این نوع طراحی از گیاهان با ریشه بیشتر و عمیق تر استفاده می شود و عمق خاک از 30 سانت تا 1 متر است .بیشتر گیاهان کاشته شده در اینجا گیاهان بوته ای و گیاهان دارویی می باشند .

 

روف گاردن نیمه متمرکز

3.روف گاردن متمرکز:

در این نوع روف گاردن از گیاهان با خاک حجیم تر و با ارتفاع بیشتر استفاده می شود .بیشتر در ساختمان های بسیار بزرگ و معروف از این سازه های سنگین استفاده می شود و در این نوع روف گاردن فضایی برای پیاده روی و نیمکت برای نشستن و استراحت افراد قرار می گیرد .

 

3.روف گاردن متمرکز

مراحل اجرای روف گاردن

روف گاردن یک فضای سبز بر روی سقف یا ساختمان است که به طور معمول شامل گیاهان، درختان، گلدان ها و عناصر دیگر طبیعی است. مراحل اجرای روف گاردن ممکن است بسته به نوع سیستم روف گاردن و شرایط محیطی و همچنین هزینه ای اجرای روف گاردن متفاوت باشد به طور کل در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل اجرای روف گاردن را بررسی کنیم.

 

مراحل اجرای روف گاردن

1.بررسی محیط :

اولین مرحله در طراحی و اجرای روف گاردن ارزیابی و بررسی شرایط محیطی می باشد. باید مشخص شود که میزان استحکام سازه چقدر است، نوع زهکشی باید به چه صورت پیاده می شود  و اینکه میزان تابش نور خورشید و دمای آن در طول شبانه روز به چه صورتی هستش.

2.طراحی نمای کلی :

مرحله ای دوم طراحی محیط می باشد و مهندسین ما از بررسی محیط  طبق اطلاعاتی که به دست آوردند گیاهان مناسب برای محیط، سیستم آبیاری و … را انتخاب میکنند یک طرح اولیه برای پیاده سازی ساخته میشود.

3.نصب سازه ها و زیرسازی روف گاردن :

از این مرحله دیگر کارهای اجرایی شروع میشوند و موارد مربوط به زهکشی، سیستم آبیاری ، خاک ریزی و … انجام میشوند. و همچنین گیاهان انتخاب شده نیز در این مرحله کاشته می شوند تا فضای سبز اولیه قابل رویت باشد.

4.اجرای سایر المان ها طبق نیاز شما :

این مورد شایر مرحله ای آخر نباشد و برای اعمال یک سری امکانات اصلا نیاز باشد در ابتدای شروع پروژه کار های مربوطه انجام شود. ولی به این دلیل به عنوان آخرین مرحله قرار داده ایم که متوجه شوید به طور روتین مراحل اجرای روف گاردن شامل موارد بالا میشوند و اگر شما بخواهید که موردی را خارج از استاندارد های مبتدی در طراحی روف گاردن خود اضافه نمایید باید با کارشناسان ما هماهنگی های لازم را انجام دهید. به طور مثال شاید بخواهید اجرای استخر در روف گاردن را هم داشته باشید.

مزایای اجرای روف گاردن :

 1. برای تفریح و سرگرمی ساکنین ساختمان
 2. ایجاد فضای جدید و جذاب برای دورهمی
 3. تولید اکسیژن توسط گیاهان روف گاردن
 4. عایق حرارتی در برابر گرما و سرما
 5. زیباسازی منظره ساختمان
 6. جلوگیری از به هدر رفتن آب باران
 7. با استفاده از دیوار سبز و دیگر المان های به کار رفته در روف گاردن می توانیم مانع از ویو ناموزون تاسیسات بام ساختمان شویم…
 8. اجرای روف گاردن در بام ها به صورت یک عایق صوتی عمل می کند .
 9. کاشت گیاهان روف گاردن می تواند تا حدودی از تابش نور خورشید محافظت کند ، در حالی که سقف بدون پوشش گیاهی 100% در معرض مستقیم نور خورشید می باشد .

کاربرد روف گاردن

عناصر کاربردی در طراحی و ساخت روف گاردن

1.اجرای کفپوش در روف گاردن :

می توان از کف پوش های متفاوتی برای اجرای روف گاردن استفاده کرد ، مانند : چوب ترمو ، چمن مصنوعی ، چمن طبیعی ،موزائیک ، قلوه سنگ ، واش بتن و… .

1.اجرای کفپوش در روف گاردن :

2.فضای سبز در طراحی روف گاردن

ماهیت روف گاردن طراحی فضای سبز در پشت بام می باشد مهندسین ما در سورن بام ابتدا محیط شما با بودجه و انتظاراتی که دارید را بررسی میکنند سپس بر اساس آن چیزی که نیاز است و میتوان به صورت بهینه مراحل اجرای روف گاردن را پیشبرد عمل میکنند. در طراحی و اجرای روف گاردن می توان محیطی را برای کاشت سبزیجات به صورت باغچه در نظر گرفت و در کنار آن نیز از گیاهان بزرگ تر و درختچه ها استفاده کرد.

2.فضای سبز در طراحی روف گاردن

3.مبلمان در اجرای روف گاردن

برای اینکه یک روف گاردن بتواند به صورت درست و اصولی باشد باید در آن بحث طراحی مبلمان را نیز در نظر گرفت و مکان نشیمن مشخص شود. برای اینکه بتوان از فضای سبز ایجاد شده نهایت استفاده و لذت را برد میتوانیم نسبت به بودجه مدل های مختلف طراحی مبلمان در روف گاردن را پیش ببریم.

 

آلاچیق یا پرگولا در طراحی روف گاردن

آلاچیق ها را باید در ابعاد مناسب با محیط انتخاب کرد ،آلاچیق ها در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شوند مثلا مربعی ، مستطیلی ،گرد ، شش ضلعی و هشت ضلعی می باشند که مکان های مناسبی برای دورهمی و نشیمن هستند.چهار طرف آلاچیق ها باز می باشد که می توانیم توسط شیشه و پارچه اطراف آن را بپوشانیم . جنس آلاچیق ها اغلب چوبی و فلزی می باشد .

آلاچیق یا پرگولا در طراحی روف گاردن

 

پرگولا سازه ای مسقف و دارای چهار چوب می باشد و با سقف های صاف ساختاری ساده را بوجود می آورند که یکی از پرطرفدار ترین آلاچیق ها به حساب می آیند و از آن در روف گاردن و ورودی درب باغ ها و محل بازی کودکان و باغ و محوطه های سبز و … ساخته و استفاده می شود.

 

آلاچیق شیشه ای در روف گاردن

ساخت روف گاردن با آبنما

آبنما ها در ابعاد مختلف و متناسب با سلیقه شخصی هر فرد ساخته می شوند ، برخی از آبنما ها هم به صورت پیش ساخته می باشند و فقط در محل قرار می گیرند . انواع آبنما به شکل های : دیواری ، شیشه ای ، پرده ای ،چوبی ، آبشار صخره ای   و .. می باشند .

 

ساخت آبنما

 

اجرای روف گاردن با آبنما

طراحی استخر در روف گاردن

اگر محیط شما بزرگ است و از طرفی نیز ساختمان استحکام و مقاومت لازمه را برای اجرای استخر بر روی آن را دارا میباشد میتوان برای زیبا سازیی و تکیمل روف گاردن در آن استخر نیز گنجاند. استفاده از استخر در روف گاردن باعث میشود شما در فصل های گرم سال بتوانید به آب تنی در پشت بام خانه خود بپردازید و لذت ببرید. البته همانطور که گفتیم اجرای استخر در روف گاردن باید با نظر کارشناس باشد و بعد از بررسی استحکام ساختمان میتوان این مورد را پیاده سازی کرد.

 

طراحی استخر در روف گاردن

اجرای روف گاردن با باربیکیو

 باربیکیو یکی از المان هایی می باشد که می تواند به تجهیز شدن روف گاردن شما کمک کند .با تعبیه این پلن به روف گاردن خود علاوه براینکه فضایی مجهز دارید، می توانید بدون دغدغه پخت و پز انجام داده و از لحظات خود کنار عزیزانتان نهایت لذت را ببرید.

 

نورپردازی در طراحی روف گاردن

نورپردازی در محوطه سازی از آن دسته اقداماتی است که می تواند بهره برداری از محوطه روف گاردن را در شب به میزان چشم گیری افزایش دهد.روش های مختلف نورپردازی با بهره گیری از لامپ های کوچک و بزرگ به منظور اجرای سبک های مختلف نورپردازی در محوطه روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد که هدف نهایی از آن ها ارتقای سطح رفاه و آسایش است.از این رو رعایت اصل اعتدال در اجرای نورپردازی محوطه بسیار مهم است.

نورپردازی در طراحی روف گاردن

 فلاورباکس در اجرای روف گاردن

برای داشتن بام سبز می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور روف گاردن استفاده کرد ، فلاور باکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های : چوبی ، فلزی ، بتنی ، فایبرگلاس ، پلاستیکی و… می باشند ، که می توان داخل باکس ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه زیبا کرد و فضای سبزی را ایجاد نمود .

 

فلاورباکس ها در اجرای روف گاردن

استفاده از قلوه سنگ در اجرای روف گاردن

در طراحی و اجرای روف گاردن از قلوه سنگ سفید یا سنگ رودخانه هم باید بکار برد . برای فضاسازی قسمت های مختلف روف گاردن همانند باغ و باغچه می توانیم با قرار دادن سنگ های قلوه ای رودخانه ای ، مسیر ها را از هم تفکیک کنیم  و همچنین از سنگ ریزه های قلوه ای رودخانه ای می توان در کنار آلاچیق و چمن یک ترکیب مدرن برای روف گاردن بسازیم .

 

استفاده از قلوه سنگ در اجرای روف گاردن

بام سبز اگرچه ممکن است مزایای زیبایی و تفریحی را داشته باشد اما لزوما به این منظور طراحی نمی شود و ممکن است هیچ فضای تفریحی در آن فراهم نشود و صرفا برای بهبود عایق یا بهبود انرژی و کاهش هزینه های سرمایشی و گرمایشی یک ساختمان باشد .

تفاوت اجرای روف گاردن و بام سبز

طراحی و اجرای روف گاردن را  می توان بر روی هر سقفی حتی مورب با علف ها و گیاهان وحشی انجام داد . اما در بام سبز  علاوه بر کاشت گل و گیاهان ممکن است عناصر مختلفی همچون آبنما ، آلاچیق ، مبلمان ، فلاور باکس و نورپردازی و… قرار گیرد . وزن و بار وارد شده بر سقف ، در بسیاری از موارد که مشتریان برای اجرای بام سبز در آن ها درخواست می دهند، ساختمان هایی هستند که در آن ها استفاده از بام و اعمال بار بر روی آنها طراحی نشده است.

 

فضای سبز در روف گاردن

1.ایجاد ضدآب و عایق در طراحی و اجرای روف گاردن

با توجه به  اینکه مبنای ایجاد بام سبز ایجاد فضای سبز و کاشت و نگه داری گل و گیاه است باید به مبحث عایق رطوبتی سقف توجه نمود. عایق های رطوبتی انواع مختلفی دارند و باید در لایه بیرونی سقف اجرا شوند ، تا امکان نفوذ هر گونه رطوبت به سقف وجود نداشته باشد.

 

2.فاکتورهای محیطی در طراحی و اجرای روف گاردن

در طراحی و اجرای روف گاردن  ، باید عوامل محیطی مورد توجه قرار گیرند برای مثال در اقلیم هایی که وزش باد شدید داریم باید به نحوی بادشکن ایجاد کرد. این باد شکن ها می توانند خود گیاهان باشند و یا طراحی دیگری برای آن صورت گیرد. در اقلیم های گرم و خشک که تابش آفتاب شدید را داریم باید به مواردی از جمله :  سایه اندازی و ایجاد رطوبت و خنکی در فضا توجه شود . برای سایه اندازی می توان از آلاچیق و چتر های فضای باز و پرگولا استفاده نمود و برای ایجاد رطوبت از آبنما و آبشار و یا در بهترین حالت از مه پاش استفاده کرد.

برای مشاهده پروژه های طراحی و اجرای روف گاردن توسط تیم سورن بام میتوانید، سورن بام را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

سوالات متداول

یکی از کم هزینه ترین روش های ساخت و اجرای روف گاردن پشت بام استفاده از روش اجرای روف گاردن گسترده می باشد. در این نوع پشت بام سبز انتخاب گیاهان به طوری است که دارای ریشه ای کوتاه تری باشند و برای کاشت در خاک با عمق نهایتا 20 سانت مفید باشند.

 1. برای تفریح و سرگرمی ساکنین ساختمان
 2. ایجاد فضای جدید و جذاب برای دورهمی
 3. تولید اکسیژن توسط گیاهان روف گاردن
 4. عایق حرارتی در برابر گرما و سرما

دیواری ، شیشه ای ، پرده ای ،چوبی ، آبشار صخره ای   و ..

برای داشتن بام سبز جذاب تر  می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور روف گاردن استفاده کرد ،

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام
Call Now Button