طراحی و اجرای روف گاردن ، امروزه می توانیم فضاهای بلا استفاده پشت بام که فقط جهت تجهیزات و تاسیسات ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند را به یک فضای سبز تغییر دهیم . با پوشش گیاهان بر روی بام می توانیم فضای شهر را زیبا کنیم و محیطی دنج و راحت برای ساکنین ایجاد نماییم ، تا در زمان اوقات فراغت خود بتوانند از فضای دلنشین بام سبز خود لذت ببرند . برای داشتن فضای سبز در نزدیکی محیط زندگی ، می توانیم از پشت بام های ساختمان ها استفاده کنیم .

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن

انواع روف گاردن

روف گاردن گسترده

در این نوع روف گاردن بیشتر از گیاهان با ریشه های ضعیف تر استفاده می شود و برای کاشت گیاهان از خاک با عمق 20سانت استفاده می شود . از لحاظ مخارج ساخت بسیار کم هزینه است .

روف گاردن با ترمو

روف گاردن با ترمو

روف گاردن نیمه متمرکز

در این نوع طراحی از گیاهان با ریشه بیشتر و عمیق تر استفاده می شود و عمق خاک از 30سانت تا 1متر است .بیشتر گیاهان کاشته شده در اینجا گیاهان بوته ای و گیاهان دارویی می باشند .

روف گاردن roof Garden

روف گاردن roof Garden

روف گاردن متمرکز

در این نوع روف گاردن از گیاهان با خاک حجیم تر و با ارتفاع بیشتر استفاده می شود .بیشتر در ساختمان های بسیار بزرگ و معروف از این سازه های سنگین استفاده می شود و در این نوع روف گاردن فضایی برای پیاده روی و نیمکت برای نشستن و استراحت افراد قرار می گیرد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

سوالات متداول طراحی و اجرای روف گاردن

 1. مزایای اجرا و طراحی روف گاردن چیست؟
 2. المان های طراحی روف گاردن چه چیزهایی می باشد؟
 3. تفاوت بین روف گاردن و بام سبز
روف گاردن ، شرکت سورن بام

روف گاردن ، شرکت سورن بام

1. مزایای اجرای روف گاردن  چیست ؟

 • برای تفریح و سرگرمی ساکنین ساختمان
 • ایجاد فضای جدید و جذاب برای دور همی
 • تولید اکسیژن توسط گیاهان روف گاردن
 • عایق حرارتی در برابر گرما و سرما
 • زیبا سازی منظره ساختمان
 • جلوگیری از به هدر رفتن آب باران
 • با استفاده از دیوار سبز و دیگر المان های به کار رفته در روف گاردن می توانیم مانع از ویو ناموزون تاسیسات بام ساختمان شویم…
 • اجرای روف گاردن در بام ها به صورت یک عایق صوتی عمل می کند .
 • کاشت گیاهان در روف گاردن می تواند تا حدودی از تابش نور خورشید محافظت کند ، در حالی که سقف بدون پوشش گیاهی 100% در معرض مستقیم نور خورشید می باشد .
کاربرد روف گاردن

کاربرد روف گاردن

2. عناصری که در طراحی و اجرای روف گاردن به کار برده می شوند چیست ؟

 •  اجرای کفپوش در روف گاردن

می توان از کف پوش های متفاوتی برای اجرای روف گاردن استفاده کرد ، مانند : چوب ترمو ، چمن مصنوعی ، چمن طبیعی ،موزائیک ، قلوه سنگ ، واش بتن و… .

Roof Garden

Roof Garden

 • فضای سبز در طراحی روف گاردن

اگر می خواهیم روف گاردن سنتی داشته باشیم ، می توان قسمتی از بام را با باغچه ای کوچک تزئین کنیم ، داخل باغچه می توانیم کاشت سبزیجات انجام دهیم و از آن بهره مند شویم و یا  می توانیم با کاشت گل و گیاه و درخت و درختچه در قسمت هایی در روف گاردن به فضای آن جلوه زیبایی را دهیم .

طراحی فضای سبز روف گاردن

طراحی فضای سبز روف گاردن

 • مبلمان در اجرای روف گاردن

برای استراحت و دور هم جمع شدن اعضای خانواده و یا ساکنین ساختمان می توانیم ، مبل یا صندلی و یا نیمکت های چوبی و فلزی در قسمتی از بام قرار دهیم . جنس مبلمان از متریالی می باشد که مناسب فضای باز است .

هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن

 • آلاچیق یا پرگولا در طراحی و اجرای روف گاردن

آلاچیق ها را باید در ابعاد مناسب با محیط انتخاب کرد ،آلاچیق ها در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شوند مثلا مربعی ، مستطیلی ،گرد ، شش ضلعی و هشت ضلعی می باشند که مکان های مناسبی برای دورهمی و نشیمن هستند.چهار طرف آلاچیق ها باز می باشد که می توانیم توسط شیشه و پارچه اطراف آن را بپوشانیم . جنس آلاچیق ها اغلب چوبی و فلزی می باشد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

پرگولا سازه ای مسقف و دارای چهار چوب می باشد و با سقف های صاف ساختاری ساده را بوجود می آورند که یکی از پرطرفدارترین آلاچیق ها به حساب می آیند و از آن در روف گاردن و ورودی درب باغ ها و محل بازی کودکان و باغ و محوطه های سبز و … ساخته و استفاده می شود.

آلاچیق شیشه ای در روف گاردن

آلاچیق شیشه ای در روف گاردن

 • آبنما در طراحی و اجرای روف گاردن

آبنما ها در ابعاد مختلف و متناسب با سلیقه شخصی هر فرد ساخته می شوند ، برخی از آبنما ها هم به صورت پیش ساخته می باشند و فقط در محل قرار می گیرند . انواع آبنما به شکل های : دیواری ، شیشه ای ، پرده ای ،چوبی ، آبشار صخره ای   و .. می باشند .

آبنما در Roof Garden

آبنما در Roof Garden

 •  استخر در روف گاردن

می توان در قسمتی از بام استخری را تعبیه کرد که در فصل تابستان از کنار آب بودن لذت برد .باید در نظر داشته باشید که ساخت استخر در روف گاردن کاری بسیار تخصصی می باشد و بدون حضور کاشناس مربوطه و سنجیدن مقاومت ساختمان هرگز نباید اقدام به ساخت استخر در روف گاردن نمایید.

بازسازی استخر در روف گاردن

بازسازی استخر در روف گاردن

 • باربیکیو در روف گاردن

 باربیکیو یکی از المان هایی می باشد که می تواند به تجهیز شدن روف گاردن شما کمک کند .با تعبیه این پلن به روف گاردن خود علاوه براینکه فضایی مجهز دارید، می توانید بدون دغدغه پخت و پز انجام داده و از لحظات خود کنار عزیزانتان نهایت لذت را ببرید.

طراحی و اجرای باربیکیو

طراحی و اجرای باربیکیو

نورپردازی در محوطه سازی از آن دسته اقداماتی است که می تواند بهره برداری از محوطه روف گاردن را در شب به میزان چشم گیری افزایش دهد.روش های مختلف نورپردازی با بهره گیری از لامپ های کوچک و بزرگ به منظور اجرای سبک های مختلف نورپردازی در محوطه روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد که هدف نهایی از آن ها ارتقای سطح رفاه و آسایش است.از این رو رعایت اصل اعتدال در نورپردازی محوطه بسیار مهم است.

نورپردازی روف گاردن

نورپردازی روف گاردن

 •  فلاورباکس در اجرای روف گاردن

برای داشتن بام سبز می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور روف گاردن استفاده کرد ، فلاورباکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های : چوبی ، فلزی ، بتنی ، فایبرگلاس ، پلاستیکی و… می باشند ، که می توان داخل باکس ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه زیبا کرد و فضای سبزی را ایجاد نمود .

فلاورباکس ها در اجرای روف گاردن

فلاورباکس ها در اجرای روف گاردن

 •  قلوه سنگ های رودخانه ای در اجرای روف گاردن

در طراحی و اجرای روف گاردن از قلوه سنگ یا سنگ رودخانه هم باید بکار برد . برای فضا سازی قسمت های مختلف روف گاردن همانند باغ و باغچه می توانیم با قرار دادن سنگ های قلوه ای رودخانه ای ، مسیر ها را از هم تفکیک کنیم  و همچنین از سنگ ریزه های قلوه ای رودخانه ای می توان در کنار آلاچیق و چمن یک ترکیب مدرن برای روف گاردن بسازیم .

روف گاردن ( بام سبز )

روف گاردن ( بام سبز )

بام های سبز اگر چه ممکن است مزایای زیبایی و تفریحی را داشته باشد اما لزوما به این منظور طراحی نمی شود و ممکن است هیچ فضای تفریحی در آن فراهم نشود و صرفا برای بهبود عایق یا بهبود انرژی و کاهش هزینه های سرمایشی و گرمایشی یک ساختمان باشد .

3. تفاوت در طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز در چیست ؟

طراحی و اجرای روف گاردن را  می توان بر روی هر سقفی حتی مورب با علف ها و گیاهان وحشی انجام داد . اما در بام سبز  علاوه بر کاشت گل و گیاهان ممکن است عناصر مختلفی همچون آبنما ، آلاچیق ، مبلمان ، فلاور باکس و نورپردازی و… قرار گیرد . وزن و بار وارد شده بر سقف ، در بسیاری از موارد که مشتریان برای اجرای بام سبز در آن ها درخواست می دهند، ساختمان هایی هستند که در آن ها استفاده از بام و اعمال بار بر روی آن ها طراحی نشده است.

فضای سبز در روف گاردن

فضای سبز در روف گاردن

 • ایجاد ضدآب و عایق در اجرای روف گاردن 

با توجه به  اینکه مبنای ایجاد بام سبز ایجاد فضای سبز و کاشت و نگه داری گل و گیاه است باید به مبحث عایق رطوبتی سقف توجه نمود. عایق های رطوبتی انواع مختلفی دارند و باید در لایه بیرونی سقف اجرا شوند ، تا امکان نفوذ هر گونه رطوبت به سقف وجود نداشته باشد.

زهکشی روف گاردن

زهکشی روف گاردن

 •  فاکتورهای محیطی در طراحی و اجرای روف گاردن

در طراحی و اجرای روف گاردن  ، باید عوامل محیطی مورد توجه قرار گیرند برای مثال در اقلیم هایی که وزش باد شدید داریم باید به نحوی بادشکن ایجاد کرد. این باد شکن ها می توانند خود گیاهان باشند و یا طراحی دیگری برای آن صورت گیرد. در اقلیم های گرم و خشک که تابش آفتاب شدید را داریم باید به مواردی از جمله :  سایه اندازی و ایجاد رطوبت و خنکی در فضا توجه شود . برای سایه اندازی می توان از آلاچیق و چتر های فضای باز و پرگولا استفاده نمود و برای ایجاد رطوبت از آبنما و آبشار و یا در بهترین حالت از مه پاش استفاده کرد.