شما اینجا هستید : خانه -> roofgarden -> طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن ، امروزه می توانیم از فضاهای بلا استفاده پشت بام که فقط جهت تجهیزات و تاسیسات ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد ،به یک فضای سبز تغییر دهیم . با پوشش گیاهان بر روی بام می توانیم فضای شهر را زیبا کنیم و محیطی دنج و راحت برای ساکنین ایجاد نماییم ، تا در زمان اوقات فراغت خود بتوانند از فضای دلنشین بام سبز خود لذت ببرند . برای داشتن فضای سبز در نزدیکی محیط زندگی ، می توانیم از پشت بام های ساختمان ها استفاده کنیم ، علاوه بر داشتن فضای سبز در کنار آن با قرار دادن المان های مختلف از جمله : آلاچیق ، آبنما ، پرگولا و … از ویژگی داشتن یک باغ که با ساخت المان ها فضای بام ما به یک باغ بام تبدیل می شود .

انواع روف گاردن

روف گاردن گسترده

در این نوع روف گاردن بیشتر از گیاهان با ریشه های ضعیف تر استفاده می شود و برای کاشت گیاهان از خاک با عمق ۲۰سانت استفاده می شود . از لحاظ مخارج ساخت بسیار کم هزینه است .

روف گاردن نیمه متمرکز

در این نوع طراحی روف گاردن از گیاهان با ریشه بیشتر و عمیق تر استفاده می شود و عمق خاک از ۳۰سانت تا ۱متر است .بیشتر گیاهان کاشته شده در اینجا گیاهان بوته ای و گیاهان دارویی می باشند .

روف گاردن متمرکز

در این نوع روف گاردن از گیاهان با خاک حجیم تر وبا ارتفاع بیشتر استفاده می شود .بیشتر در ساختمان های بسیار بزرگ و معروف از این سازه های سنگین استفاده می شود ودر این نوع روف گاردن فضایی برای پیاده روی و نیمکت برای نشستن واستراحت افراد قرار می گیرد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

سوالات متداول طراحی و اجرای روف گاردن

 1. مزایای اجرا و طراحی روف گاردن بر کیفیت زندگی افراد تاثیر دارد؟
 2. المان های طراحی روف گاردن چه چیزهایی می باشد؟
 3. تفاوت بین روف گاردن و بام سبز

۱٫ مزایا طراحی و اجرای روف گاردن  چیست ؟

 • برای تفریح و سرگرمی ساکنین ساختمان
 • ایجاد فضای جدید و جذاب برای دور همی
 • تولید اکسیژن توسط گیاهان روف گاردن
 • عایق حرارتی در برابر گرما و سرما
 • زیبا سازی منظره ساختمان
 • جلوگیری از به هدر رفتن آب باران
 • با استفاده از دیوار سبز ، المان های به کار رفته و… در روف گاردن می توانیم مانع از ویو ناموزون تاسیسات بام ساختمان شویم…
 • اجرای روف گاردن در بام ها به صورت یک عایق صوتی عمل می کند .
 • کاشت گیاهان در روف گاردن می تواند تا حدودی از تابش نور خورشید محافظت کند ، در حالی که سقف بدون پوشش گیاهی ۱۰۰% در معرض مستقیم نور خورشید می باشد .
  طراحی و اجرای روف گاردن

  طراحی و اجرای روف گاردن

۲٫ عناصری که در طراحی و اجرای روف گاردن به کار برده می شوند چیست ؟

 • طراحی و اجرای کفپوش در روف گاردن

می توان از کف پوش های متفاوتی برای اجرای روف گاردن استفاده کرد ، مانند : چوب ترمو ، چمن مصنوعی ، چمن طبیعی ،موزائیک ، قلوه سنگ ، واش بتن و… .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • فضای سبز درطراحی و اجرای  روف گاردن

اگر می خواهیم روف گاردن سنتی داشته باشیم ، می توان قسمتی از بام را با باغچه ای کوچک تزیین کنیم ، داخل باغچه می توانیم کاشت سبزیجات انجام دهیم و از آن بهره مند شویم و یا  می توانیم با کاشت گل و گیاه و درخت و درختچه در قسمت هایی در روف گاردن به فضای آن جلوه زیبایی را دهیم .

 • مبلمان در طراحی و اجرای  روف گاردن

برای استراحت و دور هم جمع شدن اعضای خانواده و یا ساکنین ساختمان می توانیم ، مبل یا صندلی و یا نیمکت های چوبی و فلزی در قسمتی از بام قرار دهیم . جنس مبلمان از متریالی می باشد که مناسب فضای باز است .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • آلاچیق یا پرگولا در طراحی و اجرای روف گاردن

آلاچیق ها را باید در ابعاد مناسب با محیط انتخاب کرد ،آلاچیق ها در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شوند مثلا مربعی شکل و مستطیلی وفانتزی و گرد و شش ضلعی و هشت ضلعی میباشند که مکانهای مناسبی برای دورهمی و نشیمن میباشد.چهار طرف آلاچیق ها باز می باشد که می توانیم توسط شیشه و پارچه اطراف آن را بپوشانیم . جنس آلاچیق ها اغلب چوبی و فلزی می باشد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

پرگولا سازه ای مسقف و دارای چهارچوب می باشد وبا سقف های صاف ساختاری ساده را بوجود می آورد و یکی از پرطرفدارترین آلاچیق ها به حساب می آید که ازآن در روف گاردن و ورودی درب باغ ها و محل بازی کودکان و باغ و محوطه های سبز و … ساخته و استفاده می شود.

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • آبنما در طراحی و اجرای روف گاردن

آبنما ها در ابعاد مختلف و متناسب با سلیقه شخصی هر فرد ساخته می شوند ، برخی از آبنما ها هم به صورت پیش ساخته می باشند و فقط در محل قرار می گیرند . انواع آبنما به شکل های : دیواری ، شیشه ای ، پرده ای ،چوبی ، آبشار صخره ای ، سنگی و .. می باشند .

 •  استخر طراحی و اجرای روف گاردن

می توان در قسمتی از بام استخری را تعبیه کرد که در فصل تابستان از کنار آب بودن لذت برد .باید در نظر داشته باشید که ساخت استخر در روف گاردن کاری بسیار تخصصی می باشد و بدون حضور کاشناس مربوطه و سنجیدن مقاومت ساختمان هرگز نباید اقدام به ساخت استخر در روف گاردن نمایید.

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • باربیکیو طراحی و اجرای روف گاردن

 باربیکیو یکی از المان هایی می باشد که می تواند به تجهیز شدن روف گاردن شما کمک کند .با تعبیه این پلن به روف گاردن خود علاوه براینکه فضایی مجهز دارید، می توانید بدون دغدغه پخت و پز انجام داده و از لحظات خود کنار عزیزانتان نهایت لذت را ببرید.

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

نورپردازی در محوطه سازی از آن دسته اقداماتی است که می تواند بهره برداری از محوطه روف گاردن را در شب به میزان چشمگیری افزایش دهد.روش های مختلف نورپردازی با بهره گیری از لامپ های کوچک وبزرگ به منظور اجرای سبک های مختلف نورپردازی در محوطه روف گاردن مورد استفاده قرار می گیردکه هدف نهایی از آنها ارتقای سطح رفاه و آسایش است.از این رو رعایت اصل اعتدال در نورپردازی محوطه بسیار مهم است.

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 •  فلاورباکس در طراحی و اجرای روف گاردن

برای داشتن بام مدرن می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور روف گاردن استفاده کرد ، فلاورباکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های : چوبی ، فلزی ، بتنی ، فایبرگلاس ، پلاستیکی و… می باشند ، که می توان داخل باکس ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه زیبا کرد و فضای سبزی را ایجاد کنیم .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 •  قلوه سنگ های رودخانه ای در طراحی و اجرای روف گاردن

در طراحی و اجرای روف گاردن از قلوه سنگ یا سنگ رودخانه هم باید بکار برد . برای فضا سازی قسمت های مختلف روف گاردن همانند باغ و باغچه می توانیم با قرار دادن سنگ های قلوه ای رودخانه ای ، مسیر ها را از هم تفکیک کرد و فضای باغ را تداعی کرد و همچنین از سنگ ریزه های قلوه ای رودخانه ای می توان در کنار آلاچیق و چمن یک ترکیب مدرن برای روف گاردن بسازیم .

بام های سبز اگر چه ممکن است مزایای زیبایی و تفریحی را داشته باشد اما لزوما به این منظور طراحی نمی شود و ممکن است هیچ فضای تفریحی در آن فراهم نشود و صرفا برای بهبود عایق یا بهبود انرژی و کاهش هزینه های سرمایشی و گرمایشی یک ساختمان باشد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

۳٫ تفاوت در طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز در چیست ؟

طراحی و اجرای روف گاردن را  می توان بر روی هر سقفی حتی مورب با علف ها و گیاهان وحشی انجام داد . اما در بام سبز  علاوه بر کاشت گل و گیاهان ممکن است عناصر مختلفی همچون ، آبنما ، آلاچیق ، مبلمان ، فلاور باکس ونورپردازی و… قرار گیرد ، گیاهان در روف گاردن می توانند بزرگتر باشند در روف گاردن به دلیل قرار گیری المان ها باید از سطحی صاف و مسطح برخوردار باشد .وزن و بار وارد شده بر سقف ، در بسیاری از موارد ساختمان هایی که مشتریان برای اجرای بام سبز در آن ها درخواست می دهند، ساختمان هایی هستند که در آنها استفاده از بام و اعمال بار بر روی آن ها طراحی نشده است.

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • ایجاد ضدآب و عایق در طراحی و اجرای روف گاردن 

با توجه به  اینکه مبنای ایجاد بام سبز ایجاد فضای سبز و کاشت و نگه داری گل و گیاه است باید به مبحث عایق رطوبتی سقف توجه نمود. عایق های رطوبتی انواع مختلفی دارند و باید در لایه بیرونی سقف اجرا شوند ، تا امکان نفوذ هر گونه رطوبت به سقف وجود نداشته باشد.

 •  فاکتورهای محیطی در طراحی و اجرای روف گاردن

در طراحی و اجرای روف گاردن  ، باید عوامل محیطی مورد توجه قرار گیرند برای مثال در اقلیم هایی که وزش باد شدید داریم باید به نحوی بادشکن ایجاد کرد. این باد شکن می تواند خود گیاهان باشند و یا طراحی دیگری برای آن صورت گیرد. در اقلیم های گرم و خشک که تابش آفتاب شدید را داریم باید به مواردی از جمله :  سایه اندازی و ایجاد رطوبت و خنکی در فضا توجه شود . برای سایه اندازی می توان از آلاچیق و چتر های فضای باز و پرگولا استفاده نمود و برای ایجاد رطوبت از آبنما و آبشار و یا در بهترین حالت از مه پاش استفاده کرد.

5/5 (1 Review)

مجموعه های دیگر

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.