شما اینجا هستید : خانه -> roofgarden -> طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن ، امروزه می توانیم از فضاهای بلا استفاده پشت بام که فقط جهت تجهیزات و تاسیسات ساختمان مورد استفاده قرار می گرفت ، را به یک فضای سبز تغییر دهیم . با پوشش گیاهان بر روی بام می توانیم فضای شهر را زیبا کنیم و محیطی دنج و راحت برای ساکنین ایجاد نماییم ، تا در زمان اوقات فراقت خود بتوانند از فضای دلنشین بام سبز خود لذت ببرند . برای داشتن فضای سبز در نزدیکی محیط زندگی ، می توانیم از پشت بام های ساختمان ها استفاده کنیم ، علاوه بر داشتن فضای سبز در کنار آن با قرار دادن المان های مختلف از جمله : آلاچیق ، آبنما ، پرگول او … از ویژگی داشتن یک باغ که با ساخت المان ها فضای بام ما به یک باغ بام تبدیل می شود .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

سوالات متداول طراحی و اجرای روف گاردن

 1. مزایای اجرا و طراحی روف گاردن بر کیفیت زندگی افراد
 2. المان های طراحی روف گاردن
 3. تفاوت بین روف گاردن و بام سبز

۱٫ مزایا طراحی و اجرای روف گاردن  چیست ؟

 • برای تفریح و سرگرمی ساکنین ساختمان
 • ایجاد فضای جدید و اضافی برای دور همی
 • تولید اکسیژن توسط گیاهان
 • عایق حرارتی در برابر گرما و سرما
 • زیبا سازی منظره ساختمان
 • جلوگیری از به هدر رفتن آب باران
 • با استفاده از دیوار سبز ، المان های بکار رفته و… در روف گاردن می توانیم مانع از ویو ناموزون تاسیسات بام ساختمان شویم…
 • اجرای روف گاردن در بام ها به صورت یک عایق صوتی عمل می کند .
 • کاشت گیاهان در روف گاردن می تواند تا حدودی از تابش نور خورشید محافظت کند ، در حالی که سقف بدون پوشش گیاهی ۱۰۰% در معرض مستقیم نور خورشید می باشد .
  طراحی و اجرای روف گاردن

  طراحی و اجرای روف گاردن

۲٫ عناصری که در روف گاردن به کار برده می شوند چیست ؟

 • طراحی و اجرای کفپوش در روف گاردن

می توان از کف پوش های متفاوتی برای اجرای روف گاردن استفاده کرد ، مانند : چوب ترمو ، چمن مصنوعی ، چمن طبیعی موزائیک ، قلوه سنگ ، واش بتن و… .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • طراحی و اجرای فضای سبز در روف گاردن

اگر می خواهیم روف گاردن سنتی داشته باشیم ، می توان قسمتی از بام را با باغچه ای کوچک زیبا کنیم ، داخل باغچه می توانیم کاشت سبزیجات انجام دهیم و از آن بهره مند شویم و یا  می توانیم با کاشت گل و گیاه و درخت و درختچه در قسمت هایی در روف گاردن به فضای آن جلوه زیبایی را دهیم .

 • طراحی و اجرای مبلمان در روف گاردن

برای استراحت و دور هم جمع شدن اعضای خانواده و یا ساکنین ساختمان می توانیم ، مبل یا صندلی و یا نیمکت های چوبی و فلزی در قسمتی از بام قرار دهیم . جنس مبلمان از متریالی می باشد که مناسب فضای باز می باشد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • طراحی و اجرای ساخت آلاچیق یا پرگولا در روف گاردن

آلاچیق ها را می توان در ابعاد مناسب با محیط انتخاب کرد ، آلاچیق ها با متریال های متنوع و به اشکال چهار ضلعی ، شش ضلعی ، هشت ضلعی و… می توان اجرا کرد ، چهار طرف آلاچیق ها  باز می باشد ، که می توانیم توسط شیشه و پارچه اطراف آن را بپوشانیم . جنس آلاچیق ها چوبی و فلزی می باشد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

پرگولا هم به عنوان سازه ای است که در فضای باز مانند محوطه سازی ویلا ، باغ و … اجرا می شود و از مهمترین ویژگی های آن سقف مشبک شکل آن است .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • طراحی و اجرای انواع آبنما در روف گاردن

آبنما ها در ابعاد مختلف و متناسب با سلیقه شخصی هر فرد ساخته می شوند ، برخی از آبنما ها هم به صورت پیش ساخته می باشند و فقط در محل قرار می گیرند . انواع آبنما به شکل های : دیواری ، شیشه ای ، پرده ای ،چوبی ، آبشار صخره ای ، سنگی و .. می باشند .

 • طراحی و اجرای استخر در روف گاردن

می توان در قسمتی از بام استخری را تعبیه کرد که در فصل تابستان از کنار آب بودن لذت برد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • طراحی و اجرای باربیکیو در روف گاردن

با داشتن باربیکیو می توان در فضای باز و محیطی مشابه باغ ، پخت و پز عالی را داشته باشیم .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

در قسمت های مختلف از جمله کنار آبنما ، آلاچیق و گل و گیاهان می توانیم با قرار دادن لامپ های مخصوص زیبایی بام را در شب دو چندان کنیم و فضایی رویایی و دلنشین را ایجاد کنیم .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • طراحی و اجرای انواع فلاورباکس در روف گاردن

برای داشتن بام مدرن می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور روف استفاده کرد ، فلاور باکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های : چوبی ، فلزی ، بتنی ، فایبرگلاس ، پلاستیکی و… می باشند ، که می توان داخل باکس ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه زیبا کرد و فضای سبزی را ایجاد کنیم .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • طراحی و اجرای قلوه سنگ های رودخانه ای در روف گاردن

در طراحی و اجرای روف گاردن از قلوه سنگ یا سنگ رودخانه هم باید بهره برد . برای فضا سازی قسمت های مختلف روف گاردن همانند باغ می توانیم با قرار دادن سنگ های قلوه ای رودخانه ای ، مسیر ها را از هم تفکیک کرد و فضای باغ را تداعی کرد و همچنین از سنگ ریزه های قلوه ای رودخانه ای می توان در کنار آلاچیق و چمن یک ترکیب مدرن برای روف گاردن ها داشته باشیم .

بام های سبز اگر چه ممکن است مزایای زیبایی و تفریحی را داشته باشد اما لزوما به این منظور طراحی نمی شود و ممکن است هیچ فضای تفریحی در آن فراهم نشود و صرفا برای بهبود عایق یا بهبود انرژی و کاهش هزینه های سرمایشی و گرمایشی یک ساختمان باشد .

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

۳٫ تفاوت در طراحی و اجرای بام سبز و روف گاردن در چیست ؟

طراحی و اجرای روف گاردن را  می توان بر روی هر سقفی حتی مورب با علف ها و گیاهان وحشی انجام داد . اما در بام سبز  علاوه بر کاشت گل و گیاهان ممکن است عناصر مختلفی همچون ، آبنما ، آلاچیق ، مبلمان ، فلاور باکس و… قرار گیرد ، گیاهان در روف گاردن می توانند بزرگتر باشند در روف گاردن به دلیل قرار گیری المان ها باید از سطحی صاف و مسطح برخوردار باشد .

وزن و بار وارد شده بر سقف ، در بسیاری از موارد ساختمان هایی که مشتریان برای اجرای بام سبز در آن ها درخواست می دهند، ساختمان هایی هستند که در آنها استفاده از بام و اعمال بار مرده و زنده بر روی آن ها طراحی نشده است.

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

 • ایجاد ضدآب و عایق در سقف

با توجه به  اینکه مبنای ایجاد بام سبز ایجاد فضای سبز و کاشت و نگه داری گل و گیاه است باید به مبحث عایق رطوبتی سقف توجه نمود. عایق های رطوبتی انواع مختلفی دارند و باید در لایه بیرونی سقف اجرا شوند ، تا امکان نفوذ هر گونه رطوبت به سقف وجود نداشته باشد.

 •  فاکتورهای محیطی

در طراحی و اجرای روف گاردن  ، باید عوامل محیطی مورد توجه قرار گیرند برای مثال در اقلیم هایی که وزش باد شدید داریم باید به نحوی بادشکن ایجاد کرد. این باد شکن می تواند خود گیاهان باشند و یا طراحی دیگری برای آن صورت گیرد. در اقلیم های گرم و خشک که تابش آفتاب شدید را داریم باید به مواردی از جمله :  سایه اندازی و ایجاد رطوبت و خنکی در فضا توجه شود . برای سایه اندازی می توان از آلاچیق و چتر های فضای باز و پرگولا استفاده نمود و برای ایجاد رطوبت از آبنما و آبشار و یا در بهترین حالت از مه پاش استفاده نمود.

5/5 (1 Review)

مجموعه های دیگر

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.