طراحی و اجرای فضای سبز

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

آنچه در این مقاله میخوانیم

اولین و مهم ترین قدم برای دسترسی به یک فضای سبز جذاب و فوق العاده، طراحی و اجرای صحیح و اصولی کاملا منطبق با اصول فنی و کلیدی طراحی و اجرای فضای سبز است. دیگر نکته مهم در اجرای فضای سبز، استفاده از متریال و عناصر درجه یک است. انتخاب المان ها و گیاهان در اجرای فضای سبز، مرحله بعدی زیبا سازی فضای شما است.

کارشناسان سورن بام با استفاده از برترین و بهترین متریال و شناخت بالا از تمامی گونه های گیاهی و المان های طراحی فضای سبز، می توانند بهترین تجربه را از فضای سبز برای شما پدید آورند. طراحی و اجرای فضای سبز ویلا ، فضای سبز  ویلا مورد نظر بررسی و کارشناسی  می شود ، امکانات و برآورد دقیق پروژه  انجام می شود.

تهیه نقشه کروکی و ارزیابی منطقه درباره تحولات طبیعت آن ناحیه و ارزیابی برای درک واقعی طراح از موقعیت مکانی و اقلیمی می باشد. در ادامه مقاله به مراحل طراحی و اجرای فضای سبز می پردازیم و مزایا و نکات طراحی و اجرای فضای سبز را مورد بررسی قرار می دهیم، پس حتما تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا یک تخصص و حرفه مستقل و کامل است که با توجه به حوضه محوطه سازی از جنبه های متفاوت در طراحی ویلا و دکوراسیون آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همواره طراحان و متخصصان فضای سبز بر این باور اند که با ترکیب هنر با معماری، زیبایی هایی بسیار جذاب و فضایی بسیار طبیعی خلق کنند.

با طراحی و اجرای صحیح و اصولی فضای سبز ویلا و با توجه به تمام قواعد، به صورت کلی یک اقلیم بسیار کوچک در فضای بیرونی ویلا و هم جهت با فضای داخلی پدید می آید. حتما باید بدانید که در محوطه سازی ویلا در حقیقت مکمل و کامل کننده طراحی داخلی ویلا بوده است و جزو یکی از مهم ترین و اصلی ترین مسائل در طراحی کلی ویلا است. طراحی بیرونی ویلا کاملا باید به گونه ای باشد که فضایی بسیار گرم و آرامش بخش را تجلی کند.

اجرای فضای سبز

قیمت طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

در بررسی های اولیه کارشناسان یک طرح اولیه و حدود قیمت به کار فرمای محترم داده می شود که سپس کارفرما در ابتدای طرح تمامی نظرات خود را روی طرح اولیه عنوان می کند کارشناسان شرکت سورن بام نسبت به نظرات جدید کار فرما طراحی را شروع و قیمت جدید را به کار فرما اعلام می نمایند .

همچنین داشتن اطلاعات کافی از شرایط جوی و تغییرات آب و هوایی و روابط اکولوژیکی، ایجاد تعادل در محیط زیست می باشد ایجاد هماهنگی و تعادل و توازن در محیط زیست برای حفظ روابط اکولوژیکی، کاهش آلودگی محیط و حفظ آن، افزایش جاذبه های زیبایی در محیط زندگی، محوطه سازی فضای سبز و مفیدترین گونه های گیاهی که علاوه بر زیبایی دارای مقاومت بالایی نیز باشند .

دیوار سبز

طراحی فضای سبز کوچک

اگر محیط شما کوچک است اما میخواهید با طراحی درست و اجرای اصولی فضای سبز آن را بهینه تر کنید و محیطی دلنشین برای خود فراهم نمایید. سورن بام با بیش از 15 سال سابقه میتواند این کار را برای شما با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت انجام دهد.

در طراحی و اجرای فضای سبز کوچک به این دلیل که محیط کمی بسته است رعایت نکات طلایی بسیار ضروری می باشد پس سعی کنید شرکت طراحی فضای سبز خود را با تحقیق و از روی نتایج به دست آمده انتخاب نمایید.

طراحی و اجرای فضای سبز

 

طراحی و اجرای فضای سبز شهری

همانطور که میدانید یکی از مشکلات اساسی مردم شهر نشین دور بودن از فضای سبز و طبیعت می باشد. از این با گذشت زمان طراحی و اجرای فضای سبز شهری پدید آمد و میتوانید در محل خود و حتی با اجرای بام سبز خانه ای خود را سبز کنید.

زیر سازی فضای سبز

زیرسازی فضای سبز از مراحل مهم در طراحی و اجرای فضای سبز محسوب میشود. که به ایجاد یک پایه محکم و عملکردی برای گیاهان و اجزای دیگر فضای سبز کمک می‌کند. زیرسازی در واقع شامل فرآیندهایی است که برای آماده‌سازی زمین، بهبود فرایند آب دهی و آبیاری، و ایجاد ساختارهای لازم برای رشد گیاهان و استفاده بهینه از فضاها صورت می‌گیرد.

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

 مقدمات طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

برای اینکه بتوانید در طراحی فضای سبز و اجرای آن موفق عمل کنید باید مقدمات اولیه آن را کاملا به درستی انجام دهید تا در ادامه و بعد از اتمام کار و گذشت زمان دچار مشکل نشوید.

 • اهداف اجتماعی
 •  ارزشهای اقتصادی
 •  ارزشهای معنوی
 •  شرایط اکولوژیکی و حفظ زیبایی محیط
 •  حفظ سلامت جسم و روح
 •  شناخت نوع  و امکانات مربوط به طرح
 •  آگاهی به خصوصیات فرهنگی و جغرافیایی منطقه
 •  زمین (شیب،زهکش،خصوصیات سطح الارض و تحت الارض و بافت آن )
 •  خصوصیات اقلیمی منطقه
 •  مسیر سیلاب ها در زمین و اطراف آن
 •  اماکن زمین مورد کار
 •  منظره و دیدگاه اطراف
 •  شناخت عوامل طبیعی در روی زمین مانند درخت نهر تپه آبشار
 •  توجه به ساخته های پیشین مانند لوله آب گاز فاضلاب کابل ها و….

 

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

 اصول طراحی و اجرای فضای سبز محوطه چیست ؟

برای داشتن طراحی و اجرای فضای سبز ویلا زیبا می توانیم با ایجاد فضای سبز محیط را به طبیعت نزدیک کنیم و از کنار آن بودن لذت ببریم ، در مرحله اول قسمتی که می خواهیم فضای سبز داشته باشیم را مشخص می کنیم ، در مرحله بعدی کاشت گل و گیاهان و درختان را انجام می دهیم ، و در مرحله آخر می توانیم با کنار هم قرار دادن المان های دیگر مانند : آبنما ، آلاچیق و… محوطه را کامل کنیم.

طراحی و اجرای فضای سبز محوطه به اصول و رویکردهای خاصی نیاز دارد تا نتیجه‌ای زیبا و عملکردی مناسب به دست آید. در زیر، اصول مهم در طراحی و اجرای فضای سبز محوطه را برای شما توضیح دادیم لطفا با ما همراه باشید؛

 1. تعیین نیازها و اهداف: در ابتدا، باید نیازها و اهدافتان را مشخص کنید. به طور کلی این مورد شامل هدف و استفادایی که قرار است از فضا داشته باشید، نوع بودجه و … میشود همچنین باید در نظر داشته باشید که نیازی به داشتن محیط بازی، باربیکیو و … هم دارید یا خیر.
 2. برنامه‌ریزی اولیه یا طراحی اولیه: برای اینکه کار نهایی باب دلتان باشد و از آن لذت ببرید قبل از شروع باید طرح اولیه زده شده باشد. ما در سورن بام ابتدا طرح اولیه فضای سبز شما را آماده میکنیم تا ببینید که هر بخش به چه شکلی خواهد بود.
 3. انتخاب گیاهان: انتخاب گیاهان مناسب بر اساس شرایط محیطی، تاب‌آوری و زیبایی از اصول اساسی در طراحی فضای سبز است. در نظر بگیرید که گیاهان انتخاب شده با هم هماهنگی داشته باشند تا در هر شرایط محیطی که قرار بگیرند همگی سالم و سرحال باشند.
 4. نورپردازی: استفاده مناسب از نورپردازی می‌تواند جذابیت فضای سبز را در شب‌ها افزایش دهد. باید منابع نور را به طور متوازن و هماهنگ در نظر بگیرید تا فضا را به طور صحیح روشن کند و نقاط مختلف پوشش دهد.
 5.  مراقبت و نگهداری: برای حفظ زیبایی و عملکرد مناسب فضای سبز، مراقبت و نگهداری منظم ضروری است. این شامل آبیاری مناسب و … میشود که ما خدمات نگهداری فضای سبز را نیز داریم.

طراحی و اجرای فضای سبز باغ چگونه انجام می شود ؟

با طراحی و اجرای فضای سبز باغ  می توانیم باغ را به فضایی آرام و زیبا تبدیل کنیم ، یکی از مواردی که هنگام طراحی باغ باید در نظر داشته باشیم مشخص کردن قسمتی از باغ برای داشتن فضای سبز و کاشت گل و گیاهان می باشد ، طراحی رنگ گیاهان بسیار در زیبایی باغ تاثیر دارد ، طراحی و اجرای باغ می تواند به روش های سنتی و مدرن اجرا شود ، در روش های مدرن می توانید با قرار دادن فلاور باکس ها در قسمت هایی از باغ و … جلوه زیبا تری را به باغ بدهیم ،و در روش سنتی می توانیم آلاچیق های سنگی و برکه های مصنوعی و … را ایجاد کنیم و آن حس را از فضا بر داشت کنیم .

طراحی و اجرای فضای سبز باغ با ویلا کمی متفاوت است ، چرا که شما قرار نیست از این محیط به عنوان حیاط نیز استفاده کنید. اصول اجرای فضای سبز باغ متفاوت است و پیشنهاد میکنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

 اصول مهم در طراحی فضای سبز

 • شرایط اکولوژیکی محیط و سازگاری گیاه
 • طراحی فرم ، اندازه نوع و رنگ گیاه
 • هزینه نگهداری و اجرای آبیاری گیاه
 • طراحی و کاشت گیاهان فضا سبز و فاصله آنها
 • چگونگی ارتفاع میزان شاخ و برگ آن نسبت به گیاهان اطراف و نور گیری آنها
 • انتخاب درست گیاهان برای کاهش آلودگی و صدا مانند افرا اقاقیا چنار سرو و کاج
 • رعایت توازن و هماهنگی و تنوع رنگها در طراحی فضای سبز
 • طراحی و اجرای گیاهان گلدار و زینتی و تطبیق دادن آنها با سبک معماری و آراستگی و زیبایی
 • طراحی و اجرای درختان همیشه سبز به منظور حفظ زیبایی محیط در تابستان و زمستان
 • طراحی و اجرای درختان خزان پذیر به منظور ایجاد سایه در تابستان و آفتاب در زمستان
 • کاشتن به موقع چمن ها در فضا های مناسب و آبیاری به موقع و نگهداری از آن

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

 مزایای طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

طراحی و اجرای فضای سبز از مزایای بی شماره برخوردار است که مهم ترین این مزیت هارا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش آلودگی هوا
 • ایجاد فضای سبز نزدیک به طبیعت
 • افزایش رطوبت نسبی
 • گرد و غبار معلق در هوا را جذب کرده
 • طراحی مسیر های رفت و آمد در محوطه سازی فضای سبز

اجرای فضای سبز

 

مهم ترین المان های اجرای فضای سبز

در طراحی و اجرای فضای سبز می توانید از المان های زیادی استفاده کنید و نمایی فوق العاده در ساختمان خود ایجاد کنید. در ادامه به معرفی کلیدی ترین و محبوب ترین المان ها در طراحی فضای سبز می پردازیم.

کاشت چمن طبیعی در فضای سبز

با اجرای چمن طبیعی در فضای سبز می توانیم گرد و غبار محیط را کاهش دهیم و این گرد و غبار را می توانیم هر چند روز یکبار با ماشین مخصوص چمن زمینی از بین ببریم. برای کاشت چمن طبیعی در فضای سبز باید نوع خاک ، رطوبت محیط ، دمای محیط و شرایط آب و هوایی محیط را در نظر بگیریم. چمن ها در رنگ های مختلف قابل اجرا می باشند.

چمن طبیعی در فضای سبز یکبار کاشته می شود و بعد از آن به نگهداری نیاز مند می باشد. کاشت چمن طبیعی باعث بهتر دیده شدن سایر گیاهان در فضای سبز می شود. فضایی را برای بازی کودکان فراهم می کند تا از کودکان در هنگام بازی آسیب نبینند. بهترین فصل برای کاشت چمن طبیعی فصل بهار می باشد .

اجرای آبنما در طراحی و اجرای فضای سبز

بعد از کاشت گیاهان در فضای سبز می توانیم با طراحی و اجرای آبنما در فضای سبز می توانیم زیبایی را دو چندان کنیم  ، آبنما ها انواع مختلفی دارند از جمله : آبنما شیشه ای ، آبنما دیواری ، آبنما سنگی صخره ای ، آبنما پرده ای و … که می توانیم در قسمت های مختلف از محیط قرار دهیم .

آبنما در طراحی ویلا

اجرای آلاچیق در فضای سبز

بعد از قرار دادن آبنما ، می توانیم با طراحی و اجرای آلاچیق در فضای سبز قسمتی را برای وقت گذراندن افراد ایجاد کنیم  ، برای استراحت افراد آلاچیق بهترین گزینه می باشد . آلاچیق ها در طرح ها و سبک های متنوعی وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم.

علاوه بر آن آلاچیق ها به عنوان یکی از پایه ای ترین و اصلی ترین المان های فضتای سبز است که می تواند تجربه ای بسیار عالی برای برگذاری دورهمی ها و مهمانی ها باشد. محبوب ترین و معروف ترین سبک های آلاچیق را می توان به سبک های چوبی، فلزی، شیشه ای و سیمانی اشاره کرد.

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

طراحی و اجرای فضا سبز در محیط های متفاوت

طراحی و اجرای فضای سبز در روف گاردن

امروزه می توان با محوطه سازی بر روی بام ها  فضاهای سبز را ایجاد کنیم ، این فضا های سبز می توانند اعضای خانواده را برای ساعاتی در کنار هم جمع کند و محیطی همراه با آرامش را را ایجاد کند ، در اجرای روف گاردن می توانیم فلاور باکس هایی با گل های زیبا را داشته باشیم همچنین دیگر عناصر  که با کنار هم قرار گرفتن آن ها محوطه سازی کامل می شود .

طراحی و اجرای فضای سبز روف گاردن

 طراحی مسیر های رفت و آمد در اجرای فضای سبز

برای به نمایش گذاشتن مسیر های رفت و آمد در فضای سبز  می توانیم از قلوه سنگ های رنگی و یا قلوه سنگ های رودخانه ای سفید ، واش بتن ، سنگ و… استفاده کنیم و مسیر های رفت و آمد افراد را مشخص کنیم .

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا با قلوه سنگ

 طراحی و اجرای فضای سبز حیاط خانه های ویلایی

اکثر خانه های ویلایی دارای حیاط می باشند ، می توانیم با طراحی فضای سبز حیاط خانه های ویلایی آن حیاط ساده را به فضای سبز تبدیل کنیم ، در مرحله اول درختکاری و کاشت گیاهان را انجام می دهیم و در مرحله بعد می توانیم دیگر عناصر را مناسب با اندازه محیط جایگذاری کنیم و محوطه سازی زیبایی را انجام دهیم .

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

طراحی و اجرای فضای سبز باغچه ویلا

قسمتی از حیاط ویلا را که برای کاشت گیاهان مشخص کرده ایم را می توانیم با گل های رنگی و مناسب با شرایط آب و هوایی زیبا کنیم ، همچنین می توانیم در کنار گل و گیاهان از سنگ های قلوه ای رودخانه ای و تزیینی برای زیباتر شدن باغچه استفاده کنیم . در اجرای محوطه سازی باغچه می توانید از المان های متنوع و بسیار جذاب استفاده کنید و فضای باغجه خود را به طبیعت پیوند بزنید.

فضای سبز

طراحی و اجرای فضا سبز در محیط اداری

برای بهتر دیده شدن نمای داخلی مجتمع های اداری می توانیم با اجرا دیوار سبز های مصنوعی و طبیعی جلوه زیبایی را به آن بدهیم ، همچنین در محوطه بیرونی مجتمع ها با کاشت درختان و گیاهان نمای طبیعت و سرسبزی را به مخاطبین بدهیم . علاوه بر آن می توانید از آبنما های خانگی و رومیزی به عنوان یک المان آرامش بخش در فضای اداری استفاده کنید. همچنین برای زیباتر شدن محل کار خود می توانید از فلاور باکس ها در سبک های متفاوت استفاده کنید.

اجرای فضای سبز در فضای داخلی

در مجتمع ها و برج ها اکثرا فضایی به نام لابی وجود دارد. امروزه حتی برای آپارتمان های با تعداد واحد بالانیز لابی می سازند.این مکان معمولا در طبقه همکف ساختمان واقع شده و فضایی از ساختمان است که هر فردی که قصد ورود به هر یک از واحدهای آن ساختمان را دارد . بدین منظور اگر فضای لابی، راهروها و یا مکان های موجود تا آسانسور، به هنگام روز از نور کافی بهره مند باشند، استفاده از اقلامی همچون آبنما، واتروال و فلاورباکس های مدرن با گیاهان طبیعی علاوه بر زیبایی ظاهری، روحی تازه به محیط می بخشد. ولی در غیر اینصورت گل ها و گیاهان مصنوعی نیز جایگزین خوبی محسوب می شوند . استفاده از محصولات چوبی و فلزی مثل فلاورباکس ها و اقلام سورن بام که ترکیبی از فلز، کامپوزیت و چوب پلاست با نمای چوب می باشند برای این محیط ها انتخاب مناسبی است.

طراحی و اجرای فضای سبز حیاط

به طور کلی اجرای فضای سبز باید به صورت کاملا اصولی و دقیق باید انجام شود. به طور نمونه در طراحی و اجرای فضای سبز حیاط باید از گیاهانی استفاده کنید که طول عمر بیشتری نسبت به سایر گیاهان فضای سبز دارد. علاوه بر آن با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی باید از پوشش گیاهی مناسبی استفاده کنید و حتما از یک سیستم آبیاری مناسب و درست نیز در فضای سبز باید استفاده کنید تا در آینده گیاهان دچار بیماری یا خشکی و پژمردگی نشوند.

سیستم آبیاری کار آمد و اصولی سبب می شود تا فضای سبز حیاط طبیعی و زنده باقی بماند و آسیبی به طول عمر و طراوت گیاهان محوطه حیاط نرسد. در طراحی محوطه سازی حیاط می توانید از المان هایی ماننده نشیمن (مبلمان+میز و صندلی)، آلاچیق، آبنما، دیوار سبز و… استفاده کنید و فضای سبزی دلچسب و سرسبز را به محیط حیاط خود هدیه دهید.

نورپردازی در طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

با طراحی و اجرای محوطه سازی ویلا ، برای بهتر دیده شدن المان  ها در شب می توانیم در قسمت های مختلف با اجرای نورپردازی هایی جذابیت محیط در شب دو برابر کنیم ، همچنین می توانیم در قسمت های ورودی از نورپردازی استفاده کنیم تا افراد در هنگام ورود ، در مسیر حرکت قرار گیرند و به سمت ویلا هدایت شوند .

مبلمان در طراحی و اجرای فضای سبز

هزینه اجرای فضای سبز

عوامل موثر و بر هزینه اجرای فضای سبز بسیار زیاد هستند که در واقع این خدمات در ابعاد با المان های متنوعی اجرا می شود. عوامل تاثیر گذار در طراحی و اجرای فضای سبز را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزیه طراحی
 • هزینه اجرا
 • هزینه نگهداری
 • متریال و جزئیات
 • المان ها
 • درختان و گیاهان

نتیجه گیری

به صورت کلی اجرای فضای سبز می تواند در نما و زیبایی ساختمان شما تاثیر بسیاری بگذارد. علاوه بر آن طراحی و اجرای فضای سبز می تواند بر افزایش ارزش ملک شما تاثیر مستقیم بگذارد. حتما این نکته را در نظر داشته باشید که فقط تنها با طراحی و اجرای اصولی و صحیح فضای سبز می توانید بهترین تجربه و لذت را داشته باشید.

اگر در اجرای فضای سبز از مهندسین یا متریال درجه یک استفاده کنید، هرگز به مشکلات بر نخواهید خورد. همچنین اجرای فضای سبز ویلا و حیاط می تواند علاوه بر بالا بردن ارزش ملک و جذابیت و زیبایی، می تواند تاثیر بسیار زیادی در سلامت روح و روان افراد داشته باشد.

شرکت سورن بام

شرکت سورن بام برترین و معروف ترین شرکت در حوزه طراحی و اجرای محوطه سازی و فضای سبز است. این شرکت با 13 سال سابقه کاری حرفه ای امروزه به یکی از معروف ترین و مورد اعتماد ترین شرکت های فعال در حوزه محوطه سازی تبدیل شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با طراحی و اجرا فضا سبز می توانید با مشاورین سورن بام به صورت رایگان ارتباط بر قرار کنید، فقط کافیست با شماره 02144277178 تماس گرفته و سوالات و مشکلات خود را با متخصصین سورن بام در میان بگذارید.

برای مشاهده پروژه های انجام شده توسط تیم سورن بام می توانید اینستاگرا مجموعه را به آدرس soren_bam دنبال کنید .

 

سوالات متداول طراحی و اجرای فضای سبز

 • روف گاردن یا بام سبز
 • تراس سبز 
 • ادارات و منازل
 • حیاط
 • باغ و ویلاها

طراحی و اجرای فضای سبز از مزایای بی شمار و متعددی بهره می برد که برترین مزایای آن را می توان به کاش آلودگی هوا، تولید اکسیژن و هوای پاک، کاهش خشم و استرس، افزایش تمرکز، کاهش خستگی و… اشاره کرد.

 • دیوار سبز طبیعی و مصنوعی
 • انواع آبنما
 • انواع آلاچیق
 • قلوه سنگ های رودخانه ای
 • انواع فلاورباکس
 • چمن طبیعی و مصنوعی

مقالات مرتبط
پروژه‌های فضای سبز سورن بام
درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
Call Now Button