شما اینجا هستید : خانه -> بام سبز -> تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز ، بام سبز بامی است که تمام یا قسمتی از آن با پوشش گیاهی و خاک پوشانده شده باشد را بام سبز نامیده می شود .

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز :

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز ، بامی می باشد که بر روی سطح آن گیاهان رشد می کنند و تمام یا قسمتی از بام را گیاهان و خاک پوشش می دهند ، گیاهان بام سبز در عین سر سبزی باید با محیط و دما سازگاری داشته باشند . سیستم بام سبز تشکیل شده است از : عایق ضد آب بودن با کیفیت بالا ، سیستم ضد ریشه ، سیستم زهکشی و فیلتراسیون که برای تصفیه کردن آب بکار می رود . با اجرای بام سبزها می توانیم تا حدودی فضای سبز را در محیط های شهری افزایش دهیم و آلودگی هوا را تا قسمتی کاهش دهیم .

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز و انواع بام سبز :

اینکه ایده بام سبز متعلق به کیست و در چه دوره ای مشخص نیست. ممکن است این ایده از باغ های معلق بابل باشد. بام های سبز مدرن که شامل سیستم های پیش ساخته هستند که تقریبا پدیده ای نو می باشد. این بامها در دهه ۱۹۶۰ در آلمان توسعه و در کشورهای دیگر گسترش یافته.

فواید و اجرای بام سبز :

زیبایی و حس طبیعت
تامین اکسیژن مورد نیاز
پاکسازی هوا
کاهش گرما در فصل تابستان
طول عمر بالای بام
عایق حرارتی
کاهش آلودگی
فضای بازی بچه ها

مزایای اجرای بام سبز  یا روف گاردن :

ایجاد فضای مطبوع برای ساکنین
بهبود مناظر برای ساختمان های اطراف با ایجاد فضای سبز
ایجاد فضای سبز و مشاع برای ساکنین و بالا بردن کیفیت زندگی
کاهش آلودگی هوا
کم کردن بار گرمایش با لایه عایق حرارتی و سرمایش بنا از طریق سرمایش تبخیری
تصفیه هوا

کاشت گیاهان بام سبز :

در بام سبز باید به نکاتی مهمی در کاشت گیاهان توجه داشته باشیم :
از گیاهان با ریشه محاجم پرهیز کرد
از گیاهانی باید استفاده کرد که ریشه افشان داشته باشند
گیاهان در بام سبز باید ارتفاع زیادی نداشته باشند
حدالمکان از گیاهان اصلاح شده یا بنسای شده استفاده کرد

آبیاری گیاهان و اجرای بام سبز :

سیستم آبیاری در بام سبز باید به صورت قطره ای باشد ، تا گیاه بتواند به راحتی تمام ریشه های آن سیراب شود ، در بام سبز باید آبیاری را کنترل شده و با استاندارد کامل انجام داد تا آب به نحو صحیح به ریشه گیاهان منتقل شود ، از سیستم های اسپرینگ می توان در بام سبز جهت آبیاری چمن استفاده کرد . در تعریف بام سبز آبیاری یکی از مهم ترین موارد در اجرای بام سبز است چرا که اگر سیستم آبیاری قطره ای خوب اجرا نشود خسارت های جبران ناپذیری به ساختمان می خورد و باعث بروز نشدی در ساختمان می شود ، پس با تعریف بام سبز و سیستم آبیاری قطره ای از بروز این خسارت ها می توان جلوگیری کرد .

انواع بام سبز بر اساس سیستم اجرایی آن :
تعریف بام سبز و اجرای بام سبز گسترده :

بام سبز گسترده  شامل یک یا دو نوع گیاه می شود و محیط کاشت کم عمق است  با حدوا ۳۰ تا ۵۰ سانت عمق و به آن مقطع کم ارتفاع نیز می گویند. در این نوع بخشی از بام یا تمام آن را با گیاهان مختلف پوشش می دهند . این سیستم زمانی که بخواهیم کمترین بار را به سقف وارد کنیم استفاده می شود .

تعریف بام سبز و اجرای بام سبز متمرکز :

این سیستم شامل انواع مختلفی از گیاهان می باشد و می توانیم  آن را مانند یک پارک طراحی کنیم . معمولا در این بامها درختان بزرگ و آب نما نیز استفاده می شود که برای این کار نیاز به تقویت سازه دارد و می توان عمق فلاور باکس ها را از ۵۰ تا ۱۰۰ استفاده کرد و حتما از تمام لایه های بام سبز استفاده کرد  .

تعریف بام سبز و اجرای بام سبز نیمه متمرکز :

در این سیستم زهکشی ، فیلتراسیون ، لایه محافظ و عایق پرایمری و همچنین مش  انجام می شود و از خاک مناسب استفاده می کنند و از گیاهان مختلفی استفاده می شود که از نگهداری بیشتری برخوردار می باشند ولی با سیستم آبیاری قطره ای نگهداری آن را می توان کم کرد .

تعریف بام سبز و اجرای بام سبز مدولار یا جعبه گیاه در بام سبز :

در این سیستم گیاهان در جعبه های مخصوص که قسمتی از بام یا تمام آن را می پوشاند نگهداری می شوند . گیاهان در جعبه ها و فلاورباکس هایی با طرح های متنوع قرار می گیرند که می توان آنها را در قسمت های از بام قرار داد .

تعریف بام سبز و اجرای بام سبز پرتابل :

در این روش نیازی به عایق کاری نمی باشد و بر روی سطح بام اجرا می شود  که به صورت باکس هایی با عمق کم استفاده کرد و هر وقت خواستیم می توانیم مدل آن را تغییر دهیم .

قسمت های تشکیل دهنده اجرای بام سبز یا روف گاردن :

سقف ساختمان که نیاز به تقویت سازه بام دارد.
باغ بامها که یک لایه محافظتی هستند و جدا کننده سقف و عایق رطوبتی از لایه خاک و گیاهان است.
خاک و کود و سیستم آبیاری که باید طراحی شده و در محل مناسب قرار گیرد.

اجزای بام سبز :

پوشش گیاهی بام سبز
محیط کشت بام سبز
لایه های زهکش بام سبز
عایق سازی رطوبتی بام سبز
لایه محافظ بام سبز
فیلتراسیون بام سبز

اجزای لایه زهکش بام سبز :

لایه صافی
لایه مانع ریشه ها
صفحه زهکش

المانهای دیگری که باعث زیبا تر شدن بام سبز یا اجرای روف گاردن می شود عبارتند از  :
طراحی و اجرای آلاچیق  در اجرای بام سبز  :

سازه هایی هستند که از چوب و یا فلز ساخته می شوند و اکثر آنها به شکل های هشت ، شش و چهار ضلعی قابل اجرا می باشند ، بر روی اکثر آلاچیق ها سقف های گنبدی شکل قرار دارد که در برابر بارندگی و تابش مستقیم نور آفتاب جلوگیری می کنند . آلاچیق ها بیشتر در فضا های باز مورد استفاده قرار می گیرند ، مانند : باغ  ، اجرای روف گاردن ، اجرای بام سبز و … که اطراف آن ها را می توان با گیاهان سرسبز ، بوته ها و درختان ، زیبا سازی کرد و محیطی آرام و دلنشین را برای افراد ایجاد کرد .

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز در ساخت پرگولا  :

سقف قرار گرفته بر روی پرگولا کاملا پوشیده نمی باشد و شیار هایی بر روی آن قرار می گیرد که سایه بانی را ایجاد می کند ، در این آلاچیق می توان از گیاهان بالارونده یاس و درخت انگور بر روی ستون ها استفاده کرد که پوشش سبزی را به پرگولا می دهد که در اجرای بام سبز نقش مهمی ایفا می کند .

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز در اجرای آبنما  :

آبنما یکی از مهمترین و زیباترین المان هایی می باشد ، که با طرح های مختلف و ابعاد متفاوت در محوطه سازی ، فضای سبز، روف گاردن و… قابلیت  اجرایی دارند . یکی از ویژگی های آبنماها کاهش دمای محیط و ایجاد رطوبت می باشد ، از دیگر خصوصیات آبنماها صدای دلنواز و آرامش بخش آن می باشد، که زیبایی محیط را دو چندان می کند ، در اجرای آبنما ارتفاع و جهت ریزش آب مد نظر قرار می گیرد ، زیرا جریان وزش باد و پایین آن باید مورد توجه قرار گیرد تا ریزش آب به صورت منظم انجام گیرد  .

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز در اجرای نورپردازی  :

با اجرای نورپردازی در کنار المان ها می توانیم جلوه زیبایی را هم به المان ها و هم به محیط دهیم . در قسمت های مختلف از جمله کنار آبنما ، آلاچیق و گل و گیاهان می توانیم با قرار دادن لامپ های مخصوص زیبایی بام را در شب دو چندان کنیم و فضایی رویایی و دلنشین را ایجاد کنیم .

مبلمان فضای باز در بام سبز :

برای استراحت و دور هم جمع شدن اعضای خانواده و یا ساکنین ساختمان می توانیم ، مبل یا صندلی و یا نیمکت های چوبی و فلزی در قسمتی از بام قرار دهیم . جنس مبلمان از متریالی می باشد که مناسب فضای باز می باشد .

فلاور باکس در بام سبز :

برای داشتن بام مدرن می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور روف استفاده کرد ، فلاورباکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های : چوبی ، فلزی ، بتنی ، فایبرگلاس ، پلاستیکی و… می باشند ، که می توان داخل باکس ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه زیبا کرد و فضای سبزی را ایجاد کنیم .

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز و نحوه اجرای  دیوار سبز در بام  :

با استفاده از پوشش گیاهان مختلف در بیشتر قسمت ها می توانیم دیوار سبز زیبایی را در فضا های گوناگون ایجاد کنیم ، این دیوار سبز ها می توانند تا حدودی برای افراد ایجاد فضای سبز کنیم و طبیعت را به محیط نزدیک کنیم . بدلیل این که در روف گاردن ها و بام ها کاشت گل و گیاهان امکان پذیر نمی باشد می توانیم قسمتی از روف گاردن یا بام را دیوار سبز کار کنیم .

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز  در کف سازی  :

برای فضا سازی قسمت های مختلف بام سبز یا روف گاردن ، همانند باغ می توانیم با قرار دادن سنگ های قلوه ای رودخانه ای ، مسیر ها را از هم تفکیک کرد و فضای باغ را تداعی کنیم  و همچنین می توانیم با استفاده از چوب ترموود ، واش بتن ، موزائیک و … کف سازی را انجام دهیم .

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز و چرا باید از بام سبز یا روف گاردن استفاده کنیم؟

بام سبز، روف گاردن یا همان باغ بام ها فضاهای بلا استفاده ای هستند  که می توان از آن ها برای ایجاد بام سبز استفاده کرد تا ساکنین اوقات دل نشینی را در کنار خانواده و دوستان سپری کنند. بام سبز بر روی سازه بام ساختمان ها قرار می گیرند با ایجاد یک فضای سبز، که امروزه از آن علاوه بر ایجاد فضای سبز به منظور زیبایی و کاربردی تر شدن فضای بام استفاده می کنند و جنبه اقتصادی هم دارد . نکته حائز اهمیت و یکی از دلایل بارز ساخت بام سبز کاهش آلودگی هوا و تولید اکسیژن و بالا رفتن ارزش ساختمان  می باشد.

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز چگونه تشکیل می شوند؟

لایه های بام سبز شامل ۸ لایه می باشد :

سازه بام
عایق رطوبتی
عایق پرایمری
لایه ضد ریشه
لایه محافط
لایه درناژ و یا ( زهکش )
لایه فیلتراسیون
لایه مش
لایه نهایی یک لایه پوشش گیاهی

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز به چند روش قابل اجراء می باشند؟

بام های سبز گسترده
بام های نیمه گسترده
بام های سبز فشرده

قیمت اجرای بام سبز یا روف گاردن :

از متری ۵۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان قابل تغیر می باشد ، که به نوع بستر خاک و کاشت و نوع اجرای بام سبز بستگی دارد .

قیمت لایه های اجرای  بام سبز :

لایه های بام سبز از متری ۱۷۰هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان متغیر می باشد و بستگی به نوع گیاه کاشته شده و ارتفاع کاشت گیاه و ارتفاع خاک و همچنین مناطق اجرایی دارد . در مناطق گرمسیر تمام لایه ها باید اجرا شود و در مناطق سردسیر حداقل ۶ لایه باید اجرا شود .

4.3/5 (18 Reviews)

مجموعه های دیگر

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.