اگر شما هم به گل و گیاه علاقه مند هستید و دلتان میخواهد همیشه در محیطی باشید که دورو برتان پر است از گیاهان و گل های زیبا و خوشبو ولی به دلیل زندگی آپارتمان نشینی و مشغله های کاری نمیتوانید به باغداری برسید. در این جا بام سبز یکی از بهترین راه های جایگرین میباشد. شما میتوانید با پشت بام سبز در محل زندگی یا کار خود فضای سبز را برای خودتان مهیا کنید.

بام سبز چیست؟

برای تعریف بام سبز، باید گفت بامی است که تمام یا قسمتی از آن با پوشش گیاهی و خاک پوشانده شده باشد که بر روی سطح آن گیاهان رشد می کنند و تمام یا قسمتی از بام را گیاهان و خاک پوشش می دهد ، گیاهان بام سبز در عین سر سبزی باید با محیط و دما سازگاری داشته باشند . سیستم بام سبز تشکیل شده است از : عایق ضد آب با کیفیت بالا ، سیستم ضد ریشه ، سیستم زه کشی و فیلتراسیون که برای تصفیه کردن آب بکار می رود.

اجرای بام سبز

با اجرای بام سبز ها می توانیم تا حدودی فضای سبز را در محیط های شهری افزایش دهیم و آلودگی هوا را تا قسمتی کاهش دهیم . اینکه ایده اجرای روف گاردن متعلق به کیست و در چه دوره ای مشخص نیست . ممکن است این ایده از باغ های معلق بابل باشد . بام های سبز مدرن  شامل سیستم های پیش ساخته هستند که تقریبا پدیده ای نو می باشند . این بام ها در دهه 1960 در آلمان توسعه و در کشورهای دیگر گسترش یافته است .

اجرای بام سبز

سوالات متداول بام سبز

 1. فواید طراحی و اجرای بام سبز
 2. مزایای بام سبز
 3. از چه گیاهانی در بام سبز استفاده می شود ؟
 4. آبیاری گیاهان بام سبز به چه صورت می باشد ؟
 5. بام سبز بر اساس سیستم اجرایی به چند دسته تقسیم می شود ؟
 6. المان های اجرایی بام سبز چیست ؟
 7. چرا باید از بام سبز استفاده کنیم؟
 8. زیرسازی یا لایه های بام سبز را نام ببرید ؟
 9. پوشش گیاهی بام سبز به چند روش قابل اجرا می باشد؟

سوالات متداول بام سبز

مزایای بام سبز یا گرین روف

بام سبز دارای مزیت های بسیاری می باشد و در صورت اجرای پشت بام سبز میتوان از آن ها بهره مند شد. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از این مزیت ها را به شما معرفی کنیم.

زیبایی و حس طبیعت

یکی از اصلی ترین مزیت های بام سبز زیبایی آن می باشد. شما زمانی که میخواهید از بام سبز استفاده کنید تیم طراحی بام سبز سورن بام با بررسی محیط شما در ابتدا یک طرح کلی برایتان طراحی میکنند و شما میتوانید از گیاهان و گل های زیبایی در پشت بام سبز خود استفاده کنید. که انتخاب کردن این گیاهان علاوه بر زیبایی ظاهری به شما حس و حال خوب نیز القا میکند تا احساس کنید در طبیعت و دل جنگل زندگی میکنید.

تامین اکسیژن مورد نیاز و بهبود هوای محیط

همانطور که میدانید در زندگی شهری و آپارتمان نشینی باعث شده است که انسان ها به هوای تازه و تمیز دسترسی نداشته باشند و اکثر روز های سال شهر آلوده می باشد و این اتفاق سلامت شهروندان را تهدید میکند. از این رو استفاده از گل و گیاهان درخت های طبیعی باعث میشود اکسیژن محیط به خوبی تامین شود و شما همیشه هوای تازه و تمیز تنفس کنید.

تامین اکسیژن از مزایای بام سبز

کاهش گرما در فصل تابستان

طبق بررسی کارشناسان یکی از اصلی ترین موارد تاثیر گذار در کاهش گرمایش شهری افزایش محیط سبز می باشد. زمانی که شما پشت بام سبز داشته باشید دیگر نیازی به هیچ یک از تجهیزات خنک کننده نخواهید داشت چرا که درختان و گل گیاه های کاشته شده در پشت بام با تولید اکسیژن دمای محیط را نیز خنک خواهند کرد.

طول عمر بالای بام

استفاده از بهترین متریال ها در ساخت و اجرای بام سبز باعث میشود که طول عمر درختان استفاده شده افزایش یابد و شما نگرانی خاصی از این بابت نداشته باشید. البته شرط این موضوع همکاری با بهترین شرکت بام سبز در تهران می باشد که سابقه و تجربه کافی در محوطه سازی داشته باشد.

فضای بازی بچه ها

یکی دیگر از مزیت های خوب بام سبز فراهم کردن محیطی مناسب برای بازی و سرگرمی کودکان می باشد. اگر وقت کافی برای بردن بچه ها به پارک را ندارید یا محیط پارک های عمومی زیاد باب دلتان نیست میتوانید با بام سبز این مورد را برای کودکان خود فراهم کنید.

تامین فضای بازی کودکان با بام سبز

3. از چه گیاهانی در اجرای بام سبز استفاده می شود ؟

در بام سبز باید به نکات مهمی در کاشت گیاهان توجه داشته باشیم چرا که انتخاب گیاهان درست تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت و طول عمر کار دارند و حتما باید از بهترین نوع نسبت به محیط انتخاب کرد. به موارد زیر دقت کنید:

 • از گیاهان با ریشه مهاجم پرهیز کرد .
 • از گیاهانی باید استفاده کرد که ریشه افشان داشته باشند .
 • نباید ارتفاع زیادی داشته باشند .
 • حدالامکان از گیاهان اصلاح شده یا بنسای شده استفاده کرد .

4. آبیاری گیاهان بام سبز به چه صورت می باشد ؟

سیستم آبیاری در بام سبز باید به صورت اجرای آبیاری قطره ای باشد ، تا گیاه بتواند به راحتی تمام ریشه های آن سیراب شود ، در بام سبز باید آبیاری را کنترل شده و با استاندارد کامل انجام داد تا آب به نحو صحیح به ریشه گیاهان منتقل شود ، از سیستم های اسپرینگ می توان در بام سبز جهت آبیاری چمن استفاده کرد .

در تعریف بام سبز آبیاری یکی از مهم ترین موارد در اجرای بام سبز است چرا که اگر سیستم آبیاری قطره ای خوب اجرا نشود خسارت های جبران ناپذیری به ساختمان می خورد و باعث بروز نشتی در ساختمان می شود ، پس با تعریف بام سبز و سیستم آبیاری قطره ای از بروز این خسارت ها می توان جلوگیری کرد .

نحوه آبیاری بام سبز

5. بام سبز بر اساس سیستم اجرایی به چند دسته تقسیم می شود ؟

بام سبز ها به سیستم های اجرایی مختلفی تقسیم بندی میشوند که در ادامه آن ها را به شما توضیح میدیم.

 1. سیستم گسترده چیست ؟
  بام سبز گسترده  شامل یک یا دو نوع گیاه می شود و محیط کاشت کم عمق است با حدودا 30 تا 50 سانت عمق و به آن مقطع کم ارتفاع نیز می گویند. در این نوع بخشی از بام یا تمام آن را با گیاهان مختلف پوشش می دهند. این سیستم زمانی که بخواهیم کمترین بار را به سقف وارد کنیم استفاده می شود .
 2. سیستم سبز متمرکز چیست ؟
  این سیستم شامل انواع مختلفی از گیاهان می باشد و می توانیم  آن را مانند یک پارک طراحی کنیم . معمولا در این بام ها درختان بزرگ و آب نما نیز استفاده می شود که برای این کار نیاز به تقویت سازه دارد و می توان عمق فلاورباکس ها را از 50 تا 100 استفاده کرد و حتما از تمام لایه های بام سبز استفاده کرد .
 3. سیستم نیمه متمرکز چیست ؟
  در این سیستم زه کشی ، فیلتراسیون ، لایه محافظ و عایق پرایمری و همچنین مش  انجام می شود و از خاک مناسب استفاده می کنند و از گیاهان مختلفی استفاده می شود که از نگهداری بیشتری برخوردار می باشند ولی با سیستم آبیاری قطره ای نگهداری آن را می توان کم کرد .
 4. سیستم مدولار یا جعبه گیاه در بام سبز چیست ؟
  در این سیستم گیاهان در جعبه های مخصوص که قسمتی از بام یا تمام آن را می پوشاند نگهداری می شوند . گیاهان در جعبه ها و فلاورباکس هایی با طرح های متنوع قرار می گیرند که می توان آنها را در قسمت های از بام قرار داد .
 5. سیستم بام سبز پرتابل چیست ؟
  در این روش نیازی به عایق کاری نمی باشد و بر روی سطح بام اجرا می شود  که به صورت باکس هایی با عمق کم استفاده کرد و هر وقت خواستیم می توانیم مدل آن را تغییر دهیم .

سیستم بام سبز پرتابل

6. اجزای بام سبز به چند دسته تقسیم می شود ؟

 • پوشش گیاهی بام سبز
 • محیط کشت بام سبز
 • لایه های زهکش بام سبز
 • عایق سازی رطوبتی بام سبز
 • لایه محافظ بام سبز
 • فیلتراسیون بام سبز

روف گاردن برج ساعی مراحل کف سازی

اجزای لایه زهکش بام سبز را نام ببرید ؟

 • لایه صافی
 • لایه مانع ریشه ها
 • صفحه زهکش

تعریف بام سبز ، اجرای بام سبز

7. المان های اجرایی بام سبز چیست ؟

 • آلاچیق
 • پرگولا
 • آبنما
 • نورپردازی
 • فلاور باکس
 • دیوار سبز

در کف سازی روف گاردن از چه المان هایی استفاده می شود ؟

برای فضا سازی قسمت های مختلف بام سبز یا روف گاردن ، همانند باغ می توانیم با قرار دادن سنگ قلوه ای رودخانه ای ، مسیر ها را از هم تفکیک و فضای باغ را تداعی کنیم  و همچنین می توانیم با استفاده از اجرا چوب ترموود ، واش بتن ، موزائیک و … کف سازی را انجام دهیم .

8. چرا باید از بام سبز استفاده کنیم؟

بام سبز یا همان باغ بام ها فضاهای بلا استفاده ای هستند  که می توان از آن ها برای ایجاد بام سبز استفاده کرد تا ساکنین اوقات دل نشینی را در کنار خانواده و دوستان سپری کنند. بام سبز بر روی سازه بام ساختمان ها قرار می گیرد و با ایجاد یک فضای سبز، که امروزه از آن علاوه بر ایجاد فضای سبز به منظور زیبایی و کاربردی تر شدن فضای بام استفاده می کنند و جنبه اقتصادی هم دارد . نکته حائز اهمیت و یکی از دلایل بارز ساخت بام سبز کاهش آلودگی هوا و تولید اکسیژن و بالا رفتن ارزش ساختمان  می باشد . همچنین میتوانید از دیوار سبز در داخل ساختمان استفاده کنید.

روف گاردن

9. زیرسازی یا لایه های بام سبز

لایه های بام سبز شامل 8 لایه می باشد :

 1. سازه بام
 2. عایق رطوبتی
 3. لایه پرایمری
 4. عایق ضد ریشه
 5. لایه محافظ
 6. دریناژ و یا ( زهکش )
 7. لایه فیلتراسیون
 8. عایق مش
 9. لایه نهایی یک لایه پوشش گیاهی

بام های سبز گسترده

10. پوشش گیاهی بام سبز به چند روش قابل اجرا می باشد؟

 • بام های سبز گسترده
 • بام های نیمه گسترده
 • بام های سبز فشرده

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی پروژه با ما تماس بگیرید .