آبنما

آنچه در این مقاله میخوانیم

آبنما چیست؟

آبنما، یکی از محبوب ترین و معروف ترین المان هایی است که در طراحی منزل، فضای سبز هتل ها، رستوران ها و مکان های عمومی ماننده پاساژ ها استفاده میشود. کاربرد و هدف از ساخت آبنما، تنها زیبا سازی محوطه و خانه نیست، بلکه آب نما ها تاثیر بخصوصی در آرامش افراد و خنکی هوا دارند.

آبنما سازه ای است که در محیط های داخلی و خارجی ساختمان ها اجرا میشود و در این سازه آب حرکتی پیش بینی شده دارد تا از حرکت جریان آب صدایی آرامش بخش و فوق العاده حال و هوای آن فضا را تغییر دهد. در این مقاله از سایت سورن بام به بررسی آبنما و انواع آبنما میپردازیم، حتما تا آخر مقاله ما را همراهی کنید. 

همه چیز راجب به آب نما

آبنما حوضچه های کم عمقی هستند که در آنها فواره های معدد به همراه چراق های رنگی و جذاب ساخته و استفاده میشود. حداکثر عمق آب نما ها 60 سانتی متر است و در طرح ها و سبکهای متفاوتی طراحی و ساخته میشوند. اکثرا در کنار آبنما های ساخته شده گل کاری یا فلاور باکس استفاده میشود. استخر و حوض آبنما در تاریخ ایران نقشی موثر در طراحی باغ ها داشته است. استخر باغ های قدیمی از عمق بالا با چندیدن فواره بهره میبردند، از جمله این باغ ها، بااغ بزرگ هزار جریب در اصفهان بود که در دوران صفویه احداث شد و استخر این باغ حدود 500 فواره داشت. 

آب مایه نشاط بخش و آرامش بخش که از گذشته تا به امروز از آن برای طراحی و اماکن مختلف برای طراحی حوض استفاده می شد که در سالهای اخیر و با روی کار آمدن آبنما ها جای خود را به این المان محبوب داده است. 

همه چیز راجب به آبنما

آبنما از کجا پدید آمد؟

اولین مستندات و مدارک که در رابطه با آبنما ها وجود دارد به حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح باز میگردد. در ایران باستان هم از بقایای سرامیک ها در باغات و باغچه ها، واضح است که آبنما و حوض ها در دکوراسیون و محوطه سازی باغ ها استفاده می شده است. اما ریشه اصلی طراحی و ساخت آبنما به یونان باستان باز میگردد که هم مدارک و شواهد باستان شناسی و هم کنده کاری ها بر روی گلدان های قدیمی نشان دهنده این موضوع است.

فرهنگ استفاده از آبنما 

در سال های اولیه و ابتدایی، آبنما به عنوان منبع های آب استفاده می شد و کاربرد های شهری داشت. اما به مرور زمان فرهنگ استفاده از آبنما تغییر کرد و جنبه های زیبایی و دکوراتیو به آبنما اضافه شد. در میان آبنما های قدیمی و باستانی آب نما هایی که در دوره رنسانس طراحی و استفاده شده اند، بسیار معروف و محبوب هستند که با ساختار تندیس های آنها ارتباط دارند. 

فرهنگ اسفاده از آبنما

تاثیر آبنما در دکوراسیون 

آبنما های زینتی، یکی از المان های اصلی در طراحی دکوراسیون خانه سیاستمداران و دولتمردان کاخ های سلطنتی محسوب می شده که نمایی زیبا و دلپذیر از جریان آب را به نمایش میگذارد. البته طراحی و اجرای آبنما های خانگی به مهارت های مهندسی خاص و اصولی نیاز داشت. اما پس از چند سال آبنما ها به خانه های عادی هم ورود پیدا کرد و دیگر منحصر به کاخ ها و خانه های گران قیمت افراد خاص نبود. در اصل استفاده از آبنما اتصالی بین طبیعت و خانه شما است. 

یکی از مشکلات و معایب آبنما های خانگی، جاگیر بودن آن بود. خانه های کوچکی که از مشکل کم بودن فضای خانه خود رنج میبردند نمیتوانستند از آبنما های خانگی استفاده کنند. اما پس طراحی و ساخت آبنمای دیوار این مشکل برای افراد رفع شد و از آن پس هر فردی میتواند در خانه خود یک آبنما جذاب و دلپسب داشته باشد و از صدای جریان آب آن لذت ببرد. 

تاثیر آبنما در دکوراسیون 

تاریخچه آب نما در ایران

ایران جزو یکی از قدیمی ترین کشور های دنیا است که از آبنما استفاده کرده و می کند که حتی امروزه از آبنما در میدان ها و اماکن عمومی و تفریحی استفاده می کند. 

آب نما انواع های متفاوتی دارد که در سالهای اخیر در مکان های عمومی و خصوصی بسیار مشاهده میشود. انواع آبنما ها را میتوان به آبنما شیشه ای، آبنما موزیکال، آبنما صخره ای، آبنما مدرن، آبنما دیواری و… اشاره کرد که در ادامه مقاله تک تک این سبکها را بررسی میکنیم. 

تاریخچه آبنما در ایران

نکات ویژه و اصولی در خصوص آبنما

اگر میخواهید تا در طراحی و اجرای آبنما خود با مشکل مواجه نشوید حتما این نکات را رعایت کنید:

  • آبنما ها نباید زیر درختان استفاده شوند. چنانچه که میخواهید این سازه جذاب را زیر درخت استفاده نمایید، این نکته را در نظر داشته باشید که به دلیل ذرات آلوده و فضولات پرندگان و حشرات ممکن از آبنما شما آلوده شود و سبب گرفتگی فیلتر و پمپ شود. 
  • این المان جذاب نباید در مسیر باد تند قرار بگیرد. باد نظم و ریزش آب در آبنما ها را تغییر میدهد و موجب هد رفتن آب و بیرون پاشیدن آب و خیس شدن محوطه اطراف آن میشود. 
  • حتما به عمق آبنما توجه کنید. عمق سازه شما باید به شیوه ای باشد که هم در مصرف آب صرفه جویی شود و هم مقابل مشکلات و خطرات ناشی از شیطنت و بازی کودکان ایمن و مناسب باشد. 

دیوار سبز

 

  • استفاده از شبکه های آهنی در محافظت از گودال هایی که برای نصب حفر میشود. برای حفاظت و ایمنی بیشتر از گودال ها و حفره هایی که برای نصب این المان کنده میشود، باید حتما از شبکه های آهنی استفاده کرد تا از افتادن اجسام و زباله ها در آنجا جلوگیری شود. 
  • در حین طراحی و ساخت آبنما حتما به مکانی که میخواهید این المان را نصب کنید توجه کنید. در طراحی این سازه حتما به محل نصب توجه کنید تا به لوله کشی و سیم کشی دسترسی داشته باشد. 
  • در فصل های سرد و خشک، آب داخل لوله برخی از آبنما ها را باید تخلیه کرد. بعضی از آب نما ها علل خصوص آبنما فلزی، لازم است که در فصل های پاییز و زمستان که هوا سرد و خشک است آب داخل لوله های این سازه را تخلیه کرد. 
  • آب نما ها نباید در کنا شومینه و اتاق خواب ها قرار بگیرد. حتما در نظر داشته باشید که در حین نصب این المان زیبا و دلپذیر، نباید محل نصب در کنار شومینه و اتاق خواب ها قرار بگیرد زیرا این مورد سبب میشود تا دچار مشکلات بسیار خطرناک شوید.

نکات مهم آبنما

انواع آبنما ها 

آبنما شیشه ای

آبنما شیشه ای یکی از پر طرفدارترین سبکهای آبنما است که از ترکیب آب و شیشه و نور می باشد که بسیار مناسب اماکن اداری، تجاری و مسکونی است. آبنما های شیشه ای با توجه به محل اجرا و دکوراسیون محل، در قابلیت های استیل، چوبی و سنگی و… قابل استفاده است. اصول طراحی این سبک از آب نما ها بر اساس جریان پیش رونده آب بر روی شیشه می باشد.

آبنما شیشه ای آبنما

آبنما باغی

ایرانیان باستان در قرون وسطی از سیستم توضیع و پخش آب استفاده میکردند که موجب می شد تا در کاخ ها و قصر های خود آبنما های زیبا و جذابی را طراحی و تعبیه کنند. آب ها به واسطه لوله ای به منابعی که در بالای آبنما قرار میگرفت و سبب می شد تا سرعت جریان آب بالاتر برود و آب سریع تر به آبنما برسد. یکی از طراحی های جذاب آبنما باغی را میتوان به آبنمای باغ فین اشاره کرد که قدمت بسیار بالایی دارد.

آبنما باغی آبنما

آبنما مدرن 

آبنمای مدرن یکی از محبوب ترین و معروف ترین سبک های آبنما است که با ایجاد صدایی دلپذیر و ترکیبی از نور و بهره بری از دکوراسیون مدرن در گوشه ای از خانه یا محل کار شما نمای بسیار جذابی را پدید می آورد. یکی از مزیت های آبنمای مدرن را میتوان به صرفه جویی در مصرف آب اشاره کرد، زیرا در طراحی و ساخت آبنمای مدرن هیچگونه پاشش و ریزش آب به بیرون مخزن را مشاهده نخواهید کرد. علاوه بر آن مخزن این سبک از آبنما ها، آب بند بوده و امکان نشت آب اصلا وجود ندارد.

آبنما مدرن آبنما

آبنما خانگی

در آبنما خانگی یک نکته ویژه وجود دارد که باید حتما رعایت کنید، بی صدا بودن موتور آبنما است. در حین خرید آب نما حتما از ساکت و بی صدا بودن موتور آبنما و قابلیت نظافت و تعمیر آن اطمینان حاصل کنید. امروزه در بازار موتور های بی کیفیت زیادی وجود دارند که علاوه بر عمر کم و پر صدا بودن آنها، پس از گذشت زمانی کوتاه دچار مشکلات میشود و نیازمند تعمیر است. 

بهترین محل برای نصب آبنما خانگی در ضلعهای شمالی، جنوب شرقی و شرق خانه یا محل کار شما است. سعی کنید سازه خود را در نزدیکی شومینه یا محلی که در آنجا آتش وجود دارد نصب نکنید. علاوه بر آن اگر اتاق خواب شما در ضلع های شرقی و جنوبی شرقی خانه قرار دارد از قرار دادن سازه خود در آن محل خودداری کنید. 

آبنما دیواری آبنما

آبنما دیواری

همانطور که از نام آبنما دیواری پیداست، این سبک از آبنما و نازل آن روی دیوار نصب میشود و این دیوار علاوه بر صدای آرامش بخش موجب جذابیت خانه شما هم میشود. 

کلام آخر

در نتیجه آبنما یکی از معروف ترین و محبوب ترین عناصر محوطه سازی است که به دلیل مزایای خود بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. آبنما ها به دلیل وجود سبکهای متفاوت خود و قرار گیری در تمام محل های خانه یکی از بهترین گزینه های طراحی دکوراسیون است. علاوه بر نمای زیبایی که آب نما به خانه شما میدهد، صدای دلنشین جریان آب بسیار میتواند در سلامت روان و افزایش تمرکز شما کمک کند. 

نتیجه گیری آبنما

معتبرترین شرکت طراحی و اجرای آبنما

شرکت سورن بام با 13 سال سابقه حرفه ای در طراحی و ساخت فضای سبز، به یکی از معتبرترین و برترین شرکت های محوطه سازی تبدیل شده است. این شرکت با بهره بری از مهندسین متخصص و با تجربه میکوشد تا همواره بهترین نتیجه را به شما ارائه دهد. برای دریافت اطلاعات کامل تر راجب به طراحی و ساخت آبنما در خانه یا محل کارتان میتوانید با شماره 02144247178 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان محموعه سورن بام بهره ببرید. 

برای مشاهده پروژه های انجام شده آب نما توسط تیم سورن بام میتوانید اینستاگرام سورن بام را دنبال کنید.

سوالات متداول آبنما

شما میتوانید برای تزئین اطراف آبنمای خود از فلاور باکس ها، درختچه، گیاهان، نیمکت، میز و صندلی و… استفاده کنید.

آبنماها در دکوراسیون روف گاردن، تراس، محوطه استخر، حیاط ویلا یا آپارتمان، محل کار، خانه، محوطه هتل ها و  کافه رستوران ها تاثیر بسزایی دارند.

مقالات مرتبط
پروژه‌های آبنما سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button