روف گاردن چیست؟ سوالی که ذهن هر علاقمند به بحث دکوراسیون و محوطه سازی را به خود مشغول می کند این است که روف گاردن چیست ؟ . امروزه می توانیم از فضاهای بلا استفاده پشت بام که در گذشته فقط جهت تجهیزات و تاسیسات ساختمان مورد استفاده قرار می گرفت را به یک فضای سبز تغییر دهیم . با پوشش گیاهان بر روی بام می توانیم فضای شهر را زیبا کنیم . محیطی دنج و راحت برای ساکنین ایجاد نماییم ، تا در زمان اوقات فراغت بتوانند از فضای دلنشین بام سبز خود لذت ببرند.

روف گاردن چیست؟

به فضاهای سبزی که در سقف و بالای انواع ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری که برای ساخت و فراهم کردن فضایی مناسب برای تفریح، ساخت فضای بازی و یا هدف های تجاری همانند مستقر کردن کافه رستوران و یا حتی محیطی مناسب برای استراحت کردن ساخته میشود روف گاردن گفته میشود.

مزایای روف گاردن

 • برای تفریح و سرگرمی ساکنین ساختمان
 • ایجاد فضای جدید و اضافی برای دور همی
 • تولید اکسیژن توسط گیاهان
 • عایق حرارتی در برابر گرما و سرما
 • زیبا سازی منظره ساختمان
 • جلوگیری از به هدر رفتن آب باران
 • با استفاده از دیوار سبز ، المان های بکار رفته و… در روف گاردن  می توانیم مانع از ویو نا موزون تاسیسات بام ساختمان شویم…
 • اجرای روف گاردن در بام ها به صورت یک عایق صوتی عمل می کند .
 • کاشت گیاهان در روف گاردن می تواند تا حدودی از تابش نور خورشید محافظت کند ، در حالی که سقف بدون پوشش گیاهی 100% در معرض مستقیم نور خورشید می باشد .

روف گاردن یعنی چه

معایب روف گاردن

به طور کلی نمیتوان گفت که روف گاردن دارای معایب هایی است ولی اگر به صورت درست و اصولی اجرا نشود میتواند معایبی را برای شما و ساختمان داشته باشد. به طور مثال گیاهان و درختانی که برای فضای سبز در روف گاردن اسنفاده میشوند باید با توجه به محیط و شرایط جوی منطقه انتخاب شوند که اگر برعکس این انجام شود در کوتاه ترین زمان ممکن گیاهان شما خراب شده و هر هزینه ایی که کردین بر باد خواهد رفت.

معایب روف گاردن

همچنین در برخی از موارد دیده شده است که روف گاردن در ساختمان هایی که توانایی تحمل خاک و همچنین وزن گیاهانی که روی آن می آید رو ندارند اقدام به اجرای روف گاردن کرده اند و پس از گذشت مدت کوتاهی ساختمان آسیب دیده است. از این همیشه قبل از اقدام باید با تیم مجرب سورن بام مشورت داشته باشید.

المان ها در روف گاردن

کفپوش در روف گاردن

می توان از کف پوش های متفاوتی برای اجرای روف گاردن استفاده کرد ، مانند : چوب ترموو ، چمن مصنوعی ، چمن طبیعی ، موزائیک ، قلوه سنگ ، واش بتن و… .

فضای سبز در روف گاردن

برای داشتن فضای سبز در نزدیکی محیط زندگی ، می توانیم از پشت بام های ساختمان ها استفاده کنیم . علاوه بر داشتن فضای سبز می توانیم در کنار آن با قرار دادن المان های مختلف از جمله : آلاچیق ، آبنما ، پرگولا و … از ویژگی داشتن یک باغ بام بهره مند شویم . باغ بام ها اغلب در محیط های شهری دیده می شوند . گیاهانی که در بام سبزها کاشته می شوند توانایی کاهش جذب کلی حرارت در ساختمان را دارند و این باعث می شود مصرف انرژی کاهش یابد و نمای شهر را زیباتر کرده و یک نمای سبز را در سطح شهر ایجاد نماید.

باغچه در روف گاردن

اگر می خواهیم روف گاردن سنتی داشته باشیم ، می توان قسمتی از بام را با باغچه ای کوچک زیبا کنیم ، داخل باغچه می توانیم کاشت سبزیجات انجام دهیم و از آن بهره مند شویم و یا  می توانیم با کاشت گل و گیاه و درخت و درختچه در قسمت هایی در روف گاردن به فضای آن جلوه زیبایی را دهیم .

مبلمان در روف گاردن

برای استراحت و دور هم جمع شدن اعضای خانواده و یا ساکنین ساختمان می توانیم ، مبل یا صندلی و یا نیمکت های چوبی و فلزی در قسمتی از بام قرار دهیم .جنس مبلمان باید متناسب با فضای باز  باشد .

 • آلاچیق یا پرگولا در روف گاردن :

آلاچیق ها را می توان در ابعاد مناسب با محیط انتخاب کرد ، آلاچیق ها با متریال های متنوع و به اشکال چهار ضلعی ، شش ضلعی ، هشت ضلعی و… می توان اجرا نمود ،چهار طرف آلاچیق ها  باز می باشد ، که می توانیم توسط شیشه و پارچه اطراف آن را بپوشانیم . جنس آلاچیق ها می تواند چوبی و فلزی،شیشه ای، ترکیبی و… می باشد .

آبنما در روف گاردن

آبنماها در ابعاد مختلف و متناسب با سلیقه شخصی هر فرد ساخته می شوند ، برخی از آبنماها هم به صورت پیش ساخته می باشند و فقط در محل قرار می گیرند

. انواع آبنما به شکل های : دیواری ، شیشه ای ، پرده ای ،چوبی ، صخره ای ، سنگی و .. می باشند .

استخر در روف گاردن

می توان در قسمتی از بام استخری را تعبیه کرد که در فصل تابستان از کنار آب بودن لذت برد .

باربیکیو در روف گاردن

با داشتن باربیکیو می توان در فضای باز و محیطی مشابه باغ میزبان مناسبی برای میهمانان خود در فضای باز  باشید.

نورپردازی در روف گاردن

در قسمت های مختلف از جمله کنار آبنما ، آلاچیق و گل و گیاهان می توانیم با قرار دادن لامپ های مخصوص زیبایی بام را در شب دو چندان کنیم و فضایی رویایی و دلنشین را ایجاد کنیم .

فلاورباکس در روف گاردن

برای داشتن بام مدرن می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور روف استفاده کرد ، فلاور باکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های : چوبی ، فلزی ، بتنی ،

فایبرگلاس ، پلاستیکی و… می باشند ، که می توان داخل باکس ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه زیبا کرد و فضای سبزی را ایجاد کنیم .

قلوه سنگ های رودخانه ای در روف گاردن

برای فضا سازی قسمت های مختلف روف گاردن همانند باغ می توانیم با قرار دادن سنگ های قلوه ای رودخانه ای ، مسیرها را از هم تفکیک کرد و فضای باغ را تداعی کرد و همچنین از قلوه سنگ می توان در کنار آلاچیق و چمن یک ترکیب مدرن برای روف گاردن ها داشته باشیم .

بام های سبز اگر چه ممکن است مزایای زیبایی و تفریحی را داشته باشد ، اما لزوما به این منظور طراحی نمی شود و ممکن است هیچ فضای تفریحی در آن فراهم نشود و صرفا برای بهبود عایق یا بهبود انرژی و کاهش هزینه های سرمایشی و گرمایشی یک ساختمان باشد.

تفاوت بام سبز و روف گاردن

بام سبز را می توان بر روی هر سقفی حتی مورب با علف ها و گیاهان وحشی انجام داد . اما در روف گاردن علاوه بر کاشت گل و گیاهان ممکن است عناصر مختلفی همچون ، آبنما ، آلاچیق ، مبلمان ، فلاور باکس و… قرار گیرد ، گیاهان در روف گاردن می توانند بزرگتر باشند در روف گاردن به دلیل قرار گیری المان ها باید از سطحی صاف و مسطح برخوردار باشد .

برای کاهش وزن بر سازه بام ساختمان می توان از  فلاور باکس هایی که وزن کمی دارند استفاده کرد از جمله : فایبرگلاس ، فلزی ، چوبی  .

نکات مهم ایمنی روف گاردن

 • ارتفاع نرده ها مطابق قوانین باشد .
 • قسمتی از سطح سقف کل ساختمان را با کفپوش چوبی بپوشانید .

چه گیاهانی در روف گاردن به کار برده می شود

باغبانی در روف گاردن مشابه باغبانی در بالای کوه می باشد ، در این بخش باید از گیاهانی استفاده کرد که در مقابل بادهای شدید دوام بالایی را داشته باشند ، به همین دلیل می توانیم از گیاهان همیشه سبز ، درختان چند ساقه به خوبی استفاده کرد . گیاهانی با برگ های بزرگ مانند گوش فیلها مناسب روف گاردن نمی باشد و در برابر باد دوام ندارند ، استفاده از آنها در بام سبز توصیه نمی شود .

roofgarden

انواع روف گاردن

روف گاردن گسترده

در این سیستم سطح وسیعی از بام توسط گیاهان پوشش داده می شود که به صورت چمن می باشد . در این سیستم در روف گاردن به حداقل لایه بستر خاک نیاز

دارد و نگهداری از آن آسان است ، و مناسب برای پشت بام های خانه و مجتمع ها می باشد ، انواع پوشش های گیاهی که روی این گیاه رشد می کند بسیار محدود

می باشد ، گل سنگ و خزه بهترین پوشش گیاهی برای این نوع می باشد ، گل سنگ به راحتی می تواند در سطوحی مانند : پلاستیک ، فلز ، شیشه رشد کند ، خزه ها

گیاهان کوچکی هستند که برای بقای عمر خود به تغذیه کمتر و رطوبت زیاد خاک نیاز دارند . این سیستم برای آب و هوای مرطوب ایده آل می باشد .

روف گاردن نیمه فشرده

در این نوع به لایه خاک عمیق تری نیاز دارد که تنوع گونه های گیاهی را افزایش می دهد ، به دلیل پوشش گیاهی بیشتر به خاک و آب و نگهداری لازم دارد . گل

های وحشی به نگهداری نیاز ندارند و می توان به راحتی در این سیستم استفاده کرد .

سقف سبز ، بام سبز

روف گاردن فشرده

پوشش گیاهی در این سیستم مشابه باغ حیاط خانه می باشد و می توان گل ها ، درختان و چندین عنصری که در پارک و باغ بکار می رود در این بام بکار برد . این

بام سبز به ساخت و سازهای بزرگ و پایدار نیاز دارد ، بنابر این بسیاری از ساختمان ها برای بام های فشرده مناسب نمی باشد .

مدولار (فلاور باکس یا جعبه گیاه ) : در این سیستم گیاهان داخل جعبه یا فلاور باکس ها قرار می گیرند ، که می توان آنها را در جاهای مختلف بام نصب کرد .

روف گاردن یعنی چه

مراحل زهکشی در روف گاردن

 • عایق کاری ، برای جلوگیری از نفوذ آب به سازه بام انجام می شود .
 • لایه ضد ریشه ، برای جلوگیری از رشد اضافی ریشه گیاهان بکار برده می شود .
 • استفاده از صافی و یا فیلتراسیون برای جلوگیری از عبور ماسه و خاک به داخل زهکش
 • زهکش یا ( شانه های تخم مرغی ) که در زیر صافی قرار می گیرند . در قسمت های تخم مرغی شکل مقداری آب از آبیاری گیاه باقی می ماند و مانع گندیده شدن ریشه گیاه می شود .
 • پوشش های گیاهی که بر روی سطح خاک قرار می گیرند .

روف گاردن یعنی چه

نمونه روف گاردن

شما کاربران عزیز برای مشاهده نمونه روف گاردن کار شده توسط شرکت سورن بام بهتر است با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا آن ها از طریق شبکه های مجازی نمونه کار های بروز و اتمام شده را برای شما ارسال کنند.

کارشناسان شرکت سورن بام با سابقه ی تجربه های متعدد در زمینه ی اجرای محوطه سازی و بازسازی ویلا آماده ی ارائه ی هرگونه مشاوره و بازدید رایگان در این زمینه به شما کارفرمای گرامی می باشند .