در دنیای امروز برای هر چه بیشتر چشمگیر شدن محیط اطرافمان سعی در استفاده از محوطه سازی و المان ها و پلن هایی داریم که به زیباتر شدن محیط اطرافمان کمک بسزایی کند . از این رو در مراحل محوطه سازی  از ساختن نهر و برکه و گل کاری محوطه و باربیکیو استخر و صخره و آبشار و …استفاده می شود که با رعایت نکات ایمنی و اصول صحیح ساخت می توان فضای بسیار دلنشین و چشم نوازی را فراهم کرد . به این عملکرد محوطه سازی یا لند اسکیپ گفته می شود .

 

فهرست مطالب

محوطه سازی یا لند اسکیپ چیست؟

در واقع محوطه سازی در جهت زیباتر شدن فضای موجود بلا استفاده در حیاط خود می باشد . محوطه حیاط ، باغ ، ویلا ، کافی شاپ ، رستوران ، روف گاردن و محوطه های شهری و… از انواع محیط های ایجاد شده در فضای سبز می باشد . محوطه سازی هر یک از فضاها بر مبنای عملکردشان متفاوت طراحی و اجرا می شود . محوطه سازی امریست که انسان ها از قرن ها پیش به آن توجه داشته و بخش مهمی از طراحی برای تمامی فضا های معماری می دانستند . سازنده باید فضایی طراحی کند که پاسخگوی تمام نیازهای کارفرما بوده و راه حل های مناسبی برای مشکلات موجود در محوطه سازی مانند شیب زمین ، باد ، خورشید یا کمبود فضا داشته باشد .

مراحل محوطه سازی و اجرای آن

محوطه سازی فضای بیرونی ساختمان یکی از موضوعاتی است که امروزه در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته است . بازدید و مشاوره از محوطه توسط تیم متخصص شرکت سورن بام در محل پروژه که شامل صحبت با کارفرما و بررسی نظرات وی ، بر آورد بودجه و مواردی که در طراحی تاثیر دارند می باشد . تیم تخصصی سورن بام از طراحی پلن محوطه سازی تا مرحله بهره برداری محوطه سازی کارفرمای محترم را همراهی می کند . به طور کلی طراحی نقشه محوطه سازی شامل مرحله طراحی اولیه و سپس طراحی نهایی می شود.

پس از اتمام مراحل طراحی ، فرآیند اجرای محوطه سازی با متخصصین شرکت سورن بام شروع می شود .

 1. تسطیح و آماده سازی محوطه
 2. بررسی سیستم های ارتباطی (خیابان کشی)
 3. پیاده‌ رو سازی محوطه
 4. شبکه های آب و فاضلاب
 5. اجرای سیستم آبیاری و آبرسانی گیاهان در محوطه

مفهوم مراحل محوطه سازی

مفهوم اصلی محوطه سازی چگونگی به کار بردن و جا نمایی درست المان های مختلف در فضای طراحی شده است . اولویت اول در طراحی باغ رعایت نظم است که اهمیت بسیار بالایی دارد به این صورت که باید طبق اهمیتی که هر پلن و المان دارد طبقه بندی شود و بر اساس نوع کارایی و تاثیرشان هرکدام در جای دقیق خود قرار بگیرند .

انواع محوطه سازی حیاط

محوطه سازی دارای نوع های مختلفی می باشد که هر شخصی نسبت به نیاز و سلیقه ای خود اقدام به انتخاب یکی از مدل ها می کند. به طور کلی در زیر ما برخی از روش های محوطه سازی را برای شما بیان کرده ایم.

 • سبک انگلیسی
 • سبک فرانسوی
 • سبک رسمی
 • سبک غیررسمی
 • سبک شرقی یا ژاپنی
 • سبک مدرن
 • سبک بیابانی
 • سبک مدیترانه‌ای

نقشه محوطه سازی باغ ویلا

در ادامه برخی از مراحل و نقشه محوطه سازی را برای شما توضیح داده ایم.

مشخص شدن محل قرار گرفتن ساختمان

در محوطه سازی باغ ویلا و حیاط خانه ابتدا قبل از هر چیزی باید مشخص شود ساختمان در کجا قرار میگیرد و موقعیت مکانی آن به چه شکلی است. با انجام این کار در مرحله ای اول میتوان از بروز بسیاری مشکلات و دغدغه های دیگر در آینده جلوگیری کرد.

مشخص کردن موقعیت و نوع درختان و روش گل کاری

بعد از اینکه محل قرار گیری ساختمان مشخص شد حال نوبت آن است که نوع پوشش گیاهی و درختانی که برای محوطه سازی ویلا باغ قرار است استفاده شود مشخص شود تا بتوان در مراحل بعدی میزان تجهیزات و … لازم را بر اساس این درختان و پوشش گیاهی خانه ویلا مشخص کرد.

مشخص کردن نوع کف سازی و حصار کشی در محوطه سازی ویلا

حال که موقعیت و نوع درختان و روش باغ آرایی مشخص شده است میتوانیم به سمت طراحی نقشه محوطه سازی باغ ویلا و حیاط خانه قسمت مسیر های پیاده رو و سواری را طراحی کنیم. در این بخش باید مشخص کرد که پیاده رو ها باید کجا قرار بگیرند و از چه نوع مصالحی باید در ساخت آن ها استفاده شود. همچنین نوع حصار کشی باغ ویلا نیز در این مرحله مشخص میشود.

مزایای محوطه سازی

محوطه سازی دارای مزیت های زیادی است و به افراد کمک میکند بتوانند در طبیعت حس و حال خوبی را به دست آورند. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از اصلی ترین مزیت های محوطه سازی حیاط یا باغ ویلا را به شما توضیح دهیم.

مزایای محوطه سازی

خنک کردن دمای محیط اطراف با محوطه سازی

یکی از اصلی ترین مزیت های محوطه سازی حیاط خانه خنک شدن محیط به دلیل وجود پوشش گیاهی مناسب و درختان می باشد. داشتن یک طراحی دقیق و حرفه ای محوطه سازی میتواند به شما کمک کند در پاکسازی محیط اطراف خود موفق باشید.

بالا رفتن ارزش مالی ملک

اگر بتوانید از نظر ظاهر خانه یا کلا ملک زیبایی را به ارمغان بیاورید میتوانید بر روی قیمت آن تاثیر بسزایی بگذارید. به طور مثال زمانی که قصد فروش داشته باشید افراد با مشاهده کردن فضای زیبای محیط ملک شما بیشتر ترغیب میشوند تا پول بیشتری برای خرید پرداخت کنند از این رو ما همیشه پیشنهاد میکنیم قبل از فروش حتما محوطه سازی باغ ویلا را مد نظر داشته باشید.

در محوطه سازی از چه المان هایی می توانیم استفاده کنیم ؟

المان های در نظر گرفته شده بر مبنای کاربری فضا تعیین می شوند، در کل المان های محوطه سازی و یا فضای باز شامل :

آلاچیق در محوطه سازی

آلاچیق به سازه ای در فضای باز گفته می شود ، که اجزای آن متشکل از ستون ها ، سقف و تیرچه می باشد . اجرای آلاچیق می تواند به شکل های مختلف از جمله سرباز و سرپوشیده باشد . در محوطه سازی فضاهای باغ و حیاط می توانیم با درخت کاری و کاشت گل و گیاهان در کنار ساخت آلاچیق فضای زیبایی را برای افراد ایجاد کنیم .

انواع آلاچیق در محوطه سازی

 • آلاچیق چوبی
 • آلاچیق فلزی
 • آلاچیق حصیری
 • آلاچیق مدرن

پرگولا در محوطه سازی

سازه ای مسقف و دارای چهار چوب می باشد و با سقف های صاف ساختاری ساده را به وجود می آورد و یکی از پرطرفدار ترین آلاچیق ها به حساب می آید که از آن در روف گاردن و ورودی درب باغ ها و محل بازی کودکان و باغ و محوطه های سبز و … استفاده می شود . در این نوع آلاچیق می توان از گیاهان بالا رونده یاس و تاک انگور بر روی ستون ها و سقف استفاده کرد که پوشش سبزی را به پرگولا می دهد .

پرگولا در اجرای محوطه سازی

پرگولا در اجرای محوطه سازی

آبنما در محوطه سازی

در محوطه سازی از آبنماهای صخره ای و سنگی و آبنما موزیکال می توانیم استفاده کنیم . بدلیل این که محدودیت وزنی در سازه کف نداریم ، ساخت آبنما در مرحله اول نیاز به عایق کاری دارد . این امر موجب می شود تا رطوبت به کف سازه آسیب نرساند . البته از انواع آبنماها می توانیم بر مبنای فضا و کاربری محوطه استفاده کنیم .

دیوار سبز در لند اسکیپ

با اجرای دیوار سبز طبیعی در قسمت هایی از محوطه ویلا می توانیم فضای سبزی مختص در کنار المان های مختلف داشته باشیم و در مناطقی که شرایط آب و هوایی نامناسب می باشد و شرایط کاشت گل و گیاهان طبیعی را نداریم می توانیم از دیوار های سبز مصنوعی در محوطه سازی استفاده کنیم و جلوه زیبایی را به محیط بدهیم.

اجرای دیوار سبز در محوطه سازی

اجرای دیوار سبز در محوطه سازی

فلاور باکس در ساخت لند اسکیپ

برای داشتن محوطه زیبا می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور محوطه استفاده کنیم . فلاورباکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های : چوبی ، فلزی ، بتنی ، فایبرگلاس ، پلاستیکی و… می باشند ، که می توان داخل باکس ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه تزئین کرد و فضای سبزی را ایجاد نمود . یکی از المان هایی که در محوطه سازی بسیار مورد توجه قرار می گیرد انتخاب گونه های گیاهی هماهنگ و متناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیمی موجود در فضا می باشد .

نورپردازی در لند اسکیپ

یکی از مهم ترین مواردی که باید در محوطه سازی به آن توجه کرد نورپردازی می باشد . لذت بردن از فضای ایجاد شده بدون وجود نور مناسب در شب امکان پذیر نمی باشد . استفاده از انواع نورپردازی های جذاب می تواند جلوه خاصی به عناصر به کار رفته دهد . در شب به دلیل تاریکی و دید کم ، اجرای نورپردازی باید انجام گیرد تا هم مسیرها را بتوانیم دنبال کنیم و هم المان های موجود در محوطه دیده شود و بتوانیم از آن ها استفاده کنیم . همچنین ساکنین برای دور هم جمع شدن نیاز به نور کافی در شب دارند .

سوالات متداول مراحل محوطه سازی

 1. عناصر مهم در طراحی  مراحل محوطه سازی چیست؟
 2. گیاهان مورد استفاده در محوطه سازی چه انواعی دارند؟
 3. چگونه با محوطه سازی فضایی بهتر بسازیم ؟
 4.  محوطه سازی در چه فضاهایی قابل استفاده می باشد؟
 5. در محوطه سازی از چه المان هایی می توانیم استفاده کنیم؟

متخصصان شرکت سورن بام دارای تجربه ی فراوان در زمینه ی محوطه سازی ، بام سبز  و طراحی و اجرای انواع المان های محوطه سازی مانند آبنما و فلاورباکس می باشند . شرکت سورن بام آماده همراهی و ارائه مشاوره رایگان و بازدید از محل پروژه ی شما کارفرمای گرامی می باشد .

1. عناصر مهم در طراحی مراحل محوطه سازی چیست ؟

 • رنگ
 •  مقیاس
 •  بافت
 •  نور
 •  فرم
 •  تعادل
 • وحدت
 • سادگی
 • درک زمین

در محوطه سازی نیاز به مطالعه و مشاهده داریم . در این مطالعات ویژگی های مختلف طبیعی مانند زمین ، توپوگرافی ، کیفیت خاک ، باد غالب ، عمق یخ زدگی و سیستم جانوری بومی باید مورد توجه قرار بگیرد .

2. از چه نوع گیاهانی در محوطه سازی استفاده کنیم؟

انتخاب گیاهان با توجه به اقلیم آب و هوایی محوطه انجام می شود و بهتر است گیاهانی در نظر گرفته شوند که در اغلب اوقات سال شادابی و سرسبزی خود را حفظ کنند . در ادامه به نحوه انتخاب گیاهان می پردازیم :

 •  اولویت در کاشت گیاه، با گیاهان بومی است که اغلب در محوطه حیاط کاشت شده اند .
 •  کاشت درختان مورد نیاز محوطه که باید مناسب با شرایط آب و هوایی موجود در منطقه انتخاب شوند و رشد قابل انتظار متخصصین را نیز داشته باشند .
 •  انتخاب گل و بوته برای کناره خانه و بوته های کم ارتفاع برای زیر پنجره های ساختمان
 •  کاشت دقیق گیاهان در مکان مناسب ( بعضی به نور صبح نیاز داشته و نور غربی را تحمل نمی کنند )

3. چگونه می توانیم با محوطه سازی فضایی بهتر بسازیم؟

برای طراحی و اجرای محوطه با چشم اندازی زیبا نیازمند اطلاعاتی در زمینه محیط مورد نظر هستیم .  در مرحله اول شرکت سورن بام کارشناسان مجرب خود را به محل اعزام کرده و به صورت رایگان اطلاعات اولیه که شامل : نقشه های توپوگرافی، سایت ، شرایط اقلیمی و آزمایش خاک را محاسبه می کنند . در مرحله بعد اطلاعات را در اختیار تیم طراحی که متشکل از طراحان منظر ، مهندسین عمران ، طراحان معمار هستند قرار داده تا به صورت حرفه ای فضای موردنظر را برای کارفرمای محترم طراحی نمایند .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

4. لند اسکیپ در چه فضاهایی کاربرد دارند؟

محوطه سازی در هر فضایی امکان پذیر می باشد . محوطه سازی اصولا در فضای یک باغ ، باغچه ، حیاط ، فضای سبز شهری ، پارک ها و… صورت می گیرد . امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان در فضاهای بلا استفاده بام ها و تراس ها ایجاد فضای سبز نمود . در محیط های ذکر شده می توان با ایجاد فضای سبز در واقع بام سبز و تراس سبز را ایجاد نمود و از محوطه به وجود آمده لذت کافی را برد .

هزینه حدودی یک محوطه سازی معمولی چقدر است؟

بسته به متراژ و خواسته  کارفرما متفاوت است . بطور مثال شما می توانید فقط از یک آبنما یا چند فلاور باکس استفاده کنید ، یا می توانید از المان های متفاوت تری استفاده کنید و یک محوطه سازی کامل داشته باشید .

شرکت محوطه سازی باغ و حیاط ویلا در تهران

حال که با محوطه سازی و مزایای آن آشنا شدید نوبت به معرفی یکی از بزرگ ترین شرکت های محوطه سازی در تهران می رسد. همانطور که میدانید یکی از مهمترین مواردی که در نتیجه نهایی کار تاثیر بسزایی دارد انتخاب درست شرکت محوطه سازی می باشد. سورن بام با بیش از 1 دهه فعالیت حرفه ای و ارائه دهنده ای انواع خدمات محوطه سازی و دیوار سبز و … می تواند شما را در این امر یاری نماید.