شما اینجا هستید : خانه -> محوطه سازی -> مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی ، محوطه سازی فضای بیرونی ساختمان یکی از موضوعاتی است که امروزه در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته است بازدید و مشاوره از محوطه توسط تیم متخصص شرکت سورن بام در محل پروژه که شامل صحبت با کارفرما و بررسی خواسته ها ، هماهنگ کردن بودجه و مواردی که در طراحی تاثیر دارند تا مرحله بهره برداری محوطه در کنار کارفرما محترم می باشیم . طراحی محوطه سازی که شامل طراحی اولیه و سپس طراحی نهایی انجام می شود .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

اجرای مراحل محوطه سازی 

که پس از اتمام طراحی فرآیند اجرا با افراد متخصص شرکت سورن بام  شروع می شود شامل :

 • تسطیح و آماده سازی محوطه
 • بررسی سیستم های ارتباطی(خیابان کشی)
 • پیاده‌روسازی محوطه
 • شبکه های آب و فاضلاب
 • اجرای سیستم آبیاری و آبرسانی محوطه
 • شبکه توزیع برق و گاز و در نهایت ایجاد فضای سبز در محوطه می باشد .
مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

مفهوم محوطه سازی

مفهوم اصلی محوطه سازی چگونگی بکار بردن و جا نمایی درست المان های مختلف در فضا است .

نقشه های مراحل محوطه سازی 

در نقشه های محوطه سازی موقعیت و نوع درختان ، روش گل کاری ، باغ آرایی و محوطه سازی ، محل ساختمان ها ، نوع حصار کشی ، نوع و کف سازی مسیرهای سواره و پیاده مشخص می شود . شرکت سورن بام با تیم متخصص و کارشناسان مجرب خود در زمینه معماری منظر فعالیت های بیشماری انجام داده اند .

و در زمینه محوطه سازی باغ ، ویلا ، فضای سبز ، دیوار سبز ، روف گاردن و…. فعالیت های بیشماری دارد و همچنین در ساخت و اجرا انواع آبنما ، فلاورباکس ، آلاچیق ، پرگولا و… فعالیت دارد .

محوطه سازی ( لند اسکیپ ) چیست؟

محوطه سازی جهت زیبا سازی فضای آزاد مانند : محوطه حیاط ، باغ، ویلا ، کافی شاپ ها ، رستوران ، روف گاردن و محوطه سازی شهری و… می باشد ، محوطه سازی هریک از فضاها بر مبنای عملکردشان متفاوت طراحی و اجرا می شود . سازنده باید فضایی طراحی کند که پاسخگوی تمام نیاز های شما باشد و راه حل هایی برای مشکلات محوطه سازی مانند دامنه ها ، باد ، خورشید یا کمبود فضا داشته باشد . شرکت سورن بام همراه با تیم متخصص که متشکل از معماران ، طراحان منظر ، مهندسین عمران و تیم متخصص اجرایی می باشند ، آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

سوالات متداول مراحل محوطه سازی

 1. عناصر مهم در طراحی محوطه سازی
 2. گیاهان قابل استفاده در محوطه سازی
 3. چگونه با محوطه سازی فضایی بهتر بسازیم ؟
 4. فضاهای قابل اجرا محوطه سازی
 5. المان های محوطه سازی

۱٫ عناصر چشم انداز مراحل محوطه سازی چیست ؟

 • رنگ
 •  مقیاس
 •  بافت
 •  نور
 •  فرم
 •  تعادل
 • وحدت
 • سادگی
 •  درک زمین

محوطه سازی نیاز به مطالعه و مشاهده دارد.در این مطالعات ویژگی های مختلف طبیعی مانند زمین ، توپوگرافی ، کیفیت خاک ، باد غالب ، عمق یخ زدگی و سیستم جانوری بومی باید مورد توجه قرار بگیرد .

۲٫ از چه نوع گیاهانی در محوطه سازی استفاده کنیم؟

 •  اولویت در گیاهان بومی است که در محوطه کاشت شده است .
 •  کاشت درختان مناسب و مورد نیاز با رشد مورد نظر در محوطه .
 •  انتخاب بوته برای کناره خانه و بوته های کم ارتفاع برای زیر پنجره ها.
 •  استفاده گیاهان در محل مناسب ( بعضی به نور صبح نیاز داشته و نور غربی را تحمل نمی کنند )

۳٫ چگونه می توانیم با محوطه سازی فضایی بهتر بسازیم؟

برای طراحی و اجرای محوطه زیبا نیازمند اطلاعاتی در زمینه محوطه باز داریم ، که شرکت سورن بام در مرحله اول کارشناسان مجرب خود را به محل اعزام کرده و به صورت رایگان اطلاعات اولیه که شامل: نقشه های توپوگرافی، سایت ، شرایط اقلیمی و آزمایش خاک را محاسبه کرده و اطلاعات را در اختیار تیم طراحی که متشکل از طراحان منظر ، مهندسین عمران ، طراحان معمار قرار داده تا به صورت کاملا تخصصی فضای شما کاربران طراحی شود .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

۴٫ محوطه سازی در چه فضاهایی امکان پذیر و کاربرد دارند؟

محوطه سازی در هر فضایی امکان پذیر می باشد ، محوطه سازی اصولا در فضای یک باغ، باغچه، حیاط، فضای سبز شهری، پارک ها و… صورت می گیرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان در فضاهای بلااستفاده بام ها و تراس ها استفاده کرده و فضای سبزی را در فضاهای ذکر شده در نظر گرفته می شود. در واقع بام های سبز و تراس سبز نیز نیازمند محوطه سازی می باشند .

۵٫ در محوطه سازی از چه المان هایی می توانیم استفاده کنیم ؟

المان های در نظر گرفته شده بر مبنای کاربری فضا تعیین می شوند، در کل المان های محوطه سازی و یا فضای باز شامل :

آلاچیق به سازه ای در فضای باز گفته می شود ، که اجزای آن متشکل از ستون ها ، سقف و تیرچه می باشد . اجرای آلاچیق می تواند به شکل های مختلف از جمله سرباز و سرپوشیده باشد . در محوطه فضا های باغ و حیاط می توانیم با درختکاری و کاشت گل و گیاهان در کنار ساخت آلاچیق فضایی زیبایی را برای افراد ایجاد کنیم .

انواع آلاچیق در مراحل محوطه سازی 

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

این المان دارای سقف نمی باشد و سقف آن یک فضای نیمه بازی را تشکیل می دهد که توسط شیارهایی از جنس چوب و حتی فلز ساخته می شوند ، در این آلاچیق می توان از گیاهان بالارونده یاس و تاک انگور بر روی ستون ها و سقف استفاده کرد که پوشش سبزی را به پرگولا می دهد .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

در محوطه سازی از آبنما های صخره ای و سنگی و آبنما موزیکال می توانیم استفاده کنیم ، بدلیل این که محدودیت وزنی در سازه کف نداریم ، ساخت آبنما در مرحله اول نیاز به عایق کاری دارند ، این امر موجب می شود تا رطوبت به کف سازه آسیب نرساند . البته از انواع آبنماها می توانیم بر مبنای فضا و کاربری محوطه استفاده کنیم .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

با اجرای دیوار سبز های طبیعی در قسمت هایی از محوطه ویلا می توانیم فضای سبزی مختص در کنار المان های مختلف داشته باشیم و در مناطقی که شرایط آب و هوایی نامناسب می باشد و شرایط کاشت گل و گیاهان طبیعی را نداریم می توانیم از دیوار های سبز مصنوعی در محوطه سازی استفاده کنیم و جلوه زیبایی را به محیط بدهیم .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

 • فلاور باکس درمراحل محوطه سازی 

برای داشتن محوطه زیبا می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور محوطه استفاده کرد ، فلاور باکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های : چوبی ، فلزی ، بتنی ، فایبرگلاس ، پلاستیکی و… می باشند ، که می توان داخل باکس ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه زیبا کرد و فضای سبزی را ایجاد کنیم .

یکی از المان هایی که بسیار مورد توجه قرار می گیرد محوطه انتخاب گونه های گیاهی است که باید با شرایط محیط هماهنگ و سازگاری داشته باشند .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

 • نورپردازی در محوطه سازی 

یکی از مهم ترین مواردی که باید در محوطه سازی به آن توجه کرد نورپردازی می باشد ، لذت بردن از فضای ایجاد شده بدون وجود نور مناسب در شب امکان پذیر نمی باشد ،استفاده از انواع نورپردازی های جذاب می تواند جلوه خاصی به عناصر به کار رفته دهد . در شب به دلیل تاریکی و دید کم ، اجرای نورپردازی باید انجام گیرد تا هم مسیر ها را بتوانیم دنبال کنیم و هم المان های موجود در محوطه دیده شود و بتوانیم از آن ها استفاده کنیم ، همچنین ساکنین برای دور هم جمع شدن نیاز به نور کافی در شب هستند .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

 

4.4/5 (15 Reviews)

مجموعه های دیگر

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.