در دنیای امروز برای هر چه بیشتر چشمگیر شدن محیط اطرافمان سعی در استفاده از مراحل محوطه سازی والمان ها و پلن هایی داریم که به زیباتر شدن محیط اطرافمان کمک بسزایی کند از این رو برای زیبایی محوطه سازی خود از ساختن نهر و برکه و گل کاری محوطه و باربیکیو استخر و صخره و آبشار و …استفاده می شود که با رعایت نکات ایمنی و اصول صحیح ساخت می توان فضای بسیار دلنشین و چشمنوازی را فراهم کرد.به این عملکرد محوطه سازی یا لنداسکیپ گفته می شود.

محوطه سازی باغ ویلا به سبک فنگشویی

محوطه سازی باغ ویلا به سبک فنگشویی

مراحل محوطه سازی

محوطه سازی فضای بیرونی ساختمان یکی از موضوعاتی است که امروزه در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته است بازدید و مشاوره از محوطه توسط تیم متخصص شرکت سورن بام در محل پروژه که شامل صحبت با کارفرما و بررسی نظرات وی ، براورد بودجه و مواردی که در طراحی تاثیر دارند تا مرحله بهره برداری محوطه سازی در کنار کارفرمای محترم هستیم .

طراحی محوطه سازی که شامل طراحی اولیه و سپس طراحی نهایی انجام می شود .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

اجرای مراحل محوطه سازی

پس از اتمام مراحل طراحی ، فرآیند اجرای محوطه سازی با متخصصین شرکت سورن بام شروع می شود.

 • تسطیح و آماده سازی محوطه
 • بررسی سیستم های ارتباطی(خیابان کشی)
 • پیاده‌روسازی محوطه
 • شبکه های آب و فاضلاب
 • اجرای سیستم آبیاری و آبرسانی گیاهان در محوطه
 • شبکه توزیع برق و گاز فضای سبز در محوطه سازی می باشد .
مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

مفهوم مراحل محوطه سازی

مفهوم اصلی محوطه سازی چگونگی به کار بردن و جا نمایی درست المان های مختلف در فضای طراحی شده است .

اولویت اول در طراحی باغ رعایت نظم است که اهمیت بسیار بالایی دارد به این صورت که باید طبق اهمیتی که هر پلن و المان دارد طبقه بندی شود و بر اساس نوع کارایی و تاثیرشان هرکدام درجای دقیق خود قرار بگیرند.

محوطه سازی ویلا زیبا

محوطه سازی ویلا زیبا

نقشه های مراحل محوطه سازی

در نقشه های محوطه سازی موقعیت و نوع درختان ، روش گل کاری ، باغ آرایی ، محل قرار گرفتن ساختمان ، نوع حصار کشی، نوع کف سازی مسیرهای سواره و پیاده مشخص می شود .

اجرای نورپردازی در محوطه سازی

اجرای نورپردازی در محوطه سازی

شرکت سورن بام با تیم متخصص و کارشناسان مجرب خود در زمینه معماری منظر و انجام فعالیت های بی شماری در این خصوص می تواند شما رادر انجام 0 تا 100 مراحل محوطه سازی و روف گاردن همراهی نموده و با دانش روزافزون خود بهترین طراحی ها و پیشنهادات را برای شما ارائه نماید.

لازم به ذکر است که بدانید شرکت سورن بام در زمینه محوطه سازی باغ و ویلا ، فضای سبز ، دیوار سبز ، روف گاردن و…. فعالیت مستمر و مستقیم داشته و همچنین در ساخت و اجرا انواع آبنما ، فلاورباکس ، آلاچیق ، پرگولا و… فعالیت دارد .

المان های محوطه سازی

المان های محوطه سازی

محوطه سازی ( لند اسکیپ ) چیست؟

در واقع محوطه سازی در جهت زیباتر شدن فضای موجود بلااستفاده در حیاط خود می باشد .

محوطه حیاط ، باغ ، ویلا ، کافی شاپ ، رستوران ، روف گاردن و محوطه های شهری و… از انواع محیط های ایجاد شده در فضای سبز می باشد ، محوطه سازی هریک از فضاها بر مبنای عملکردشان متفاوت طراحی و اجرا می شود .

سازنده باید فضایی طراحی کند که پاسخگوی تمام نیازهای کارفرما بوده و راه حل های مناسبی برای مشکلات موجود در محوطه سازی مانند شیب زمین ، باد ، خورشید یا کمبود فضا داشته باشد .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

سوالات متداول مراحل محوطه سازی

 1. عناصر مهم در طراحی مراحل محوطه سازی چیست؟
 2. گیاهان مورد استفاده در محوطه سازی چه انواعی دارند؟
 3. چگونه با محوطه سازی فضایی بهتر بسازیم ؟
 4. محوطه سازی در چه فضاهایی قابل استفاده می باشد؟
 5. در محوطه سازی از چه المان هایی می توانیم استفاده کنیم؟
المان های محوطه سازی

المان های محوطه سازی

1. عناصر مهم در طراحی مراحل محوطه سازی چیست ؟

 • رنگ
 • مقیاس
 • بافت
 • نور
 • فرم
 • تعادل
 • وحدت
 • سادگی
 • درک زمین

در محوطه سازی نیاز به مطالعه و مشاهده داریم. در این مطالعات ویژگی های مختلف طبیعی مانند زمین ، توپوگرافی ، کیفیت خاک ، باد غالب ، عمق یخ زدگی و سیستم جانوری بومی باید مورد توجه قرار بگیرد .

مراحل محوطه سازی ویلا

مراحل محوطه سازی ویلا

2. از چه نوع گیاهانی در محوطه سازی استفاده کنیم؟

 • اولویت در کاشت گیاه، با گیاهان بومی است که اغلب در محوطه حیاط کاشت شده اند .
 • کاشت درختان مورد نیاز محوطه که باید مناسب با شرایط آب وهوایی موجود در منطقه انتخاب شوند و رشد قابل انتظار مختصصین را نیز داشته باشند.
 • انتخاب گل و بوته برای کناره خانه و بوته های کم ارتفاع برای زیر پنجره های ساختمان.
 • کاشت دقیق گیاهان در مکان مناسب ( بعضی به نور صبح نیاز داشته و نور غربی را تحمل نمی کنند ).
آبنما در محوطه سازی ویلا

آبنما در محوطه سازی ویلا

3. چگونه می توانیم با محوطه سازی فضایی بهتر بسازیم؟

برای طراحی و اجرای محوطه با چشم اندازی زیبا نیازمند اطلاعاتی در زمینه محیط موردنظر داریم.

در مرحله اول شرکت سورن بام کارشناسان مجرب خود را به محل اعزام کرده و به صورت رایگان اطلاعات اولیه که شامل: نقشه های توپوگرافی، سایت ، شرایط اقلیمی و آزمایش خاک را محاسبه کرده .

در مرحله بعد اطلاعات را در اختیار تیم طراحی که متشکل از طراحان منظر ، مهندسین عمران ، طراحان معمار قرار داده تا به صورت حرفه ای فضای موردنظر را برای کارفرمای محترم طراحی نمایند .

مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

4. محوطه سازی در چه فضاهایی کاربرد دارند؟

محوطه سازی در هر فضایی امکان پذیر می باشد ، محوطه سازی اصولا در فضای یک باغ، باغچه، حیاط، فضای سبز شهری، پارک ها و… صورت می گیرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان در فضاهای بلااستفاده بام ها و تراس ها ایجاد فضای سبز نمود.

در محیط های ذکر شده می توان با ایجاد فضای سبز در واقع بام سبز و تراس سبز را ایجاد نمود و از محوطه به وجود آمده لذت کافی را برد.

محوطه سازی باغ

محوطه سازی باغ

5. در محوطه سازی از چه المان هایی می توانیم استفاده کنیم ؟

المان های در نظر گرفته شده بر مبنای کاربری فضا تعیین می شوند، در کل المان های محوطه سازی و یا فضای باز شامل :

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا

 • آلاچیق در محوطه سازی

آلاچیق به سازه ای در فضای باز گفته می شود ، که اجزای آن متشکل از ستون ها ، سقف و تیرچه می باشد . اجرای آلاچیق می تواند به شکل های مختلف از جمله سرباز و سرپوشیده باشد . در محوطه سازی فضاهای باغ و حیاط می توانیم با درخت کاری و کاشت گل و گیاهان در کنار ساخت آلاچیق فضای زیبایی را برای افراد ایجاد کنیم .

انواع آلاچیق در مراحل محوطه سازی

انواع آلاچیق در مراحل محوطه سازی 

انواع آلاچیق در مراحل محوطه سازی

سازه ای مسقف و دارای چهارچوب می باشد وبا سقف های صاف ساختاری ساده را به وجود می آورد و یکی از پرطرفدارترین آلاچیق ها به حساب می آید که از آن در روف گاردن و ورودی درب باغ ها و محل بازی کودکان و باغ و محوطه های سبز و … استفاده می شود.

در این نوع آلاچیق می توان از گیاهان بالارونده یاس و تاک انگور بر روی ستون ها و سقف استفاده کرد که پوشش سبزی را به پرگولا می دهد .

پرگولا در محوطه سازی

پرگولا در محوطه سازی

در محوطه سازی از آبنماهای صخره ای و سنگی و آبنما موزیکال می توانیم استفاده کنیم ، بدلیل این که محدودیت وزنی در سازه کف نداریم ، ساخت آبنمادر مرحله اول نیاز به عایق کاری دارند ، این امر موجب می شود تا رطوبت به کف سازه آسیب نرساند . البته از انواع آبنماها می توانیم بر مبنای فضا و کاربری محوطه استفاده کنیم .

آبنما در محوطه سازی 

آبنما در محوطه سازی

با اجرای دیوارهای سبز طبیعی در قسمت هایی از محوطه ویلا می توانیم فضای سبزی مختص در کنار المان های مختلف داشته باشیم و در مناطقی که شرایط آب و هوایی نامناسب می باشد و شرایط کاشت گل و گیاهان طبیعی را نداریم می توانیم از دیوار های سبز مصنوعی در محوطه سازی استفاده کنیم و جلوه زیبایی را به محیط بدهیم .

اجرای دیوار سبز در محوطه سازی

اجرای دیوار سبز در محوطه سازی

 • فلاور باکس در ساخت مراحل محوطه سازی

برای داشتن محوطه زیبا می توان از فلاور باکس ها برای دور تا دور محوطه استفاده کنیم ، فلاورباکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های : چوبی ، فلزی ، بتنی ، فایبرگلاس ، پلاستیکی و… می باشند ، که می توان داخل باکس ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه تزئین کرد و فضای سبزی را ایجاد کنیم .

یکی از المان هایی که در محوطه سازی بسیار مورد توجه قرار می گیرد انتخاب گونه های گیاهی هماهنگ و متناسب با شرایط آب وهوایی و اقلیمی موجود در فضا می باشد.

فلاور باکس در محوطه سازی 

فلاور باکس در محوطه سازی

 • نورپردازی در محوطه سازی

یکی از مهم ترین مواردی که باید در محوطه سازی به آن توجه کرد نورپردازی می باشد .

لذت بردن از فضای ایجاد شده بدون وجود نور مناسب در شب امکان پذیر نمی باشد ،استفاده از انواع نورپردازی های جذاب می تواند جلوه خاصی به عناصر به کار رفته دهد .

در شب به دلیل تاریکی و دید کم ، اجرای نورپردازی باید انجام گیرد تا هم مسیرها را بتوانیم دنبال کنیم و هم المان های موجود در محوطه دیده شود و بتوانیم از آن ها استفاده کنیم ، همچنین ساکنین برای دور هم جمع شدن نیاز به نور کافی در شب دارند .

نورپردازی در محوطه سازی 

نورپردازی در محوطه سازی