مراحل محوطه سازی

مراحل محوطه سازی

آنچه در این مقاله میخوانیم

در دنیای امروز اجرای محوطه سازی امری لازم و ضروری محسوب می شود . انجام مراحل محوطه سازی بصورت تخصصی توسط شرکت سورن بام اجرا می شود . اجرای محوطه سازی با المان های متنوع به هر چه زیباتر و چشمگیر شدن محوطه کمک شایانی می نماید . با رعایت نکات ایمنی و اجرای صحیح و اصولی می توان فضایی دلچسب و آرامبخش را برای اوقات فراغت افراد به ارمغان آورد . به طور کلی به مجموع این عملیات محوطه سازی یا لند اسکیپ  گفته می شود . در این مقاله می خواهیم شما را با مراحل محوطه سازی به صورت قدم به قدم آشنا کنیم .

محوطه سازی یا لند اسکیپ چیست؟

مراحل محوطه سازی

 

در واقع مراحل محوطه سازی در جهت زیباتر شدن فضای موجود بلا استفاده در حیاط ، باغ یا ویلا  می باشد . محوطه سازی حیاط ، باغ ،ویلا ، کافی شاپ ، رستوران ، روف گاردن و محوطه های شهری و… از انواع محیط های ایجاد شده در فضای سبز می باشد . مراحل محوطه سازی هر یک از فضاها بر مبنای عملکردشان متفاوت طراحی و اجرا می شود .

محوطه سازی امری است که انسان ها از قرن ها پیش به آن توجه داشته و بخش مهمی از طراحی برای تمامی فضا های معماری می دانستند . سازنده باید فضایی طراحی کند که پاسخگوی تمام نیازهای کارفرما بوده و راه حل های مناسبی برای مشکلات موجود در محوطه سازی مانند شیب زمین ، باد ، خورشید یا کمبود فضا داشته باشد .

مراحل محوطه سازی و اجرای آن

مراحل محوطه سازی فضای بیرونی ساختمان یکی از موضوعاتی است که امروزه در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته است . بازدید و مشاوره از محوطه توسط تیم متخصص شرکت سورن بام در محل پروژه که شامل صحبت با کارفرما و بررسی نظرات وی ، برآورد بودجه و مواردی که در طراحی تاثیر دارند می باشد . تیم تخصصی سورن بام از طراحی پلن محوطه سازی تا مرحله بهره برداری محوطه سازی کارفرمای محترم را همراهی می کند . به طور کلی طراحی نقشه محوطه سازی شامل مرحله طراحی اولیه و سپس طراحی نهایی می شود .

پس از اتمام مراحل طراحی ، فرآیند اجرای محوطه سازی با متخصصین شرکت سورن بام شروع می شود .

مراحل محوطه سازی

اجرا محوطه سازی

مفهوم اصلی اجرا محوطه سازی چگونگی به کار بردن و جا نمایی درست المان های مختلف در فضای طراحی شده است . اولویت اول در طراحی باغ رعایت نظم است که اهمیت بسیار بالایی دارد به این صورت که باید طبق اهمیتی که هر پلن و المان دارد طبقه بندی شود و بر اساس نوع کارایی و تاثیرشان هرکدام در جای دقیق خود قرار بگیرند .

انواع سبک محوطه سازی

محوطه سازی دارای نوع های مختلفی می باشد که هر شخصی نسبت به نیاز و سلیقه ای خود اقدام به انتخاب یکی از مدل ها می کند. به طور کلی در زیر ما برخی از روش های محوطه سازی را برای شما بیان کرده ایم .

  • سبک انگلیسی
  • سبک فرانسوی
  • سبک رسمی
  • سبک غیررسمی
  • سبک شرقی یا ژاپنی
  • سبک مدرن
  • سبک بیابانی
  • سبک مدیترانه‌ای

مراحل محوطه سازی

نقشه طراحی محوطه سازی باغ ویلا

برای اجرای یک محوطه سازی ویلا ایده آل و اصولی نیاز است تا  قبل از اجرای آن یک نقشه توسط طراحان تهیه شود . در ادامه به بررسی برخی از مراحلی که برای تهیه نقشه اهمیت دارد می پردازیم .

مشخص شدن محل قرار گرفتن ساختمان

در محوطه سازی باغ ویلا و حیاط خانه ابتدا قبل از هر چیزی باید مشخص شود ساختمان در کجا قرار می گیرد و موقعیت مکانی آن به چه شکلی است . با انجام این کار در مرحله ای اول می توان از بروز بسیاری مشکلات و دغدغه های دیگر در آینده جلوگیری کرد .

مشخص کردن موقعیت و نوع درختان و روش گل کاری

بعد از اینکه محل قرار گیری ساختمان مشخص شد حال نوبت آن است که نوع پوشش گیاهی و درختانی که برای محوطه سازی ویلا باغ قرار است استفاده شود مشخص شود تا بتوان در مراحل بعدی میزان تجهیزات و … لازم را بر اساس این درختان و پوشش گیاهی خانه ویلا مشخص کرد .

مشخص کردن نوع کف سازی و حصار کشی در محوطه سازی ویلا

حال که موقعیت و نوع درختان و روش باغ آرایی مشخص شده است می توانیم به سمت طراحی نقشه محوطه سازی باغ  و حیاط خانه قسمت مسیر های پیاده رو و سواری را طراحی کنیم. در این بخش باید مشخص کرد که پیاده رو ها باید کجا قرار بگیرند و از چه نوع مصالحی باید در ساخت آن ها استفاده شود. همچنین نوع حصار کشی باغ ویلا نیز در این مرحله مشخص می شود .

مزایای ساخت محوطه سازی

محوطه سازی دارای مزیت های زیادی است و به افراد کمک می کند بتوانند در طبیعت حس و حال خوبی را به دست آورند . در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از اصلی ترین مزیت های محوطه سازی حیاط یا باغ ویلا را به شما توضیح دهیم .

مراحل محوطه سازی

خنک کردن دمای محیط اطراف با محوطه سازی

یکی از اصلی ترین مزیت های محوطه سازی حیاط خانه خنک شدن محیط به دلیل وجود پوشش گیاهی مناسب و درختان می باشد. داشتن یک طراحی دقیق و حرفه ای محوطه سازی می تواند به شما کمک کند در پاکسازی محیط اطراف خود به بهترین نحو عمل کنید .

بالا رفتن ارزش مالی ملک

انجام یک محوطه سازی تخصصی و زیبا علاوه بر مزایایی که بر روی محیط دارد باعث بالا رفتن ارزش ملک نیز می شود . به طور مثال زمانی که قصد فروش داشته باشید افراد با مشاهده کردن فضای زیبای محیط ملک شما بیشتر ترغیب می شوند تا پول بیشتری برای خرید پرداخت کنند از این رو ما همیشه پیشنهاد می کنیم قبل از فروش حتما محوطه سازی باغ ویلا را مد نظر داشته باشید .

روف گاردن

در مراحل محوطه سازی از چه المان هایی می توانیم استفاده کنیم ؟

المان های در نظر گرفته شده بر مبنای کاربری فضا تعیین می شوند ، در کل المان های محوطه سازی و یا فضای باز شامل موارد زیر می باشند :

آلاچیق در محوطه سازی

آلاچیق به سازه ای در فضای باز گفته می شود ، که اجزای آن متشکل از ستون ها ، سقف و تیرچه می باشد . اجرای آلاچیق می تواند به شکل های مختلف از جمله سرباز و سرپوشیده باشد . در محوطه سازی فضاهای باغ و حیاط می توانیم با درخت کاری و کاشت گل و گیاهان در کنار ساخت آلاچیق فضای زیبایی را برای افراد ایجاد کنیم .

انواع آلاچیق در محوطه سازی

پرگولا در محوطه سازی

سازه ای مسقف و دارای چهار چوب می باشد و با سقف های صاف ساختاری ساده را به وجود می آورد و یکی از پرطرفدار ترین آلاچیق ها به حساب می آید که از آن در روف گاردن و ورودی درب باغ ها و محل بازی کودکان و باغ و محوطه های سبز و … استفاده می شود . در این نوع آلاچیق می توان از گیاهان بالا رونده یاس و تاک انگور بر روی ستون ها و سقف استفاده کرد که پوشش سبزی را به پرگولا می دهد .

مراحل محوطه سازی

آبنما در محوطه سازی

در محوطه سازی از آبنماهای صخره ای و سنگی و آبنما موزیکال می توانیم استفاده کنیم . بدلیل این که محدودیت وزنی در سازه کف نداریم ، ساخت آبنما در مرحله اول نیاز به عایق کاری دارد . این امر موجب می شود تا رطوبت به کف سازه آسیب نرساند . البته از انواع آبنماها می توانیم بر مبنای فضا و کاربری محوطه استفاده کنیم .

دیوار سبز در لند اسکیپ

با اجرای دیوار سبز طبیعی در قسمت هایی از محوطه ویلا می توانیم فضای سبزی مختص در کنار المان های مختلف داشته باشیم و در مناطقی که شرایط آب و هوایی نامناسب می باشد و شرایط کاشت گل و گیاهان طبیعی را نداریم می توانیم از دیوار های سبز مصنوعی در محوطه سازی استفاده کنیم و جلوه زیبایی را به محیط بدهیم .

مراحل محوطه سازی

فلاور باکس در ساخت لند اسکیپ

برای داشتن محوطه زیبا می توان از فلاورباکس ها برای دور تا دور محوطه استفاده کنیم . فلاورباکس ها در ابعاد مختلف و با متریال های متنوع تولید می شوند . فلاورباکس چوبی ، فلاورباکس فلزی ، فلاورباکس بتنی ، فلاورباکس فایبرگلاس و پلاستیکی از جمله فلاورباکس هایی هستند که می توان داخل آن ها را با گل های زیبا ، درخت و درختچه تزئین کرد و فضای سبزی را ایجاد نمود . یکی از المان هایی که در محوطه سازی بسیار مورد توجه قرار می گیرد انتخاب گونه های گیاهی هماهنگ و متناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیمی موجود در فضا می باشد .

نورپردازی در لند اسکیپ

یکی از مهم ترین مواردی که باید در محوطه سازی به آن توجه کرد نورپردازی می باشد . لذت بردن از فضای ایجاد شده بدون وجود نور مناسب در شب امکان پذیر نمی باشد . استفاده از انواع نورپردازی های جذاب می تواند جلوه خاصی به عناصر به کار رفته دهد . در شب به دلیل تاریکی و دید کم ، اجرای نورپردازی باید انجام گیرد تا هم مسیرها را بتوانیم دنبال کنیم و هم المان های موجود در محوطه دیده شود و بتوانیم از آن ها استفاده کنیم . همچنین ساکنین برای دور هم جمع شدن نیاز به نور کافی در شب دارند .

محوطه سازی در معماری

به صورت کلی معنای کلمه معماری را اینگونه می توان معنا کرد که هر حرفه ای که هدف و قصد آن برای طراحی و سازماندهی باشد را معماری می گویند. کلمه منظر را هم می توان این گونه معنا کرد که، تلفیقی از علوم مهندسی شهرسازی در کنار مهندسی معماری است که به طراحی و اجرا و فضا سازی محوطه می پردازد.

از مهم ترین ویژگی های مثبت و مزایای محوطه سازی می توان به ایجاد پیوند میان انسان و طبیعت اشاره کرد. علاوه بر آن از دیگر ویژگی های مثبت معماری منظر می توان به گسترش فضای سرسبز و طبیعی و نفوذ آن به فضای سرد و بی روح شهری اشاره کرد که این مورد سبب می شود تا افراد بتوانند از فضای سبز خود نهایت لذت را ببرند.

چگونه می توانیم با محوطه سازی فضایی بهتر بسازیم؟

برای طراحی و اجرای محوطه با چشم اندازی زیبا نیازمند اطلاعاتی در زمینه محیط مورد نظر هستیم .  در مرحله اول شرکت سورن بام کارشناسان مجرب خود را به محل اعزام کرده و به صورت رایگان اطلاعات اولیه که شامل : نقشه های توپوگرافی، سایت ، شرایط اقلیمی و آزمایش خاک را محاسبه می کنند . در مرحله بعد اطلاعات را در اختیار تیم طراحی که متشکل از طراحان منظر ، مهندسین عمران ، طراحان معمار هستند قرار داده تا به صورت حرفه ای فضای سبز موردنظر را برای کارفرمای محترم طراحی نمایند .

محوطه سازی چیست

شرکت محوطه سازی باغ و حیاط ویلا در تهران

حال که با محوطه سازی و مزایای آن آشنا شدید نوبت به معرفی یکی از بزرگ ترین شرکت های محوطه سازی در تهران می رسد. همانطور که می دانید یکی از مهمترین مواردی که در نتیجه نهایی کار تاثیر بسزایی دارد انتخاب درست شرکت محوطه سازی می باشد. سورن بام با بیش از 1 دهه فعالیت حرفه ای و ارائه دهنده ای انواع خدمات محوطه سازی و دیوار سبز و … می تواند شما را در این امر یاری نماید.

برای مشاهده پروژه های انجام شده توسط تیم سورن بام می توانید ما را در اینستاگرام سورن بام دنبال کنید .

سوالات متداول مراحل محوطه سازی

در هر فضاییو با هر متراژی می توان محوطه سازی را اجرا نمود . تنها تفاوت آن در تعداد المان های اجرا شده می باشد.

قطعا جواب این سوال بله است . زیرا نداشتن مهارت و تجربه کافی سبب اتلاف وقت و هزینه ی شما می شود و در انتها نیز نتیجه ی دلخواه خود را بدست نمی آورید .

طراحی و اجرای محوطه سازی کاربردهای بسیار گسترده ای دارد و برای زیبا تر کردن هر فضایی لازم است تا اجرا شود.

 

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام
درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
Call Now Button