شما اینجا هستید : خانه -> آبیاری -> اجرای آبیاری

اجرای آبیاری

اجرای آبیاری ، آبیاری قطره ای نوعی آبیاری موضعی و میکرو می باشد که در آن آب با فشار کم از روزنه ها یا تجهیزاتی به نام قطره چکان به ریشه گیاهان می رساند. در این روش آب به آهستگی در پای گیاهان ریخته می شود و باعث صرفه جویی و افزایش بازدهی آبیاری می گردد. از طرفی باتوجه به اینکه در این روش مساحت و عمق کمی از خاک خیس می شود میزان تبخیر آب کاهش می یابد. در سیستم آبیاری قطره ای آب از شبکه های لوله ای و نهایتا خروجی نوار تیپ و ویا قطره چکان ها عبور می کند. بسته به کیفیت طراحی سیستم نصب شده یک سیستم آبیاری قطره ای می تواند از انواع روش های آبیاری دیگر مانند آبیاری سطحی و بارانی کاراتر باشد.یکی از تفاوت های آبیاری قطره‌ای با سایر روش‌های آبیاری تبخیر ، تعرق و مقدار آبی که باید به زمین داده شود ، در یک دوره زمانی محدود توازن برقرار می‌شود . این امر باعث می‌شود با توجه به محدود بودن میزان آب در دسترس، بیشترین بهره‌وری از آب انجام پذیرد . از آنجا که سیستم‌های آبیاری موضعی ، قطره‌ای ثابت هستند ، خودکار کردن بسیاری از آنها آسان است . این سیستم‌ها برای مدیران آبیاری که قصد اختلاط کود و آب (کود آبیاری) را درون سیستم آبیاری دارند ، مناسب هستند که امروزه بسیاری از افراد از  اجرای آبیاری در محوطه سازی استفاده می کنند و همچنین در بسیاری از  دیوارهای سبز  طبیعی برای آبیاری گل های فلاور باکس ها هم کاربرد بسیاری دارد .

 

اجرای آبیاری

اجرای آبیاری

سوالات متداول اجرای آبیاری

  1. تجهیزات اجرای آبیاری
  2. تعریف آبیاری قطره ای
  3. مزایای اجرای آبیاری

۱٫ تجهیزات مورد نیاز آبیاری قطره‌ای چیست ؟

_منبع آب یا لوله آب ساختمان که باید در جلوی آن نیز یک پمپ نصب شود.

_ایستگاه کنترل مرکزی( شامل ایستگاه پمپاژ و ایستگاه فیلتراسیون) که خود ایستگاه پمپاژ شامل پمپ و متعلقات ان می باشد.

_فیلتر شن (بسته به نوع منبع آب برداشتی ، یکی از این دو نوع فیلتر استفاده می شود . فیلترسیلکون یا هیدروسیکلون برای چاه های آب ، و فیلتر شن برای استخرهای ذخیره آب می باشد) .

_تانک کود که تمامی مواد مغزی گیاه را در داخل آن ریخته و به وسیله پمپ به لوله ها هدایت می شوند .

_فیلتر توری یا دیسکی (فیلتر دیسکی ذرات کوچکتری را نسبت به فیلتر توری جذب می نماید) .

_لوله اصلی ، لوله آبرسانی ، لوله‌های جانبی یا لوله‌های فرعی (لاترال‌ها) .

_قطره چکان و اتصالات لازم برای اجرای آبیاری قطره ای.

اجرای آبیاری

اجرای آبیاری

۲٫ آبیاری قطره ای چیست ؟

اجرای آبیاری نوعی آبیاری موضعی است که آب در آن با فشار کم از روزنه و قطره چکان خارج می شود . در اجرای آبیاری این قطره چکان ها کوچک بوده و دارای دهانه کوچکی به قطر کمتر از یک میلیمتر هستند با سوراخ کردن لوله‌های آبرسانی فرعی این قطره چکان ها در آن سوراخ ها قرار می‌گیرند. آب از دهانه و وارد داخل قطره چکان شده و پس از طی مسیر از دهانه خروجی آن به سطح خاک  می‌چکد .

۳٫ مزایای اجرای آبیاری چیست ؟

  •  شسته نشدن خاک و همچنین رطوبت دائمی خاک که این امر به رویش گیاه کمک می کند .
  •   قیمت مناسب اجرای آن
  •   سرعت نصب آن
  •  ساده بودن کار با آنها است که خود این به افراد کمک می کنند در صورت نیاز به تعویض فرد خود می تواند آن را تعویض کنند.

 

 

اجرای آبیاری

اجرای آبیاری

 

آبیاری بارانی

آبیاری بارانی به عنوان یک روش موثر برای آبیاری باغات بزرگ در نظر گرفته می شود.آبیاری بارانی نسبت به آابیاری کرتی ، آب کمتری مصرف می کند.در آبیاری بارانی به دلیل یک نواختی پاشش،امکان رشد علف های هرز بسیار زیاد می باشد.استفاده از آبیاری بارانی به علت خیس شدن شاخ و برگ درختان بروز برخی از بیماری های قارچی را افزایش خواهد داد. مهمترین مزیت روش آبیاری بارانی بر طرف شدن نیاز محصول می باشد .

آبیاری کرتی

در این روش آب از طریق جوی هایی در زمین که ایجاد می کنیم آب به درختان و محصولات می رسد.این روش برای باغات کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین مزیت آبیاری کرتی هزینه پایین اجرای آن بوده و از معایب آن مصرف زیاد آب ، لزوم تسطیح خاک، خروج مواد مغذی از دسترس ریشه، امکان تخریب دیواره های باغ ،عدم استفاده در زمین هایی با شیب زیاد ، رشد زیاد علف های هرز، مشکلات رفت و امد ماشین آلات کشاورزی و…. اشاره کرد.

آبیاری زیر زمینی تراوا

آبیاری زیر زمینی تراوا یکی از جدیدترین روش های معرفی شده در آبیاری است. از مزایای این روش از طریق لوله های اسفنجی،آب را به صورت مستقیم در اختیار ریشه قرار داده و باعث صرفه جویی در مصرف آب به میزان قابل توجهی می شود. از معایب این روش هم می توان به گرفتگی زود هنگام لوله های تراوا و افت فشار انتهای مسیر اشاره کرد.

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای یک راه موثر در رساندن آب به طور مستقیم به گیاه می باشد. در این روش از لوله های کم فشار و قطره چکان ها برای انتقال آب به محصول استفاده می شود.این قطره چکان ها می توانند داخل لوله تعبیه شده و یا به شکل کاملا مجزا روی لوله نصب شوند.

اجزای سیستم آبیاری قطره ای:

۱٫سیستم انتقال آب و پمپاژ آبیاری قطره ای

بخش عمده ای از سیستم آبیاری قطره ای، لوله های انتقال آب هستند که از لوله های پلی اتیلن یا لی فلت ها،لوله های ۱۶ یا ۲۰ میلی متری و نوارهای تیپ تشکیل شده اند. این لوله ها به وسیله اتصالاتی به یکدیگر وصل می شوند. لوله های لی فلت به دلیل انعطاف پذیری و کیفیت بالا در مقایسه با لوله های پلی اتیلنی از محبوبیت بیشتری نزد باغداران برخوردارند. از دیگر مزیت های لوله لی فلت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_نصب و راه اندازی آسان می باشد

_در حمل و نقل راحت تر هستند

_هزینه حمل و نقل کمتر می باشد

_سیو آنها داخل انبار راحت تر است

۲٫ایستگاه فیلتراسیون

یکی از مهمترین بخش هایی که عملکرد صحیح سیستم آبیاری قطره ای را فراهم می کند، وجود یک سیستم و ایستگاه فیلتراسیون می باشد.وظیفه این سیستم جلوگیری از ورود گل و لای و سایر ناخالصی ها به داخل سیستم آبیاری و جلوگیری از گرفتگی است.آبیاری قطره ای به دلیل دارا بودن منافذ بسیار ریز بدون نصب ایستگاه فیلتراسیون آب ،پتانسیل بالایی در برابر گرفتگی دارد.

۳٫تنظیم کننده های فشار

برای اطمینان از اینکه شدت جریان در داخل سیستم انتقال آب در وضعیت مجاز قرار دارد ،نیاز به تنظیم کننده های فشار است. وارد شدن فشار بیش از حد مجاز به سیستم، منجر به خروج قطره چکان ها و بروز خسارت شده و از طرف دیگر نبود فشار کاری لازم باعث افت فشار و برآورده نشدن نیاز آبی محصول خواهد شد.

۴٫لوله و اتصالات

شیر آلات و اتصالات مورد استفاده در سیستم آبیاری قطره ای جز مهمی در سیستم به حساب می آیند که باید در انتخاب این اقلام دقت کافی داشت. استفاده از شیر آلات و اتصالات بی کیفیت علاوه بر آب بندی نشدن کامل، می تواند منجر به افت فشار در سیستم، شکستگی های مکرر و بروز خسارت در کل سیستم آبیاری شود.

۵٫ونتوری

وظیفه اصلی سیستم ونتوری تزریق کود، سموم ، دفع آفات ومواد برطرف کننده گرفتگی خطوط می باشد. این ابزارها با سرعت مواد فوق را به خطوط انتقال آب اضافه می کنند.

۶٫کنترل کننده ها

در هر سیستم آبیاری قطره ای ،کنترل کننده ها آخرین قسمت هستند که امکان مدیریت و برنامه ریزی زمان آبیاری را در اختیار شما قرار می دهد. در حال حاضر نسل جدید سیستم های کنترل کننده، تحت عنوان سیستم های هوشمند مدیریت آبیاری ،کنترل این سیستم ها را بیش از پیش راحت تر کرده است.

اجرای آبیاری قطره ای باغات

در اجرای یک سیستم آبیاری قطره ای مناسب برای باغ خود باید به موارد زیر دقت نمایید:

  • قطره چکان کنترل کننده فشار

این قطره چکان ها قابل تنظیم نیستند و در یک بازه فشار معین( ۱تا۴ بار )دبی و خروجی یکسانی دارند.قطره چکان های جبران کننده فشار در سه مدل ۲، ۴ و ۸ لیتری ساخته می شوند و برای محصولاتی که مقدار مشخصی آب نیاز داشته و در دوره بلوغ خود قرار دارند بسیار مناسب هستند. این مدل از قطره چکان ها از نظر اقتصادی بسیار به صرفه هستند و برای طراحی هایی با لترال های طولانی( بالای ۲۵ متر) که ممکن است در آن ها سیستم دچار افت فشار شود و نیز باغاتی با پستی بلندی و شیب زیاد بسیار مناسب هستند.

  • قطره چکان های تنظیم شونده:

این گروه از قطره چکان ها قابلیت تنظیم دبی بین ۰ تا ۲۰۰ لیتر را دارا هستند. قطره چکان های تنظیمی به طور ویژه برای پرورش محصول در باغاتی با تغییرات دمای زیاد و رطوبت بالا طراحی شده اند.

 

  • آبفشان ها(بابلر):

در باغات استفاده از آبفشان ها که معمولا شعاع پاشش ۵ متری دارند،به نسبت قطره چکان ها،کمتر دیده می شوند.نکته اصلی که به هنگام استفاده از این ابزار باید به آن دقت کرد، توجه به برنامه آبیاری است تا از سوخته شدن محصولات و برگ ها توسط آفتاب جلوگیری شود.

سیستم فیلتراسیون در آبیاری قطره ای

وجود یک سیستم و ایستگاه فیلتراسیون در باغات،به هنگام اجرای سیستم آبیاری قطره ای برای جلوگیری از گرفتگی خطوط و قطره چکان ها امری لازم و ضروری می باشد. عملکرد صحیح تمامی اجزای سیستم آبیاری قطره ای به نوعی به ایستگاه فیلتراسیون وابسته است. فیلترهای مختلفی برای کمک به بهبود عملکرد سیستم آبیاری قطره ای طراحی و ساخته شده اند که شما می توانید خریداری و استفاده نمایید.(آشنایی با انواع فیلترها در سیستم فیلتراسیون) نکته قابل توجه این است که فیلترهای مورد استفاده در باغات در دسته فیلترهای کم فشار دسته بندی می شوند.به طور کلی چهار دسته فیلتر طراحی و به بازار عرضه می شوند که هر مدل دارای مزایا  و معایب خاص خود هستند.از معروف ترین و پرکاربردترین فیلترهای مورد استفاده در باغات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلترهای دیسکی

توری

شنی

هیدروسیلیکونی

مینی فیلترهای دیسکی و توری از پرکاربردترین فیلترهای مورد استفاده در باغات هستند.

در طبقه بندی دیگر میتوان فیلترها را به سه گروه تقسیم کرد:

فیلترهای دستی

این گروه از فیلترها به یک اپراتور نیاز دارند تا در صورت نیاز فیلترها را تمیز کنند.

فیلترهای نیمه اتوماتیک

نیاز این دسته از فیلترها به اپراتور ،نسبت به فیلترهای دستی کمتر است.

فیلترهای اتوماتیک

این فیلترها کاملا اتوماتیک بوده و عموما استفاده از آنها برای کشاورزان ارجحیت دارد .چرا که فیلترهای اتوماتیک خودشوینده  هستند، لذا در زمان و نیروی کار صرفه جویی می شود.

 

آبیاری قطره ای و تاثیر آن بر درختان باغ و ویلا

هنگام انتخاب سیستم آبیاری قطره ای در باغات باید این موارد را مد نظر قرار داد :

_محصول باغ

_محل جغرافیایی باغ

_نوع خاک

_شرایط آب و هوایی

_شدت جریان

به طور کلی در انتخاب سیستم آبیاری باغات در ابتدا باید محصول باغ مد نظر قرار بگیرد و سپس متناسب با محصول سیستم آبیاری انتخاب و اجرا شود .تمامی موارد ذکر شده در انتخاب سیستم آبیاری قطره ای مناسب تاثیر گذار می باشند.محصولات مختلف نیاز آبی و آبیاری متفاوتی دارند، در نتیجه بایستی در انتخاب قطره چکان ها دقت کرد که نیاز آبی گیاه و محصول را برطرف کرده و از وارد آمدن تنش و استرس  آبی به محصول جلوگیری شود. از سوی دیگر خاک های رسی، لومی و ماسه ای ظرفیت نگهداری آب متفاوتی دارند. خاک های رسی بالاترین ظرفیت نگهداری آب و خاک های ماسه ای کمترین ظرفیت نگهداری آب را دارند.

محل جغرافیایی باغ ،شیب باغ ،نوع چیدمان و ردیف های درختان و نیز شرایط آب و هوایی می توانند در انتخاب سیستم آبیاری قطره ای موثر باشند. می توان گفت مهمترین بخش از سیستم آبیاری قطره ای قطره چکان ها می باشند.انتخاب درست قطره چکان ها در گروی محاسبه شدت جریان کل سیستم است. برخی از قطره چکان ها در یک بازه فشار کاری معینی دارند، بنابراین بایستی هنگام خرید  انواع قطره چکان به شدت کل جریان در لترال ها دقت کرد.

آبیاری پرچین ها،درختچه ها و درختان با سیستم آبیاری قطره ای

آبیاری درختچه ها ،درختان و پرچین ها با سیستم آبیاری قطره ای امری متداول می باشد.در این حالت قطره چکان ها زیر درختان و پرچین ها قرار گرفته و عمل انتقال آب انجام می گیرد. روش آبیاری قطره ای برای پرورش درختان مرکبات نیز مناسب است.

آبیاری قطره ای خانگی

آبیاری قطره ای ،سیستمی با سازگاری بالا می باشد.پس می توان از این سیستم آبیاری برای باغچه های خانگی و بام های سبز نیز استفاده کرد.امروزه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته از این روش به صورت گسترده برای آبیاری باغات ایجاد شده در پشت بام ها استفاده می شود.

شرکت سورن بام با تیم متخصص و کارشناسان مجرب خود در زمینه معماری منظر فعالیت های بی شماری انجام داده اند و در زمینه محوطه سازی،  فضای سبز، دیوار سبز ، اجرای روف گاردن و…. فعالیت های زیادی دارد و همچنین در ساخت و اجراء انواع آبنما، طراحی فلاور باکس، آلاچیق، طراحی پرگولا و…. فعالیت دارد .


مجموعه های دیگر

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.