مراحل اجرای بام سبز سورن بام :در شهر های پرجمعیت امروزی،هر ساله مناطق کمتری برای ایجاد پارک ها و مزارع طبیعی وجود دارد و آلودگی هوابه دلیل انتشار گازهای مضر همچنان ادامه دارد. یک راه حل عالی برای رهایی از این مشکلات اجرای روف گاردن می باشد. روف گاردن ها ساکنان کلان شهرها را نه تنها از هوای آلوده نجات می دهد بلکه تسکین دهنده ی استرس است.

 

اجرای بام سبز

اجرای بام سبز

مراحل اجرای بام سبز سورن بام

مراحل اجرای بام سبز سورن بام

مراحل اجرای بام سبز سورن بام

  • شیب بندی مخصوص روی سقف اصلی ساختمان
  • ایزولاسیون مخصوص ضد ریشه و ضد رطوبت در دو لایه متفاوت
  • لایه GEOTEXTILE جهت جلوگیری از عبور ریشه
  • لایه STABILLODRAIL جهت نگهداری آب،عبور هوا و منحرف کننده ریشه
  • لایه FILTER TGبا تکنولوژی نانو جهت جلوگیری از خروج ذرات ریز خاک
  • خاک مخصوص بام سبز (لیکا) ترکیبی از هفت مخلوط با طرح اختلاط خاص
  • گل و گیاه مخصوص بام سبز

مراحل اجرای بام سبز سورن بام :

1- لایه پوشش گیاهی (Plant layer)

تقریباً هر گیاهی می تواند روی بام گذاشته شود. اما این با محدودیت هایی از قبیل آب و هوا، طراحی سازه ای و هزینه نگهداری و تصورات طراح بام سبز مواجه می باشد. از آنجایی که  مراحل اجرای بام سبز سورن بام تا حد امکان سبک  طراحی می شوند، اغلب شامل پوششی هستند ، که  می تواند در عمق کمی از خاک و با مراقبت و نگهداری کم یا بدون نگهداری رشد کنند .

2-محیط کشت  (Growing medium)

محیط کشت فضایی است که   گیاهان در آن شروع به رشد و نمو می کنند . محیط کشت به واسطه الزامات خاصی سازه ای باید وزن کمی داشته باشد به همین دلیل نسبت به خاک معمولی تفاوت هایی دارد.
باید از محیط کشتی استفاده کرد ، که حتی الا مکان سبک بوده و وزنش حدود 900کیلوگرم در هر متر مکعب در حالت مرطوب باشد .یک مخلوط معمولی مناسب مرکب  از 3/1 ماسه، 3/1 سنگ های متخلخل و 3/1 گیاه خاک مصنوعی( ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی) است.

3-لایه زهکش (Drainage layer)

لایه زهکش بین محیط کاشت و لایه محافظت قرار می گیرد تا آب بتواند از هر جای بام سبز به سیستم زهکش ساختمان جریان یابد. انتخاب لایه زهکش مناسب، بر اساس پیشینه جریان آبی که از اطلاعات بارش تعیین می شود، انجام می گردد و از آنجایی که  لایه زهکش محیط کاشت و گیاه را پشتیبانی می کند، مقاومت فشاری آن باید مناسب باشد.
برخی از سیستم به سادگی لایه ای قطور از خاک انبساط یافته را به کار می برند، اما هم اکنون اکثر شرکت های بام سبز از یک حصیر زهکش پلاستیکی موجدار با الگوی سازه ای مشابه کارتن تخم مرغ يا Landscape Pavers استفاده می کنند. حداقل ضخامت لایه زهکش 20 میلی متر می باشد، اما حصیری ضخیم تر می تواند یک عایق اضافی را تامین کند.

در مراحل اجرای بام سبز سورن بام لایه زهکش خود می تواند مجموعه پیچیده ای از لایه های دیگر باشد که عبارتند از:

1-لایه صافی (Filter Layer)

در بین محیط کشت و لایه زهکش فیلتری قرار دارد که رطوبت را از محیط ریشه ها دور می کند و مانع از گندیدگی ریشه ها می شود.این فیلتر می تواند شامل یک بافت پارچه ای باشد. در سیستم های مدرن معمولا از یک یا دو لایه geotextile غیر بافته شده استفاده می شود .این فیلتر حتی می تواند لایه ای از شن و ماسه باشد و در این حالت ممکن است با لایه زهکش ترکیب شود.

آشنایی با لایه های روف گاردن

آشنایی با لایه های روف گاردن

2-لایه مانع ریشه ها (Root barrier)

لایه ای است که به خوبی از نفوذ ریشه ها و آسیب زدن آنها به عایق کاری و غشاء سقف جلوگیری می کند. لایه مانع ریشه ها معمولا بیشتر در سیستم متمرکز استفاده می شود و در زیر زهکش و بلافاصله در بالای لایه waterprof یا آب بند نهایی یا عایق کاری حرارتی قرار می گیرد.
این لایه معمولا از یک پوسته پلی اتیلن تشکیل شده است .این لایه بیشتر در پروژه های عمومی مثل میدان ها که ترافیک عبوری و بار سقف زیاد است و جاهایی که گیاهانی با ریشه های عمیق و ریشه های تهاجمی کاشته شده استفاده می شود.

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .