طراحی استخر

طراحی استخر

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی استخر یکی از ایده های جذاب و فوق العاده در طراحی ویلا و باغ ها است و کمک بسیاری در زیبا سازی نمای محوطه دارد. هر اندازه که به طراحی و ساخت استخر توجه شود و عملیات اجرایی آن اصولی و دقیق دنبال شود، نتیجه ای بی نظیر و جذاب دارد و فضای بسیار زیبا در محوطه باغ و ویلا ایجاد می کند که ممکن است بینندگان زیادی را محو خود کند. در طراحی استخر باید به مسائلی مانند ویژگی های ساختمان یا ویلا و سلیقه و انتظارات افراد باید توجه بسیار زیادی شود تا به نتیجه ای عالی دست پیدا کنید .

طراحی استخر

طراحی استخر

از طرفی که استخر جنبه تفریحی در یک ویلا یا باغ دارد، حتما لازم است که به تمام جزئیات و جوانب آن و نحوه شیوه ساخت آن دقت کرد. هزینه طراحی استخر برای ویلا های معمولی و لاکچری کاربرد دارد و هر کدام هزینه های متفاوتی در طراحی و ساخت آن برای انواع سبک های ویلا ها لحاظ می شود. یکی از فرایند هایی که می تواند هم در طراحی استخر و هم در طراحی نمای ویلا یا باغ ها تاثیر بسزایی بگذارد، اجرای محوطه سازی در اطراف استخر است. به صورتی که می توانید از المان های محوطه سازی و کاشت گیاهان طبیعی، فضایی فوق العاده دلچسب پدید آورید و از آن لذت کافی را ببرید.

در طراحی نما ویلا بهتر است که به فاکتور های متعدد و بی شماری از جمله هزینه هایی که قرار است برای ساخت استخر در نظر گرفته شود باید توجه کرد. یکی دیگر از عواملی که تاثیر بسیار زیادی در تعیین قیمت طراحی و ساخت استخر می گذارد، استفاده از متریال و مصالح ساخت است. ایده های اجرایی در ساخت استخر از نظر ظاهر، سبک ساخت، رنگ، عمق، متراژ و متریال و مصالح کاربردی با تنوع بسیار زیادی همراه هستند . این سبک ها برای طراحی و اجرا در محل مد نظر کارفرما قابل استفاده هستند.

طراحی استخر

نکات اصولی در طراحی استخر

همانند تمام پروژه های ساختمانی، طراحی استخر هم برای شروع نیازمند نقشه و شکل معماری دارد. قبل از شروع ساخت استخر ابتدا باید ساختمان و شرایطی مانند موقعیت جغرافیایی و مکانی و پتانسیل ساختمان را بررسی کنید تا طراحی و ساخت راحت تر و بهتری داشته باشید.

در بعضی از پروژه های ساخت و ساز که خانه های بزرگ ویلایی و ویلا های نو ساز را در پوشش قرار می دهند ، از همان ابتدای طراحی و ساخت مکانی برای طراحی و ساخت استخر قرار می دهند. در بعضی از موارد دیگر محلی برای ساخت استخر وجود ندارد ؛ اما این پایان کار نیست و می توانید از فضای سبز حیاط یا باغ استفاده کنید و استخر مد نظر خود را در آن فضا اجرا کنید. برخی از ویلا ها و ساختمان ها از تراس بزرگ یا روف گاردن بهره می برند ، امکان ساخت استخر در این فضا ها را دارند و می تواند با یک طراحی جذاب به نهایت لذت از فضای تراس یا روف گاردن خود دسترسی داشته باشند.

طراحی استخر

مراحل ساخت استخر

طراحی استخر و مراحل و اقدامات ساخت آن با خاکبرداری و گود برداری شروع می شود . پس از آن دیواره ها و کف استخر را با بتن ریزی کرده و کامل آنها را با بتن و مصالح با کیفیت پوشانده می شوند . در مرحله بعد به سراغ قالب گیری و عایق بندی کف (آرماتور بندی) و دیواره های استخر رفته و اقدامات لازم در این جهات باید انجام شود. اکثر اوقات متریالی مانند سیمان و بتن در استخر سازی استفاده می شود. اگر می خواهید تا یک طراحی خاص و فوق العاده از استخر خود داشته باشید می توانید از طرح های خلاقانه و اشکال هندسی به صورت ترکیبی استفاده کنید.

در ادامه ساخت و اجرا می توانید از متریال مقاوم تری در جهت پوشاندن دیواره ها و کف استخر استفاده کنید . معمولا از کاشی های مخصوص استخر سازی در رنگ بندی متنوعی وجود دارد که اکثرا آبی و سفید هستند و می توانید از آنها استفاده کنید . یکی دیگر از نکات مهم در طراحی استخر را می توان به تابش نور خورشید اشاره کرد به صورتی که حتما باید موقعیت مکانی استخر را در برابر تابش نور آفتاب در نظر بگیرید.

طراحی استخر

نکات ویژه در طراحی استخر

یکی از مهم ترین نکات طراحی استخر، پرداختن به مبحث ابعاد و اندازه است. اندازه و ابعاد استخر، طول و عرض و عمق استخر همه در نقشه طراحی و به آن پرداخته می شود. به صورت استاندارد طول استخر باید 3 برابر اندازه یک انسان بالغ باشد و عمق آن را می توان 1 متر در نظر گرفت. انتخاب عنق مسئله ای است که باید با توجه به سبک کاربرد استخر اندازه گیری شود، کاربرد هایی مانند استفاده کودکان، سرگرمی، شنای حرفه ای و مبتدی تمام مسائلی هستند که می توانند در عمق استخر تاثیر بگذارند.

در طراحی استخر برای محاسبه و پردازش ابعاد و اندازه ها ، برای قرار گیری هر فرد داخل استخر یک فضای مناسب بر حسب متر مربع در نظر گرفته می شود تا حین حرکت با سهولت کامل جابجا شود ، به طور استاندارد این فضا 5 متر محاسبه می شود .

انواع طراحی و ساخت استخر

شاید طراحی و ایده های طراحی استخر را فقط با اشکالی مانند مستطیل شکل یا مربع شکل بشناسید ، اما با پیشرفت هنر و معماری در سالهای اخیر سبک ها و طرح های متنوعی در طراحی استخر ظهور کرد و امروزه افراد با توجه به سلیقه و طراحی باغ و ویلای خود شکل استخر خود را می توانند مشخص کنند. از معروف ترین ایده ها و سبک های طراحی استخر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. استخر دایره ای شکل
  2. استخر شیشه ای
  3. استخر با سبک برکه طبیعی
  4. استخر سر پوشیده
  5. طراحی استخر های مدرن
  6. طراحی استخر به همراه نور پردازی

طراحی استخر

کلام پایانی

به صورت کلی طراحی استخر مزایای بسیار زیادی دارد که مهم ترین این مزایا را می توان به عواملی مانند افزایش ارزش ملک، ایجاد نمایی دلچسب در محوطه، تجربه ای جدید در برگذاری دورهمی ها و… اشاره کرد. قبل از طراحی استخر حتما به نکاتی مانند ابعاد، اندازه، عمق، نوع کاربری، موقعیت مکانی استخر توجه ویژه ای داشته باشید تا در آینده دچار مشکلات سخت نشوید . همچنین با اجرای محوطه سازی باغ، ویلا یا حیاط در اطراف استخر می توانید یک فضایی مطلوب و دلچسب را در اطراف استخر خود ایجاد کنید.

طراحی استخر

شرکت سورن بام

شرکت سورن بام از سال 1389 فعالیت خود را به صورت حرفه ای در حیطه محوطه سازی و فضای سبز آغاز کرده و امروزه با گسترش معماری و اجرای فضای سبز به یکی از معتبرترین شرکت های این حوزه تبدیل شده است. این شرکت در حوزه اجرای دیوار سبز، آبنما، آلاچیق و… همواره می کوشد تا بهترین لحظات را از فضای خود کسب کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با اجرای محوطه سازی یا طراحی استخر می توانید با شماره 02144277178 تماس بگیرید .

همچنین می توانید مجموعه سورن بام را در اینستاگرام دنبال کنید .

سوالات متداول طراحی استخر

قیمت طراحی استخر به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت طراحی استخر به عوامل متعددی بستگی دارد که مساحت و پیچیدگی یا سادگی طرح مورد نظر از تاثیرگذارترین آن ها می باشد . 

طول عمر هر سازه ای از جمله استخرها به نحوه ی اصولی ساخت آن و در ادامه استفاده از آن بستگی دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پروژه‌های طراحی سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
با ما در ارتباط باشید