طراحی و اجرای تخصصی محوطه ویلا ، برای طراحی و اجرای محوطه سازی ویلا در مرحله اول کارشناسان مجرب تیم متخصص سورن بام از فضای شما کارفرمای عزیز بازدید کرده و سپس شرایط محوطه که شامل : شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه ، زمین و مساحت آن ، نوع خاک و … مورد بررسی قرار می گیرد تا بر اساس اندازه و مساحت کلی زمین بتوانیم عناصر مختلف را در آن جا نمایی کنیم . در محوطه سازی از بسیاری از المان های فضای سبز می توان استفاده کرد ، که استفاده هر کدام از المان ها بستگی به مساحت فضای باز ویلا دارد ، البته انتخاب هر یک از المان ها به درخواست و سلیقه  کارفرما می باشد .

پس از اتمام اطلاعات کسب شده از طریق کارشناسان و درخواست کارفرما یک اسکیس اولیه توسط طراحان شرکت سورن بام صورت گرفته و در اختیار کارفرما قرار می دهیم و پس از تایید کارفرما به طراحی و اجرای تخصصی محوطه ویلا  به صورت تخصصی می پردازیم .

طراحی و اجرای تخصصی محوطه ویلا و المان های مختص محوطه سازی شامل موارد زیر می باشد :

 • کاشت گیاهان فضای باز و زینتی
 • انواع آبنماها ( صخره ای ، برکه ، آبنما دیواری ، چشمه و نهرها و … )
 • آلاچیق ، پرگولا ( متریال آن بستگی به شرایط اقلیمی منطقه دارد )
 • انواع فلاور باکس ها (بر مبنای شرایط آب و هوایی منطقه متریال های آن می تواند از نوع فلزی ، چوبی ، فایبر گلاس و… باشد )
 • دیوار سبز طبیعی و مصنوعی
 • مبلمان فضای باز
 • چتر فضای باز
 • آتشدان
 • باربکیو ( در ابعاد تعیین شده با متریال های سنگی و فلزی قابل اجرا می باشد )
 • قلوه سنگ رودخانه ای
 • نورپردازی
 • کف سازی ( در کف سازی محوطه می توانیم برای جدا سازی مسیرها از هم از متریال هایی نظیر قلوه سنگ رودخانه ای ، چوب ترمو ، واش بتن ، چمن طبیعی و مصنوعی و … استفاده کرد )

طراحی و اجرای تخصصی محوطه ویلا :

در طراحی و اجرای تخصصی محوطه ویلا برای داشتن یک چشم انداز زیبا از ورودی ویلا همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم ، باید یک طراحی منحصر به فرد داشته باشیم . طراحی ویلا باید به صورتی انجام شود که ورودی جذاب و حس دعوت کننده ای برای افراد داشته باشد .

در طراحی و اجرای تخصصی محوطه ویلا و  محوطه سازی ویلا می توانیم فضای خود را به یک فضای سبز  باغ ، فضای نشیمن و … تقسیم بندی کنیم تا از فضای طراحی شده ویلا نمایی از طبیعت را در ویلای خود به ارمغان آوریم .

کاشت گیاهان فضای باز و زینتی در محوطه سازی ویلا :

برای زیبا سازی محیط می توانیم در قسمت ورودی ویلا با کاشت درخت و درختچه ، گل و گیاهان فضای سبز را ایجاد کنیم و با کف سازی محوطه با متریال های متنوع مسیر راه ورودی را مشخص کرد . محوطه سازی تنها مختص به فضا های بزرگ نمی شود ، بلکه می توانیم در محیط هایی با متراژ کم نیز محوطه سازی را انجام دهیم .

انواع آبنما در محوطه سازی :

برای ساخت انواع آبنما در محوطه سازی ویلا باید فضای کافی برای ساخت آن داشته باشیم به طور مثال اگر فضای زیادی به ساخت آبنما اختصاص داده شود می توانیم از آبنماهای صخره ای و یا چشمه ها و برکه های کوچک استفاده کنیم که ریزش آب از اطراف آبنما صخره ای به سمت نهرها روان شده و گردش آب در کل محوطه جاری شود و صدای آب که آرامش بخش می باشد در کل فضاها حکم باشد و حس طبیعت در فضای کوچک تر که می تواند محوطه ویلا ، باغ ، حیاط و … القا شود .

انواع آلاچیق و پرگولا در محوطه سازی :

یکی از نکاتی که در طراحی ویلا حائز اهمیت می باشد ، جا نمایی المان زیبای آلاچیق می باشد که یک فضای گرم و دلنشین را جهت فضای نشیمن برای ساکنین فراهم می سازد ، آلاچیق در فضایی باید جا نمایی شود که در حین اینکه یک فضای بسته را دارد به فضای اطراف مشرف باشد . یکی از عناصری که در بیشتر محوطه سازی ها قابل اجرا می باشد آلاچیق ها می باشند . آلاچیق ها در ابعاد مختلف مناسب با محیط با متریال های چوبی ، فلزی  ساخته می شوند ، داخل آلاچیق می توانیم نیمکت و یا مبلمان مناسب برای استراحت ساکنین قرار دهیم  همچنین می توانیم داخل آلاچیق از یک آتشدان زیبا استفاده کنیم تا در فضول سرد گرمای آتشدان امکان استفاده از آلاچیق را فراهم نماید ، همچنین در فصول گرم  علاوه بر این که فضای آلاچیق بسته می باشد و مانع عبور نور خورشید به فضای داخل می شود ، فضای  داخل آلاچیق خنک می باشد . می توانیم برای افزایش هوای مطبوع از سیستم مه پاش استفاده کنیم که رطوبت فضای محیط را افزایش دهد .

انواع فلاور باکس در محوطه سازی :

فلاور باکس ها یا گلدان ها ، برای حفظ و نگهداری گل و گیاهان کاربرد دارند ، که بر اساس نوع درخت و گیاهان در سایزها و متریال های مختلف در محوطه سازی می توان کنار دیوارها و … قرار دهیم . انواع فلاور باکس ها شامل : فلزی ، بتنی ، چوبی ، فایبر گیلاس ، سفالی ، سنگی و … می باشند که مناسب با  محیط و شرایط آب و هوایی ساخته و اجرا می شوند .

 

دیوار سبز طبیعی و مصنوعی در محوطه سازی :

با اجرای دیوار سبز های طبیعی در قسمت هایی از محوطه ویلا می توانیم فضای سبزی مختص در کنار المان های مختلف داشته باشیم و در مناطقی که شرایط آب و هوایی نامناسب می باشد و شرایط کاشت گل و گیاهان طبیعی را نداریم می توانیم از دیوار های سبز مصنوعی در محوطه سازی استفاده کنیم و جلوه زیبایی را به محیط بدهیم .

مبلمان در فضای باز محوطه سازی :

قسمتی از محوطه ویلا را می توانیم اختصاص دهیم برای نشیمن اعضای خانواده برای کنار هم بودن افراد از مبلمان های مخصوص که در مقابل شرایط جوی هوا دوام بالایی را دارند می توانیم استفاده کنیم و از در کنار هم بودن لذت ببریم .

چتر فضای باز در محوطه سازی ویلا :

علاوه بر قرار دادن آلاچیق و پرگولا می توانیم قسمتی را که برای غذا خوری انتخاب کرده ایم برای ایجاد سایه از چتر های فضای باز استفاده کنیم .

آتشدان در محوطه سازی ویلا :

آتشدان ها با اشکال خاص و جدید قابل اجرا می باشند که می توانیم از آن داخل آلاچیق و قسمت های دیگر استفاده کرد .

باربیکیو در محوطه سازی ویلا :

یکی از عناصری که می شود در فضای باز استفاده کرد باربکیو می باشد که اوصلا نزدیک به فضای نشیمن یا فضای غذا خوری جایگذاری می شود ، البته باید در نظر داشت محل قرار گیری آن به صورتی باشد که در هنگام صرف غذا دود به محل نشیمن نزدیک نباشد ، باربکیو می تواند ثابت یا متحرک باشد و در متریال سنگ و یا فلز ساخته شود .

قلوه سنگ های رودخانه ای در محوطه سازی :

قلوه سنگ ها در ابعاد و اندازه های 1تا 2 ، 3تا 5 ،6تا 8 ، 9 تا 12 می باشند که با استفاده از آنها می توانیم مسیر پیاده روها را مشخص کنیم و همچنین در کنار انواع آبنماهای سنگی ، صخره ای و اطراف آلاچیق نیز می توانیم استفاده کنیم . از قلوه سنگ های رنگی نیز می توانیم برای زیبا کردن قسمت هایی از محوطه استفاده کنیم به عنوان مثال روی فلاور باکس ها را بعد از کاشت گل و گیاهان با قلوه سنگ های رنگی پوشش دهیم و یا در اطراف چمن کاری ها از قلوه سنگ ها استفاده کنیم و زیبایی را دوچندان کنیم .

نورپردازی در محوطه سازی ویلا :

نورپردازی از المان های اجتناب ناپذیر فضای سبز می باشد که علاوه بر این که در روز به فضای اطراف جلوه می بخشد در شب نیز جلوه المان ها را چندین برابر می کند و باعث زیباتر شدن المان ها می شود . روشنایی اطراف را پوشش می دهد و باعث امنیت فضا می شود .

 محوطه سازی را می توانیم در قسمت های مختلف اجرا کنیم از جمله :

 • محوطه سازی باغ
 • محوطه سازی ویلا
 • محوطه سازی پارک ها ، بوستان ها ،
 • محوطه سازی حیاط خانه های بزرگ و کوچک
 • محوطه سازی روف گاردن
 • محوطه سازی تراس ، پاسیو و…

برای محیط هایی با مساحت های بالا می توانیم از عناصر مختلف با طراحی های خاص و ایده ال استفاده کنیم . و در مساحت های کم می توانیم با قرار دادن حتی یک یا دو المان محوطه سازی را انجام دهیم و فضایی زیبا را ایجاد کنیم .