اجرای محوطه ویلا چگونه است ؟

طراحی و اجرای تخصصی محوطه ویلا

آنچه در این مقاله میخوانیم

سوال متداولی که برای همه ی افرادی که علاقه ای به ساخت ویلا دارند پیش می آید این است که اجرای محوطه ویلا چگونه است ؟ برای طراحی و اجرای محوطه سازی ویلا در مرحله اول ابتدا کارشناسان مجرب تیم متخصص شرکت سورن بام از فضای ویلای شما کارفرمای عزیز بازدید کرده و سپس شرایط اقلیمی و آب و هوای منطقه ، زمین و مساحت آن ، نوع خاک و … را مورد بررسی قرار می دهند تا بر اساس اندازه و مساحت کلی زمین بتوانند عناصر مختلف را در آن جا نمایی نمایند . انتخاب المان های مختلف بستگی به سلیقه کارفرما و البته امکان اجرای آن در منطقه دارد .

اجرای محوطه ویلا چگونه است ؟

اجرای محوطه ویلا چگونه است ؟

طراحی پلان محوطه ویلا چه اهمیتی دارد ؟

پس از بازدید و اطلاعات کسب شده توسط کارشناسان  و در نظر گرفتن نظرات کارفرما یک پلان اولیه توسط طراحان شرکت سورن بام طراحی می شود . اهمیت پلان در محوطه سازی برای این امر است که بتوان در آن جایگذاری دقیق المان ها را مشخص کرد . این کار سبب سهولت مراحل بعدی برای اجرای محوطه سازی ویلا می شود .

اجرای محوطه ویلا چگونه است ؟

ابتدا نقشه های فاز 2 برای مشخص کردن اطلاعات لازم برای اجرای ساختمان تهیه می شود . این طرح ها اطلاعات دقیقی از ابعاد ستون ، نوع فونداسیون و جنس مصالح کف سازی می باشد . مهندس محاسب نقشه فاز 2 سازه را تهیه می کند و مواردی همچون جنس سقف، تیر،ستون ها و.. را مشخص می نماید . در ادامه  مهندس معمار نقشه فاز 2 معماری را تهیه کرده و مصالح و جزئیات اجرایی را تعیین می کند . همچنین مهندس برق در نقشه ی فاز 2 تاسیسات الکتریکی را  که جای پریز و روشنایی را مشخص می کند . همچنین  وضعیت سرمایشی و گرمایشی توسط مهندس مکانیک در نقشه ی تاسیسات مکانیکی مشخص می گردد .

طراحی محوطه فضای سبز

طراحی ویلا

واژه ی ویلا به زمینی بزرگ که معمولا چهار طراف آن باز می باشد و با گونه های مختلف گیاهان پوشانده شده را گفته می شود  . ویلاها به علت فضاهای سرسبزی که در آن وجود دارد باعث ارتباط انسان با طبیعت می شود . طراحی فضاهای ویلا شامل: اتاق نشیمن ، اتاق های خواب ،  آشپزخانه ، باغ و استخر با محوطه ی سبز می شود . نوع سبک  ویلا با توجه به درخواست کار فرما و مقدار بودجه ی مورد نظر متفاوت است که می تواند سبک مدرن ، سبک کلاسیک ، دوبلکس (2طبقه) .، یک طبقه یا فلت باشد .

محوطه سازی ویلا شمال

محوطه سازی ویلا شمال

هدف از طراحی و ساخت ویلا چیست؟

مهم ترین قدم مشخص کردن هدف ساخت ویلا می باشد . گاهی کارفرما آن فضا را به عنوان لوکیشن عکاسی استفاده می کند و یا حتی در آینده به فکر گسترده کردن آن منطقه به صورت شهرک ویلایی می باشد . پس بهتر است هدف از طراحی ویلا ، سلیقه ی کارفرما ، مقدار بودجه کارفرما و محل ساخت مشخص شود .

landscape

landscape

پیدا کردن بهترین مسیر برای ساخت ویلا

بیشتر کارفرماهایی که اولین تجربه ویلا سازی را دارند ترجیح می دهند کل کار یعنی طراحی و ساخت ویلا را به یک شرکت بسپارند تا دغدغه ی کمتری داشته باشند . این موضوع باعث سو استفاده ی برخی شرکت های نو پا شده و ممکن است کارهای ارائه شده کیفیت پایینی داشته باشند . اگر کار فرما توان انجام هر یک از بخش های طراحی و اجرا را با هزینه کمتر داشته باشد این شرکت انجام آن را به کار فرما سپرده و به نظارت آن می پردازد .

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا

نکات مهم قبل از انتخاب سبک طراحی ویلا

پیش از انتخاب بهترین سبک های طراحی ویلا مراحل زیر از اهمیت بالایی برخوردار است :

 • موقعیت مکانی احداث بنا و محل قرارگیری ساختمان ویلا
 • سنجش میزان رطوبت و موقعیت قرارگیری ویلا به لحاظ نورگیری طبیعی
 • توجه به قوانین و مقررات منطقه ای شهرداری
 • بررسی جهت وزش باد
 • بررسی تابش خورشید
 • بررسی وضعیت و جنس خاک برای انتخاب مصالح
 • در نظر گرفتن سلیقه مشتری
آلاچیق ویلایی و تجهیزات آن

آلاچیق ویلایی و تجهیزات آن

سبک‌های طراحی ویلا چه می باشند ؟

سبک مدرن : در میان باقی سبک های ویلا سازی سبک مدرن یکی از گران قیمت ترین سبک ها محسوب می شود چون معمولا این نوع طراحی با لوکس سازی همراه است و هزینه های بیشتری را ایجاد می کند .

سبک کلاسیک : در این سبک به کار بردن فاکتورهای طراحی رومی و اصل تقارن بندی مطرح است . در طراحی ویلای به سبک کلاسیک برخلاف ویلای مدرن بیشتر از رنگ های خنثی مانند : سفید ، مشکی ، قهوه ای ، شیری ،برنزی و طلایی استفاده می شود .

سبک رومی : در طراحی ویلا رومی باید از ستون های بزرگ و دایره شکل با رنگ های خاکستری روشن و سیمان استفاده شود .

landscape

landscape

اجرای محوطه ویلا چگونه است ؟

شاید بخواهید بدانید که اجرای محوطه ویلا چگونه است ؟ و در آن چه المان هایی بکار می رود . با پیشرفت صنعت محوطه سازی و دکوراسیون انتخاب های متعددی برای اجرا در محوطه ویلا داریم . در ادامه به معرفی این المان ها می پردازیم :

 • انواع آبنماها ( صخره ای ، برکه ، آبنما دیواری ، چشمه و نهرها و … )
 • آلاچیق ، پرگولا ( متریال آن بستگی به شرایط اقلیمی منطقه دارد )
 • انواع فلاور باکس ها (بر مبنای شرایط آب و هوایی منطقه متریال های آن می تواند از نوع فلزی ، چوبی ، فایبر گلاس و… باشد )
 • دیوار سبز طبیعی و مصنوعی
 • مبلمان فضای باز
 • چتر فضای باز
 • آتشدان ، باربیکیو ( در ابعاد تعیین شده با متریال های سنگی و فلزی قابل اجرا می باشد )
 • قلوه سنگ رودخانه ای و کف سازی ( در کف سازی محوطه می توانیم برای جدا سازی مسیرها از هم از متریال هایی نظیر قلوه سنگ رودخانه ای ، چوب ترمو ، واش بتن ، چمن طبیعی و مصنوعی و … استفاده کرد )
 • نورپردازی

اجرای محوطه سازی فضای سبز

طراحی فضای سبز ویلا

در طراحی و اجرای تخصصی محوطه ویلا برای داشتن یک چشم انداز زیبا از همان ابتدا و ورودی ویلا باید فضای سبز را برای آن در نظر بگیریم زیرا طراحی ویلا باید به گونه ای باشد که ورودی جذاب و حس دعوت کنندگی را برای افراد داشته باشد . می توان فضای محوطه ی ویلا را به فضای سبز باغ ، فضای نشیمن و … تقسیم بندی کنیم تا از فضای طراحی شده ویلا نمایی از طبیعت را در ویلای خود به ارمغان بیاوریم .

اجرای محوطه ویلا چگونه است ؟

گلکاری فضای سبز حیاط ویلا

برای زیباسازی محیط ویلا می توانیم در قسمت ورودی ویلا با کاشت درخت و درختچه ، انواع گل و گیاهان فضای سبز را ایجاد کنیم . با کف سازی محوطه با متریال های متنوع می توان مسیر راه ورودی را مشخص نمود . امر مهم در محوطه سازی این است که فقط مختص فضاهای بزرگ نمی باشد بلکه می توانیم در محیط هایی با متراژ کم نیز محوطه سازی را انجام دهیم .

انواع آبنما در محوطه سازی

نکته قابل توجه بعد از در نظر  گرفتن سلیقه کارفرمای گرامی ، امکان اجرای آبنما در آن فضا می باشد . به عنوان مثال اگر فضای زیادی برای ساخت آبنما وجود داشته باشد می توان از آبنماهای صخره ای استفاده نمود که ریزش آب و صدای آن باعث ایجاد حس آرامش می شود و می توان حس حضور در طبیعت را به افراد القا کرد .

انواع آلاچیق و پرگولا در محوطه سازی

یکی از نکات حائز اهمیت در اجرای محوطه سازی جا نمایی المان آلاچیق می باشد . جا نمایی آلاچیق باید به گونه ای باشد که در عین اینکه یک فضای بسته است به فضای اطراف نیز اشراف داشته باشد . آلاچیق ها در ابعاد مختلف و با متریال های متنوع مناسب با هر محیطی قابل اجرا می باشند . در داخل فضای آلاچیق می توان یک آتشدان اجرا نمود تا در فصول سرد گرمای آتشدان امکان استفاده از آلاچیق را فراهم نماید . در فصول گرم  می توان برای افزایش هوای مطبوع از سیستم مه پاش استفاده کرد .

ساخت و اجرای آلاچیق مدرن

ساخت و اجرای آلاچیق مدرن

انواع فلاور باکس در محوطه سازی

فلاور باکس ها یا گلدان ها ، برای حفظ و نگهداری گل و گیاهان کاربرد دارند . بر اساس نوع درخت و گیاهان در سایزها و متریال های مختلف در محوطه سازی می توان کنار دیوارها و … قرار دهیم . انواع فلاور باکس ها شامل : فلزی ، بتنی ، چوبی ، فایبر گیلاس ، سفالی ، سنگی و … می باشند که مناسب با  محیط و شرایط آب و هوایی ساخته و اجرا می شوند .

دیوار سبز طبیعی و مصنوعی در محوطه سازی

با اجرای دیوار سبز های طبیعی در قسمت هایی از محوطه ویلا می توانیم فضای سبزی در کنار المان های مختلف داشته باشیم و در مناطقی که شرایط آب و هوایی نامناسب می باشد و شرایط کاشت گل و گیاهان طبیعی را نداریم می توانیم از دیوار های سبز مصنوعی در محوطه سازی استفاده کنیم و جلوه زیبایی را به محیط بدهیم .

مبلمان در فضای باز محوطه سازی ویلا

قسمتی از محوطه ویلا را می توانیم به نشیمن اعضای خانواده برای کنار هم بودن افراد اختصاص دهیم . برای این امر از مبلمان های مخصوص که در مقابل شرایط جوی هوا دوام بالایی را دارند می توانیم استفاده کنیم و از در کنار هم بودن لذت ببریم .

چتر فضای باز در محوطه سازی ویلا

علاوه بر قرار دادن آلاچیق و پرگولا می توانیم برای ایجاد سایه در قسمتی که برای غذا خوری انتخاب کرده ایم از چتر های فضای باز استفاده کنیم .

آتشدان در محوطه سازی ویلا

آتشدان ها با اشکال خاص و جدید قابل اجرا می باشند که می توانیم از آن داخل آلاچیق و قسمت های دیگر محوطه ویلا استفاده کرد .

باربیکیو در محوطه سازی ویلا

یکی از عناصری که می شود در فضای باز استفاده کرد باربکیو می باشد که اصولا نزدیک به فضای نشیمن یا فضای غذا خوری جایگذاری می شود . البته باید در نظر داشت محل قرار گیری آن به صورتی باشد که در هنگام صرف غذا دود به محل نشیمن نزدیک نباشد ، باربیکیو می تواند ثابت یا متحرک باشد و در متریال سنگ و یا فلز ساخته شود .

قلوه سنگ های رودخانه ای در محوطه سازی ویلا

قلوه سنگ ها در ابعاد و اندازه های 1تا 2 ، 3 تا 5 ،6 تا 8 ، 9 تا 12 می باشند که با استفاده از آن ها می توانیم مسیر پیاده رو ها را مشخص کنیم و همچنین در کنار انواع آبنماهای سنگی ، صخره ای و اطراف آلاچیق نیز می توانیم استفاده کنیم . از قلوه سنگ های رنگی نیز می توانیم برای زیبا کردن قسمت هایی از محوطه استفاده کنیم به عنوان مثال روی فلاور باکس ها را بعد از کاشت گل و گیاهان با قلوه سنگ های رنگی پوشش دهیم و یا در اطراف چمن کاری ها از قلوه سنگ ها استفاده کنیم و زیبایی را دوچندان کنیم .

نورپردازی در محوطه سازی ویلا

نورپردازی از المان های اجتناب ناپذیر فضای سبز می باشد که علاوه بر این که در روز به فضای اطراف جلوه می بخشد در شب نیز جلوه المان ها را چندین برابر می کند و باعث زیباتر شدن المان ها می شود . روشنایی اطراف را پوشش می دهد و باعث امنیت فضا می شود .

در چه مکان هایی به محوطه سازی می پردازیم ؟

حال که متوجه شدیم اجرای محوطه ویلا چگونه است ؟ در ادامه به بررسی سایر فضاهایی که می توان در آن ها محوطه سازی انجام داد می پردازیم :

 • محوطه سازی باغ
 • محوطه سازی ویلا
 • محوطه سازی پارک ها ، بوستان ها ،
 • محوطه سازی حیاط خانه های بزرگ و کوچک
 • محوطه سازی روف گاردن
 • محوطه سازی تراس ، پاسیو و…

برای محیط هایی با مساحت های بالا می توانیم از عناصر مختلف با طراحی های خاص و ایده آل استفاده کنیم . و در مساحت های کم می توانیم با قرار دادن حتی یک یا دو المان محوطه سازی را انجام دهیم و فضایی زیبا را ایجاد کنیم .

مراحل محوطه سازی ویلا

مراحل محوطه سازی ویلا

علی رغم وجود شرکت‌های متنوع در این زمینه تعداد کمی‌ هستند که همزمان کار مشاوره، ساخت و طراحی ویلا را انجام می‌دهند . پیدا کردن این شرکت ها سخت و نیازمند جستجوی فراوان می‌باشد، ضمن اینکه پس از پیدا کردن چنین شرکت هایی مسئله مهم اعتماد به عملکرد شرکت می‌باشد .

کارشناسان شرکت سورن بام با سابقه ی تجربه های متعدد در زمینه ی اجرای محوطه سازی و بازسازی ویلا آماده ی ارائه ی هرگونه مشاوره و بازدید رایگان در این زمینه به شما کارفرمای گرامی می باشند .

مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button