دیوار سبز زنده ، صفحاتی از گیاهان هستند که به صورت عمودی با استفاده از هیدروپونیک روی سازه هایی که می توانند به صورت ایستاده یا به دیوارها متصل شوند ، رشد کرده اند.به دیوارهای سبز زنده باغ های عمودی ، دیوارهای سبز ، دیوارهای زنده یا دیوارهای طبیعی نیز گفته می شود.

دیوار سبز زنده

دیوارهای سبز زنده ،به دیوارهایی که با کمک لوازم و تجهیزات مخصوص از گیاهان متراکم و غیر متراکم و طبیعی که یک دیوار صاف را می پوشاند در اصطلاح دیوار سبز یا گرین وال گفته می شود. گیاهان بر روی دیوار به صورت عمودی ویا افقی نصب می شوند .در دیوار سبز طبیعی ،زیرساخت دیوارهای سبز پروفیل گالوانیزه می باشد و این پروفیل های پرکاربرد در کناره ها با فلاشینگ و در انتها با آبرو تجهیز می شود. صفحات گالوانیزه بسیار مقاوم هستند ودر برابر رطوبت هوا و پوسیدگی گزینه مناسبی برای استفاده می باشند.

دیوار سبز آمبیوس چیست

دیوار سبز آمبیوس از سیستم های اختصاصی مختلفی تشکیل شده است که به صورت تکه تکه بر روی ساختار مونتاژ شده اند که گیاهان و محیط رشد آنها را به دیوار نگه می دارد. برخی از دیوارهای سبز ایجاد شده توسط Ambius همچنین شامل سیستمی می شود که به آبیاری خودکار گیاهان اجازه می دهد.

دیوار سبز زنده چگونه کار می کنند؟

این نوع دیوارها به طور مستقیم با گیاهان طبیعی در ارتباط هستند به این گونه که گیاهان زنده مستقیم با مصالح  طراحی به دیوار متصل می شوند و ریشه های گیاهان درون باکس هایی که درون دیوار سبز تعبیه شده به رشد و نمو خود ادامه می دهند.در این گونه دیوارهای سبز به دلیل ارتباط مستقیم گیاهان زنده و المان های طراحی جلوه چشمنوازی به دیوار داده که باعث میشود مخاطبان حس حضور در جنگل های سرسبز شمالی را داشته باشند.

دیوار سبز زنده

دیوار سبز زنده

دیوار سبز زنده

دیوار سبز زنده

نحوه عملکرد دیوار سبز زنده

برای دیوارهای سبزی که می خواهند سیستم آبیاری خودکار را اجرا کنند.در این مرحله باید با استفاده از حسگرهای مخصوص آبیاری که در برابر خشکی فعال می شوند،عملیات آبرسانی به گیاهان به بهترین نحو انجام شود. همان طور که گفته شد هدف از آبیاری،رساندن آب به گیاهان می باشد ،در این مرحله هدف از توزیع آب ، تغذیه ریشه گیاهان و آبرسانی دقیق و رساندن مواد مغذی به ریشه گیاهان است.در این مرحله باید تمام مراحل اجرای دیوار سبز اعم از عایق کاری وآبیاری ونگهدارنده های دیوار و سیستم آبیاری وتغذیه گیاهان چک شود.بررسی و چک نمودن تمامی سیستم های دیوار سبز باید با دقت انجام گیرد.عدم نشتی لوله ها و درستی عملیات آبرسانی از نکاتی می باشد که در این مرحله باید به آن دقت نمود.اگر کوچک ترین ایرادی در این سیستم وجود داشته باشد گیاهان دیوار سبزتان به درستی رشد نخواهند کردو فضای موردنظر شما چهره زیبایی پیدا نخواهد کرد.

تاثیر دیوار سبز زنده در تجارت شما

در مورد اینکه چگونه دیوارهای سبز بر تجارت شما تأثیر می گذارد ، این از خود گیاهان زنده ناشی می شود. گیاهان به طور طبیعی دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها را جذب کرده وسپس اکسیژن تازه و تمیز را دفع می کنند. دیوارهای سبز همچنین به کاهش سر و صدا و ارائه مزایای مرتبط با طراحی بیوفیلیک کمک می کند: این مفهوم که افراد هنگام دسترسی به طبیعت در محل کارشان بهتر کار می کنند و احساس بهتری دارند.

دیوار سبز زنده چگونه نصب می شود

برای نصب نگهدارنده ی گیاهان باید دقت داشت که متناسب با نوع گیاه باشد.دراین مرحله نصب نگهدارنده های گیاهان که به صورت گلدانی یا اسفنجی می باشد باید نور وهوای کافی نسبت به نیاز گیاه تامین شود. بهتر است قبل از اقدام به هرکاری نوع گیاه موردنظر خود را برای گرین وال انتخاب کنید و سپس نصب نگهدارنده بر روی دیوار را شروع نمایید.

تاریخچه دیوار سبز زنده

اگر چه دیوارهای سبز با مفهوم مدرن و معاصرشان به عنوان فناوری سبز سابقه و قدمت کوتاهی دارند اما پوشش گیاهی بر روی بدنه ساختمان ها را نمی توان پدیده ای نوظهور قلمداد کرد.پوشش گیاهی بر روی بدنه ساختمان ها،تاریخی به قدمت معماری و استقرار مردم در خانه ها دارد. باغ های معلق بابل یکی از عجایب هفت گانه عالم ،از مهمترین نمونه های ثبت شده در تاریخ است.اگرچه امروزه چیزی از آنها مشاهده نمیشود اما از روی متون و نقاشی های باقی مانده می توان به بام ها و دیوارهای سبز در آن زمان پی برد.از قرن دهم میلادی در اروپای مرکزی ،دوگیاه بالارونده عشقه و درخت مو،برگرفته از سنت های رومیان برروی بناها به کرات دیده می شد.دوره رومانتیک با قصرهای با شکوهش عهد شکوفایی و رونق نماهای سبز در اروپا بود.در اوایل قرن بیستم شکوفایی جنبش باغ شهر در آمریکای شمالی و انگلستان و ایده تلفیق بنا و طبیعت بار دیگر مروج طرح هایی همچون آلاچیق و پوشش گیاهی بر روی بناها شد.در دهه شصت میلادی با مورد توجه قرار دادن محیط زیست بر کیفیت زندگی مردم به عنوان راه حل اکولوژیک مورد توجه قرار گرفت.یکی از دلایل اصلی توجه ویژه،بیشتر بودن سطح مفید دیواربناها در مقایسه با سطح بام آنها بوده است. دوران معاصر نیز با گسترش بیشتر تکنیک های نمای سبز و دیوار سبز زنده آغاز شد و تولیدکنندگان بسیاری در اروپا و آمریکا و آسیا با تولید کردن مدولار خود را وارد بازار جهانی کردند. سهم زیاد از این رشد روبه افزایش به دلیل اجرای قوانین تصویب شده و تشویق حکومت های محلی و در راستای گسترش هرچه بیشتر دیوارهای سبز در سطح محله ای و شهری بود. امروزه روز به روز برتعداد شهرهایی که در راستای گسترش بام ها ودیوارهای سبز در مقیاس شهری تلاش می کنند افزوده می شود.

اهمیت دیوار سبز زنده بر روحیه

این ساختارهای معجزه آسا طبیعت را به محیط های شهری باز می گردانند. با گسترش جنگل بتنی و افزایش آلودگی ، استفاده از دیوارهای سبز زنده می تواند این روند را معکوس کند. دیوارهای سبز رنگی که با انتخاب گیاهان درست ودقیق  در طرحی پیشرفته طراحی شده اند ، به متعادل شدن طبیعت کمک می کنند.

دیوار سبز زنده چه مزایایی دارند؟

با کم شدن فضای سبز در شهرها ، دیوارهای سبز زنده می توانند فضاهای شهری را به طبیعت و زیبایی آن نزدیک کنند. آنها همچنین می توانند کیفیت هوا را بهبود بخشیده و سلامتی فضا را بیشتر کنند.

چه زمانی از دیوار سبز زنده در داخل خانه استفاده می شود؟

دیوارهای سبز در داخل ساختمان برای شرکت ها و ملک هایی که می خواهند فضایی تزئینی منحصر به فرد ایجاد کنند استفاده می شود. دیوار سبز یک گزینه عالی برای هر شغلی است که می خواهد از مزایای گیاهان بهره مند شود اما نگرانی هایی در مورد فضای زیرین دارد. دیوارهای سبز رنگ و عنصر طراحی منحصر به فردی را به لابی ها ، اتاق جلسات ، راهروها و فضاهای پذیرایی می افزایند. باید درنظر داشت که ساخت المان های دیگر در کنار دیوار سبز مانند آبنما و محوطه سازی و نورپردازی و… زیبایی دیوار سبز را دوچندان کنید.

دیوار سبز زنده چگونه به محیط کمک می کنند؟

دیوارهای سبز به همان شیوه ای که گیاهان به محیط زیست کمک می کنند ، به محیط اطراف خود کمک می رسانند. گیاهان در پاکسازی هوا تاثیر زیادی دارند. آنها نیز در کاهش آلودگی صوتی نقش بسزایی دارند زیرا دارای قابلیت کاهش صدا هستند. آنها میزان مونوکسیدکربن را در هوا کاهش می دهند و آلاینده ها را با تنفس آنها تصفیه می کنند و سپس با تبدیل کردن دی اکسید کربن به اکسیژن ، هوارا تمیز ، تازه می کنند.

دیوار سبز زنده یک فیلتر هوا

در کودکی می آموزیم که گیاهان به طور طبیعی دی اکسید کربن را حذف کرده و هوای غنی از اکسیژن تولید می کنند. با این حال ، کمتر شناخته شده است که آنها همچنین با جذب و تمیز کردن آلاینده ها ، هوای اطراف خود را فیلتر می کنند. این اثر طبیعی در تعداد زیاد گیاهان موجود در دیوارهای سبز رنگ ضرب می شود.

دیوار سبز زنده چه مزایای بصری دارند؟

در جامعه مدرن همه چیز درباره ظاهر اجسام است و هیچ چیز به زیبایی طبیعت برتری ندارد. یک دیوار سبز خوب طراحی شده و شکوفا می تواند ظاهر ساختمان را به شدت بهبود بخشد و رنگ و بافتی را اضافه کند که از مد نمی افتد. هر دیوار به طور خاصی طراحی شده است ، با استفاده از انواع مختلف گیاهان که می توانند در رنگ ، رشد و گل متفاوت باشند تا هنر زنده ایجاد شود ، نه یک چمنزار در کنار ساختمان شما.

آیادیوار سبز زنده برای ساختمان ها مناسب است؟

ساختمان ها تحت تأثیر تغییر درجه حرارت قرار می گیرند که باعث انبساط و انقباض مواد می شود که با گذشت زمان منجر به خرابی ، ترک و شکاف می شود. دیوارهای سبز زنده بیرونی نه تنها در برابر نوسانات دما ، بلکه با دور کردن آب از دیوارها در هنگام باران شدید و محافظت در برابر اشعه خورشید ، از ساختمان محافظت می کنند.

آیا دیوار سبز زنده می تواند هزینه های انرژی را کاهش دهند؟

ساخت محیط های شهری عوارض جانبی نگران کننده ای را ایجاد کرده است. تحقیقات نشان داده است که جزیره گرمایی شهری ، مناطق شهری به مراتب گرم تر از مناطق روستایی است. این افزایش دما تأثیر منفی بر محیط دارد. از افزایش تقاضای انرژی در تابستان گرفته تا آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه ای.

اهمیت دیوار سبز زنده

زنده بودن دیوارهای سبز با ایجاد سایه از اثرات مستقیم نور خورشید به رفع این مشکل کمک می کند. همچنین ، بر خلاف آجر یا بتن ، سطوح گیاهان انرژی خورشیدی را ذخیره نکرده، بلکه آن را منعکس می کنند. دیوارهای داخلی و خارجی هر دو به خنک کردن
هوا در تابستان با فرایندی به نام تبخیر و تعرق کمک می کنند و نیاز به خنک سازی ساختمان را کاهش می دهند.

چگونه دیوار سبز زنده به کاهش سطح سر و صدا کمک می کنند؟

از دیرباز از گیاهان برای کاهش سطح سر و صدا در آزادراه ها و سایر جاده های پر سر و صدا در سراسر آمریکای شمالی و اروپا استفاده می شده است. دیوارهای سبز زنده این ایده را گسترش می دهند. پوشش گیاهی به طور طبیعی صداهای فرکانس بالا را مسدود می کند در حالی که ساختار حمایتی می تواند به کاهش نویز با فرکانس پایین کمک کند.

  • با افزایش استفاده از دیوارهای سبز ، می توان به طور قابل توجهی در محیط های شهری تغییرایجاد کرد وبا ریشه کن کردن شلوغی که مجبور بودیم خود را با آن وفق دهیم، شرایط زندگی بهتر را برای خود فراهم کنیم.