اجرای روف گاردن در تهران

شرکت اجرای روف گاردن در تهران

آنچه در این مقاله میخوانیم

اجرای روف گاردن در تهران شبیه به یک حیاط زیبا و سرسبز می‌باشد. با این تفاوت که در ارتفاع قرار می‌گیرند و ساخت آن‌ها نیاز به زهکشی دارد. بام سبز علاوه بر ایجاد طراوت و زیبایی، کاهش آلودگی هوا، سبب کاهش هزینه‌های گرمایشی نیز می‌شود.

در اصطلاح روف گاردن به معنای ساخت فضای سبز بر روی قسمت‌های بلااستفاده بام ساختمان‌ها و تراس است. در این شرایط شهرنشینی و مدرنیته شدن زندگی مردم، با احداث روف گاردن بر روی بام ساختمان‌ها می‌توان به بهتر شدن کیفیت زندگی مردم کمک کرد.

 

اجرای روف گاردن در تهران

البته هنوز به طور کامل روف گاردن در کشور ما جایگاه مهمی در زیبا سازی محیط پیدا نکرده است. اما در هتل‌ها و رستوران‌ها و مکان‌های عمومی از روف گاردن استفاده می‌شود. همچنین با نورپردازی و آبنما و دیوار سبز می‌توان یک محوطه سازی زیبا و چشم نوازی برای گذراندن اوقات خود فراهم کنید.

ساخت بام سبز

طراحی بام سبز در تهران به تکنولوژی مدرنی گفته می‌شود که با ایجاد فضای سبز بر روی سقف خانه‌ها اعمال می‌شود. بام سبز در حقیقت برای ایجاد فضای سبز به منظور استفاده از آن برای اوقات فراغت و استفاده بهینه از فضای بزرگی که در اختیار دارد و جلوگیری از بلااستفاده بودن بام می‌باشد.

روف گاردن در تهران

روف گاردن در تهران

طراحی روف گاردن در تهران

طراحی بام سبز جذاب، چشمگیر و سازگار با محیط زیست است. گیاهان سبز کیفیت هوا را بهبود می‌بخشد و گل‌های زیبایی را به زندگی می‌بخشند. باغ‌های پشت بام فضاهای اضافی زندگی در فضای باز ایجاد می‌کنند و شیوه زندگی دوستدار محیط زیست، دلپذیر و سبز را تشویق می‌کنند. باغ‌های پشت بام با الهام از طبیعت می‌توانند خانه‌های مدرن را بهبود بخشند، جذابیت، ظاهر منحصر به فرد و حس دوستدار محیط زیست را برای مهار جذابیت اضافه کنند.

اجرای بام سبز در تهران

اجرای بام سبز در تهران

انواع روف گاردن در تهران

روف گاردن گسترده: در این نوع روف گاردن بیشتر از گیاهان با ریشه‌های ضعیف‌تر استفاده می‌شود. برای کاشت گیاهان از خاک با عمق 20سانت استفاده می‌شود. از لحاظ مخارج ساخت بسیار کم هزینه است.

روف گاردن نیمه متمرکز: در این نوع طراحی روف گاردن از گیاهان با ریشه بیشتر و عمیق‌تر استفاده می‌شود. عمق خاک از 30سانت تا 1متر می‌باشد. بیشتر گیاهان کاشته شده در اینجا بیشتر گیاهان بوته ای و گیاهان دارویی می‌باشد.

روف گاردن متمرکز: در این نوع روف گاردن از گیاهان با ریشه عمیق‌تر و بیشتر استفاده می‌شود. بیشتر در ساختمان‌های بسیار بزرگ و معروف از این سازه‌های سنگین استفاده می‌شود. در این نوع روف گاردن فضایی برای پیاده روی و نیمکت برای نشستن و استراحت افراد قرار می‌گیرد.

چگونگی اجرای روف گاردن در تهران

بیشتر سقف‌های سبز بر روی پشت بام‌های مسطح یا کم زاویه ساخته شده اند، اما برخی از آنها روی سقف‌های شیب دار تا شیب 40 درجه نصب شده اند و دارای ویژگی‌های طراحی خاصی هستند تا از افتادگی جلوگیری کرده و بقای گیاه را تضمین کنند.

1-طراحی

زمانی که شما اقدام به ساخت باغ در بام خود می‌کنید بهتر است قبل از هرچیز با کارشناس خبره در این زمینه مشورت کنید. سپس با گفتن ایده‌های مد نظر خود به کارشناس و استفاده از مهارت آن از نظرات ایشان در ساخت روف گاردن استفاده کنید.

2-فونداسیون

زمان ساخت یک باغ بر روی بام خود باید زیرساخت‌های ساختمان بطور دقیق بررسی شود. در این مرحله از ساخت روف گاردن پایداری و وزن سازه‌ها مورد توجه می‌باشد. همچنین عایق کاری و لوله کشی و فاضلاب و … که باعث می‌شود سقف طبقه زیرین نم ندهد و چکه نکند.

3-نصب تاسیسات

در این مرحله از کار، نصب لوله‌های آب و گاز و فاضلاب و شیب بندی زمین و مسیر و خروج آب از زمین بسیار مهم است. باید توجه داشت که اگر آب زیادی در زمین باقی بماند ممکن است باعث فساد ریشه گیاهان و خراب شدن گیاهان گردد.

4-آماده سازی محیط

در این قسمت از ساخت باغچه در بام باید زمین را آماده کرد و خاک و کود مناسب با نوع گیاه و محیط را در جای مناسب خود ریخت تا بستر برای کاشت گیاهان فراهم شود، باید دانست که همراه با خاک باید چه مواد مغذی و مفیدی برای گیاهان به خاکمان اضافه کنیم که گیاه بطور کامل از خاک بتواند تغذیه کند.

5-کاشت گیاه

در این مرحله ضمن مشورت با یک متخصص و کارشناس کشاورزی می‌توانید انتخاب کنید که با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه زندگی خود از چه نوع گیاهی باید استفاده کنید بطور مثال در منطق معتدل از چمن و در منطق سردسیر از گیاهان سدوم استفاده می‌شود. باید بدانید که می‌توان در روف گاردن به کاشت گیاهان بوته ای مانند گوجه و خیار و درختچه نیز پرداخت.

6-چیدمان مبلمان

در این مرحله می‌توانید دیزاین دلخواه خودتان را داشته باشید البته به این نکته توجه کنید که باید به میزان فشار و سنگینی وسایل بر روی بام نیز توجه داشته باشید. با این وجود می‌توانید برای چیدمان روف گاردن خود از آلاچیق و مبلمان و پرگولا و باربیکیو و دیگر المان‌های زینتی مطابق با سلیقه خود پرداخت.

سقف سبز را می‌توان به راحتی بر روی هر فضای افقی که دارای شیب کمتر از ده درجه است نصب کرد. امکان نصب سقف سبز در فضاهای تندتر وجود دارد، اما توصیه می‌شود قبل از انجام این کار از مشاوره حرفه ای استفاده کنید. سیستم‌های سقف سبز ما شامل کاشی‌های اتصال دهنده ای هستند که می‌توانند برش خورده و در فضاهای کوچک قرار بگیرند، بنابراین می‌توانید یک سقف سبز را در فضایی با هر اندازه قرار دهید.

شیب‌های بیشتر از 15 اینچ نیاز به یک توری چوبی یا سیستم نگهدارنده دیگر دارد تا بستر را در محل خود نگه دارد تا گیاهان یک تشک گیاهی ضخیم تشکیل دهند. سقف‌های سبز نباید در جاهایی که تغذیه آب‌های زیرزمینی در اولویت است، مانند مناطق تغذیه سفره‌های زیرزمینی یا حوضچه‌هایی که تنش‌های کم جریان را تجربه می‌کنند، استفاده شود.

عناصر سازنده بام سبز

پوشش گیاهی روف گاردن در تهران

پوشش گیاهی بام سبز

هر گونه گیاه چوبی که روی سقف قرار بگیرد باید مرتباً حذف شود. در صورت لزوم (بسیاری از سقف‌ها می‌توانند با رسوب نیتروژن در هوا و تجزیه زیست توده زنده بمانند). استفاده از کود آهسته رهاسازی یک بار در سال، ادامه رشد شدید پوشش گیاهی را تضمین می‌کند. کودهای نیتروژنی محلول و کمپوست به دلیل احتمال صادرات مواد مغذی و باکتری‌ها نباید استفاده شوند.

گرین وال

نحوه آبیاری بام سبز در تهران

از آنجا که سقف‌های سبز آب باران را به جو باز می‌گردانند، نباید در شرایطی که تغذیه آب‌های زیرزمینی در اولویت است، مانند حوضه‌های تنش دار با شرایط کم جریان مزمن مورد استفاده قرار گیرد. در این شرایط، سقف باید در صورت امکان نفوذ کند. مانند سقف‌های معمولی، عنصر اساسی سقف سبز، غشای ضد آب روی غلاف سقف است. این سیستم همچنین شامل یک مانع ریشه است. یک لایه زه کشی؛ پارچه فیلتر؛ و 2 “6” از یک بستر رشد سبک زیرا امکان ته نشینی، صادرات مواد مغذی و رشد گیاهان غیرطبیعی وجود دارد، بالاست سنگ ریزه گاهی اوقات در امتداد محیط سقف و در دریچه‌های هوا و دیگر عناصر عمودی قرار می‌گیرد تا باعث تخلیه و تسهیل دسترسی شود.

نگهداری از بام سبز

نکات مهم نگهداری روف گاردن در تهران

برای جلوگیری از انسداد زهکشی و رشد گیاهان نامطلوب که ممکن است بر روی کیفیت آب تاثیر منفی بگذارد. از طرفی استفاده از کود را باید به حداقل برسانید. زیرا استفاده زیاد از کود باعث افزایش مواد مغذی در خاک شده و ممکن است گیاهان را از بین برد.

داشتن سیستم‌های امنیتی در زمان کار کارگران بسیار ضروری می‌باشد. زیرا لبه بام کوتاه است و امکان پرت شدگی کارگران وجود دارد. همچنین موانع پوشش گیاهی بسیار مهم است زیرا از گسترش آتش در باغ بام جلوگیری می‌کند.

مزایای اجرای روف گاردن در تهران

سقف‌های سبز در هر جایی که مطلوب است میزان کلی رواناب طوفان را کاهش دهد، مناسب است. آن‌ها می‌توانند تکنیکی عالی برای استفاده در مناطق متراکم شهری، در مناطقی که نفوذ به دلیل خاک‌های تنگ یا بستر کم‌عمق، یا در مکان‌هایی که نفوذ به دلیل آلودگی موجود خاک نامطلوب است باشند. گسترش فضای سبز، کاهش اثرات گرمایی، کاهش آلودگی هوا، کاهش دی‌اکسیدکربن، کنترل دمای شهری، تولید غذا، زیباسازی منظر شهری، افزایش عمر بام، عایق صوتی، کاهش بار سیستم‌های مجاری فاضلاب، کاهش انتقال حرارت از طریق ذخیره انرژی ساختمان، افزایش ظرفیت گرمایی بام، حفظ رطوبت، فتوسنتز گیاهان، استفاده از فضا، ترویج سلامتی و بهزیستی، صرفه‌جویی اقتصادی و… از مزایای روف‌گاردن است.

از روف گاردن min

معایب اجرای روف گاردن در تهران

نصب سقف سبز گران‌تر از سقف مسطح سنتی خواهد بود. عمدتاً به این دلیل که ساختار سقف زیر بنایی ممکن است نیاز به تقویت برای مقابله با بار اضافی داشته باشد. و هزینه‌های هنگفتی را متحمل خواهید شد.

باید حتماً از تحمل سقف بام خود مطمئن باشید در صورتی که پشت بام شما تحمل وزن روف گاردن را نداشته باشد ممکن است بعداز مدتی امکان نشست سقف وجود داشته باشد در این صورت باید به فکر تغییراتی در ساختار ساختمان خود باشید.

کاشت تمام پوشش‌های گیاهی بر روی روف گاردن ممکن نیست. شما باید متناسب با شرایط آب و هوایی شهر خود گیاهان بام را انتخاب کنید و سپس اقدام به کاشت نمایید و نفوذ ریشه گیاهان در سقف به خود به خود باعث ته نشین شدن ذرات خاک و نشست سقف می‌گردد.

سخن پایانی

مجموعه سورن بام فعالیت خود را از سال 1389 به صورت حرفه ای در حیطه اجرای فضای سبز، اجرای محوطه سازی و اجرای روف گاردن و… آغاز کرده و امروزه به یکی از معتبرترین و برترین شرکت‌ها در این حوزه تبدیل شده است. در شرکت سورن بام مهندسین و متخصصین با تجربه ای وجود دارد که آماده همکاری با شما هستند. همچنین در پروژه‌های سورن بام می‌توانید با استفاده از برترین متریال با کمترین هزینه پروژه‌های خود را به این مجموعه بسپارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با ماس وال می‌توانید با شماره 02144277178 تماس بگیرید و از بخش مشاوره رایگان این سایت بهره ببرید.

برای مشاهده پروژه های طراحی ابنما توسط تیم سورن بام می توانید این شرکت را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
با ما در ارتباط باشید