اجرای تراس سبز در تهران + طراحی تراس گاردن شیک

تراس گاردن، تراس سبز

آنچه در این مقاله میخوانیم

امروزه با زندگی شهری و شهر نشینی ، ساخت آپارتمان ها و اماکن تجاری ، برج ها و … به صورت عمودی در حال رشد می باشد ، این امر موجب کاهش فضای سبز و آلودگی هوا شده است . یکی از روش هایی که معماران منظر در نظر گرفته اند ، ایجاد یک تراس گاردن، تراس سبز بر مبنای متراژ ساختمان است . با طراحی آن می توان یک فضای سبز داخل فضای تراس ایجاد کرد که علاوه بر ایجاد فضای سبز زیبایی فضا را افزایش می دهد .

تراس گاردن، تراس سبز

تراس گاردن، تراس سبز

تراس سبز چیست ؟

در ابتدا به معنای واقعی تراس می پردازیم . معادل فارسی کلمه تراس در زبان فارسی بهار خواب است اما از نظر معماری تراس به فضای متصل به خانه گفته می شود . در زمان های گذشته اکثر خانه ها ویلایی بودند و بیشتر به محوطه سازی حیاط اهمیت می دادند ، اما امروزه با افزایش جمعیت و زندگی آپارتمان نشینی ، آپارتمان ها جای خود را به خانه های ویلایی داده اند ، از این رو فضای سبز کاهش یافته و کمتر مورد توجه قرار گرفته است .

به همین دلیل برای داشتن فضای سبز داخل منازل ، می توان با زیباسازی کردن تراس ها یک محوطه سبز و دلنشین را ایجاد نماییم ، تا کاهش آلودگی هوا و فضای سبز شهری را افزایش دهیم .

تراس گاردن، تراس سبز

تراس گاردن، تراس سبز

عناصر اجرایی تراس سبز گاردن 

المان های در نظر گرفته شده در تراس سبز 

تراس سبز

تراس سبز

 • طراحی و اجرای آبنما در تراس گاردن

برای زیبایی تراس سبز می توانیم از آبنما های متنوع استفاده کنیم ، همچنین آبنما با صدای ریزش آب باعث ایجاد انگیزه و نشاط در افراد می شود. آبنما ها را می توانیم در هر ابعاد و اندازه ای طراحی و اجرا کنیم .

تراس سبز

تراس سبز

برای زیبا تر شدن تراس سبز ، می توانیم با طراحی و اجرای دیوار سبز  فضای سبزی را ایجاد کنیم . دیوار سبز را همچنین می توانیم در کنار آبنما و دیگر المان ها اجرا کنیم. دیوار سبز ها می توانند هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی اجرا شوند . دیوار سبز های مصنوعی نیازی به نور و آبیاری ندارند و بر خلاف آن دیوار سبز های طبیعی نیاز به رسیدگی و نگهداری دارند .

تراس گاردن، تراس سبز

تراس گاردن، تراس سبز

فلاورباکس ها جعبه هایی هستند که می توانیم با کاشت گل و گیاهان داخل آن ها زیبایی تراس سبز را دو چندان کنیم . فلاورباکس ها در ابعاد و متریال های مختلف قابل اجرا هستند .انواع فلاورباکس ها شامل : فلاورباکس چوبی ، فلزی ، فایبرگلاس ، شیشه ای و … می باشند .

تراس سبز

تراس سبز

برای تراس هایی که نور آفتاب به صورت مستقیم می تابد می توانیم از چتر فضای باز استفاده کنیم و ایجاد سایه کنیم .

تراس گاردن، تراس سبز

تراس گاردن، تراس سبز

بهترین جا برای پخت و پز ، فضای باز می باشد ، به همین دلیل با طراحی و اجرای باربیکیو می توانیم غذایی عالی را برای اعضای خانواده آماده کنیم .

 • طراحی و اجرای کف سازی تراس سبز 

در کف سازی تراس سبز می توانیم از متریال های مختلف استفاده کنیم مانند : چمن طبیعی و مصنوعی ، چوب ترمو ، سنگ ، قلوه سنگ و … که می توان به صورت یکنواخت و یا ترکیبی از متریال های نام برده استفاده کرد .

تراس گاردن، تراس سبز

تراس گاردن، تراس سبز

نحوی اجرای تراس گاردن، تراس سبز

 • تراس سبز با ابعاد کوچک : می توان با قرار دادن فلاور باکس ها با گل و گیاهان رونده و پیچک زیبایی و سرسبزی را ایجاد کرد .
 • تراس سبز  با ابعاد بزرگ تر یا تراس گاردن : در این نوع تراس ، علاوه بر ایجاد فضای سبز می توان از المان های فضای سبز نیز استفاده کرد ، که محیطی زیبا و دلنشین برای اعضای خانواده فراهم کند .

چیدمان تراس سبز

هر تراس سبزی به میز و صندلی یا مبلمان احتیاج دارد که حداقل فضا را در تراس سبز به خودش اختصاص بدهد . از این رو تاشو بودن میز ، صندلی در تراس سبز و قابلیت جمع کردن آن ها در فصل هایی از سال که نیاز نیست یک موضوع مهم به حساب می آید .

تراس گاردن، تراس سبز

تراس گاردن، تراس سبز

سوالات متداول تراس گاردن، تراس سبز

 1. مزایای تراس سبز چیست ؟
 2. هدف از طراحی و اجرای تراس سبز

1. مزایای تراس سبز 

 • ساخت فضای سبز در تراس ، زیبایی نمای ساختمان را دو چندان می کند .
 • با وجود کاشت گل و گیاهان در تراس سبز ، می توان از ورود سرما و گرما به داخل منزل تا مقداری جلوگیری کرد .
 • گیاهان دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن تولید می کنند ، که این موجب می شود هوای مطبوع و سالمی داشته باشیم .
 • با طراحی و اجرای تراس سبز محیطی ایجاد می شود ، تا اعضای خانواده و دوستان برای گذراندن اوقات فراغت خود دور هم جمع شوند .
تراس سبز

تراس سبز

2. هدف از احداث تراس گاردن، تراس سبز چیست ؟

 • افزایش فضای سبز
 • کاهش آلودگی هوا
 • عایق صوتی
 • تسویه هوا

شرکت سورن بام در زمینه معماری سبز فعالیت های بیشماری دارد و در زمینه فعالیت شرکت عبارت است از : طراحی و اجرای محوطه باغ ، ویلا ، باغچه ، حیاط ، روف گاردن ، دیوار سبز ، فلاور باکس  ، آبنما ، آبشارهای مصنوعی ، برکه و چشمه های مصنوعی ، نصب سیستم آبیاری قطره ای، اجرا مه پاش و … می باشد .

میتوانید برای مشاهده طراحی ها و پروژه های انجام شده توسط تیم سورن بام میتوانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های تراس سبز سورن بام
Call Now Button