آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> بام سبز -> آشنایی با انواع بام سبز و اجرای آن

آشنایی با انواع بام سبز و اجرای آن

آشنایی با انواع بام سبز و اجرای آن ، بامی می باشد که بر روی سطح آن گیاهان با قابلیت ریشه های افشان رشد می کنند و تمام یا قسمتی از آن را گیاهان و خاک پوشش می دهند ، گیاهان بام سبز در عین سر سبزی باید با محیط و دما سازگاری داشته باشند .سیستم بام سبز متشکل از : عایق ضد آب بودن با کیفیت بالا،سیستم ضد ریشه ،سیستم زه کشی و فیلتر که برای تصفیه کردن آب بکار می روند ،بام های سبز می توانند طیف وسیعی از مزایای عمومی و خصوصی را فراهم کند . فن آوری های بام سبز فرصتهایی برای منافع اجتماعی،اقتصادی و محیط زیست  به ویژه در شهرها دارد .

مزایای بام سبز :

بام های سبز از تابش اشعه های نور خورشید محافظت به عمل می آورند و به طور غیر مستقیم در خنک سازی و کاهش انتقال حرارت نقش دارد. با توجه به این که شباهتهایی بین بام های سبز وجود دارد و هر نصب منحصر به فرد می باشد،بنابراین تمام جزئیات فنی ارائه شده بسته به منطقه ،آب و هوا،ساختمان ، طراحی و نوع دیوار سبز متفاوت است.پوشش گیاهی بام های سبز می توانند با طراحی باغ بر روی پشت بامها،با درختچه های چند ساله و حتی درختان کوچک همراه باشند و هم می توانند با فرش سبز و گیاهان خزنده طراحی شوند.

منافع بام سبز :

بام های سبز در زمستان می تواند بین ۲۵تا۴۰% از آب باران در خود حفظ کنند و علیرغم آن دمای آب را نیز تعدیل نمایند ، و همچنین در تابستان بام های سبز می تواند ۷۰تا ۹۰% آب باران را  حفظ و ذخیره کرده،سپس توسط گیاهان آب ذخیره شده جذب می شود .

در صورت چرخه شبنم و تبخیر روزانه،گیاهانی که در سطوح عمودی و افقی قرار می گیرند و قادر به خنک سازی  فضای شهری می شوند ، در غیر این صورت نور جذب شده توسط گیاهان در فصل تابستان به انرژی گرمایی تبدیل می شود.

عملکرد گیاهان بر روی بام های سبز می توانند ،آلودگی های موجود در هوا را کاهش دهند ،رسوبات جوی را جذب و همچنین گاز های مضر را تصفیه و یا مانند فیلتر عمل کنند .

آشنایی با انواع بام سبز و اجرای آن :

بام سبز گسترده :

در این سیستم سطح وسیعی از بام توسط گونه های گیاهی پوشیده می شود . پوشش گیاهان  در این سیستم عمدتا به صورت چمن شکل می باشند و در برخی موارد  گیاهان با ریشه های کوتاه و مقاوم که سازگاری در برابر شرایط اقلیمی دارند مورد استفاده قرار می گریند، نکته حائز اهمیت در این قسمت انتخاب گونه های گیاهی صحیح می باشد . ویژگی بارز بام سبز گسترده ایجاد یک سطح وسیع به لحاظ بصری است  و کاربرد چندانی ندارد و تنها  بعدی که قابل توجه است بعد زیست محیطی آن می باشد و در این نوع از بامها سازه ای همچون آلاچیق ، آبنما ، مبلمان و … تعریف نشده است .

بام سبز متمرکز:

این نوع بام ، مشابه محوطه های سبز شهری و پارک طراحی می شوند و در طراحی آنها از عناصری مانند :نیمکت و مبلمان شهری مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم می توان از پوشش گیاهی متنوع تری نسبت به بام سبز گسترده بهره برد و امکان کاشت انواع درختها ، درختچه  و بوته ،گیاهان علفی بومی و چمنها و گیاهان چند ساله بزرگ گرمسیری ، گیاهان علفی غیر بومی وجود دارد.به همین سبب در مقایسه با سیستم گسترده وزن بیشتری به سطح بام وارد می کنند.کاربرد این نوع بام برای ساختمان های جدید می باشد و به دلیل تنوع کاشت ، نیازمند نگهداری و آبیاری دقیق دارند.

برچسب ها :

مجموعه : بام سبز


مجموعه های دیگر

Leave a Reply

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت