آبنما دیواری ، با اندکی خلاقیت و ایجاد فضاهای آب کوچک مانند حوضچه های کوچک می توان از انواع آبنماهای دیواری بسیار زیبا استفاده نمود . آبنماهای دیواری برای فضاهایی مثل استخر ، روف گاردن ، لابی هتل و رستوران ، ویلاها مناسب  هستند ، این آب نماها دارای قابلیت اجرای نور پردازی هم می باشند و نکته مهم آن سرعت کار اجرای بالا و آسان آن می باشد . استخرها بهترین مکان استفاده از آبنمای دیواری می باشند .

آبنما دیواری

آبنما دیواری

استخرها علاوه بر آب بندی های لازم و نیز فضای لازم برای تاسیسات دارای سیستم تصفیه مناسب نیز می باشد . با اندکی ذوق و ابتکار در ساخت آبنما در استخر می توان یک استخر زیبا و جذاب به وجود آورد و از نماهای آبی خاصی که در استخر ایجاد شده است لذت فراوانی را برد .

جنس آبنما دیواری

آبنماهای دیواری را می توان بر اساس سبک ، مدل و جنس و محلی که مورد استفاده قرار می گیرد انواع مختلفی تقسیم شود که جنس آبنما دیواری می تواند از رزین ، فایبرگلاس ، سنگ و شیشه باشد .

آبنما دیواری

آبنما دیواری

نحوه ی ساخت آبنمای دیواری سنگی

  • زیرسازی آبنمای دیواری

طراحی آبنما دیواری با استفاده از متریال های جدید مانند سنگ طبیعی ، بتن و چوب به صورت می گیرد که در ابتدا در محیطی که قرار است آبنما دیواری طراحی شود باید عایق سازی (عایق رطوبتی) انجام گیرد که استفاده از رنگ های پلیمری گزینه خوبی برای عایق رطوبتی می باشد .

  • اجرای حوض یا فضایی برای تجمع آب 

در مرحله بعد از آن جایی که در ساخت آبنما ها از واترپمپ برای گردش آب استفاده می شود اگر حجم آب در گردش آبنما زیاد باشد بهتر از حوض یا گودال برای جمع آوری آب استفاده شود . برای اجرای حوض یا فضایی برای تجمع آب باید در این قسمت با استفاده از آجر یا ملات و سیمان محدوده ای که قرار است آبنما ساخته شود ، یک یا دو ردیف آجر چینی شود و روی آن را با کاشی پوشش دهند

  • جایگذاری واترپمپ و حوض اجرا آبنمای دیواری شده

در یک بخش حوض که به دیوار چسبیده است سنگ ها چیده و سپس با ملات به دیوار چسبانده می شوند و بعد دستگاه واترپمپ طوری جای گذاری باید شود که از سمت بیرون سنگ نمود نداشته باشد و هم چنین آبنما برای تحرک آب نیاز به برق دارد که در نزدیکترین جای ممکن که دسترسی به پریز برق دارد باید اجرا شود

  • پر کردن حوض و راه انداختن آبنمای دیواری

بعد از آن که حوض از آب پر شد می توان آبنما را که به پریز برق زده شده است روشن کرد تا با کار کردن پمپ آب سنگ ها برسد و به صورت طبیعی آب فرود آید .

آبنما دیواری

آبنما دیواری

سوالات متداول آبنما دیواری

  1. انواع آبنما
  2. تاثیر طراحی آبنما بر زندگی افراد

1. انواع آبنما دیواری

آبنماها به شکل های موزیکال و ساده در فرم های خطی ، نقطه ای ، صفحه ای و… با توجه به محل قرارگیری در فضاهای باز یا بسته طراحی و اجرا می گردند . اگر در آبنما از آب معمولی و یا آب مقطر استفاده شود ، کنترل آب روی سطح شیشه بسیار دشوار است و ترشح آب از اطراف آبشار شیشه ای بر روی آن مشکل بزرگی به حساب می آید . ایراد دیگر در نتیجه  استفاده از آب ، تبخیر شدن آن بر اثر گرمای محیط اطراف است که باعث  شرجی شدن و بالارفتن رطوبت محل و باعث ایجاد لک و سفیدک (شوره) بر روی سطح شیشه می شود . مهمترین مشکل آبنماهای موجود در فضای باز (به دلیل تابیدن نور خورشید به آب) تشکیل جلبک و تغییر رنگ آب و در فضای بسته نیز (به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به آب) گندیده شدن آن است .

آبنما دیواری

آبنما دیواری

2. مزایای طراحی و اجرای آبنما چیست ؟

  • اجرای آبنما در محیط باعث خنک کردن اطراف می شود .
  • طراحی آبنما موجب کاهش استرس می شود .
  • نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی ندارد .