آبنما به حوضچه ها و یا حوض های کم عمقی گفته می شود که در آن فواره و یا چراغ های رنگی تعبیه شده است تا نمای هرچه بهتر و زیباتری را برای آبنما ایجاد کند. طراحی آبنما بستگی به نوع کارایی و فضای اجرایی، با مصالح خاصی که مناسب نوع خودش است ساخته می شود.

طراحی آبنما

آبنما و استخرها ضروری ترین عناصر طراحی در باغ های ایرانی است . آبنماها در اشکال و ابعاد مختلف ساخته می شوند ، در اکثر آبنماها حوضچه های کوچکی با عمق کم تعبیه می شوند و برای جلوه بخشیدن به آن از اجرای نورپردازی و فواره های کوچک استفاده می شود . عمق آبنماها تا 70 سانتی‌متر است و بر حسب شکل و فرم طراحی شده است و می توان با مصالح مختلف ساختمانی ساخته شود .

 

طراحی آبنما

طراحی آبنما

 

آب علاوه بر زیبایی فوق العاده و ایجاد آرامش ، در تلطیف و پاکیزه سازی هوا نیز بسیار تاثیرگذار می باشد بنابرین از آبنما در مراکز پرجمعیت شهرهایی که دارای آلودگی هوا هستند و کلان شهر ها می باید بیشتر استفاده شود.

هزینه آبنمای ویلا

هزینه آبنمای ویلا

آبنمای داخلی 

با گسترش ساخت و فروش آبنماها در بین مردم و به خصوص در مکان های شخصی مانند خانه ها،باغ ها،آپارتمان ها و همچنین در مکان های عمومی سرپوشیده مانند شهربازی ها ،هتل ها،رستوران ها ،مراکز خرید و… برای بالابردن آرامش و نشاط در افراد و افزایش حس سلامت ذهنی آن ها چه در محل کار و چه در منزل کمک می کند.

بدین ترتیب به افراد معجونی از انرژی و حس مثبت را القا می کند . این فرایند به صورتی عمل می کند که به مرور زمان تاثیر روانی بسیار عالی بر افراد می گذارد و با تاثیر به سزای بصری و سمعی که نه تنها باعث رفع خستگی و نشاط می شود ،بلکه باعث کاهش اضطراب و استرس و خستگی ناشی از فعالیت روزانه نیز می گردد.

آبنما شیشه ای

آبنما شیشه ای

آبنمای خارجی 

احتمالا تجربه دیدن آبنماهای کوچک و بزرگ را در باغ ها و فضاهای مختلف داشته اید.

برای بهره مندی از آبنماهای فضای باز باغی ،افراد از دامنه گسترده ای برای انتخاب سایز و مدل و شکل آبنما برخوردار هستند و حق انتخاب و اعمال سلیقه خود در طراحی آبنما را دارند.

این نوع آبنماها از لحاظ عملکرد و سایز و انواع طیف ها قابل طراحی و ساخت می باشند که از لحاظ جنس می توان از انواع فلزات(طلا،نقره،فولاد) و کامپوزیت و سنگ و چوب و غیره و در ساخت بدنه استفاده می شود و در طرح های متفاوت ساخته می شوند.  برای استفاده از آبنماهای فضای باز که بیشتر در باغ ها اجرا می شوند مرکزیت باغ را در نظر بگیرید تا مرکز توجه قرار بگیرد که این امکان را به افراد می دهد که در نزدیکی آبنما گرد هم آیند و لحظات خاطره انگیزی را می توانند در کنار یکدیگر رقم بزنند.

 

آبنما دیواری پرده ای

آبنما دیواری پرده ای

طراحی و اجرای آبنما منظم (Formal)

منظور از طراحی و اجرای آبنما منظم ، دادن شکل کاملاً هندسی به آبنماها و آب راه ها است . آبنماهای منظم طوری طراحی می شوند که ریزش آب به شکل منظم و یکپارچه می باشد ، این امر موجب چشم انداز و نمایی زیبا می شود .

طراحی و اجرای آبنما منظم

طراحی و اجرای آبنما منظم

طراحی و اجرای آبنما غیرمنظم (Informal)

آبنماهای غیر منظم با متریال هایی که از طبیعت یافت می شود ساخته می شوند و اصولا با سنگ ، سنگ لاشه ، قلوه سنگ ، خاک و گیاهان بومی و… می باشد .

حرکت این آبنماها همانند آبنماهای طبیعی است و ریزش آب آن به صورت نامنظم می باشد و حس طبیعت را در فضای شما به ارمغان می آورد .

طراحی و اجرای آبنما غیر منظم

طراحی و اجرای آبنما غیر منظم

طراحی آبنما های داخلی

در داخل ساختمان و  فضای سبز و لابی‌ های ورودی و همچنین آبنمای سالن پذیرایی منازل مسکونی ، سالن انتظار اداره ها ، مطب پزشکان ، سالن‌های آرایش و زیبایی و …اجرا می شوند. این قبیل آبنماها با ایجاد صدای دلنشین آب به همراه ترکیبی متناسب با نور ، بهره گیری از دکوراسیونی مدرن در گوشه ای از محل کار و یا زندگی شما را مسیر می سازد .

انواع ساختار آبنما

 • آبنماي ثابت : این نوع آبنما ابتدای ترین نوع آبنما می باشد که تنها یک حرکت ساده و یکنواخت را ایجاد می کنند و توسط یک پمپ ثابت کنترل می شوند . اساس آبنماهاي ثابت بر نوع نازل ها و فواره هاي مورد استفاده استوار است.
 • آبنماي متحرك : بر اساس ایجاد حرکت قابل مشاهده آب استوار است و به روش هاي الکتریکی و مکانیکی امکان پذیر می باشد .
طراحی و اجرای آبنما دیواری

طراحی و اجرای آبنما دیواری

انواع آبنما

آبنماهای دیواری قابلیت نصب و اجرا در فضاهای سرپوشیده و فضای باز باغی را دارند و بسیاری از افراد در محل سکونت خود از این نوع آبنماها استفاده می کنند که علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط اطراف باعث ایجاد آرامش با حرکت صدای آب می شود. طراحی این نوع آبنماها بسیار هنری وچشم نواز می باشند که در قالب و اندازه ای می توان اجرا کرد .این نوع آبنما برای کسانی که فضای کوچک و محدودی دارند ،گزینه بسیار مناسبی می باشد.

طراحی و اجرای آبنما دیواری

طراحی و اجرای آبنما دیواری

آبنماهای صخره ای عموما با سنگ های لاشه ای و پوکه ای و ورقه ای ساخته می شود . برای ساخت و اجرای این آبنماهای صخره ای و یا آبشار صخره ای را باید عایق کاری و لوله کشی کرد و سپس با توجه به موقعیت و شکل آبنما ،سنگ ها و صخره های مورد نیاز را اجرا می کنند. سپس با استفاده از پمپ مخصوص جریان آب را از قسمت ابتدایی به قسمت انتهایی آبنما هدایت می کند و محیطی شبیه به آبشارهای طبیعی را تداعی می کند و می توان یکی از زیباترین عناصر طبیعت هستند که می توان از آن ها در دکوراسیون استفاده و از دیدن آن ها لذت برد.

طراحی و اجرای آبنما سنگی صخره ای

طراحی و اجرای آبنما سنگی صخره ای

آبنمای شیشه ای یکی از مدرن ترین انواع آبنماها می باشد که با تلفیق نور و آب و شیشه جهت استفاده در محیط های داخلی ازجمله ادارات و فروشگاه ها و مجتمع های مسکونی و … بسیار ایده مناسبی می باشد.

آبنمای شیشه ای با توجه به محل نصب ،در قاب های استیل و سنگ و چوب قابل اجرا می باشد .اصل طراحی این نوع آبنماها حرکت جریان آب بر روی شیشه می باشد.

همانطور که از اسمش پیداست(آبنمای شیشه ای ) جریان آب بر روی شیشه شکل می گیرد و مانند یک آبشار طبیعی عمل می کند .

طراحی و اجرای آبنما شیشه ای

طراحی و اجرای آبنما شیشه ای

آبنمای حبابی ریتمیک ،این آبنما نمونه ای از زیبا ترین و به صرفه ترین آبنماهای قابل استفاده در ساختمان های تجاری اداری و منازل می باشد که ایجاد حالت موج در حباب همیشه برای بیننده سوال بوده و کار را جذاب تر می نماید .

طراحی و اجرای آبنما حبابی

طراحی و اجرای آبنما حبابی

 • آبنمای موزیکال 

آبنما موزیکال می توان مجموعه ی بی نظیری از اشکال زیبا و خلاقانه همراه با اجرای نورپردازی نسبت به محیط اطراف باشد . عملکرد آبنما طوری تنظیم شده در هنگام ریزش آب همراه با موزیک است حال می تواند ریزش آب توسط نورپردازی و پرژکتورهای حرفه ای  باعث می شود جلوه آبنما چندین برابر افزایش یابد .

طراحی و اجرای آبنما موزیکال

طراحی و اجرای آبنما موزیکال

 

 اصول اساسی که هنگام طراحی و اجرای آبنما باید مورد توجه قرار بگیرند چیست ؟

 • زیر درختان قرار نگیرند زیرا ،حشرات و فضولات پرندگان و ذراتی که از درخت می ریزد باعث آلودگی آب می شود ، همچنین موجب گرفتگی فیلتر ها و گلوگاه پمپ ها می گردد .
 • نباید در مسیر بادهای شدید باشد ، باد های شدید باعث اختلال در الگوی ریزش آب آبنما می شوند .
 • عمق منبع ذخیره آب ، برای کاهش مصرف آب و ملاحظات امنیتی باید عمق آب تا حد امکان در سطح ثابتی بماند .
 • محافظت توسط شبکه های آهنی ، گودال ها و حفره هایی برای نصب تجهیزات آبنما در کف حوض ساخته می شوند . این گودال ها باید توسط شبکه های آهنی پوشانده و محافظت شوند . این شبکه ها جدا از توری هایی است که مانع عبور اشغال و اجسام مزاحم می شود .
طراحی و اجرای آبنما

طراحی و اجرای آبنما

 طراحی و اجرای آبنماها مناسب چه فضاهایی می باشند ؟

آبنماها بر حسب موقعیت مکانی ، اشکال و انواع آن می تواند متغیر باشد . اگر اندازه طول آبنما بیشتر از عرض آن باشد آبنما کشیده و بزرگتر جلوه می نماید و اگر هر اندازه عرض آن بیشتر و نزدیک به طول باشد آبنما کوچک تر و فشرده به نظر می رسد .آبنما را می توانیم در هر فضایی طراحی و اجرا کنیم .

 

landscape fountain

landscape fountain

 نحوه طراحی و اجرای آبنما به چه شکل می باشد؟

یکی از نکات مهم ساخت آبنما در نظر گرفتن مساحت محیطی است که آبنما در آن قرار می گیرد .

مراحلی که در ساخت آبنما اجرا می شود ، ساختار مکانیکی ، آرماتور بندی و شیب مناسب آن می باشد و مهمترین مرحله ساخت آبنما ایزوگام و قیر گونی است که باعث جلوگیری از نفوذ و سرایت آب و رطوبت می شود .

انعطاف پذیری عایق رطوبتی موجب یک عایق بندی مناسب برای کف آبنما می باشد .

استفاده از پمپ های مختلف برای ایجاد فشار نرمال آب می باشد . لوله کشی در آبنما تاثیر بسزایی در ساختار و عملکرد بهتر برای رقص و حرکت فواره دارد .

ساخت آبنماها به دو صورت می باشد که انواع مختلفی همچون آبنمای دیواری، میدانی و فواره ای در بخش ساختمان و آبنمای سنگ آتشفشانی ، سنگ لاشه ، قلوه سنگ و طرح سنگ مصنوعی در بخش سنگ طبیعی می باشد .

 

landscape fountain

landscape fountain

 مزایا و کاربرد طراحی و اجرای آبنما چیست؟

 • آبنما حجم کمی از فضا را اشغال می کند .
 • آبنما حس طبیعت را به مخاطبین و فضای داخلی می دهد .
 • آبنما برای دکوراسیون داخلی منازل مناسب می باشد .
 • آبنماها قابل حمل برای جابجایی های مختلف در ابعاد متغیر می باشند .
 • آبنما برای نصب نیازی به تغییر دکوراسیون و تخصص خاص ندارد .
 • برخی از انواع آبنماها نیاز به لوله کشی دارند و برخی دیگر مخزن دار هستند .
landscape fountain

landscape fountain

برای اینکه تنوع چشمگیری برای دکوراسیون فضا و محیط  خود ایجاد کنید ، شرکت سورن بام انواع آبنما پیش ساخته ، یا سفارشی طبق سلیقه و فضای شما اجرا می کند . همچنان تخصص منحصر به فردی در طراحی و اجرای محوطه سازی باغ ، ویلا ، روف گاردن ، آلاچیق ، دیوار سبز و … نیز دارد.