آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> آبنما -> آبنمای باغی

آبنمای باغی

آبنمای باغی

آبنمای باغی ، برای داشتن فضایی ایده آل در باغ می توانیم با استفاده از المان های مختلف و ترکیب آن ها با هم محیطی توام از آرامش را در کنار طبیعت را فراهم کنیم ، همچنین با بکار بردن گل ها و گیاهان رنگارنگ مختلف و متنوع می توانیم  سرسبزی و نشاط را در محیط باغ ایجاد کنیم . برای داشتن چشم انداز  زیبا در فضای باغ می توانیم با اضافه کردن عنصر آب به محیط اثرات مطلوبی را به جا بگذاریم  ، از این رو می توان با طراحی و اجرای یک آبنمای زیبا  جلوه آب را به فضای باغ اضافی کنیم .

آبنما در محوطه سازی باغ به عنوان یک عنصر اصلی به حساب می آید ، آبنما می تواند در  شکل و طرح های مختلف اجرا شود و با دیگر المان های فضای سبز تلفیق شود ،  به عنوان مثال آبنما را می توانیم به شکل مجسمه و یا صخره هایی که آب از آن سرازیر می باشد اجرا کنیم و در کنار آن با قرار دادن دیوار سبز در کنار آبنما جلوه زیبا تری را به محیط بدهیم .

آبنما چیست؟

یکی از المان های زیبا در محوطه سازی آبنما می باشد ، که آب از داخل آبنما توسط پمپ به سمت بالا هدایت می شود و سپس به صورت چرخشی به سمت پایین سرازیر می گردد .

مزایای آبنمای باغی :

 •  آبنما در باغ ،  فضای آرامی را برای مخاطبین ایجاد می نماید .
 • آب روان این احساس را به شما می دهد که لحظاتی را  در طبیعت سپری کنید .
 • به محیط جلوه  طبیعی می بخشد .
 • آبنماهای باغی بر اثر ریزش آب ، در محیط باعث می شود رطوبت را ایجاد کند و این بهترین راه حل برای خنک شدن هوا در فصول گرم تابستانی می باشد .
 • آبنماها با ایجاد صدای یکنواخت آب باعث آرامش می شوند .
 • هنگامی که آب از آبنما سرازیر می شود و نور خورشید به آن می تابد یک ویژگی منحصر به فردی را در آبنما ایجاد می کند که این باعث می شود افراد از چشم انداز زیبای آن لذت ببرند .
 • بهبود افسردگی
 • تسکین استرس ( بهترین گزینه برای کاهش استرس صدای آب روان می باشد )
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • آبنماها هر منظره ای را زنده می کنند

مکان مناسب برای آبنمای باغی :

بهتر است آن را در نزدیکی منطقه تفریحی ، محل غذا خوردن و یا استراحت قرار دهید . آبنما در باغ نباید مانعی برای دیگر المان ها داشته باشد و در جای مناسبی قرار بگیرد . آبنما را در باغ نباید نزدیک درختان قرار دهیم ،  بدلیل اینکه برگ درختان و فضولات پرندگان وارد حوضچه می شود و به مرور زمان بوی ناخوشایند ایجاد می کند . می توان در داخل آبنماها از جلبک های زینتی استفاده نماییم ، آن ها نه تنها آب را به صورت طبیعی تصفیه می کنند بلکه زیبایی به آبنما می بخشند .

اندازه آبنمای باغی :

باید بر اساس منطقه باغ و در دسترس بودن نقاط آزاد انتخاب شود ، اما حتی یک آبنمای کوچک در کوچکترین باغ می تواند محوطه سازی را به یک تزیین زیبا تبدیل کند .

نورپردازی آبنمای باغی :

می توانیم با چراغ های رنگارنگ آبنمای باغ خود را تزیین کنیم و در قسمت هایی از آب با استفاده از از لامپ های هالوژنی نورپردازی های زیبایی را ایجاد کنیم .

مراحل ساخت آبنمای باغی :

برای شروع مطمئنا باید مکان خوبی برای آبنمای خود انتخاب کنید . اگر از قبل در باغ خود یک برکه دارید ، می توانیم آبنما را با حوضچه ترکیب کنید ، اما اگر برکه ندارید می توانید یک آبنمای جداگانه در قسمتی از محوطه باغ قرار دهید . هنگام انتخاب محل مناسب باید دقت داشته باشید که محل نصب ، محلی باشد که در معرض دید بوده و در موقعیت مکانی و زاویه دید عالی باشد .

هم چنین برای نصب آبنما ، باید در قسمتی قرار گیرد که آب و برق برای  روشنایی و نورپردازی و پمپ آب تامین باشد . نکته حائز اهمیت دیگر این است که آبنما مانع دید سایر المان های در باغ نباشد . هنگام نصب آبنما ، زمین باید تا حد ممکن یکنواخت و تراز باشد و از هرگونه سنگ و علف هرز پاک شود . پمپ آبنما در حوضچه آن قرار می گیرد ، تا بتواند آب را در آبنما پمپاژ کند . نحوه نصب آبنما کاملا به نوع آبنمایی که انتخاب می شود بستگی دارد . هنگام نصب آبنما در باغ باید به این نکته توجه داشت که در معرض باد نباشد تا مسیر ریزش آب تغییر نکند .

می توان از موادی مانند : سنگ ، سیمان ، موزائیک ، سفال ، شیشه و… برای ساخت آبنما استفاده نمود .

آبنماها انواع مختلفی دارند :

 • آبنمای سنگی صخره ای :

از آبنما سنگی صخره ای در باغ ها  ، ویلاها ، سفره خانه ها و… می توان استفاده کرد ، این نوع آبنما از جنس سنگ طبیعی ، سنگ های لاشه ای و… یا ترکیب آنها هستند .

 • آبنمای شیشه ای :

ترکیب شیشه با آب از اجزای اصلی این آبنما می باشد ، نورپردازی بخشی از زیبایی این المان را ایجاد می کند .  به دلیل شکننده بودن این نوع آبنما  بیشتر در محیط ها و فضاهای داخلی قابل اجرا می باشند ، مانند : محیط های اداری ، تجاری و منازل مسکونی و… .

 • آبنمای دیواری :

این نوع آبنما بر روی دیوار نصب می شود و می توان آن را در فضاهای مختلف نظیر لابی ، دیواره های حیاط ، منازل مسکونی ، رستوران ها ، کافی شاپ ها و …  اجرا نمود .

 • آبنمای حبابی :

آبنمایی مدرن می باشد ، که برای ایجاد دکوراسیون داخلی فوق العاده جذاب هستند ، تلفیق حباب ، آب و نورپردازی های مناسب جلوه زیبایی را ایجاد می کند .

ترکیب آب و آتش جلوه زیبایی ایجاد کرده که امروزه دارای طرف داران زیادی می باشد .

 • آبنمای موزیکال :

یکی از رویایی ترین نوع آبنما می باشد ، که دارای طراحی بسیار زیبایی است و همراه با موسیقی ، نمایش هنری ایجاد می نماید .

5/5 (1 Review)

مجموعه های دیگر

Leave a Reply

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت