آبنما خانگی

آبنما خانگی کوچک

آنچه در این مقاله میخوانیم

در صورتی که تصمیم دارید تا یک المان و عنصر جذاب و منحصر به فرد به فضای خانه یا محیط اداری و کاری خود اضافه کنید ، می توانید از آبنمای خانگی استفاده کنید . آبنما همواره جزو محبوب ترین و پر طرفدارترین المان های محوطه سازی و طراحی دکوراسیون بوده و امروزه با پیشرفت فناوری و هنر امکان استفاده از آبنما ها در مکان های سر پوشیده مانند منازل بوجود آمده است.

یکی از مزیت های آبنما های خانگی ، تنوع بالا در طراحی این سازه است . شما می توانید با در نظر گرفتن سلیقه شخصی و علایق خود با توجه به بودجه خود بهترین انتخاب را در طراحی آبنمای خانگی خود داشته باشید. به همین دلیل آگاهی از مشخصات مورد نیاز برای انتخاب هر یک از انواع آبنماهای خانگی لازم است. در این مقاله از سایت سورن بام به معرفی آبنماهای خانگی و سبک ها و قیمت و جنس آبنما های خانگی می پردازیم، پس تا آخر مقاله ما را همراهی کنید .

آبنما خانگی چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم ، در زمان های گذشته آبنما و فواره ها به طور معمول برای طراحی محوطه سازی باغ و ویلا و حیاط خانه ها و کاخ ها استفاده می شد. دلایلی که موجب می شد تا آبنما ها اکثرا در فضاهای بزرگ و سر باز مورد استفاده قرار گیرد، هزینه بالا و جاگیر بودن آن بود. همین دلایل سبب شد تا متخصصین طراحی و هنرمندان به دنبال طراحی آبنمایی کوچک و کم هزینه باشند تا بتوان از این سازه در خانه ها و مکان های سر بسته استفاده کرد. علاوه بر آن برای طراحی و ساخت این سبک از آبنما ها دیگر نیاز به لوله کشی و تجهیزات اضافه نبود،

به همین خاطر امروزه ساخت آبنما های خانگی جزو محبوب ترین و معروف ترین مدل های آبنما در سطح جهان است . شما می توانید با راحتی تمام و پرداخت هزینه کم به لطافت طبیعت و صدای جریان آب دسترسی داشته باشید . علاوه بر آن آبنما های خانگی ویژگی های بسیاری دارد که این مزایا را می توان به خنک کردن فضا در فصل های گرم، صدای آرامش بخش و افزایش تمرکز و کاهش استرس ، نمای جذاب و… اشاره کرد . آبنما های خانگی سبک های متفاوتی دارد که در ادامه مقاله به طور کامل و اصولی ، مدل های آبنما خانگی را مورد بررسی قرار می دهیم . 

آبنما خانگی چیست؟

انواع آبنما خانگی 

آبنما های خانگی همانند آبنمای ویلایی و آبنمای باغی از سبک های متفاوتی بهره می برد که شما می توانید از این سبک ها در مکان های متفاوت مانند هتل ها و کافه رستوران ها، اماکن اداری، منازل و… استفاده کنید. به طور کلی برای تصمیم گیری راحت شما، گزینه های متفاوتی وجود دارد که می توانید با توجه به دسته بندی زیر انجام دهید :

 1. انواع آبنما های خانگی بر اساس جنس
 2. دسته بندی آبنما ها بر اساس مکان قرار گیری
 3. دسته بندی آب نما ها بر اساس طرح و مدل
 4. دسته بندی آبنماها بر اساس طریقه نصب

انواع آبنما خانگی 

تاثیر آبنمای خانگی بر روی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی همراه با اجرای آبنما علاوه بر ایجاد فضایی آرامش بخش، جلوه ای بسیار جذاب در فضا ایجاد می کند. همچنین استفاده از آبنمای خانگی می تواند همواره  دکوراسیون خانه یا دفتر کار را مدرن تر کند. جدا از بحث زیبایی این المان بر روی عصاب و روان افراد تاثیر بسیار زیادی می گذارد و سبب کاهش استرس و دفع خستگی، افزایش تمرکز و کاهش خشم می شود که می تواند در محیط های کاری به عنوان یکی از المان های کلیدی از آن استفاده کرد. استفاده از آبنما خانگی می تواند باعث ایجاد رطوبت در هوا بشود.

آبنما شیشه ای

نکات نگهداری آبنمای خانگی

 • این سازه های جذاب نباید در زیر درخت ها ساخته شوند . در صورتی که از آن ها در زیر درخت ها استفاده کنید ، فضولات پرندگان، حشرات و دیگر ذرات کثیفی که از درخت می ریزند باعث آلوده شدن آب و همچنین گرفتگی فیلتر و گلوگاه پمپ ها می شود .
 • این سازه ها را نباید در مسیری که باد تند وجود دارد قرار داد. باد الگوی ریزش آب را در آن ها تغییر می دهد و با بیرون ریختن و پاشش آن باعث اتلاف آب و خیس شدن محوطه اطراف می شود.
 • عمق سازه استفاده شده باید به گونه ای باشد که در مصرف آب صرفه جویی کرده و در مقابل خطرات احتمالی ناشی از شیطنت کودکان ایمن باشد .
 • برای محافظت از حفره ها و گودال هایی که برای نصب این سازه ها استفاده می شوند باید از شبکه های آهنی مناسب استفاده کرد که مانع افتادن اجسام و آشغال می شود.
 • به هنگام انتخاب مکان مناسب برای نصب آبنما، از دسترسی مکان موردنظر به لوله کشی و سیم کشی اطمینان حاصل کنید.
 • برخی از آبنماها به خصوص آبنماهای فلزی را لازم است در فصل های سرد خشک کرده و آب لوله های آن ها را خارج کنید .
 • توجه داشته باشید که آبنماها را نباید در کنار شومینه و همچنین اتاق خواب ها قرار دهید، زیرا این کار می تواند بسیار خطرساز باشد و آرامش افراد را موقع استراحت برهم بزند . همچنین اجرای نورپردازی در آبنمای خانگی باید به گونه ای باشد که خطری از بابت برخورد آب با آن وجود نداشته باشد .

آبنما خانگی

انواع جنس آبنما های خانگی

به طور کلی آب نما ها با استفاده از متریال های متفاوتی طراحی و تولید می شوند که رایج ترین مواد ها را می توان به آبنما سنگی خانگی، آبنما خانگی فایبرگلاس، آبنمای شیشه ای خانگی، آبنمای پلاستیکی خانگی و… اشاره کرد .

از بین این سبک ها، پر طرفدارترین و محبوب ترین مدل این سازه آبنمای فایبرگلاس و آبنمای سنگی است. همچنین آبنمای سنگی طرح ها و انواع های متفاوتی مانند ویلایی، خانگی و باغی دارند که در اندازه های مختلفی ساخته می شوند . 

انواع جنس آبنما های خانگی

انواع آب نمای خانگی بر اساس محل قرار گیری

اجرای آبنما همواره بر اساس اندازه و سبک طراحی متفاوت است ، اما یکی از نکات مهم در اجرای این سازه محل قرار گیری است که می تواند در انتخاب سبک آبنما هم تاثیر گذار باشد . 

آبنما دیواری خانگی

این سبک از آبنماها را می توانید در ورودی لابی هتل و ساختمان های مسکونی مشاهده کنید. آبنما دیواری به این صورت عمل می کند که ابتدا آب از سطح دیوار با پوششی که روی دیوار ایجاد شده به جریان و گردش در می آید که به همین دلیل به این آبنما ها آبنمای دیوار خیس هم میگویند . پوشش سطح دیوار در این سازه می تواند از متریال های متفاوت مانند سنگ آنتیک یا سنگ تیشه ای باشد. یکی از مهم ترین ویژگی های مثبت آبنمای دیواری را می توان به اشغال فضای کم اشاره کرد . این سبک از آبنما می تواند بهترین گزینه برای فضاهای بسیار کم است . 

آبنما ایستاده خانگی

علاوه بر آبنما دیواری که از سطح دیوار برای جریان آب استفاده می کند، آبنما های ایستاده هم وجود دارند که به صورت مستقل و ایستاده از دیوار در گوشه ای از محل و فضا طراحی و اجرا می شود . آبنما های ایستاده به صورتی سنگی و فایبرگلاس وجود دارد و آبنما ایستاده را می توانید در صورت مناسب بودن ابعاد و اندازه آن در گوشه ای از فضای سالن پذیرایی خود به عنوان جزوی از نما و دکوراسیون خود استفاده کنید .

نکات نگهداری آبنمای خانگی

آبنما رومیزی خانگی

یکی از جدید ترین و معروف ترین سبک های آبنماهای خانگی است که در ابعاد بسیار کوچک طراحی و ساخته می شود و مورد استفاده بر روی میز، کنسول، اپن و کشو و… است. همچنین می توانید از آبنما ها در محیط اداری استفاده کنید. آبنما رومیزی سنگی مدلی کوچک و جذاب است که از مجموعه سورن بام طراحی و ساخته می شود و علاوه بر طراوت و آرامشی که در محیط پدید می آورد، می تواند بستری مناسب برای پرورش گیاهان هم پدید بی آورد. 

خانگی 3

مزایای اجرای آبنما خانگی

 • به منظور خنک کردن فضا در فصل تابستان می توان گزینه مناسبی باشد.
 •  با ساخت آبنما در محوطه حیاط یا خانه می توان زیبایی خارق العاده ای به فضای ایجاد شده بدهید.
 • صدای آب آرامش بخش بوده و باعث کاهش استرس در افراد می شود.
 • از آبنماها می توان به غیر از داخل منزل ، در فضای باز روف گاردن ، تراس سبز، لابی آپارتمان ها ، هتل ، ادارات ، رستوران ها و مراکز فروش استفاده کرد.

خانگی 2

قیمت آبنما خانگی 

قیمت آبنمای خانگی بسته به شرایط و عوامل متفاوتی دارد که هریک از این عوامل تاثیر بسیار زیادی در قیمت این سازه دارند. عوامل تاثیر گذار در قیمت آبنمای خانگی را می توان به نوع و سبک طراحی، قابلیت و امکانات، متریال ساخت و ابعاد و… اشاره کرد . همچنین قیمت آبنما سنگی رومیزی با توجه به سنگدانه ها و شرایط ساخت آن قیمتی متفاوت دارد. علاوه بر آن این نکته را حتما در نظر باشید که مراقبت و نگه داری از این المان جذاب نقش مهمی دارد.

معتبرترین فروشگاه طراحی و ساخت آبنما خانگی

شرکت سورن بام ، معتبرترین و معروف ترین شرکت طراحی و اجرای محوطه سازی در ایران است. این شرکت همواره می کوشد تا با استفاده از بهترین متریال با کمترین قیمت بهترین بازخورد را دریافت کند. برای دریافت هزینه طراحی و ساخت آبنمای خانگی می توانید با شماره 02144217178 تماس گرفته و با کارشناسان و متخصصین مجموعه سورن بام ارتباط برقرار کنید.

همچنین می توانید برای مشاهده پروژه های طراحی و اجرای آبنما توسط شرکت سورن بام، اینستاگرام مجموعه را با آدرس soren_bam دنبال کنید.

سوالات متداول آبنما خانگی

آبنما های خانگی از جنس های متفاوتی ساخته میشوند که این متریال ها را میتوان به شیشه، چوب، سنگ، فلز و پلاستیک اشاره کرد.

آبنما خانگی در محل های متفاوتی با سبک های متفاوتی وجود دارند که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1. آبنما ایستاده 2. آبنما رومیزی 3. آبنما دیواری

1. خنک کردن فضا 2. صدای آرامش بخش 3. نمایی جذاب در خانه

مقالات مرتبط
پروژه‌های آبنما سورن بام
درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
Call Now Button