شما اینجا هستید : خانه -> آبنما -> طراحی و اجرای آبنما

طراحی و اجرای آبنما

طراحی و اجرای آبنما و استخرها ضروری ترین عناصر طراحی در باغ های ایرانی است . آبنماها در اشکال و ابعاد مختلف ساخته می شوند ، در اکثر آبنماها حوضچه های کوچکی با عمق کم تعبیه می شوند و برای جلوه بخشیدن به آن از اجرای نورپردازی و فواره های کوچک استفاده می شود . عمق آنها تا ۷۰ سانتی‌متر است و بر حسب شکل و فرم طراحی شده است و می توان با مصالح مختلف ساختمانی ساخته شود . ما ایرانی ها با آب و نور و موسیقی توانسته ایم به کارهای خلاقانه دست بزنم . آب همان است که سالیان دراز ، مردم کویر را به گرد قطره‌ای از خود کشانده است .

قیمت آبنما

 

طراحی و اجرای آبنما

طراحی و اجرای آبنما

آبنما چیست ؟

آبنما در معماری به حوضچه های پر از آب گفته می شود ، این روش از زمان قدیم همراه معماری ایران بوده و در هر دوره دارای نماد خاصی نیز می باشد ،  بنابراین آبنما را می توان به شکل های مختلف طراحی و اجرا کرد که آبنما افزودن یک چشمه در فضای باز به باغ یا حیاط است که می تواند یک نقطه کانونی خیره کننده ایجاد کند یا یک جلوه تزئینی ظریف را به محوطه اضافه کند .

آبنمای داخلی 

بیشتر این آبنماها در داخل ساختمان ، دکوراسیون منازل ، ادارات ، مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرند ، این نوع آبنماها به فضای کمتری نسبت به نوع خارجی آن دارند و در برخی موارد می توان به صورت پیش ساخته به راحتی در هر مکانی از دکوراسیون خود آن را قرار داد .

آبنما ی خارجی 

این نوع آبنماها اصولا به محیط بیشتری برای اجرا نیاز دارند و در ابعاد بزرگتری ساخته می شوند که در مراکز تفریحی ، پارک ها ، محوطه سازی ها و … قابل اجرا می باشند . آبنما در محیط های خارجی می تواند در حیاط خانه ها ، حیاط ویلا ، باغ و … اجرا کرد .

آبنما دیواری پرده ای

آبنما دیواری پرده ای

طراحی و اجرای آبنما منظم (Formal)

منظور از طراحی و اجرای آبنما منظم ، دادن شکل کاملاً هندسی به آبنماها و آب راه ها است . آبنماهای منظم طوری طراحی می شوند که ریزش آب به شکل منظم و یکپارچه می باشد ، این امر موجب چشم اندازی و نمایی زیبا می شود .

طراحی و اجرای آبنما منظم

طراحی و اجرای آبنما منظم

طراحی و اجرای آبنما غیرمنظم (Informal)

آبنماهای غیر منظم با متریال هایی که از طبیعت یافت می شود ساخته می شوند و اصولا با سنگ ، سنگ لاشه ، قلوه سنگ ، خاک و گیاهان بومی و… می باشد . حرکت این آبنماها همانند آبنماهای طبیعی است و ریزش آب آن به صورت نامنظم می باشد و حس طبیعت را در فضای شما به ارمغان می آورد .

طراحی و اجرای آبنما غیر منظم

طراحی و اجرای آبنما غیر منظم

طراحی و اجرای آبنما ، آبنماهای داخلی

طراحی و اجرای آبنما ، در داخل ساختمان فضای سبز و لابی‌های ورودی و همچنین آبنمای سالن پذیرایی منازل مسکونی ، آبنمای سالن انتظار اداره ها ، آبنمای مطب پزشکان ، آبنمای سالن‌های آرایش و زیبایی و … این قبیل آبنماها با ایجاد صدای دلنشین آب به همراه ترکیبی متناسب با نور ، بهره گیری از دکوراسیونی مدرن در گوشه ای از محل کار و یا زندگی شما را مسیر می سازد .

انواع ساختار آبنما

 • آبنماي ثابت : این نوع آبنما ابتدای ترین نوع آبنما می باشند که تنها یک حرکت ساده و یکنواخت را ایجاد میکنند و توسط یک پمپ ثابت کنترل میشوند . اساس آبنماهاي ثابت بر نوع نازلها و فوارههاي مورد استفاده استوار است
 • آبنماي متحرك : بر اساس ایجاد حرکت قابل مشاهده آب استوار است و به روشهاي الکتریکی و مکانیکی امکانپذیر می باشد .
طراحی و اجرای آبنما دیواری

طراحی و اجرای آبنما دیواری

انواع آبنما

طریقه ساخت مانند یک پرده نازک با ریزش آب به صورت عمودی مانند قطره های باران عمل می کنند در واقع یک ورق نازک و غیر محسوس می باشند که آب از روی این ورق نازک ریزش دارد و بسیار زیبا هستند .

طراحی و اجرای آبنما دیواری

طراحی و اجرای آبنما دیواری

طراحی و ساخت آبنمای صخرهای و آبشار صخره ای ،  ویژگی آب و آبشار های طبیعی را تقلید می کنند و در محوطه سازی باغ و ویلا و حیاط خلوت اجرا می شوند .

طراحی و اجرای آبنما سنگی صخره ای

طراحی و اجرای آبنما سنگی صخره ای

یکی از زیبا ترین و پرکاربردترین آبنما ها  آبنمای شیشه ای  می باشد ، که علاوه بر زیبایی به دلیلی نصب آسانی که می تواند در فضای داخلی داشته باشد بسیار پر طرفدار است و ریزش آب بر روی شیشه حرکت بسیار زیبایی را ایجاد می کند . همانطور که از اسمش پیداست(آبنمای شیشه ای ) جریان آب بر روی شیشه شکل می گیرد و مانند یک آبشار طبیعی عمل می کند .

طراحی و اجرای آبنما شیشه ای

طراحی و اجرای آبنما شیشه ای

آبنما حبابی ریتمیک ،این آبنما نمونه ای از زیبا ترین و به صرفه ترین آبنمای های قابل استفاده در ساختمان های تجاری اداری و منازل می باشد که ایجاد حالت موج در حباب همیشه برای بیننده سوال بوده و کار را جذاب تر می نماید .

طراحی و اجرای آبنما حبابی

طراحی و اجرای آبنما حبابی

 • آبنمای موزیکال 

آبنما موزیکال می توان مجموعه ی بینظیری از اشکال زیبا و خلاقانه همراه با اجرای نورپردازی نسبت به محیط اطراف باشد . عملکرد آبنما طوری تنظیم شده در هنگام ریزش آب همراه با موزیک است حال می تواند ریزش آب توسط نورپردازی  و پرژکتورهای حرفه ای  باعث می شود جلوه آبنما را چندین برابر افزایش یابد .

طراحی و اجرای آبنما موزیکال

طراحی و اجرای آبنما موزیکال

سوالات متداول طراحی و اجرای آبنما

 1. اصل های اساسی برای طراحی و اجرای آبنما
 2. فضاهایی که آبنما در آن طراحی و اجرا می شود
 3. نحوه طراحی و اجرای آبنما
 4. تاثیر طراحی و اجرای آبنما

۱٫ اصول اساسی که هنگام طراحی و اجرای آبنما باید مورد توجه قرار بگیرند چیست ؟

 • زیر درختان قرار نگیرند زیرا ،حشرات و فضولات پرندگان و ذراتی که از درخت می ریزد باعث آلودگی آب می شود ، همچنین موجب گرفتگی فیلتر ها و گلوگاه پمپ ها می گردد .
 • نباید در مسیر بادهای شدید باشد ، باد های شدید باعث اختلال در الگوی ریزش آب آبنما می شوند .
 • عمق منبع ذخیره آب ، برای کاهش مصرف آب و ملاحظات امنیتی باید عمق آب تا حد امکان در سطح ثابتی بماند .
 • محافظت توسط شبکه های آهنی ، گودال ها و حفره هایی برای نصب تجهیزات آبنما در کف حوض ساخته می شوند . این گودال ها باید توسط شبکه های آهنی پوشانده و محافظت شوند . این شبکه ها جدا از توری هایی است که مانع عبور اشغال و اجسام مزاحم می شود .
طراحی و اجرای آبنما

طراحی و اجرای آبنما

۲٫ طراحی و اجرای آبنماها مناسب چه فضاهایی می باشند ؟

آبنماها بر حسب موقعیت مکانی ، اشکال و انواع آن می تواند متغیر باشد . اگر اندازه طول آبنما بیشتر از عرض آن باشد آبنما کشیده و بزرگتر جلوه می نماید و اگر هر اندازه عرض آن بیشتر و نزدیک به طول باشد آبنما کوچکتر و فشرده بنظر می رسد . آبنما را می توانیم در هر فضایی طراحی و اجرا کنیم .

۳٫ نحوه طراحی و اجرای آبنما 

یکی از نکات مهم ساخت آبنما در نظر گرفتن مساحت محیطی است که آبنما در آن قرار می گیرد . مراحلی که در ساخت آبنما اجرا می شود ، ساختار مکانیکی ، آرماتور بندی و شیب مناسب آن می باشد و مهمترین مرحله ساخت آبنما ایزوگام و قیر گونی است که باعث جلوگیری از نفوذ و سرایت آب و رطوبت می شود ، انعطاف پذیری عایق رطوبتی موجب یک عایق بندی مناسب برای کف آبنما می باشد  استفاده از پمپ های مختلف برای ایجاد فشار نرمال آب می باشد . لوله کشی در آبنما تاثیر بسزایی در ساختار و عملکرد بهتر برای رقص و حرکت فواره دارد . ساخت آبنماها به دو صورت می باشد که انواع مختلفی همچون آبنمای دیواری، میدانی و فواره ای در بخش ساختمان و آبنمای سنگ آتشفشانی ، سنگ لاشه ، قلوه سنگ و طرح سنگ مصنوعی در بخش سنگ طبیعی می باشد .

۴٫ مزایا و کاربرد طراحی و اجرای آبنما

 • آبنما حجم کمی از فضا را اشغال می کند .
 • آبنما حس طبیعت را به مخاطبین و فضای داخلی می دهد .
 • آبنما برای دکوراسیون داخلی منازل مناسب می باشد .
 • آبنما ها قابل حمل برای جابجایی های مختلف در ابعاد متغیر می باشند .
 • آبنما برای نصب آن ها نیازی به تغییر دکوراسیون و تخصص خاص ندارد .
 • برخی از انواع آبنما ها نیاز به لوله کشی دارند و برخی دیگر مخزن دار هستند .

برای اینکه تنوع چشمگیری برای دکوراسیون فضا و محیط  خود ایجاد کنید ، شرکت سورن بام انواع آبنما پیش ساخته ، یا سفارشی طبق سلیقه و فضای شما اجرا می کند . همچنان تخصص منحصر به فردی در طراحی و اجرای محوطه سازی باغ ، ویلا ، روف گاردن ، آلاچیق ، دیوار سبز و … نیز دارد.

 


مجموعه های دیگر

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.