آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> آبنما -> آبنما چیست ؟

آبنما چیست ؟

آبنما چیست ؟

آبنما چیست ؟ آبنما در معماری به حوضچه های پر از آب گفته می شود ، این روش از زمان قدیم همراه معماری ایران بوده و در هر دوره دارای نماد خاصی نیز می باشد ،  بنابراین آبنما را می توان به شکل های مختلف طراحی و اجرا کرد .

امروزه نیز این طراحی به شیوه های مختلفی انجام گرفته و ایده های متفاوتی را در بر دارد ، از جمله آبنما می تواند همراه با رقص نور ، موزیک و یا در میان آتش باشد ، که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند و در برخی قسمت ها می توان آبنما را با دیوار سبز ترکیب کرد و جلوه زیبایی را به آن داد .

آبنما چیست ؟ انواع آبنما و کاربرد آنها :

آبنمای موزیکال:                                                                                                              

این آبنما به جز صدای دلنشین آب از ویژگی داشتن موزیک نیز دارا می باشد ، حرکات آب طوری تنظیم می شود که با پخش موزیک هماهنگ بوده و حس آرامش را در افراد ایجاد می کند و ما می توانیم از صدای آب همراه با موزیک دلنشین بهره مند شویم  .

در آبنما های موزیکال همانطور که از نامشان پیدا است صدای موسیقی و نور همراه با شتاب آب تنظیم شده و هنگام پرتاب آب صدای دلنشینی را به همراه دارد .  حتی می توان حرکات آب را با صدای دلنواز موسیقی هماهنگ کرده و جذابیت آن را افزایش دهیم .

آبنمای حبابی چیست و کجاها کاربرد دارند :

این آبنما با حرکات نامنظم آب ، باعث می شود تا هوا در ذرات آب قرار بگیرد و ایجاد حباب کند ، این آبنما بیشتر در فضا های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین می توان آبنما را به شکلی طراحی کرد که دو طرف آبنما شیشه باشد و ما بین آن فشار آبی ایجاد کرد که باعث تولید حباب شود .

آبنمای کوچک چیست و کجاها کاربرد دارند :

این آبنماها از پیش ساخته شده و یا سفارشی می باشند و قابل استفاده در فضا های کوچک و یا بزرگ می باشند و جای زیادی را به خود اختصاص نمی دهند . آبنماها دارای تنوع بالایی می باشد ، که بیشتر در فضا های داخل منزل ، تراس ، پاسیو و.. قرار می گیرند .

آبنما شیشه ای چیست و کجاها کاربرد دارند :

این آبنما ترکیبی از آب و شیشه می باشد ، که می توانیم با یک نور پردازی ، زیبایی آن را افزایش دهیم ، آبنمای شیشه ای همانند یک دیوار پارتیشن نیز می تواند کاربرد داشته باشد و علاوه بر آن جنبه تزیینی نیز داشته باشد . قابل اجرا در: محیط های داخلی ، اداری ، تجاری ، مسکونی و … می باشد . آبنما شیشه ای را می توان با متریال های ، چوبی ، سنگی و استیل اجرا کرد .

آبنمای میدانی : 

آبنمای میدانی از زمان قدیم در بیشتر محیط ها و فضا های مختلف مورد استفاده قرار می گرفت ، امروزه نیز با طراحی های مدرن ، این ایده را در میدان های شهری ، پارک ها ، حیاط خانه های بزرگ با متریال های مختلف به اجرا در می آورند .

آبنمای کلاسیک:

این آبنما از نظر زیبایی نمای آبنمای موزیکال را دارا می باشد ، اما به دلیل محدودیت های مذهبی استفاده از موزیک در این نوع آبنما امکان پذیر نمی باشد . با نورپردازی های متنوع می توان به آبنما جلوه خاص داد و افراد را با دیدن آن به وجد در آورد .

آبنمای باغی و خانگی: 

این نوع آبنما را می توان در منازل ، ویلا و باغ بکار برد ، این آبنما را می توان با ابعاد مناسب با محیط طراحی و اجرا کرد و در قسمت های مختلف منازل و باغ ها جاگذاری کرد .

آبنمای دیواری:

این آبنما بر روی دیوار اجرا می شود ، روی دیوار حفره هایی ایجاد می کنیم تا آب بتواند از داخل آن ها با شتاب خارج شده و به سمت بیرون هدایت شوند .

آبنمای دیواری در محیط های مختلف از جمله : دیوارهای استخر ، روف گاردن ، لابی هتل ها ، رستوران ها ، ویلا ها ، ساختمان های اداری و تجاری و …  قابل اجرا می باشند . این آبنما را می توان در ابعاد مختلف اجرا کرد . یکی از بهترین گزینه ها برای اجرای این آبنما استخر می باشد که مخاطبین را به خود جذب می کند .

آبنما چیست ؟ آبنمای سنگی و صخره ای کجاها کاربرد دارند :

ترکیب اصلی این نوع آبنما سنگ می باشد و می توان با متریال های مختلف از جمله : سنگ قلوه های سفید و یا رنگی  ، سنگ ورقه ای ، سنگ لاشه و… اجرا کرد ، از این آبنما می توان در سفره خانه ها ، باغ ، ویلا ،حیاط ،  مراکز تفریحی و… استفاده کرد .

اصول اساسی هنگام طراحی  آبنما و آبنما چیست ؟ :

  •  زیر درخت نباشد :

افراد بر این باور هستند که آبنما اگر زیر درختان قرار گیرد زیبایی بیشتری را دارد اما قرارگیری آبنما زیر درختان یک باور غلط می باشد ، زیرا با ریختن برگ درختان و فضولات پرندگان ، باعث می شود جلوه زیبایی را نداشته باشد و آب آبنما کثیف شود .

  •  نباید در مسیر بادهای شدید باشد :

اگر آبنما در جهتی از محیط قرار گیرد که در معرض باد باشد ، باعث می شود جهت ریزش آب اختلال پیدا کند و همچنین زیبایی ریزش آب به سمت پایین را از دست بدهد .

آبنما چیست ؟ آبنما را می توان در اماکن مختلف اجرا کرد از جمله  :

  • در داخل و خارج از خانه قابل اجرا می باشد .
  • در قسمتی از پاسیو می توان آبنما را اجرا کرد و می توان با قرار دادن دیوار سبز در کنار آبنما زیبایی آن را دو چندان کرد .
  • می توان در حیاط های بزرگ و کوچک با اجرای آبنما زیبایی و آرامش را برای ساکنین ایجاد کرد .
  • قسمتی از بالکن را می توان با قرار دادن آبنما و در کنار آن با فلاور باکس و دیوار سبز زیبا سازی کرد و فضای سبزی را ایجاد کرد .
  • باغ و باغچه مکان مناسبی برای قرار دادن آبنما های سنگی صخره ای می باشند .
  • در روف گاردن علاوه بر عناصر دیگر می توان با اجرای آبنما محیطی همراه با آرامش و نشاط را فراهم کرد .
0/5 (0 Reviews)

مجموعه : آبنما


مجموعه های دیگر

Leave a Reply

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت