چگونه در پشت بام باغچه بسازیم

چگونه در پشت بام باغچه بسازیم

آنچه در این مقاله میخوانیم

چگونه در پشت بام باغچه بسازیم شما به راحتی می توانید با ساخت یک فلاورباکس و یا گلدان های قدیمی در پشت بام خود یک باغچه درست نمایید و از آن لذت ببرید.برای ساختن یک باغچه در پشت بام باید به شرایط آب و هو ایی و میزان فضا توجه ویژه ای داشته باشیم زیرا در هر منطقه با اقلیم خاص خود ، نوع گیاهان  و انتخاب آن ها متفاوت هستند.

بام سبز ساختمانی است که تمام یا قسمتی از آن با گیاهانی که بر روی یک لایه ضد آب کاشته شده باشند،پوشانده شده است. این بام ممکن است شامل لایه‌های دیگر مانند حصار ریشه، زهکشی و یا سیستم آبیاری باشد.بام‌های سبز مدرن که از سیستم لایه های پیش ساخته تشکیل می شوند،نسبتا پدیده ای نو می باشند. این نوع بام ها در دهه 1960 در آلمان توسعه و به بسیاری از کشورهای اروپا گسترش یافتند.گرچه این نام ها در شمال اروپا مانند کشورهای اسکاندیناوی،هلند و اسکاتلند کاملا رواج داشت اما شکل مدرن و شهری آن در کشور آلمان و آمریکا متولد شد.بر اساس برآوردهای موجود، امروزه حدود 10%از کل بام های آلمان ، بام سبز هستند.ایالات متحده نیز بام های سبز قابل توجهی دارد،اما تعداد آن به اندازه اروپا نیست.

در شهر های پرجمعیت امروزی،هر ساله مناطق کمتری برای ایجاد پارک ها و مزارع طبیعی وجود دارد و آلودگی هوا به دلیل انتشار گازهای مضر هم چنان ادامه دارد.یک راه حل عالی برای رهایی از این مشکلات اجرای بام سبز می باشد.

انواع بام‌های سبز ، چگونه در پشت بام باغچه بسازیم

بام‌های سبز می‌توانند در انواع :

 •  بام سبز متمرکز

 •  بام سبز فشرده

 • بام سبز نیمه متمرکز

 • بام سبز گسترده یا وسیع

بام های سبز بسته به عمق متوسط کشت و میزان تاسیسات مورد نیاز طبقه‌بندی می شوند .

بام‌های سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی هستند، به عنوان بام‌های سبز متمرکز مطرح هستند. این نوع بام‌ها نیازمند آبیاری، کود دهی و سایر مراقبت‌ها می‌باشند. در مقابل، بام‌های سبز وسیع یا گسترده، به عنوان سیستم‌های خودنگهدار در نظر گرفته شده و به حداقل تاسیسات نگهداری، شاید تنها یک‌بار در سال هرس یا کود دهی برای افزایش رشد گیاهان، نیاز دارند. این نوع از بام‌های سبز می‌توانند در لایه بسیار نازکی از خاک که اغلب از کودهای آلی با فرمول ویژه استفاده می‌شود، قرار گیرند. بدین ترتیب بام‌های متمرکز، محیط کشت ژرف و عمیقی دارند و در دسترس هستند و می‌توانند به عنوان یک فضای باز در نظر گرفته شوند. مثالی از یک بام سبز متمرکز، بام مرکز Manulife است که در بالای یک پارکینگ قرار گرفته است. بام سبز 25 ساله‌ای که در جای مناسبی با درختان بالغ و تنومندش، مستقر شده است. در مقابل، بام سبز گسترده، محیط کشت سطحی و کم‌ عمقی دارد و معمولاً قسمتی از یک سیستم بامی و قسمتی از ساختار ساختمان سبز می‌باشد. یک بام سبز گسترده به طور کلی در دسترس و مورد استفاده کارکردی نیست.

بام شرکت Mountain Equipment نمونه‌ای از یک بام سبز گسترده می‌باشد که در سال 1998 ساخته شد.طبقه‌بندی دیگر در خصوص بام‌های مسطح و شیب دار است. بام‌های سبز شیب دار، مشخصه برجسته بسیاری از ساختمان‌های اسکاندیناویایی هستند ، که نیازمند طراحی ساده‌تری در قیاس با بام‌های تخت می‌باشند. چرا که شیب بام کاهش خطر نفوذ آب از طریق سازه بام را با استفاده ،از لایه‌های آب‌بندی و زهکشی کمتری نسبت به بام تخت موجب می‌شود.

 

چگونه در پشت بام باغچه بسازیم و از سودهای محیطی بام سبز  بهره ببریم :

 • کاهش گرما

 • کاهش سربار خنک کردن ساختمان بین ۵۰ تا ۹۰ درصد

 • فیلتر کردن آلودگی‌های هوا و دی اکسید کربن که به کاهش بیماری‌های تنفسی مانند آسم کمک می کند.

 • فیلتر کردن آلودگی‌ها و فلزهای سنگین از آب باران

 • کمک به عایق کردن ساختمان در برابر آلودگی صوتی

 • ایجاد زیستگاه طبیعی مانند دیوارهای سبز

 • کاهش متوسط دمای محیط‌های شهری در فصل گرما

 • تزئین بام ها و زیبا شدن محیط با پوشش گیاهی

چگونه در پشت بام باغچه بسازیم :

چگونه در پشت بام باغچه بسازیم، در ساختمان سازی ایران می تواند،بر قیمت تمام شده خانه بیفزاید اما کمک های دولتی و حتی فرهنگ سازی،برای آپارتمان سازی هایی که خریدارانشان چندان در پی ارزان در آمدن ملک خود نیستند می تواند به رواج این پدیده در تهران و شهرهای بزرگ منجر شود .بر کسی پوشیده نیست که کمبود فضای سبز در تهران یکی از دلایل عمده آلودگی هواست؛آپارتمان سازی در اطراف تهران و مناطقی که قبلا ریه سبز پایتخت محسوب می شدند حجم فضای سبز تهران را به شدت کاهش داده است .اجبار مراکز دولتی و انبوه سازانی که به نحوی در این مناطق ساخت و ساز می کنند به اجرای بام سبز می تواند اندکی از این نقصان را جبران کند.

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button