طراحی آلاچیق ، آلاچیق چوبی

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی آلاچیق ، آلاچیق چوبی سایبان هایی هستند که در میان محوطه باغ ، ویلا ، حیاط و پارک ها و … طراحی و ساخته می شوند ، که طراحی آنها بستگی به فضا دارند . آلاچیق ها در واقع به معنی داشتن مکان و سرپناه سرپوشیده در یک فضای باز و سر سبز که محل مناسبی برای استراحت و آرامش است و ارتباط با طبیعت و استفاده از مکان های طبیعی را برای افراد ایجاد می کند . برای طراحی آلاچیق بهتر است از مصالحی که با طبیعت هماهنگی دارند استفاده شود و حس نزدیکی با طبیعت را برای ما ایجاد کند ، البته بستگی به ذوق و سلیقه افراد نسبت به پیرامون خود دارد ، بعضی از افراد آلاچیق به سبک های قدیمی و سنتی با متریال چوبی را می پسندند بعضی دیگر از آلاچیق های مدرن و متریال فلزی می پسندند .

طراحی آلاچیق ، آلاچیق چوبی

طراحی آلاچیق ، آلاچیق چوبی

سوالات متداول طراحی آلاچیق ، آلاچیق چوبی

 1. انواع آلاچیق از لحاظ سازه
 2. ابعاد اجرایی آلاچیق به چه عواملی بستگی دارد ؟
 3. مراحل ساخت آلاچیق چگونه است ؟

1. انواع آلاچیق ها

 • آلاچیق چوبی 

قدیمی ترین آلاچیق ها محسوب می شوند و از چوب درختان سرو و کاج به دلیل سبکی ، بافت و مقاوم بودن در برابر نفوذ آب استفاده می شدند ، البته امروزه از چوب ترمو که مقاومت بیشتری در برابر رطوبت ، پوسیدگی و حشرات در طولانی مدت دارند استفاده می شود .

 • آلاچیق فلزی 

نسبت به آلاچیق های چوبی مقاومت بیشتری دارند و هزینه آن کمتر از آلاچیق های چوبی است . آلاچیق فلزی به علت هزینه کم بیشتر در فضاهای عمومی کاربرد دارند و متریال آلاچیق فلزی عبارتند از : لوله های فولادی ، بست و قلاب و تجهیزات جوشکاری .

طراحی آلاچیق ، آلاچیق چوبی

طراحی آلاچیق ، آلاچیق چوبی

 • آلاچیق حصیری 

آلاچیق حصیری یکی از پر طرفدارترین آلاچیق در مناطق شمالی و جنوبی محسوب می شوند ، به دلیل خنک بودن و ماندگاری بالا در برابر رطوبت و جلوگیری از تابش و خنک نگه داشتن فضای آلاچیق بسیار پر کاربرد هستند .

2. ابعاد آلاچیق به چه عواملی بستگی دارد ؟

 • ابعاد آلاچیق بستگی به فضای در نظر گرفته شده دارد . به طور مثال در یک فضای کوچک از آلاچیق بزرگ نمی توان استفاده کرد همچنین از آلاچیق های کوچک در فضای بزرگ نمی توان استفاده کرد ، زیرا از زیبایی فضا کاسته می شود .
 •  مکانی که آلاچیق در آن ساخته می شود بستگی به تعداد افرادی که به طور معمول از آن استفاده می کنند در نظر گرفته می شود .

3. مراحل ساخت یک آلاچیق چگونه است ؟

 • انتخاب فضای مناسب با در نظر گرفتن درب ورودی آلاچیق و دید مناسب فضای اطراف
 • انتخاب طرح و ابعاد آلاچیق نسبت به فضای در نظر گرفته شده
 • انتخاب نوع آلاچیق از نظر متریال
 • رنگ مناسب و هماهنگ بودتن با فضا
طراحی آلاچیق ، آلاچیق چوبی

طراحی آلاچیق ، آلاچیق چوبی

شرکت سورن بام توسط کارشناسان با تجربه اقدام به جمع آوری اطلاعات  از محل پروژه ، موقعیت اقلیمی ، تست خاک ومحاسبه و برآورد هزینه ساخت آلاچیق می پردازند و سپس اطلاعات مورد نیاز را در اختیارطراحان مجرب قرار داده و بعد از اتمام طراحی و تایید کارفرما به مرحله اجرا می پردازند .

شرکت سورن بام در زمینه طراحی و ساخت محوطه ، روف گاردن ، دیوار سبز ، آبنما ، فلاورباکس و… فعالیت می کند همچنین در تولید پنل های دیوار سبز ، انواع فلاور باکس ها و قلوه سنگ فعالیت می کند .

مقالات مرتبط
پروژه‌های آلاچیق سورن بام
با ما در ارتباط باشید