شما اینجا هستید : خانه -> آلاچیق -> آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن ، آلاچیق که به عنوان یک سایبان مورد استفاده قرار می گیرد ، می تواند  از جنس پارچه , چوب , فلز, سنگ و حصیر باشد . آلاچیق ها یک فضای سرپوشیده و نیمه بازی را تشکیل می دهند که موارد استفاده آنها عبارت اند از : فضای سبز ،  روف گاردن ، محوطه سازی ویلا ، باغچه و پارک ها و…. می باشد ، در حین اینکه در این فضا قرار می گیرند ، باید به فضای محیط اشراف داشته تا از دیگر المان ها ی فضای اطراف استفاده کنند و لذت ببرند . آلاچیق محل مناسبی برای استراحت و دور همی افراد و ساکنین می باشند . آلاچیق در ابعاد و اشکال سنتی و هندسی ، مدرن ، ساخته می شوند و معمولا به شکل مربع ، مستطیل ، شش ضلعی ، هشت ضلعی و… قابل ساخت می باشند .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

جنس آلاچیق

آلاچیق پیش از هر چیزی نیاز به یک سازه دارد که معمولا این سازه از فلز یا چوب است ، از آنجایی که آلاچیق در فضای باز استفاده می شود باید از رنگ های اپوکسی یا رنگ های پوششی برای کاور کردن آن ها استفاده کرد .

سوالات متداول آلاچیق و انواع آن

 1. مزایای آلاچیق چوبی
 2. معایب آلاچیق چوبی
 3. مزایای اجرای آلاچیق فلزی
 4. معایب اجرای آلاچیق فلزی
 5. مکان های قابل اجرای آلاچیق فلزی
 6. مزایای اجرای آلاچیق حصیری
 7. معایب اجرای آلاچیق حصیری
 8. مزایای اجرا و طراحی پرگولا
 9. معایب اجرا و طراحی پرگولا

انواع آلاچیق در سبک طراحی

 • آلاچیق سنتی

آلاچیق های سنتی معمولا شکل هندسی منظم و نمای چوبی دارند  که سقف این آلاچیق ها می تواند چوبی ، سفالی ، از جنس نی ، الیاف طبیعی و یا سازه های معماری مانند گنبد های بتنی یا آجری باشد .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

 • آلاچیق مدرن

این آلاچیق ها ترجیحا ساختار مکعبی و هندسی غیر منظم یا منحنی دارند . سازه آن ها معمولا فلزی می باشد و از طرح های مینیمال در آن ها استفاده می شود .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

 • آلاچیق قابل حمل

آلاچیق های قابل حمل دارای سازه ای جمع شونده  ، انعطاف پذیر و سبک هستند که این امکان را می دهند تا در هر مکانی قابل استفاده باشند ، معمولا سقف این نوع آلاچیق ها از جنس پارچه های سبک نایلونی می باشد که مقاومت خوبی در برابر بارش باران و شرایط اقلیمی و آب و هوایی دارند .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

 انواع آلاچیق از لحاظ سازه

 آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی پرکاربردترین نوع آلاچیق هستند و یکی از بهترین نوع آلاچیق که در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند آلاچیق های چوبی هستند زیرا نمای با اصالت و سنتی تری به ما می دهند و چوب به دلیل گرمی فضا را خاص تر نشان می دهد ، چوب هایی که در ساخت آلاچیق استفاده می شوند ، عبارتند از  : چوب درختان سرو و کاج ، به دلیل سبکی از چوب درختانی که ذکر شده می توان برای ساختشان استفاده کرد ، البته امروزه از چوب های ترمو نیز به دلیل مقاومت بالایی که دارند استفاده می شود . ساختار اصلی آلاچیق های چوبی ، همان طور که از نامشان پیداست از جنس چوب روسی می باشد که با طبیعت هارمونی دارند . جنس مواد مورد استفاده شده در آن ها چوب می باشد ، معمولا در جنگل ها و سواحل دریا مورد استفاده قرار می گیرند تا با محیط همخوانی داشته و احساس بهتری به افراد آن انتقال دهد . به دلیل داشتن رطوبت بالا از چوب های درختان جنگلی برای ساخت آلاچیق استفاده می کنند که توسط لایه های پلاستیکی که به صورت بی رنگ روی آن ها قرار می گیرند محافظت می شود .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

۱٫ مزایای آلاچیق چوبی چیست ؟

۲٫ معایب آلاچیق چوبی چیست ؟

 • ممکن است مورد تهاجم حشرات موذی , شرایط بد آب و هوایی و حتی حریق قرار گیرند ( راه حل : از موادی به عنوان روکش استفاده شود تا چوب در برابر عوامل که نام برده شده اند محافظت شود .)
 • داشتن تخصص در این امر بسیار واجب است ، استفاده از افراد متخصص در ساخت آلاچیق چوبی بسیار حائز اهمیت می باشد .
 • استفاده از رزین ها برای بالا بردن طول عمر آلاچیق چوبی .
 • چوب نیازمند مراقبت است .

 آلاچیق فلزی 

آلاچیق فلزی در ابعاد و اندازه و شکل های متنوعی هستند و بر اساس سلیقه و متراژ پشت بام ها انتخاب می گردند ، آلاچیق ها سایبان هایی می باشند ، که برای نشستن و دور هم جمع شدن اعضای خانواده و یا دوستان در فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرند ، این سازه ها معمولا اطرافشان باز بوده و در رنگها و متریال های متنوع قابل اجرا می باشند . آلاچیق های فلزی یکی از بهترین و مقاوم ترین نوع از آلاچیق ها می باشند ، که می توان در هر طرح و مدلی آنها را اجرا کرد ، این المانها در هر شرایط آب و هوایی کاربرد دارند . برای نداشتن نمای فلزی ، می توان روی آنها را با متریال های چوبی پوشش داد که جلوه جذاب و زیبا تری را به فضای سبز می دهد ، سقف های آلاچیق های فلزی به صورت متحرک ، شیشه ای ، پوشش گیاهی ، چوبی و یا پارچه ای می باشند . طراحی ستون ها در برخی از آلاچیق ها ضخیم و یا ظریف انجام می شود ، که بر روی آنها می شود تزئیناتی انجام داد .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

اجزای اصلی ساخت آلاچیق های فلزی 

 • لوله های فولادی
 • تجهیزات جوشکاری
 • انواع بست ها و قلاب های مناسب

۳٫ مزایای آلاچیق فلزی چیست ؟

 • وزن کم
 • انعطاف پذیری
 • دارای نمونه های پیش ساخته هستند
 •  نصب آسان و سریع
 • تقریبا در هر آب و هوایی قابل استفاده می باشند .

۴٫ معایب آلاچیق فلزی چیست ؟

 • تاثیر گرما روی فلز
 • احتمال زنگ زدگی

۵٫ آلاچیق در چه مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

آلاچیق ترکیبی

بیشترین آلاچیق ها از این نوع بوده و در ساخت آنها از مواد اولیه مختلف مانند : آهن ، چوب ، آلومینیوم ، شیشه ، سرامیک ، سفال و … استفاده می شود . به دلیل زیبایی ظاهر و دوام بالا ، از این نوع آلاچیق ها در ویلاها و باغ های شخصی ، پارک های شهری ، جنگل ها و سواحل و … استفاده می کنند .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

 آلاچیق حصیری

یکی از پر طرفدارترین آلاچیق ها در شمال و  جنوب محسوب می شوند . آلاچیق حصیری است که ، نکته حائز اهمیت درساخت آنها شرایط اقلیمی می باشد که باید بر حسب شرایط آب و هوایی آن و طبیعت محیط از مصالح متفاوت که با شرایط آنها سازگاری داشته باشند استفاده کرد . در ساخت آلاچیق حصیری می توان از ترکیب چوب و سنگ استفاده کرد و برای زیبا تر کردن فضای داخل می توانیم از کف پوش های چوبی یا سنگی نیز استفاده نماییم . لازم به ذکر است برای هماهنگی آلاچیق های حصیری با مصالحی همچون کاناپه های چوبی زیبا و فوق العاده ای ،  فضای داخل را جلوه بخشیم .چوب هایی که در ساخت آلاچیق حصیری استفاده می شود از چوب گیاه ارغوان در دو مدل مدور و مستطیلی مورد استفاده قرار می گیرند . آلاچیق های حصیری در محیط هایی مانند : ویلاها ، پارک ها ، فضای سبز ، رستوران ها و هتل ها قابل اجرا می باشند .

۶٫ مزایای آلاچیق حصیری چیست ؟

 • خنک بودن
 • ماندگاری بالا در برابر تابش و خنک نگه داشتن فضا

۷٫ معایب آلاچیق حصیری چیست ؟

 • تاثیر گذاری شرایط آب و هوایی

 آلاچیق پارچه ای 

متشکل شده از یک سازه فلزی که سقف آن را پارچه برزنتی و یا سازه های کش سانی ساخته می شود ، در این نوع آلاچیق ها یک ستون در وسط به صورت خیمه ایجاد می شود و یا می تواند به صورت چتری اجرا شود  یا این که می توان با سازه های کش سانی فضا های خیلی بزرگ را به صورت خیمه ای یک آلاچیق بزرگ ایجاد کرد .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

 آلاچیق باغی یا کلبه چوبی 

این نوع آلاچیق از نام آن مشخص می باشد که در باغ اجرا می شود که کلبه چوبی نیز به آن گفته می شود که با چوب کاملا پوشانده شده است  و در سرما و گرما می توان در آن سکونت داشت.در این نوع سازه ها  سرویس بهداشتی ، اتاق خواب و حتی نشیمن تعبیه می شود و می تواند یک حس خوبی را به افراد بدهد . لازم به ذکر است که از این سازه ها می توان در هر ابعادی کهکارفرما بخواهد ساخته شود و چوب بکار رفته در آن نسوز می باشد .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق ویلایی

یکی از زیباترین آلاچیق ها در محوطه سازی آلاچیق ویلایی به حساب می آید که در ساخت و ساز ویلا یکی از الزامی ترین المان ها ساخت آلاچیق ویلایی است که می توان آن را به چند روش اجرا کرد .

آلاچیق ویلایی شمال

در مناطق شمالی ایران ساخت آلاچیق ویلایی یکی از المان هایی است که بسیار کاربردی می باشد و به دلیل بارندگی زیاد ، ساخت آلاچیق ویلایی با متریال خاصی اجرا می شود . برای آلاچیق های ویلایی کف آن ها باید حتما سنگ فرش شود .

 آلاچیق سیمانی 

این آلاچیق به وسیله استراکچر فلزی ساخته می شود و روی آن را از بتن و مواد افزودنی در بتن شکل آلاچیق را به صورت سنگ طراحی و اجرا کرد ، آلاچیق سیمانی از زیبایی خاصی برخوردار هست چرا که فرم سنگ های بزرگ به خود گرفتند و به افراد داخل آن حس سفر در غار را می دهد ، که این نوع آلاچیق ها بیشتر در کشور های اروپایی جهت بازدید توریست ها و همچنین با سپری کردن یک شب به یاد ماندنی در آن خاطره خوبی را از   آن کشور به یادگار می برند .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق مدرن یا پرگولا 

این سازه از چوب های افقی و عمودی ساخته می شود و بستر مناسبی برای رشد گیاهان رونده همچون انگور است ساختار پرگولا به گونه ای است که از تابش آفتاب جلوگیری می کند و هیچ مانعی برای نسیم ایجاد نمی کند .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

۸٫ مزایای پرگولا چیست ؟

 • ساخت و نصب آسان پرگولا .
 • باز بودن چهار جهت فضایی که با پرگولا طراحی شده عبور و مرور را برای کاربران راحت می کند .
 • با هر بودجه ای می توانید آن را بسازید و مانند آلاچیق های چوبی نیازمند تعمیر و مراقبت نیستند .
 • حتی با هزینه ای بسیار کم بهترین طرح قابل اجراست .

۹٫ معایب پرگولا چیست ؟

 • تا زمانی که گیاهان رونده به تکامل برسند , علنا پروژه ناتمام است .
 • تا زمانی که گیاهان رشد نکردند در تابستان قابل استفاده نیست زیرا ایجاد سایه نمی کند .
 • پرگولا از خیسی برف و باران جلوگیری نمی کند به همین علت با کمترین نم مجبور به ترک آن می شویم ( در صورت اجرای سقف متحرک پارچه ای ای مشکل بر طرف می شود که این امر مستلزم هزینه بیشتر است ) .
 • پرگولا ها عمدتا به صورت مستطیل اجرا می شوند به همین علت محدودیت در طراحی داریم .

آلاچیق سنتی

یکی از متریال هایی که در ساخت آلاچیق سنتی به کار می رود چوب است که چوب بسیار بادوام و از لحاظ بصری هارمونی و ترکیب خوبی می تواند با محیط بیرون داشته باشد . آلاچیق سنتی فضایی روستایی ایجاد می کند .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق پیش ساخته

آلاچیق پیش ساخته شده بسیار کارآمد برای طراحی و اجرای هر مکانی می باشد که از این نوع آلاچیق ها برای مسقف نمون سقف و استفاده از سایه و نشینمگاه برای افراد می باشد . یکی از ویژگی هایی که آلاچیق پیش ساخته دارا است دوام و استحکام این آلاچیق می باشد که می تواند به عنوان سر پناهی مناسب در مقابل شرایط آب و هوایی مانند باد و باران در محوطه سازی ویلا و حیاط منزل افراد اجرا شود .

انواع آلاچیق پیش ساخته

 • آلاچیق پیش ساخته چوبی
 • آلاچیق پیش ساخته فلزی
 • آلاچیق پیش ساخته مدرن
 • آلاچیق پیش ساخته یو پی وی سی
 • آلاچیق پیش ساخته ساحلی
آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق سنگی

آلاچیق سنگی به آلاچیقی گفته می شود که به جز سقف آن بقیه اجزای آن از سنگ طبیعی و یا ساختمانی ساخته شده باشد که این نوع آلاچیق از پر هزینه ترین آلاچیق ها نام برده می شود .

آلاچیق و انواع آن

آلاچیق و انواع آن

۱۰٫ مزایای آلاچیق سنگی چیست ؟

 • اجرای آلاچیق سنگی ماندگاری و استحکام بالایی دارد .
 • با طراحی ظریف و نقش های زیبا  روی بدنه آلاچیق می توان جذابیت و زیبایی فضا را چند برابر کرد .

آلاچیق و انواع آن را می توان در چند نوع تقسیم بندی کرد که شرکت سورن بام می تواند آلاچیق با بهترین متریال و با کمترین هزینه برای شما طراحی و اجرا کند.


مجموعه های دیگر

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.