ریشه برهنه جابه جایی درختان بزرگ

ریشه برهنه جابه جایی درختان بزرگ

آنچه در این مقاله میخوانیم

ریشه برهنه جابه جایی درختان بزرگ  : گاهی پیش می آید که باید بنا به اجبار یا عوامل دیگر، یک درخت یا گیاه را که در خاک ریشه دوانده است را از مکان فعلی خود خارج کرده و به مکان و محیط جدید انتقال دهیم. معمولا در مواردی که گیاه در مکان فعلی به دلیل شرایط محیطی به خوبی رشد نمی کند، می بایست عملیات انتقال را انجام داد. در مواردی نیز برای امور ایجاد فضای سبز می بایست، درختان را از مکانی به مکان دیگر جا به جا کرد. اما به هر حال علت جابه جایی حائز اهمیت نمی باشد . آنچه که در این شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است، روش های جابه جایی درختان است. برای جابه جایی و انتقال درختان معمولا از سه روش اصلی استفاده می شود:

1_ ریشه برهنه {لخت}، 2_ بسته بندی و گونی پیچی کردن ریشه گیاه، 3_ روش استفاده از ماشین آلات مخصوص جابه جایی درخت.

ریشه برهنه جابه جایی درختان بزرگ

این روش بیشتر مناسب درختان با حجم ریشه کم می باشد.درواقع این روش برای جابه جا کردن درختچه های کوچک مناسب می باشد .به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه گیاه به هنگام خارج کردن و جابه جایی،باید از مرطوب بودن خاک اطراف ریشه اطمینان حاصل گردد. در مرحله بعد ، باتوجه به سن و نوع گیاه شعاعی که باید در اطراف درخت کنده شود توسط شرکت سورن بام درخت تعیین می گردد. سپس شروع به کندن گودال دراطراف درخت می نمایند عمق گودال نیز با نوع درخت متفاوت بوده و غالبا در حدود 45تا 60 سانتی متر می باشد. پس از رسیدن به عمق موردنظر بادقت درخت را کج نموده و بدون آسیب رساندن به آن درخت را آزاد می کنند. در ادامه ،ریشه درخت را درون یک پارچه مرطوب پیچیده وبه محل جدید منتقل می نمایند.

این روش انتقال فقط مختص گیاهانی می باشد که هم حجم ریشه هایشان کم می باشد وهم قطر تنه درختشان کمتر از 5 سانتیمتر است ،و اگر از این دو حالت خارج باشد دیگر روش ریشه برهنه مناسب جابه جایی نمی باشد و باید از روش های روت بال ویا ماشین آلات مناسب جابه جایی ،انتقال صورت می گیرد.

حجم ریشه درختان بسته به نوع گیاه و اندازه آن متغیر است.

روش کلی که برای انجام کار در این روش استفاده می شود، عبارت است از :

از تنه درخت حداقل به اندازه ی دایره ای به شعاع 30 سانتی متری فاصله گرفته و شروع به حفاری می کنیم.

در مراحل انجام کار و حفاری ممکن است ریشه های جانبی آسیب ببیند باید توجه داشته باشید که نباید آسیب جدی به ریشه های اصلی برسد ،در کل نباید ریشه های اصلی قطع شوند.

ارتفاع گودال باید  حدوداٌ 45 سانتی متر باشد.

می توان برای بهتر خارج کردن خاک موجود در گودال از یک چنگک کمک گرفت.

استفاده از چنگک به این صورت می باشد که؛ با حرکت بر خلاف تنه درخت می توان بدون آسیب زدن به ریشه کار را پیش برد.

سپس با پارچه مرطوب ریشه های بیرون زده را بپوشانید تا ازخشک شدن آن جلوگیری شود.

نکته قابل توجه در روش ریشه برهنه این است که هرچه قدر در آخر کار ریشه بیشتری باقی بماند نتیجه بیشتری خواهیم گرفت.

پس از اتمام حفاری تا عمق مورد نظر {45 الی 65 سانتی متر} باید با دقت درخت را خارج نمایید.

برای خارج کردن درخت ابتدا باید درخت را کج نموده و با استفاده از ابزار برش ریشه، درخت را آزاد کرده و خارج می کنیم. لازم به ذکر است که بدانید نباید با فشار آوردن به درخت آن را خارج کنید.

در بعضی مواقع می توان از روش های دیگر همچون فشار آب هم استفاده کرد.

سخن آخر

شرکت سورن بام در زمینه طراحی و اجرا و نگهداری انواع فضای سبز و کاشت و پرورش انواع نهال های مثمر و غیر مثمر ،کاشت انواع درختان و جابه جایی درختان برای سازندگان ویلا و عموم علاقمندان به فضای سبز ، اخذ تاییدیه شهرداری و طراحی روف گاردن فعالیت می کند همچنین تمامی مواردی که از پیش در خصوص جابه جایی درختان به آن ها اشاره کردیم . به طور اختصاصی توسط شرکت سورن بام انجام می شود و ما مفتخریم تا با به کار گیری پیشرفته ترین ماشین آلات و تجهیزات انتقال و جابه جایی درخت و همچنین جدیدترین روش های عملی و علمی در این زمینه ،تمامی خدمات مربوط به درختان را بدون هیچ آسیبی به آن ها انجام دهیم.

مقالات مرتبط
پروژه‌های فضای سبز سورن بام
با ما در ارتباط باشید