نورپردازی فضای سبز ویلا

نورپردازی محوطه ویلا

آنچه در این مقاله میخوانیم

نورپردازی فضای سبز ویلا ، و رعایت اصول چیدمان المان های  نورپردازی  از مهم ترین عوامل رشد بصری محیط اجرا شده است. بلوار ها، پارک ها و پارک های خطی بسیار زیادی را در سطح شهر ها می بینیم که دارای درختان و فضای سبز بسیاری هستند و همین طور علاقه شدید ایرانی ها به باغ سازی باعث به وجود آمدن باغ ویلاهای زیادی در حومه شهرها می شوند و اکثر دارندگان این باغ ها علاقه به شب نشینی دارند و شب نشینی ها بدون نورپردازی مناسب لطفی ندارد.

درختان و گیاهان بر خلاف موارد دیگر که به طراحی نورپردازی آن ها پرداختیم موجود زنده هستند و موجودات زنده ای را زیر سایه لطف خود پرورش می دهند. ما نیز به عنوان آفریده برتر خدا وظیفه داریم به این حریم احترام بگذاریم و متناسب با نورپردازی فضای سبز ویلا داشته باشیم.

تاثیر نورهای رنگی در نورپردازی فضای سبز ویلا

نور های قرمز و نارنجی و ترکیبات آن ها هم چون ارغوانی ترکیبی) باعث تحریک حس روز پنداری درخت می شود و مقدار بیس از اندازه آن در برخی درختان باعث بروز خطا در تشخیص طول روز و شب و فصول سال و تخریب ساعت درونی درخت می گردد که این امر باعث اختلالات رشد می گردد. از طرفی رنگ هایی هم چون قرمز و نارنجی و ارغوانی غیر از زمان های برگ ریزی درخت، هویت زندگی را از آن صلب می کنند و نورپردازی فضای سبز ویلا حاوی رنگ های قرمز و نارنجی باعث انتقال یک حس منفی از سبزی و طراوت درخت می شود.

البته همان طور که گفته شد باید درختان برگ ریز و بوته های خشک و گل های رنگی و همین طور موارد خاص را از این قاعده مستثنی کرد. همین طور برخلاف تصور بسیاری از مردم که رنگ سبز خالص را رنگ مناسبی برای نورپردازی درخت می دانند ، این رنگ به تنهایی باعث مصنوعی نمودن نورپردازی درخت می گردد. درست است که برگ درختان سبز رنگ است،لیکن سبزی برگ درخت به صورت ترکیبی و در کنار رنگ شاخه ها، ساقه ها و بدنه درخت است. این تصور اشتباهی است که ما جهان را به صورت رنگ های محض تعریف کنیم.نورهای آبی،قرمز و سبز محض که در منابع نوری ال ای دی LED رایج هستند نورهایی هستند که به تنهایی در نورپردازی خسته کننده هستند. لذا بهتر است که طبیعت گرا باشیم و از رنگ های ترکیبی در طراحی نورپردازی فضای سبز بهره ببریم.

رنگ سفید گرم(آفتابی Warm White ) جادوی نورپردازی فضای سبز:

شاید ابتدا در ذهن عجیب برسد که نوری ساده و رایج با رنگ سفید گرم (آفتابی) بتواند محیطی جادویی در فضای سبز اطراف ما ایجاد کند

نقطه قوت نورپردازی فضای سبز ویلا در فضای سبز فوق را می توان استفاده از نور گرم متناسب با محیط در تضاد نور آبی آسمان و ایجاد رفلکشن و بازتاب بر روی آب نما بیان کرد. نقطه قوت طراحی درخت توسط نور سفیدگرم را می توان در حفظ پاکی و طبیعت درخت و نمایش جذابیت و شکوه آن بیان کرد.

استفاده از نورهای ترکیبی در نورپردازی فضای سبز ویلا

گاهی اوقات ما قصد داریم نورپردازی را کمی رویایی تر کنیم، پس از نورهای ترکیبی و ترکیب نور ها در نورپردازی درخت بهره می بر می بریم.

استفاده از نور آبی ترکیبی در نورپردازی درخت رنگ آبی ترکیبی (سفید بسیار سرد)بر روی درخت ، حسی رویایی و آرامش بخش را به مخاطب القاء می کند.

توجه به زنده و پویا بودن درخت در نورپردازی فضای سبز ویلا :

باید توجه داشت که درخت یک موجود زنده است ، رشد می کند، برگ می ریزد، به خواب می رود، یخ می کند ، زنده می شود ، متولد می شود، شکوفا می شود،غمگین می شود ، می ریزد و دوباره رشد می کند. در نورپردازی فضای سبز ویلا باید دقت کرد که درخت امروز درخت فردا نیست و درخت فردا درخت سال آینده نیست ، ممکن است امروز یک طراحی نورپردازی بر روی درخت زیبا به نظر برسد، لیکن در فصل دیگری از سال یا سال دیگری از عمر درخت ، همان طراحی نورپردازی مخرب و دارای سوء اثر باشد.لذا طراحی نورپردازی درخت می بایست طوری باشد که ما نورپردازی پویا،فعال، زنده و InterActivre و قابل تغییر داشته باشیم.

نورپردازی ویلا

فرض کنید شما قرار است نورپردازی فضای سبز ویلا یک پارک تازه تاسیس را بر عهده بگیرید ، در این پارک قرار است تعدادی نهال پهن برگ کاشته شود.شما بر اساس سایز این نهال ها یک نورپردازی زیبا طراحی می کنید که متناسب با سایز ووضعیت نهال ها است، سال ها می گذرد و این نهال درختانی بزرگ می شوند ، نورپردازی شما صرفا بخش کوچکی از درخت را روشن خواهد کرد،پس می بایست نورپردازی اولیه را طوری طراحی کرد که منابع نوری قابلیت تنظیم با شرایط جدید را داشته باشند یا به عنوان مثال شما برای فصل پاییز طراحی نورپردازی با طیف نارنجی رنگ می کنید، فصل بهار می شود و شکوفه های زیبا و سپید رنگ درخت نمایان می شوند،آیا همان نورپردازی نارنجی رنگ درخت را زیبا می کند؟پس باید سیستم نورپردازی ما ،در صورت رنگی بودن قابلیت تغییر رنگ (بدون آسیب) را داشته باشد.

شرکت سورن بام

مجموعه ی سورن بام در سال 1389 با هدف گسترش فضای سبز و استفاده ی بهینه از فضا های بلا استفاده تاسیس شد. شرکت سورن بام با بهره بری از مهندسین با تجربه و طراحان حرفه ای همواره در تلاش اند تا بهترین تجربه از فضای سبز را کسب کنید. این شرکت همواره می کوشد تا با استفاده از برترین متریال و مصالح با کمترین هزینه بهترین فضای سبز را برای شما ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اجرای محوطه سازی و اجرای تراس سبز می توانید با شماره 02144277178 تماس بگیرید.

همچنین می توانید شرکت سورن بام را در اینستاگرام دنبال کنید.

مقالات مرتبط
پروژه‌های نورپردازی سورن بام
با ما در ارتباط باشید