روش جابه جایی درختان بزرگ  برای اینکه بتوان در عملیات جابه جایی درختان موفق عمل کرد لازم است به یک سری نکات و جزئیات توجه داشته باشیم که به این منظور کسب اطلاعاتی در خصوص روش های انتقال، زمان انتقال، نوع زمین انتقالی و … از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

در زمان انتقال درخت به دلیل تغییر در توانایی جذب آب به دلیل از بین رفتن بعضی از ریشه ها، با مشکلاتی مواجه می شود که در این میان شما باید دقت داشته باشید که هیچ ریشه ای بی آب نماند که این امر سبب از بین رفتن باقی ریشه ها می شود. با از بین رفتن ریشه درختان بزرگ، ترکیبات هورمونی و تولید دوباره ریشه نیز از بین خواهد رفت که این هورمون ها نقش ذخیر کردن کربوهیدرات ها را دارا بوده و با کاهش آن ها، توان گیاه نیز به طبع کاهش می یابد. در حالت کلی می توان بیان کرد که قدرت یک درخت در حفظ مقاومت خود پس از مراحل انتقال، موفقیت و یا عدم موفقیت کاشت را مشخص می کند. توجه داشته باشید که جابه جایی هر درختی به ارزیابی کامل نیاز داشته و این موضوع یک چهارچوب کلی ارزیابی را می طلبد.

روش جابه جایی درختان بزرگ

1.ریشه برهنه (یا همان ریشه لخت)
2.گونی پیچی کردن ریشه گیاه
3.جابه جایی با ماشین آلات مخصوص

مواردی که باید در روش جابه جایی درختان بزرگ رعایت شود

برای جلوگیری از آسیب ریشه درخت در زمان خروج از خاک 2 یا 3 روز قبل از جابه جایی باید چندین بار خاک را سیرآب کرد.

بستن شاخه های درختان به طوری که قسمت اتصال آن به تنه درخت آسیب نبیند.

در برخی موارد هرس کردن  ریشه درخت توصیه می شود .

1. ریشه برهنه روش جابه جایی درختان بزرگ

این روش بیشتر مناسب درختان با حجم ریشه کم می باشد. درواقع این روش برای جابه جا کردن درختچه های کوچک مناسب می باشد . به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه گیاه به هنگام خارج کردن و جابه جایی، باید از مرطوب بودن خاک اطراف ریشه اطمینان حاصل گردد. در مرحله بعد ، باتوجه به سن و نوع گیاه شعاعی که باید در اطراف درخت کنده شود توسط شرکت سورن بام تعیین می کردد. سپس شروع به حفر گودال دراطراف درخت می نماید عمق گودال نیز با نوع درخت متفاوت بوده و غالبا در حدود 45تا 60 سانتی متر می باشد. پس از رسیدن به عمق موردنظر بادقت درخت را کج نموده و بدون آسیب رساندن به آن درخت را آزاد می کنند. در ادامه ،ریشه درخت را درون یک پارچه مرطوب پیچیده وبه محل جدید منتقل می نمایند.

2. گونی پیچی یا روت بال روش جابه جایی درختان بزرگ

جابه جایی درختان در انواع روش های مختلف قابل اجرا می باشد که یکی از این روش های روت بال می باشد .در این شیوه از جابه جایی برای گیاهان با قطر تنه بیشتر از 5سانتی متر کاربرد خوبی دارد.در روش روت بال درخت به همراه خاک اطراف ریشه بایستی منتقل شود وقبل از شروع به اجرای جابه جایی باید درخت را هرس نمود، هرس سنگین در این روش توصیه نمی شود. دراین روش خاک داخل گونی پیچ شده و ریشه درختان باید مقدار دو سوم از گستره درخت باشد و به این منظور می توانیم از سایه انداز درخت به همان مقدار به سمت تنه درخت نشانه گذاری نمود.در میزان توپ ریشه و شکنندگی خاک اطراف آن، جنس خاک و نوع درخت بسیار تاثیرگذار می باشد. این میزان به طور تقریبی نیم متر در درختچه های کوچک و درختان همیشه سبز کوچک بسیار مناسب می باشد وبرای درختان همیشه سبز متوسط ودرختان با قطر تنه 11 سانتی متر به بالا میزان توپ ریشه ها بین 5/1 تا 5 متر می باشد.

3. استفاده از ماشین آلات مخصوص روش جابه جایی درختان بزرگ

شرکت سورن بام از ماشین آلات مخصوص برای حفر استفاده کرده ودرخت رابا ریشه از خاک جدا می کند. ماشین جابه جایی درخت معمولا از چهار تیغه دوار تشکیل می شود که به راحتی درخت را از ریشه کنده و جابه جا می کند . بدین صورت که تیغه تا درخت با یکدیگر برابر باشد ، در مجاورت گیاه قرار داده می شود. دستگاه به صورت هیدرولیکی بسته و قفل می گردد. پس از برداشت درخت آن را به صورت عمودی به طرف بالا کشیده واز زمین خارج می کنند. سپس درخت به صورت افقی برروی درآمد وبر ماشین انتقال قرار داده می شود. از جمله مزایای استفاده از ماشین الات مخصوص شرکت سورن بام درخت می تواند به سرعت بالای عملیات حفر و انتقال ، عدم آسیب رسانی به درخت ، جابه جایی آسان وعدم اختلال در فرایند رشد درخت اشاره نمود.

مراقبت های پس از جابه جایی درختان بزرگ

قبل از جابه جایی درختان باید میزان موفقیت آن طبق عوامل موثر بررسی شود. در درجه اول مرگ درخت را باید درنظر بگیرید واین احتمال را به حداقل رساند. سپس باید از سالم بودن گیاه اطمینان حاصل فرمایید زیرا درصورت بیمار بودن درخت امکان جابه جایی وجود ندارد و گیاه به شدت آسیب پذیر می شود.بعداز این موارد در خاطر داشته باشید که نهال جوان نسبت به جابه جایی مقاوم تر می باشد .درختان خزان پذیر از گیاهان همیشه سبز درجابه جایی مقاوم تر هستند و همچنین آنهایی که ریشه های سطحی دارند. به طور کل برای جا به جایی موفق درخت، فصل ،نوع درخت، روش و پوشش دهی ریشه را در طی فرایند درنظر بگیرید.