ضوابط اجرایی نصب چوب ترمو

ضوابط اجرایی نصب چوب ترمو

آنچه در این مقاله میخوانیم

ضوابط اجرایی نصب چوب ترمو ، در  آماده سازی سطح زیر کار نما برای نصب چوب ترمووود به دو روش انجام می شود که حائز اهمیت است و باید به این نکات توجه داشت زیر سازی سیمانی برای اجرای چوب ترمو ضخامت سیمانکاری مورد نیاز حداقل بین  4تا 5سانتی متر باشد و در ضمن اگر که ضخامت آن سیمان کمتر از مقدار ذکر شده باشد مقاومت دیوار برای نگهداری چوب زیرسازی مناسب نیست و بعد ها به مشکل بر می خورد  و اجرای چوب زیرسازی امکان پذیر نمی باشد.

در سیمان کاری باید رعایت شاقولی و سطح صاف و هموار در تمامی سطوح کار زیرسازی می بایست رعایت شود و در صورت عدم اجرای صحیح و مناسب راستای شاقولی و همواری آن، سطوح پایانی نمای چوب ترموود نیز مطابق با همان سطوح زیر کار نا شاقول و ناهموار دیده خواهد شد، زیرا چوب زیرسازی حداکثر 5 تا 1 سانتیمتر می تواند سطح نا شاقولی را تراز نماید و اگر رعایت نشود نمای کار زشت می شود و زیر سازی هم مصابق سیمان کاری اجرا می شود.

چوب ترمو ،چوب اصلاح شده

چوب ترمو ،چوب اصلاح شده

طراحی و اجرای فلاور باکس با چوب ترمو :

فلاور باکس ها با جنس چوب یکی از زیباترین باکس ها می باشند که می توانیم این باکس ها را در تراس و یا محوطه پارک ، حیاط ، ویلا ، از آن استفاده کرد.

زیرسازی فلزی جهت نصب چوب ترمو

 • پروفیل های مصرفی برای زیرسازی می بایست حداقل سایز 30*30 یا 3*2 باشد تا بتوان از چوب را روی آن نصب کرد.
 • فاصله پروفیل های شبکه زیرسازی فلزی می بایست بصورت چشمه هایی با فاصله 60*60 یا 40*40 اجرا شود باشد.
 • شبکه فلزی می بایست با فاصله حداکثر 10 سانتی متر از ابتدا و انتهای سطح مورد نظر اجرا شود.

jadvale zavabet

انواع چوب ترمو

انواع چوب ترمو

کاربرد ضوابط اجرایی نصب چوب ترمو :

رعایت راستای شاقولی و سطح صاف و هموار در تمامی سطوح سیمانکاری زیرسازی می بایست رعایت شود و در صورت عدم اجرای صحیح و مناسب راستای شاقولی و همواری آن،سطوح پایانی نمای چوب ترموود نیز مطابق با همان سطوح زیر کار نا شاقول و ناهموار دیده خواهد شد، زیرا چوب زیرسازی حداکثر 5 تا 1 سانتیمتر می تواند سطح نا شاقولی را تراز نماید.

ضوابط اجرایی نصب چوب ترمو

کارفرمایان  یا طراحان محترم باید ضوابط اجرایی نصب چوب ترمو را آشنایی داشته باشند که وقتی نمای ساختمان را طراحی می کنند می بایست به این نکته توجه داشته باشند که با توجه به سطح نهائی اتمام شده نمای چوب ترمو، فاصله ای را که جهت اجرای چوب زیرسازی و چوب نما داخل تر در نظر بگیرند تا سطح نهای کار با نما یکسان باشد، این فاصله معادل اندازه قطر پروفیل چوب نما و قطر چوب زیرسازی(25 میلی متر) می باشد که در ذیل فضای مورد نیاز برای اجرای تعدادی از پروفیل های پر مصرف مشخص گردیده است.

mm 45 = mm25 + پروفیل نما ( 140 * 19)

mm 45 = mm 25 + پروفیل نما ( 117 * 19)

mm 50 = mm25 + پروفیل نما  ( 92 * 26)

mm 50 = mm25 + پروفیل نما (140 * 26)

چوب اصلاح شده و حرارتی ترموود

چوب اصلاح شده و حرارتی ترموود

رنگ چوب ترموود :

رنگ چوب ترمووود مقاوم در برابر آفتاب باشد . چوبهای ترمو در برابر تمامی شرایط جوی مقاوم هستند چرا که قبلا آن را فراوری کرده و تمامی آورند های موجود در چوب که آب درون آنها بود به وسیله دستگاه استخراج شده و چوب فراوری شده . و قبل از نصب نیاز دارند تا با رنگهای مخصوص ترمووود که از مشخصه های بارز آن مقاومت در برابر  UVآفتاب و جلوگیری از تغییر رنگ چوب می باشند رنگ شده و چوب را ضد آب می کند و سپس نصب شوند. این رنگها جزء عملیات تکمیلی ترمووود بوده و از هرگونه تغییر رنگ چوب جلوگیری می نماید. این رنگها بر پایه آبی  و جذبی بوده و دارای 70 پرده رنگی می باشند که تنوع بالای آن قدرت انتخاب مشتری را افزایش می دهد و مشتری می توان از سمپل رنگ رنگ مورد نظر را انتخاب نماید. رنگهای مذکور محصول شرکت  فنلاند  می باشند که این شرکت مورد تائید انجمن بین المللی ترموود برای محافظت سطحی می باشد.

چوب ترمو و کاربرد های ترمو

چوب ترمو و کاربرد های ترمو

مراحل رنگ کاری:

رنگ کاری چوبهای ترمو در سه انجام می شود:

 • BASE
 • COLOR
 • TOP COAT

چوب را می توان در سازه ها به شکل خرپایی و دیوارهای برشی چوبی استفاده کرد.

لازم به ذکر است می تواند در سازه و ایستایی نیز استفاده شود در علوم فیزیک و شیمی نیز به آن اشاره شد و در جهت بهبود چوب و برطرف کردن نقصان های مد نظر که می توان به عوامل هوازدگی و پوسیدگی اشاره کرد آتش سوزی هم می توان موثر باشد.

در زمینه نقصان این ماده را بر طرف کردند و توانستند ساختمان ها را با این متریال حمایت کنند.

قیمت چوب ترمووود

قیمت چوب ترمووود

چگونگی تهیه چوب ترمو

ضوابط اجرایی نصب چوب ترمو در چوبهایی که برای نصب در آلاچیق و دکوراسیون و چیدمان استفاده می شود برگرفته از درختان راش، ملچ، چنار، گردو، توت و… از چوب روس که در کشور روسیه در شمال ایران قرار دارد تهیه می شود. چوب روسی از درخت کاج بوده که در جنگل های کشور روسیه بریده می شود و سپس به کارخانه برده شده و به ابعاد مختلفی برش داده می شود و به صورت پالت بسته بندی می گردد و به کشورهای مختلف صادر می شود.

ویژگی های یک چوب ترخوب و مناسب برای منبت کاری:

 • مقاومت چوب در برابر سایش و کنده کاری بالا باشد.
 • گره های موجود در چوب تا حد امکان کم باشند.
 • رنگ چوب مناسب باشد. چوب علاوه بر نرم بودن باید بافت ظریفی داشته باشد.
نمای چوبی ، چوب ترمو

نمای چوبی ، چوب ترمو

اشکال گوناگون چوب ترمو  از نظر مصرف

 • چوب گرد: ضخامت چوب گرد بین ۱۴-۳۴ سانتیمتر و بلندی آن بین 187/2 متر می باشد. ظاهر این چوب ها تمیز می باشد و از نظر سطح این چوب‌ها باید هرس و تراز کرد. این چوب ها بر اساس جهت طول تخته یا در جهت عمودی آن می باشد.
 • چوب‌های بریده شده:برش این نوع چوب ها بر اساس طول شان هستند؛ چوب های مدنظر جهت جلوگیری از پوسیدگی و ارائه دادن کیفیت بالایی هستند که می بایست عاری از سوراخ های پنهان و فاسد و گره باشد که بر اساس این منظور چوب ما درجه بندی می شود که شامل درجه 1 و 2 می شود.

انواع چوب‌های بریده شده:

 • چهار تراش: از اسمش معلوم می باشد که دارای مقطع مربع است و جزو درختان بی گره می باشد.
 • بینه: چوب گردی را که به شکل استوانه هست اگه از روی قطر به دو قسمت تقسیم کنیم و برش آن به موازات طول باشد و می توان هر کدام از این تقسیمات را یک بینه دانست.
 • تخته: ابعاد مد نظر این چوب به شکل مکعب مستطیل است؛ به طول ۲-۶متر و عرض ۱۸-۳۰و ضخامت ۱-۸ سانتی‌متر.
 • الوار: تعریف خاصی نمی شود برای آن در نظر گرفت اما به طور کلی تقریباً راست و بدون گره می باشد به صورت  چهار گوش یا سه گوش می باشد . طول الوار تا ۳ متر است و عرض آن ۳۵ تا ۴۰ و ضخامت آن ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر است .
مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام
Call Now Button