روف گاردن ارسی خانه ، برنده جایزه معماری ، روف گاردن واژه ای تقریبا جدید و نوپا در کشورمان است اما در عین حال بسیار رو به رشد بوده و پیشرفت چشمگیری در طراحی و اجرای آن شاهد هستیم، یکی از پروژه هایی که در عین حفظ اصالت معماری ایرانی بسیار مدرن است پروژه ارسی خانه بوده که بسیار توجه به معماری پایدار دارد و از بام سبز و فلاورباکس ها در نما برای این امر استفاده نموده.

روف گاردن ارسی خانه ، برنده جایزه معماری :

پروژه مسکونی ارسی خانه ، یکی از معروف ترین پروژه های شرکت سورن بام، واقع در تهران ، خیابان گیشا ( نصر ) ، خیابان علیایی ، پلاک 104 است که دارای مساحت 300 متر مربع بوده؛ و علت شهرت آن بردن در جایزه معمار خاورمیانه ، گرفتن مدال برنز A design award برای طراحی فوق العاده آن ، نمای برتر منطقه 2 و بسیاری از عناوین دیگر که توانسته این پروژه را جهانی کند.

ترکیب معماری سنتی ایرانی با معماری مدرن :

این ساختمان مسکونی علاوه بر مدرن بودن آن برای طراحی هر قسمت ، از جزیی از معماری ایرانی استفاده نموده، مخصوصا در توجه به عناصر آب ، گیاهان و نور که جز جدا نشدنی معماری ایرانی است.

بهینه سازی مصرف :

استفاده از سیستم آبیاری قطره ای و دیگر سیستم های هوشمند .

معماری پایدار :

معماری سبز یا پایدار در هر جای این بنا به چشم می خورد، در ورودی که با گیاهان و فرم حس دعوت کنندگی فوق العاده ای ایجاد نموده.

در نما با استفاده از گلدان های چوبی ریلی.

و مهم تر از همه به دلیل نداشتن حیاط ، روف گاردن اجرا شده در بام توانسته جایگزین مناسبی برای آن باشد.

در طراحی روف توجه به این موضوع که دو یا چند خانواده همزمان بتوانند از روف استفاده کنند باعث شده که قرار گرفتن خرپشته در وسط بام دو فضای مجزا برای نشیمن ایجاد کرده باشد.

انتخاب گیاهان روف گاردن ارسی خانه ، برنده جایزه معماری:

گیاهان با تغییرات فصلی کمتر بیشتر استفاده شده، گیاهان 4 فصل و همیشه سبز مانند : شمشاد ، کاج ، یاس هلندی ، ریزماکیا ، افرا و … و گیاهان فصلی مانند : اطلسی و پریوش ، که در عین همیشه سبز بودن بام گیاهان فصلی جلوه زیباتری به فضا ببخشند.

برای کاشت گیاهان ، با توجه به مقدار آب مورد نیاز برای هر نوع ، گیاهان شبیه به هم در کنار هم کاشته شده تا آبیاری راحت تر باشد.

همچنین از گیاهان با برگ سمی یا گرده افشان و آلرژی زا استفاده نشده است.