هزینه روف گاردن به عوامل مختلفی بستگی دارد که در اینجا به بررسی آن می پردازیم . امروزه با استفاده از روف گاردن می توان بر روی پشت بام ها و تراس ها فضایی سبز را می توان ایجاد نمود . برای اجرای روف گاردن به دلیل استفاده از مواد سبک و مقاوم برای
رشد پوشش گیاهان ، بستری مناسب ایجاد خواهد شد .

هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن

فضای سبز روی پشت بام

آبیاری اتوماتیک روف گاردن :

جهت نگهداری گیاهان و آبیاری منظم در فواصل مشخص و با توجه به محدودیتهای نیروی انسانی در مراقبت و باغبانی در پشت بام، آبیاری اتوماتیک و یا آبیاری قطره ای هوشمند جزء ضرورتهای اجرای روف گاردن محسوب می گردد . هزینه اجرای آبیاری اتوماتیک در مقایسه با عملکرد آن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود.

نورپردازی روف گاردن :

از جمله عناصری که در طراحی لاکچری روف گاردن بسیار مؤثر است ، نورپردازی می باشد که نسبتاً هزینه بالایی را در بر می گیرد .

 

هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن

سوالات متداول هزینه روف گاردن

 1. زیر سازی روف گاردن به چه صورت انجام می شود ؟
 2. هزینه روف گاردن به چه عواملی بستگی دارد ؟
 3. هزینه مرتبط با پوشش گیاهی در روف گاردن چگونه محاسبه می شود ؟
 4. آبیاری اتوماتیک چه هزینی را برای طراحی روف گاردن در بر می گیرد ؟

1. آماده سازی زیر سازی روف گاردن به چه صورت می باشد ؟

کفسازی روف گاردن :

کفسازی در پشت بام به دو صورت کف چوبی و شن و قلوه سنگ تزئینی انجام می شود . هزینه اجرای روف گاردن بسته به کف سازی متفاوت خواهد بود .

در صورتی که کف چوبی باشد و مسیرهای چوبی بیشتر باشد هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت. هرچه میزان شن تزئینی افزایش یابد هزینه روف گاردن کاهش خواهد یافت. در کفسازی چوبی علاوه بر بالا بودن هزینه متریال اولیه چوب پلاست، هزینه مواد اولیه ، هزینه زیرسازی و دستمزد بالاست . ولی شن تزئینی نیاز به زیرسازی و نصب ندارد . در نتیجه هزینه ها کاهش می یابد .

کفسازی در پشت بام به دو صورت کف چوبی و شن و قلوه سنگ تزئینی می باشد . هر چه میزان مسیرهای چوبی در کف بیشتر باشد هزینه اجرای روف گاردن بالاتر و هرچه میزان شن تزئینی افزایش یابد هزینه اجرای روف گاردن کاهش خواهد یافت. چرا که در کفسازی چوبی علاوه بر بالا بودن هزینه متریال اولیه چوب پلاست ، هزینه زیرسازی و دستمزد جزء هزینه های اضافه می باشد. اما شن تزئینی نیاز به زیرسازی و نصب نداشته و قاعدتاً در کم کردن هزینه اجرای روف گاردن بسیار مؤثر است.

تجهیزات جانبی روف پشت بام :

از جمله آیتم های تأثیرگذار بر هزینه اجرای روف گاردن، تجهیزاتی همچون آلاچیق ، آتریوم مبلمان ، آبنما ، فضاهایی همچون آشپزخانه و … می باشد . آلاچیق ها با توجه به طرح، متراژ و تعداد تأثیر بسزایی در هزینه اجرای روف گاردن ایفا میکند .

هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن

2. هزینه روف گاردن به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه روف گاردن با توجه به محل پروژه، نوع روف گاردن ، نوع گیاهان مورد استفاده، تعداد فلاور باکس ها، تجهیزات، نوع کف و … متغیر است .

3. هزینه مربوط به پوشش گیاهی روف گاردن چگونه است ؟

یکی از بخش‌های پرهزینه روف گاردن ، فضای سبز است. حدود 30 درصد از هزینه مربوط به این بخش است. فضای سبز روی بام     می تواند با توجه به سلیقه و اقلیم منطقه و شرایط آب و هوایی منطقه انواع مختلفی داشته باشد. هزینه فضای سبز شامل پوشش گیاهی ، چمن کاری بخش های مختلف و یا مجموعه ای از درختان و درختچه ها و هزینه کاشت و نگهداری انواع گل و گیاهان کاشته شده در روفگاردن است. این بخش می تواند بیشترین هزینه را بر دوش کارفرما بگذارد. از سوی دیگر برای در نظر گرفتن شرایط اقلیمی مناسب نیاز است که طرح مشخصی در نظر گرفته شود و شرایط سازه ای ارزیابی شود. مشخص است که انتخاب گیاهان مناسب بام می بایست بر اساس شرایط آزمایشی نیز بررسی شود.

با توجه به نوع گیاهان و تراکم فضای سبز و استفاده از درختچه های آرایش شده و خاص ، هزینه اجرای روف گاردن متفاوت خواهد بود. هرچه تعداد درختان بیشتر باشد و تراکم بالاتری داشته باشد در نهایت هزینه اجرا بیشتر خواهد شد. در کنار این موضوع ، برخی از گیاهان هستند که بسیار نادر بوده و در برخی از مناطق رشد می کنند در نتیجه دسترسی به آنها کار ساده ای نیست. به این ترتیب بهتر است در تعیین قیمت ساخت روف گاردن اطلاعات کاملی در مورد نوع گیاه و فضای رشد آن نیز داشته باشید .

4. قیمت ساخت روف گاردن مربوط به بخش آبیاری اتوماتیک چگونه است ؟

 • یکی از عوامل مهم نگهداری از گیاهان بام سبز آبیاری آن است. برای نگهداری از گیاهان و افزایش طول عمر روف گاردن میبایست آبیاری منظم در فواصل مشخص صورت گیرد.
 • آبیاری فضای سبز چه در روف گاردن و یا در دیگر فضاها یا به صورت دستی، قطره‌ای و هوشمند اجرا می‌شود .
 • به دلیل محدودیت هایی که در زمینه بهره گیری از نیروی انسانی وجود دارد ، چنانچه این فضا اتوماتیک و قطره ای بوده و به نیروی انسانی وابسته نباشد ، نظم بیشتری در آن دیده می شود .
 • طبیعی است که آبیاری فضای سبز روفگاردن به صورت دستی بسیار ارزان‌تر از استفاده از سیستم‌های قطره‌ای هوشمند است . ولی با استفاده از سیستم‌های هوشمند آبیاری نیاز به کنترل و سرکشی کاهش پیدا می کند.
 • در جدیدترین نوع اجرای روف گاردن از آبیاری اتوماتیک به خصوص سیستم قطره ای هوشمند استفاده می شود.
 • آبیاری اتوماتیک در لیست ضرورت های اجرای روف گاردن قرار می گیرد. هزینه اجرای آبیاری اتوماتیک در مقایسه با عملکرد آن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است .
 • اگر چه ممکن است در نگاه اول آبیاری اتوماتیک هزینه بیشتری داشته باشد. اما در مدت زمان طولانی به نسبت قیمت و کارکرد خود صرفه اقتصادی بسیار بالایی دارد. شایعاتی مبنی بر اینکه با استفاده از این روش با افزایش قیمت ساخت روف گاردن روبرو هستیم اشتباه است. عملکرد این بخش به صرفه است .
هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن