اجرای بام سبز در تهران  شبیه به یک حیاط زیبا و سرسبز می باشد . با این تفاوت که در ارتفاع قرار می گیرند و ساخت آن ها نیاز به زه کشی دارد . بام سبز علاوه بر ایجاد طراوت و زیبایی، کاهش آلودگی هوا، سبب کاهش هزینه های گرمایشی نیز می شود .

سقف سبز ، بام سبز

سقف سبز ، بام سبز

در اصطلاح روف گاردن به معنای ساخت فضای سبز بر روی قسمت های بلااستفاده بام ساختمان ها و تراس است .   در این شرایط شهرنشینی و مدرنیته شدن زندگی مردم، با احداث روف گاردن بر روی بام ساختمان ها می توان به بهتر شدن کیفیت زندگی مردم کمک کرد .

استفاده از بام سبز :

البته هنوز به طور کامل روف گاردن در کشور ما جایگاه مهمی در زیبا سازی محیط پیدا نکرده است . اما در هتل ها و رستوران ها و مکان های عمومی از روف گاردن استفاده می شود . همچنین با نورپردازی و آبنما و دیوار سبز می توان یک محوطه سازی زیبا و چشم نوازی برای گذراندن اوقات خود فراهم کنید.

 

اجرای بام سبز در تهران

اجرای بام سبز در تهران

ساخت بام سبز :

اجرای بام سبز در تهران به تکنولوژی مدرنی گفته می شود که با ایجاد فضای سبز بر روی سقف خانه ها اعمال می شود . بام سبز در حقیقت برای ایجاد فضای سبز به منظور استفاده از آن برای اوقات فراغت و استفاده بهینه از فضای بزرگی که در اختیار دارد و جلوگیری از بلااستفاده بودن بام می باشد .

انواع روف گاردن:

  • روف گاردن گسترده: در این نوع روف گاردن بیشتر از گیاهان با ریشه های ضعیف تر استفاده می شود . برای کاشت گیاهان از خاک با عمق 20سانت استفاده می شود . از لحاظ مخارج ساخت بسیار کم هزینه است .
  • روف گاردن نیمه متمرکز: در این نوع طراحی روف گاردن از گیاهان با ریشه بیشتر و عمیق تر استفاده می شود . عمق خاک از 30سانت تا 1متر می باشد .بیشتر گیاهان کاشته شده در اینجا بیشتر گیاهان بوته ای و گیاهان دارویی می باشد .

شرکت سورن بام|اجرای بام سبز در تهران

  • روف گاردن متمرکز: در این نوع روف گاردن از گیاهان با ریشه عمیق تر و بیشتر استفاده می شود . بیشتر در ساختمان های بسیار بزرگ و معروف از این سازه های سنگین استفاده می شود . در این نوع روف گاردن فضایی برای پیاده روی و نیمکت برای نشستن و استراحت افراد قرار می گیرد .

 

اجرای بام سبز در تهران

اجرای بام سبز در تهران

نکات مهم نگهداری از اجرای بام سبز در تهران

 • برای جلوگیری از انسداد زهکش و رشد گیاهان نامطلوب که ممکن است بر روی کیفیت آب تاثیر منفی بگذارد . از طرفی استفاده از کود را باید به حداقل برسانید . زیرا استفاده زیاد از کود باعث افزایش مواد مغذی در خاک شده و ممکن است گیاهان را از بین برد.
 • داشتن سیستم های امنیتی در زمان کار کارگران بسیار ضروری می باشد . زیرا لبه بام کوتاه است و امکان پرت شدگی کارگران وجود دارد . همچنین موانع پوشش گیاهی بسیار مهم است زیرا از گسترش آتش در باغ بام جلوگیری می کند.
 • بام سبز یا باغ پشت بام

  بام سبز یا باغ پشت بام

  طراحی روف گاردن ، بام سبز

  طراحی روف گاردن ، بام سبز

  اجرای بام سبز سورن بام

  اجرای بام سبز سورن بام

مراحل اجرای بام سبز در تهران

ساخت روف گاردن عموما از 6طریق انجام می شود :

1-طراحی : زمانی که شما اقدام به ساخت باغ در بام خود می کنید بهتر است قبل از هرچیز با کارشناس خبره در این زمینه مشورت کنید . سپس با گفتن ایده های مد نظر خود به کارشناس و استفاده از مهارت آن از نظرات ایشان در ساخت روف گاردن استفاده کنید.

2-فونداسیون :زمان ساخت یک باغ بر روی بام خود باید زیرساخت های ساختمان بطور دقیق بررسی شود . در این مرحله از ساخت روف گاردن پایداری و وزن سازه ها مورد توجه می باشد . همچنین عایق کاری و لوله کشی و فاضلاب و … که باعث می شود سقف طبقه زیرین نم ندهد و چکه نکند.

3-نصب تاسیسات : در این مرحله از کار، نصب لوله های آب و گاز و فاضلاب و شیب بندی زمین و مسیر و خروج آب از زمین بسیار مهم است . باید توجه داشت که اگر آب زیادی در زمین باقی بماند ممکن است باعث فساد ریشه گیاهان و خراب شدن گیاهان گردد.

4-آماده سازی محیط :در این قسمت از ساخت باغچه در بام باید زمین را آماده کرد و خاک و کود مناسب با نوع گیاه و محیط را در جای مناسب خود ریخت تا بستر برای کاشت گیاهان فراهم شود، باید دانست که همراه با خاک باید چه مواد مغذی و مفیدی برای گیاهان به خاکمان اضافه کنیم که گیاه بطور کامل از خاک بتواند تغذیه کند .

5-کاشت گیاه : در این مرحله ضمن مشورت با یک متخصص و کارشناس کشاورزی می توانید انتخاب کنید که با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه زندگی خود از چه نوع گیاهی باید استفاده کنید بطور مثال در منطق معتدل از چمن و در منطق سردسیر از گیاهان سدوم استفاده می شود.باید بدانید که می توان در روف گاردن به کاشت گیاهان بوته ای مانند گوجه و خیار و درختچه نیز پرداخت .

6-چیدمان مبلمان : در این مرحله می توانید دیزاین دلخواه خودتان را داشته باشید البته به این نکته توجه کنید که باید به میزان فشار و سنگینی وسایل بر روی بام نیز توجه داشته باشید .با این وجود می توانید برای چیدمان روف گاردن خود از آلاچیق و مبلمان و پرگولا و باربیکیو و دیگر المان های زینتی مطابق با سلیقه خود پرداخت.

بام سبز یا باغ پشت بام

بام سبز یا باغ پشت بام

چگونگی اجرای بام سبز در تهران

بیشتر سقف های سبز بر روی پشت بام های مسطح یا کم زاویه ساخته شده اند ، اما برخی از آنها روی سقف های شیب دار تا شیب 40 درجه نصب شده اند و دارای ویژگی های طراحی خاصی هستند تا از افتادگی جلوگیری کرده و بقای گیاه را تضمین کنند.

طراحی و ساخت روف گاردن

روف گاردن ، بام سبز چیست ؟

 • سقف سبز را می توان به راحتی بر روی هر فضای افقی که دارای شیب کمتر از ده درجه است نصب کرد. امکان نصب سقف سبز در فضاهای تندتر وجود دارد ، اما توصیه می شود قبل از انجام این کار از مشاوره حرفه ای استفاده کنید. سیستم های سقف سبز ما شامل کاشی های اتصال دهنده ای هستند که می توانند برش خورده و در فضاهای کوچک قرار بگیرند ، بنابراین می توانید یک سقف سبز را در فضایی با هر اندازه قرار دهید.
 • شیب های بیشتر از 15 اینچ نیاز به یک توری چوبی یا سیستم نگهدارنده دیگر دارد تا بستر را در محل خود نگه دارد تا گیاهان یک تشک گیاهی ضخیم تشکیل دهند.سقف های سبز نباید در جاهایی که تغذیه آب های زیرزمینی در اولویت است ، مانند مناطق تغذیه سفره های زیرزمینی یا حوضچه هایی که تنش های کم جریان را تجربه می کنند ، استفاده شود.

 

 • پشت بام های سبز

  پشت بام های سبز

مزایای اجرای بام سبز :

سقف های سبز در هر جایی که مطلوب است میزان کلی رواناب طوفان را کاهش دهد ، مناسب است.آن ها می توانند تکنیکی عالی برای استفاده در مناطق متراکم شهری ، در مناطقی که نفوذ به دلیل خاک های تنگ یا بستر کم عمق ، یا در مکان هایی که نفوذ به دلیل آلودگی موجود خاک نامطلوب است باشند.گسترش فضای سبز، کاهش اثرات گرمایی، کاهش آلودگی هوا، کاهش دی‌اکسید کربن، کنترل دمای شهری، تولید غذا، زیباسازی منظر شهری، افزایش عمر بام، عایق صوتی، کاهش بار سیستم‌های مجاری فاضلاب، کاهش انتقال حرارت از طریق ذخیره انرژی ساختمان، افزایش ظرفیت گرمایی بام، حفظ رطوبت، فتوسنتز گیاهان، استفاده از فضا، ترویج سلامتی و بهزیستی، صرفه‌جویی اقتصادی و… از مزایای روف‌گاردن است.

مزایای بام سبز

مزایای بام سبز

نحوه آبیاری در بام سبز :

از آنجا که سقف های سبز آب باران را به جو باز می گردانند ، نباید در شرایطی که تغذیه آب های زیرزمینی در اولویت است ، مانند حوضه های تنش دار با شرایط کم جریان مزمن مورد استفاده قرار گیرد. در این شرایط ، سقف باید در صورت امکان نفوذ کند. مانند سقف های معمولی ، عنصر اساسی سقف سبز ، غشای ضد آب روی غلاف سقف است. این سیستم همچنین شامل یک مانع ریشه است. یک لایه زه کشی ؛ پارچه فیلتر ؛ و 2 “6” از یک بستر رشد سبک زیرا امکان ته نشینی ، صادرات مواد مغذی و رشد گیاهان غیرطبیعی وجود دارد، بالاست سنگ ریزه گاهی اوقات در امتداد محیط سقف و در دریچه های هوا و دیگر عناصر عمودی قرار می گیرد تا باعث تخلیه و تسهیل دسترسی شود.

مزایا و اثربخشی در اجرای بام سبز:

سقف سبز به طور موثری رواناب طوفان را کاهش می دهد. محققان دریافته اند که یک سقف سبز 3 اینچی می تواند تقریباً 0.6 اینچ باران را در هر بارندگی حفظ کند ، حتی وقتی طوفان در روزهای متوالی می آید. مرکز تحقیقات پشت بام سبز گزارش می دهد که یک سقف سبز 4 اینچی می تواند 50 درصد از کل بارندگی را در یک سری وقایع طوفانی حفظ کند.

بام سبز یا روف گاردن

بام سبز یا روف گاردن

 معایب اجرای بام سبز:

 •  نصب سقف سبز گرانتر از سقف مسطح سنتی خواهد بود. عمدتا به این دلیل که ساختار سقف زیر بنایی ممکن است نیاز به تقویت برای مقابله با بار اضافی داشته باشد. و هزینه های هنگفتی را متحمل خواهید شد.
 • باید حتما از تحمل سقف بام خود مطمئن باشید در صورتی که پشت بام شما تحمل وزن روف گاردن را نداشته باشد ممکن است بعداز مدتی امکان نشست سقف وجود داشته باشد در این صورت باید به فکر تغییراتی در ساختار ساختمان خود باشید.
 • کاشت تمام پوشش های گیاهی بر روی روف گاردن ممکن نیست . شما باید متناسب با شرایط آب و هوایی شهر خود گیاهان بام را انتخاب کنید و سپس اقدام به کاشت نمایید و نفوذ ریشه گیاهان در سقف به خود به خود باعث ته نشین شدن ذرات خاک و نشست سقف می گردد.

پوشش گیاهی بام سبز :

هر گونه گیاه چوبی که روی سقف قرار بگیرد باید مرتباً حذف شود . در صورت لزوم (بسیاری از سقف ها می توانند با رسوب نیتروژن در هوا و تجزیه زیست توده زنده بمانند) . استفاده از کود آهسته رهاسازی یک بار در سال ، ادامه رشد شدید پوشش گیاهی را تضمین می کند . کودهای نیتروژنی محلول و کمپوست به دلیل احتمال صادرات مواد مغذی و باکتری ها نباید استفاده شوند.

اجرای بام سبز در تصفیه هوای شهری

اجرای بام سبز در تصفیه هوای شهری

طراحی در بام سبز :

طراحی سقف سبز جذاب ، چشمگیر و سازگار با محیط زیست است. گیاهان سبز کیفیت هوا را بهبود می بخشد و گل های زیبایی را به زندگی می بخشند. باغ های پشت بام فضاهای اضافی زندگی در فضای باز ایجاد می کنند و شیوه زندگی دوستدار محیط زیست ، دلپذیر و سبز را تشویق می کنند . باغ های پشت بام با الهام از طبیعت می توانند خانه های مدرن را بهبود بخشند ، جذابیت ، ظاهر منحصر به فرد و حس دوستدار محیط زیست را برای مهار جذابیت اضافه کنند.