آبنما سنگی

یکی از مهمترین و زیباترین المان هایی که در فضای باز و باغ ها می توانیم اجرا نماییم آبنما سنگی می باشد ، که با طرح های مختلف و ابعاد متفاوت در محوطه سازی ، فضای سبز، روف گاردن و… قابلیت  اجرایی دارد .

یکی از ویژگی های آبنماها کاهش دمای محیط و ایجاد رطوبت می باشد ، از جمله دیگر خصوصیات آبنماها صدای گوشنواز و آرامش بخش آن می باشد، که زیبایی محیط را دو چندان می نماید ، در اجرای آبنما ارتفاع و جهت ریزش آب مدنظر قرار می گیرد ، زیرا جریان وزش باد و حوضچه آن باید مورد توجه قرار گیرد تا ریزش آب به صورت منظم انجام گیرد .نوع آبنما بستگی به سلیقه کارفرما و فضای محیط دارد .

مراحل ساخت آبنما سنگی

  • انتخاب محل ساخت آبنما

  • اجرای سیستم لوله کشی و نورپردازی

  • انتخاب سیستم پمپ آب

  • انتخاب سنگ و مصالح ساختمانی

  • اجرای آبنما

طراحی و اجرای آبنما سنگی 

آبنما و استخر منظم (Formal) : منظور از طراحی منظم، دادن شکل کاملاً هندسی به آبنماها و آبراهه‌هاست. این نوع آبنماها وقتی در یک چشم‌انداز که به شیوه منظم طراحی شده است، قرار گیرند، بهترین نمای خود را نشان می‌دهند و جلوه ی بیشتری به محیط اطراف خود می دهند.

آبنما و استخر غیرمنظم (Informal) : آب‌نماهای غیرمنظم می‌تواند فرم آزاد با پیروی از آبگیرهای طبیعی طراحی و اجرا شوند. در این صورت آبنماها دارای گوشه‌های راست و دیوارهای عمودی و حاشیه‌های منظم و دست‌ساز نیستند. یا دست کم در ظاهر این طور به نظر می‌آیند. برای ساخت آن ها، بیشتر از سنگ و خاک و همچنین گیاهان بومی استفاده می‌شود.

برکه‌ها یا باغچه‌های آبی

احداث برکه برای لطافت هوا و زیبایی می باشد برکه به اشکال منظم و غیرمنظم با عمق های مختلف است ، در برکه‌ها ضمن اینکه آب راکد است متحرک هم هست تا گیاهان از موهبت طبیعی ساخته شده به دست بشر برخوردار شوند. گیاهانی که در داخل یا نزدیک به  برکه کاشته می‌شوند باید با خطوط و گل‌های تزیینی منطقه هماهنگی داشته باشند.

استفاده از  گیاهان آبی بسیار در برکه سازی متداول و در زیبایی برکه نقش بسزایی دارد.

آبشار و جویبار

آبشارهای سنگی و صخره ای ،کلاسیک و هندسی ، مهندسی شده جهت فضاهای باز و بسته و لابی ساختمان هاو سالن هاو فضای سبز و… است.

فواره‌ها

فواره تنها نمایشی از زیبایی و باشکوهی آب نیست، بلکه در روزهای خشک و گرم تابستان، رطوبت هوا را بسیار افزایش می‌دهد و فضای دلپذیر و دل انگیزی را فراهم می‌سازد . خلاف تصور همگان، فواره‌ها الزاماً مصرف‌کننده آب نیستند . می‌توان به وسیله یک پمپ شناور، آب استخر یا حوضچه را به گردش درآورد.

تقسیم بندی فواره ها

  • فواره‌های پرتابی Spray
  • فواره‌های ریزشی Spill
  •  فواره‌های جهنده

آبنما سنگی صخره ای عموما با سنگ های لاشه ای و پوکه ای و ورقه ای ساخته می شود. برای ساخت و اجرای این آبنماهای سنگی صخره ای ویا آبشار صخره ای ، باید عایق کاری و لوله کشی کرد و سپس با توجه به موقعیت و شکل آبنما ،سنگ ها و صخره های مورد نیاز را اجرا می کنند. سپس با استفاده از پمپ مخصوص جریان آب را از قسمت ابتدایی به قسمت انتهایی آبنما هدایت می کند و محیطی شبیه به آبشارهای طبیعی را تداعی می کند و می توان یکی از زیباترین عناصر طبیعت هستند که می توان از آنها در دکوراسیون استفاده و از دیدن آنها لذت برد.