آبنما سنگی

آبنما سنگی

آنچه در این مقاله میخوانیم

بهره گیری و تلفیق طبیعت با محیط زندگی همواره سبب ایجاد حس خوب و مثبت در افراد می شود . وجود آبنما سنگی در محوطه سازی نیز به همین علت دارای طرفداران زیادی می باشد ، زیرا با استفاده از عنصر آب در آن حس نزدیکی به طبیعت را در افراد ایجاد می کند . طراحی و اجرای آبنما یکی از تخصصی ترین کارهایی است که توسط شرکت سورن بام انجام می شود . در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از پرطرفدارترین آبنماها یعنی آبنمای سنگی بپردازیم.

از جمله زیباترین آبنماهایی که در محیط های اداری ، حیاط ، محوطه های باغ و ویلا مورد استفاده قرار می گیرد آبنمای سنگی می باشد . آبنمای سنگی از سنگ های متنوع ، سنگ های لاشه ای یا صخره ای ساخته می شود .

landscape fountain

یکی از ویژگی های آبنماها کاهش دمای محیط و ایجاد رطوبت می باشد ، از جمله دیگر خصوصیات آبنماها صدای گوشنواز و آرامش بخش آن می باشد، که زیبایی محیط را دو چندان می نماید ، در اجرای آبنما ارتفاع و جهت ریزش آب مدنظر قرار می گیرد ، زیرا جریان وزش باد و حوضچه آن باید مورد توجه قرار گیرد تا ریزش آب به صورت منظم انجام گیرد .

مزایای آبنما سنگی

 • با توجه به اجرا با متریال سنگ دوام بیشتری نسبت به سایر آبنماها دارد و فرسودگی ندارد .
 • می توان آن را با طرح ها و رنگ های زیادی اجرا کرد .
 • استفاده از متریال سنگ حس طبیعت را بیشتر به محیط القا می کند .
 • آرامش ذهن و تمرکز را افزایش می دهد .
 • سبب خنکی  فضای اطراف می شود .
 • در محیط های اداری سبب آرامش ذهنی کارکنان و ایجاد محیطی مشتری پسند می شود .

 

سنگ های مورد استفاده در آبنمای سنگی

در آبنماهای سنگی که توسط کارشناسان اجرایی سورن بام ساخته می شوند از سنگ های طبیعی استفاده می شود . سنگ هایی مانند قلوه سنگ رودخانه ای، گرانیت ، تراورتن یا مرمر از جمله سنگ های پرکاربرد برای این امر می باشند . استفاده از سنگ های طبیعی می تواند علاوه بر ایجاد تنوع رنگی و طرحی زیاد و منحصر به فرد ، طول عمر و مقاومت بالایی را نیز برای آبنمای سنگی شما به ارمغان آورند .

روف گاردن

قیمت و خرید آبنما سنگی

عوامل زیادی بر قیمت آبنمای سنگی تاثیرگذار می باشند . از جمله مهم ترین عوامل می توان به کیفیت سنگ مورد استفاده اشاره نمود . هر چه کیفیت سنگ ، ساختار و تراش های سنگی روی آن بیشتر باشد تاثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد و سبب بالا رفتن قیمت آن می شود . از عواملی که تاثیر غیر مستقیمی بر روی قیمت نهایی آبنمای سنگی دارند می توان به کیفیت پمپ ، اتصالات و همچنین نورپردازی اشاره داشت .

قیمت آبنما سنگی

مراحل ساخت آبنما سنگی

 1. انتخاب محل ساخت آبنما
 2. اجرای سیستم لوله کشی و اجرای نورپردازی
 3. انتخاب سیستم پمپ آب
 4. انتخاب سنگ و مصالح ساختمانی
 5. اجرای آبنما

انواع آبنمای سنگی از نظر شکل و ساختار

آبنماهای سنگی در سه مدل کلاسیک ، مدرن و تلفیقی تقسیم بندی می شوند . آبنمای سنگی را می توان در دو دسته ی دیواری و میدانی نیز قرار داد . آبنمای دیواری از یک سمت دسترسی دارد و طرف دیگر آن دیواری می باشد . آبنمای میدانی نوعی آبنما می باشد که از هر جهت قابل دسترسی می باشد .

انواع آبنما سنگی

آبنما کلاسیک

این نوع آبنما ظاهری متقارن دارد که استفاده از این طراحی باید در راستای هماهنگی با سایر المان ها باشد تا جلوه ی زیباتری را به ارمغان بیاورد .

آبنما مدرن

این نوع آبنما ظاهری ساده تر به نسبت آبنمای کلاسیک دارد . خطوط منحنی و خمیده از جمله ویژگی های ظاهری این آبنمای پرطرفدار می باشد .

آبنما تلفیقی

گاهی طراحان از هر سبک آبنما یک ویژگی دلخواه خود و یا کارفرما را انتخاب کرده و به صورت تلفیقی یک آبنما با سبک منحصر به فرد و خاص را بوجود می اورند .

انواع آبنما سنگی 2

طراحی و اجرای آبنما سنگی 

آبنما و استخر منظم (Formal) : منظور از طراحی منظم، دادن شکل کاملاً هندسی به آبنماها و آبراهه‌هاست. این نوع آبنماها وقتی در یک چشم‌انداز که به شیوه منظم طراحی شده است، قرار گیرند، بهترین نمای خود را نشان می‌دهند و جلوه ی بیشتری به محیط اطراف خود می دهند.

آبنما و استخر غیرمنظم (Informal) : آب‌نماهای غیرمنظم می‌تواند فرم آزاد با پیروی از آبگیرهای طبیعی طراحی و اجرا شوند. در این صورت آبنماها دارای گوشه‌های راست و دیوارهای عمودی و حاشیه‌های منظم و دست‌ساز نیستند. یا دست کم در ظاهر این طور به نظر می‌آیند. برای ساخت آن ها، بیشتر از سنگ و خاک و همچنین گیاهان بومی استفاده می‌شود.

جزئیات اجرایی در آبنمای سنگی

در طراحی و اجرای آبنمای سنگی می توان از المان های کمکی دیگری استفاده نمود تا زیبایی آبنما را چندین برابر کنیم . در ادامه می خواهیم به بررسی تعدادی از این المان ها بپردازیم که با استفاده از آن ها آبنمای سنگی خود را کامل تر نماییم .

قلوه سنگ در آبنمای سنگی

از قلوه سنگ ، سفید مشکی – طوسی و یا رنگی می توان برای کف و یا کناره های آبنما استفاده نمود . کاربرد قلوه سنگ برای برای آبنما های سنگی بسیار زیاد است و سبب زیباتر شدن آن می شود . 

کف پوش یا چمن مصنوعی در آبنمای سنگی

استفاده از انواع کف پوش ها و یا چمن های مصنوعی در کنار آبنما بسیار رایج است . استفاده از کف پوش و قلوه سنگ مکمل یکدیگر برای تکمیل زیبایی اطراف آبنما می باشند .

گوی سنگی در آبنما سنگی

گاها با توجه به سلیقه کارفرما و طراح می توان از گوی های سنگی چرخان یا ثابت در اجرای آبنمای سنگی استفاده نمود .

کنترل در آبنمای سنگی

آبنماهایی که دارای سیستم نورپردازی و یا گوی سنگی هستند اغلب دارای ریموت کنترل برای دسترسی راحت تر به آپشن های گوناگون آبنما می باشند .

برکه‌ها یا باغچه‌های آبی

احداث برکه برای لطافت هوا و زیبایی می باشد برکه به اشکال منظم و غیرمنظم با عمق های مختلف است ، در برکه‌ها ضمن اینکه آب راکد است متحرک هم هست تا گیاهان از موهبت طبیعی ساخته شده به دست بشر برخوردار شوند. گیاهانی که در داخل یا نزدیک به  برکه کاشته می‌شوند باید با خطوط و گل‌های تزیینی منطقه هماهنگی داشته باشند.

استفاده از  گیاهان آبی بسیار در برکه سازی متداول و در زیبایی برکه نقش بسزایی دارد.

آبشار و جویبار

آبشارهای سنگی و صخره ای ،کلاسیک و هندسی ، مهندسی شده جهت فضاهای باز و بسته و لابی ساختمان هاو سالن ها و فضای سبز و… است.

فواره‌ها

فواره تنها نمایشی از زیبایی و باشکوهی آب نیست، بلکه در روزهای خشک و گرم تابستان، رطوبت هوا را بسیار افزایش می‌دهد و فضای دلپذیر و دل انگیزی را فراهم می‌سازد . خلاف تصور همگان، فواره‌ها الزاماً مصرف‌کننده آب نیستند . می‌توان به وسیله یک پمپ شناور، آب استخر یا حوضچه را به گردش درآورد.

تقسیم بندی فواره ها

 • فواره‌های پرتابی Spray
 • فواره‌های ریزشی Spill
 •  فواره‌های جهنده

اجرای آبنما سنگی در کنار دیوار سبز 

به کار بردن گیاهان در کنار آبنمای سنگی که خود ترکیب عنصر آب با سنگ می باشد سبب بوجود آمدن حس نزدیکی به طبیعت می شود . در دوره ای با افزایش شهرنشینی از حضور طبیعت در زندگی کاسته شده است می توان با اجرای دیوار سبز در قسمت پشت و یا اطراف آبنما این خلا را تا حد زیادی کم نمود .

آبنما سنگی 22

آبنما سنگی چگونه ساخته می شود ؟

همانطور که می دانید ساخت آبنما یک کار تخصصی می باشد و قبل از شروع این راه نیاز هست تا با یک شرک متخصص در این زمینه مشورت کنید و کارهای اجرایی را به کارشناسان اجرایی متخصص بسپارید . کارشناسان سورن بام با تکیه بر سال ها تجربه در ارتباط با ساخت آبنما آماده ی هر گونه همکاری با شما کارفرمای گرامی می باشند . مهم ترین مرحله در این مسیر عایق بندی و ایزولاسیون می باشد . این کار با استفاده از قیرگونی به بهترین شکل صورت می پذیرد . 

در ادامه به بررسی گام به گام اجرای یک آبنمای سنگی خواهیم پرداخت :

در ابتدا باید محل جایگذاری آبنما بر روی زمین مشخص گردد .

ساختار کلی آبنما و نوع آبریز های آن در این مرحله تعیین می شود .

پس از تعیین ساختار کلی آبنما نوبت به عایق بندی و ایزولاسیون می رسد . این عمل برای آن است که رطوبت به راحتی در آبنما نفوذ نکند .

زیر سازی برای اجرای تاسیسات مانند لوله کشی و پمپ گذاری در این مرحله انجام می گیرد .

در این مرحله بر اساس نوع و مدل انتخابی شیب بندی صورت می گیرد و کارهای نورپردازی انجام می پذیرد .

در قدم انتهایی چیدن و جا نمایی سنگ ها بر حسب مدل آن انجام می شود .

پیشنهاد می کنیم مقاله ی مربوط به ساخت آلاچیق را نیز مطالعه بفرمایید .

 

نتیجه گیری آبنما سنگی

نتیجه گیری

آبنما سنگی صخره ای عموما با سنگ های لاشه ای و پوکه ای و ورقه ای ساخته می شود. برای ساخت و اجرای این آبنماهای سنگی صخره ای ویا آبنما صخره ای ، باید عایق کاری و لوله کشی کرد و سپس با توجه به موقعیت و شکل آبنما ،سنگ ها و صخره های مورد نیاز را اجرا می کنند. سپس با استفاده از پمپ مخصوص جریان آب را از قسمت ابتدایی به قسمت انتهایی آبنما هدایت می کند و محیطی شبیه به آبشارهای طبیعی را تداعی می کند و می توان یکی از زیباترین عناصر طبیعت هستند که می توان از آنها در دکوراسیون استفاده و از دیدن آنها لذت برد.

شرکت سورن بام

سورن بام، برترین و معتبر ترین شرکت فعال در حوزه محوطه سازی و فضای سبز است. این مجموعه فعالیت حرفه ای خود را از سال 1389 آغاز و هم اکنون به برترین شرکت فضای سبز ایرانتبدیل شده است. درصورتی که میخواهید تا از شرایط طراحی و قیمت آبنما سنگی مطلع شوید یا به دنبال یک مشاور یا یک کارشناس حرفه ای در حوزه محوطه سازی هستید و میخواهید به صورت رایگان با آن ارتباط برقرار کنید، میتوانید با شماره 02144277178 تماس بگیرید.

برای مشاهده پروژ های انجام شده توسط تیم سورن بام میتوانید سایت سورن بام را در اینستاگرام به آدرس soren_bam دنبال کنید.

سوالات متداول آبنما سنگی

هزینه اجرای آبنمای سنگی چه مقدار می باشد ؟

هزینه ی اجرای آبنمای سنگی به عوامل مختلفی بستگی دارد . متریال اجرای آبنمای سنگی ، پیچیدگی یا ساده بودن طرح انتخابی و ابعاد مورد نظر از جمله عوامل موثر بر هزینه ی اجرای آبنمای سنگی می باشند .

محدودیتی برای اجرای آبنمای سنگی در هیچ فضایی وجود ندارد و می توان آن را در هر محیطی اجرا نمود . تنها نکته مورد نظر ابعاد انتخابی می باشد که برای هر فضایی باید ابعاد متناسب با آن را برای آبنمای سنگی انتخاب نمود .

4 نظر در “آبنما سنگی

 1. مژده آوایی گفت:

  سلام
  اجرای آبنما سنگی چقدر هزینه داره؟

  1. ادمین آبنما گفت:

   سلام وقت بخیر
   هزینه اجرای آبنمای سنگی با توجه به بستگی به مکان پیاده سازی و متراژ آن دارد.
   جهت مشاوره رایگان میتوانید با شماره های 09122155348 یا 44277178 (021) تماس حاصل نمائید.

 2. امیرعلی گفت:

  برای اجرای آبنما سنگی شهرستان هم تشریف میارین یا فقط تهران کار می‌کنید؟

 3. ادمین آبنما گفت:

  سلام و وقت بخیر
  بله. شرکت سورن بام در تمامی شهر و شهرستان ایران آمادگی خدمت رسانی به شما عزیزان است.
  شما میتوانید با شماره های 09122155348 و 44277178 (021) از مشاور رایگان شرکت سورن بام بهره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پروژه‌های آبنما سورن بام

4 نظر در “آبنما سنگی

 1. مژده آوایی گفت:

  سلام
  اجرای آبنما سنگی چقدر هزینه داره؟

  1. ادمین آبنما گفت:

   سلام وقت بخیر
   هزینه اجرای آبنمای سنگی با توجه به بستگی به مکان پیاده سازی و متراژ آن دارد.
   جهت مشاوره رایگان میتوانید با شماره های 09122155348 یا 44277178 (021) تماس حاصل نمائید.

 2. امیرعلی گفت:

  برای اجرای آبنما سنگی شهرستان هم تشریف میارین یا فقط تهران کار می‌کنید؟

 3. ادمین آبنما گفت:

  سلام و وقت بخیر
  بله. شرکت سورن بام در تمامی شهر و شهرستان ایران آمادگی خدمت رسانی به شما عزیزان است.
  شما میتوانید با شماره های 09122155348 و 44277178 (021) از مشاور رایگان شرکت سورن بام بهره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
با ما در ارتباط باشید