اجرای محوطه سازی فضای سبز

اجرای محوطه سازی فضای سبز

آنچه در این مقاله میخوانیم

امروزه اجرای محوطه سازی برای هر فضایی ضروری می باشد . محوطه سازی برای هر فضایی عبارتند از مجموعه ای از کارهایی که در یک محیط صورت می گیرد تا یک فضا را به فضایی زیباتر و قابل استفاده تر برای افراد تبدیل کند . این روند می تواند با اجرای المان های متنوعی مانند آبنما یا آلاچیق باشد .

از جمله ی پر کاربردترین کارهایی را که می توان برای محوطه سازی انجام داد اجرای فضای سبز می باشد . داشتن یک فضای سبز در محوطه می تواند با کاشت درختان و گل ها صورت گیرد که این کار می تواند در محیط شهری بسیار اهمیت زیادی داشته باشد .

اجرای محوطه سازی فضای سبز

عناصر مهم در اجرای محوطه سازی فضای سبز

برای اجرای محوطه سازی فضای سبز باید عناصر متعددی را در نظر بگیریم . در ادامه می خواهیم به بررسی تعدادی از این عناصر بپردازیم تا شما را نیز با این عناصر آشنا سازیم .

پوشش گیاهی محوطه سازی فضای سبز

نحوه ی چیدمان پوشش گیاهی برای یک فضای سبز در محوطه سازی حیاط از اهمیت زیادی برخوردار می باشد . جا نمایی و کاشت گل و درختان و اینکه چه گیاهانی را برای چه فضاهایی انتخاب کنیم در زیبایی و البته کیفیت نهایی محوطه سازی تاثیر گذار می باشد . بهترین گیاهان برای یک محوطه و فضای سبز گیاهی می باشد که نیازمند مراقبت و نگهداری کمتری باشد . اگر در مناطق خشک و کم آب هستید باید دقت بیشتری را برای انتخاب گیاهان  داشته باشید .

اجرای محوطه سازی فضای سبز

کف سازی محوطه سازی فضای سبز

انتخاب یک کف سازی مناسب برای سطوح تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی زیباسازی فضای سبز دارد . کف سازی باید مطابق با آب و هوا و اقلیم منطقه باشد زیرا اگر دقتی به این موضوع نشود سبب اتلاف وقت و هزینه برای افراد می شود . استفاده از چمن های طبیعی و مصنوعی ، سنگ فرش و چوب ترمو از جمله متریالی است که برای کف سازی بسیار پرطرفدار می باشند .

ساخت مسیرها در محوطه سازی باغ را نیز باید در حوزه ی کف سازی دانست . راه رو ها یا مسیرهای ماشینی از جمله مواردی هستند که باید در مرحله ی کف سازی برای تعیین آن ها اقدام شود . استفاده از سنگ ریزه ها و قلوه سنگ ها در طراحی کف سازی برای فضای سبز بسیار رایج می باشد . نوع طرح و پیچیدگی های آن کاملا به سلیقه ی کارفرما و میزان بودجه ی اختصاص داده شده برای آن بستگی دارد .

اجرای محوطه سازی فضای سبز

مصالح مورد نیاز محوطه سازی فضای سبز

انتخاب مصالح مناسب در محوطه سازی ویلا بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد . مصالح انتخاب شده باید متناسب با تغییرات آب و هوایی منطقه باشد . در گذشته تنوع مصالح بکار رفته در محوطه سازی بسیار کم بود اما با پیشرفت صنعت محوطه سازی و ایجاد فضاهای سبز امکان استفاده از مصالح گوناگون برای افراد فراهم شد . تنوع مصالح باعث شده تا افراد مختلف بتوانند به راحتی بر طبق سلیقه و بودجه ی خود مصالح خود را انتخاب بنمایند .

اجرای نورپردازی در محوطه سازی فضای سبز

از عواملی که بسیار برای محوطه سازی می تواند تاثیرگذار باشد اجرای نورپردازی می باشد . اهمیت اجرای نورپردازی خصوصا در شب بسیار روشن و واضح می باشد . برای اینکه جلوه ی المان ها در شب نمایان باشد بهتر است تا برای آن یک نورپردازی اصولی طراحی و اجرا شود .

اجرای محوطه سازی فضای سبز

اجرای المان ها در محوطه سازی فضای سبز

در طراحی محوطه ی فضای سبز می توان در کنار فضای سبز از المان های محوطه سازی نیز استفاده نمود تا جلوه ی فضای سبز شما بیشتر شود . در ادامه ی این مقاله می خواهیم به برخی از پرطرفدارترین المان های اجرایی در کنار فضای سبز بپردازیم تا شما را با آن ها بیشتر آشنا کنیم .

اجرای آبنما در محوطه سازی فضای سبز

در محوطه ی فضای سبز می توان از آبنما برای جلوه ی بیشتر محیط استفاده کرد . آبنما در متریال های متنوعی قابل اجرا می باشد که انتخاب هر یک از این متریال ها به سلیقه و سبک دیگر المان های محوطه ی شما بستگی دارد .

اجرای محوطه سازی فضای سبز

اجرای آلاچیق در محوطه سازی فضای سبز

آلاچیق از دیگر المان های پر طرفدار محوطه سازی فضای سبز محسوب می شود . اجرای آلاچیق در کنار فضای سبز می تواند در زیبا سازی محیط بسیار تاثیر داشته باشد . آلاچیق ها در متریال ها و شکل های گوناگونی اجرا می شوند که انتخاب هر یک از آن ها بر اساس سلیقه ی کارفرمای محترم می باشد.

طراحی فلاورباکس

اجرای فلاورباکس در محوطه سازی فضای سبز

فلاور باکس از جمله زیباترین المان های مورد استفاده در فضای سبز می باشند که پر کاربرد ترین و مقاوم ترین آن فلاورباکس فلزی می باشد که برای انواع اقلیم ها و آب و هوا ها مورد استفاده قرار می گیرد . کاشت گیاهان در فلاورباکس ها باید به نوعی باشد که فضای فلاورباکس مطابقت داشته باشد .

اجرای محوطه سازی فضای سبز

اجرای دیوار سبز در محوطه سازی فضای سبز

دیوار سبز های طبیعی را می توان در فضاهایی که امکان اجرای گیاهان و آبیاری آن ها باشد اجرا نمود . طراحی دیوار سبز به گونه ای است که می توانند در کوچکترین ابعاد هم به اجرا در بیایند . رایج ترین گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز طبیعی پتوس ، شفلرا ، گندمی و برگ انجیری می باشد . این گیاهان با سازگاری بیشتر خود در محیط به نگهداری کمتری نسبت به دیگر گیاهان نیاز دارند .

قلوه سنگ چیست؟

اجرای قلوه سنگ در محوطه سازی فضای سبز

اجرای قلوه سنگ یکی از روش‌های پرطرفدار در محوطه سازی فضای سبز است. این روش به دلیل زیبایی، دوام و مقرون به صرفه بودن، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. مشخصات عمده این سنگ‌ها مقاومت در برابر رطوبت و فشار و یخ زدگی می‌باشد.

در کف فرش‌ها معمولاً سطح سنگ را صیقل نمی‌دهند به دلیل اینکه مانع لغزیدن پا در مواقع بارندگی و بخبندان بر روی سطح سنگ فرش شود اصولاً سطح سنگ فرش‌ها را توسط روش‌هایی برجسته می‌کنند که سطح اصطکاک بالا رود.

هزینه اجرای فضای سبز

 نتیجه گیری

اجرای فضای سبز امری بسیار مهم و ضروری در محوطه سازی محسوب می شود . برای اجرای فضای سبز می توان از گیاهان و درختان مختلفی استفاده نمود که حتما باید سازگاری آن ها با آب و هوا و اقلیم منطقه را مورد توجه قرار داد در غیر این صورت با اتلاف وقت و هزینه ی خود مواجه خواهیم شد . در کنار فضای سبز می توان از المان های متنوعی استفاده نمود که این کار سبب جلوه ی بیشتر محوطه سازی برای شما می شود .

شرکت سورن بام

مجموعه سورن بام در سال 1389 با هدف گسترش فضاهای سبز و محوطه سازی برای فضاها تاسیس شد . مختصصان و کارشناسان شرکت سورن بام با داشتن سال ها تجربه در زمینه ی اجرای محوطه سازی فضای سبز آماده ی ارائه ی هرگونه مشاوره و راهنمایی رایگان به شما کارفرمای گرامی می باشند . برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ی 09122155348 و 44277178-021 تماس حاصل فرمایید . همچنین می توانید برای مشاهده ی پروژه های بیشتر به اینستاگرام مراجعه فرمایید .

سوالات متداول اجرای محوطه سازی فضای سبز

مهم ترین عناصر اجرایی محوطه سازی فضای سبز چه مواردی هستند؟
  • پوشش گیاهی
  • کف سازی
  • مصالح و متریال
  • نور پردازی

پرطرفدار ترین المان های محوطه سازی فضای سبز را می توان به عناصری از جمله آبنما، آلاچیق، دیوار سبز و فلاور باکس اشاره کرد.

  • متناسب با شرایط اقلیمی منطقه
  • همگام با شرایط آب و هوایی منطقه 
  • توجه به عواملی مانند تابش نور خورشید و تعداد دفعات آبیاری

مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام
درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
با ما در ارتباط باشید