امروزه برای اجرای فضای سبز و زیباتر کردن محیط پیرامون خودمان به دنبال راه هایی هستیم تا علاوه بر اینکه زیبایی محیط خود را افزایش می دهیم آلودگی هوا را نیز به حداقل برسانیم . یکی از این راه ها اجرای دیوار سبز تخصصی می باشد که هم در محیط داخلی و هم در محیط بیرونی کاربرد دارد . دیوار سبز که در زبان انگلیسی Green Wall نام دارد به عناوین دیگری مانند دیوار های زنده و باغ های عمودی نیز شناخته می شوند . دیوار سبز یکی از زیباترین طراحی های فضای سبز است . در واقع می توان گفت این دیوار مجموعه ای از پوشش گیاهی است که به صورت عمودی نصب می شوند .

دیوار سبز چیست و تاریخچه آن

در حالت کلی این سوال مطرح می شود که اولین بار چه کسی و در کجا دیوار سبز را ایجاد کرد ؟ پوشش گیاهی بر روی بدنه ساختمان ها ، تاریخی به اندازه ی شروع تاریخ معماری و یک جا نشینی دارد . باغ های معلق در بابل ، از عجایب ثبت شده در تاریخ می باشند . اگر چه امروزه آثاری از آن یافت نمی شود اما می توان از روی تاریخ متون و قدمت نقاشی ها به معماری آن و بام ها و دیوار های سبز شده رسید . از قرن دهم میلادی در اروپای مرکزی ، با الهام از سنت های رومی دو گیاه بالا رونده ( عشقه و درخت مو ) بر روی نمای سازه ها بسیار مورد توجه قرار گرفت .

اوایل قرن بیستم دوره ی شکوفایی جنبش باغ-شهر در آمریکای شمالی و انگلستان و تلفیق طبیعت با بنا و ساخت آلاچیق و داربست با گیاهان بالا رونده موج دوباره ای برای زنده شدن دوباره ی نماهای سبز بود . در ادامه و در دهه ی سی ام میلادی استفاده از نماهای سبز به علت نیاز به نگهداری منظم، آراستن گباهان و همچنین خسارت گیاهان بالارونده به بناها استفاده از نماهای سبز کاهش یافت .

نحوه اجرای دیوار سبز طبیعی و مصنوعی

طراحی و اجرای دیوار سبز تخصصی  یا گرین وال چیست ؟

در زندگی شهرنشینی امروزی که جای خالی فضای سبز به خوبی حس می شود و برای ایجاد یک مکان زیبا که افراد بتوانند در آن به زندگی و کسب و کار خود بپردازند طراحی دیوار سبز امری ضروری به نظر می رسد . طراحی یک دیوار سبز در فضا علاوه بر زیبایی سبب افزایش سلامت جسمی و روانی افراد نیز می شود .

دیوار سبز پوسته سبز رنگ همراه با گیاهانی است که بر روی دیوار های داخلی و خارجی ساختمان متصل می گردند . دیوار های سبز اگر چه می توانند به صورت مستقل به کار روند ولی در عین حال می توانند مانند سقف های سبز ، محیط کشت برای اجرای آبیاری و زهکشی را به یک سیستم واحد تبدیل کنند . گرین وال یا باغ های عمودی خود کفا هستند یعنی بر خلاف گیاهانی که در زمین رشد می کنند . دیوار سبز به دیوار های داخلی و خارجی ساختمان ها  ، متصل می شود و آب و مواد مغذی لازم برای رشد را از داخل دیوار تغذیه می کند .

گرین وال چیست

یک باغ عمودی سرپوشیده می تواند افزودنی عالی برای خانه شما باشد. اما، قبل از تصمیم گیری در مورد یک باغ عمودی سرپوشیده برای خانه جدید خود، مهم است که مزایا و معایب باغ های عمودی سرپوشیده را بسنجید تا مشخص کنید که آیا این باغ برای شما مناسب است یا خیر.

 

نصب دیوار سبز

مزایای دیوار سبز چیست ؟

استفاده از دیوار سبز مزایای بسیار زیادی دارد . یکی از ویژگی های مثبتی که این دیوار ها دارا می باشند زیبایی بصری آن ها است که باعث جذابیت و قشنگی دیوار ها می شوند . گرین وال ها می توانند زیبایی های شهری را دو چندان کنند و زشتی های بتنی و آجری یک پارچه شهری را بپوشانند .

مزایای دیوار سبز

 مزیت دیوار سبز برای افراد

دیوار سبز باعث شادابی و افزایش راندمان کاری افراد می شود . دیوار سبز مانند تکه ای جنگل همه عناصر طبیعت را به نمایش می گذارد و این مناظر زیبا خلق و خوی ما را متعادل می کنند و باعث آرامش و خوش بینی ما می شوند . در حالت کلی طبیعت باعث می شود خشم و اضطراب در افراد کاهش یابد و هم چنین طبیعت باعث کاهش خستگی ذهنی و استرس در افراد می شود . از دیگر مزیت های اجرای دیوار سبز تهویه و پاکسازی هوا می باشد .

مزیت دیوار سبز برای محیط زیست

استفاده از دیوارهای سبز در فضای باز و بیرونی به عنوان یکی از ابزار صرفه جویی انرژی به کار برده می شوند . پوشش گیاهان دیوار سبز باعث جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب می شود و همین امر باعث کاهش حرارت ساختمان می شود . هم چنین در فصل زمستان باعث مانع خروج گرما از ساختمان می شود . از دیگر مزیت های اجرای دیوار سبز برای محیط می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • زیبایی
 • افزایش تنوع زیستی در شهر
 • باعث تصفیه هوا می شود
 • کاهش پدیده گرمای جهانی
 • عایق صوتی
 • ایمنی ساختمان
 • کاهش مصرف انرژی

زیبا سازی ساختمان با دیوار سبز

یکی دیگر از عمده ترین مزیت های دیوار سبز طبیعی زیباسازی ساختمان و محیط اطراف می باشد. همانطور که میدانید استفاده از گیاهان طبیعی دلربا در کنار زیبایی های ظاهری که میتوانند داشته باشند برای سلامت روان انسان ها نیز مفید هستند.

زیبا سازی ساختمان با دیوار سبز

معایب دیوار سبز و مشکلات آن

اجرای دیوار سبز با وجود تمام مزایایی که دارد دارای مشکلات و معایبی نیز می باشد. البته قابل ذکر است برای اینکه بتوان معایب دیوار سبز را به حداقل رساند و در کنار آن از تمامی مزیت های دیوار سبز نهایت بهره را برد باید از بهترین متریال استفاده کرد و از تیم اجرایی متخصص کمک گرفت. به طور کلی  از جمله ی این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نفوذ ریشه گیاهان به بافت اصلی دیوار در زیر دیوار سبز
 • آلرژی افراد ساکنین ساختمان به برخی گیاهان دیوار سبز
 • سنگینی دیوار سبز بر روی دیوار اصلی ساختمان و در نتیجه احتمال نشست آن

راهنمای انتخاب گیاهان برای دیوار سبز

اگر قصد دارید به سراغ طراحی دیوار سبز برای محل کار یا منزل خود بروید ، انتخاب گیاهان دیوار مهمترین بخش طراحی و اجرای دیوار سبز می باشد . از جمله مواردی که می توان در راستای انتخاب گیاهان مناسب باید در نظر داشت موارد زیر می باشد :

 • شرایط اقلیمی منطقه
 • انتخاب نوع گیاه
 • مراقبت از گیاهان دیوار سبز

سوالات متداول اجرای دیوار سبز تخصصی

سوالات متداول در مورد دیوار سبز

در ادامه مقاله انواع دیوار سبز طبیعی سعی خواهیم کرد سوالات متداول شما را در خصوص این دیوار سبز پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید.

1. انواع دیوار سبز چیست ؟

 1. دیوار سبز طبیعی
 2. دیوار سبز مصنوعی

2. نحوه اجرای دیوار سبز تخصصی طبیعی چگونه است ؟

دیوار سبز طبیعی یا زنده  از قطعات از پیش ساخته تشکیل می شود ، که به شکل عمودی و به کمک سیستم سازه ای سبک و استراکچر با فاصله بر روی دیواری که برای اجرای گرین وال اختصاص داده شده وصل می گردد . دیوار سبز طبیعی به اشکال مستقل و یا خود ایستا اجرا می شود . اجرای دیوار سبز تخصصی را می توان در اندازه های مختلف برای فضا سازی محوطه داخلی و یا جهت نماسازی ساختمان ، دیوارهای حیاط ، باغ ها ، بام سبز ، بالکن و پاسیو و …  به کار برد . گیاهان رونده  و پیچک های بالا رونده گیاهان مناسبی برای این منظور می باشند .

3. در دیوار سبز چه نوع گیاهانی به کار می رود ؟

انتخاب گونه گیاهی داخل دیوار سبز از اهمیت زیادی برخوردار است . انتخاب نوع گیاه بستگی به شرایط آب و هوایی دارد ، داخل منازل از گیاهان آپارتمانی و مخصوص فضای خانه انتخاب می شوند و اکثرا از گونه گیاهان استوایی استفاده می شود .

پوشش گیاهی برای دیوار سبز بسیار متنوع است اما بسته به کاربرد، تعداد آن محدود می شود . گیاهان معمولی برای گرین وال قابل استفاده نیستند زیرا تغییرات دما و آب و هوا به شدت روی آن اثر می گذارد

4. در انتخاب گیاهان در اجرای دیوار سبز تخصصی طبیعی باید به موارد مهمی توجه کرد ؟

 •  استفاده از گیاهانی که با شرایط محیط خود سازگار هستند . محیط مورد نظر می‌تواند فضای داخلی خانه ، استخر ، شرکت ها ، مراکز خرید بزرگ ، فرودگاه ها ،  ادارات ، فروشگاه و یا کافی شاپ باشند .
 • نمای بیرونی ساختمان که می تواند دیواری در گوشه‌ای از حیاط خانه باشد . در جلوی ساختمان به دلیل اینکه پوشش گیاهی در دیوار سبز ، وضعیتی متفاوت از حالت معمول خود دارد ، گیاهان باید حساسیت را کنار گذاشته و کمی روی پای خود بایستند . گیاهان مقاوم به خشکی و کم‌ آبی زندگی بهتری برای این شرایط دارند ، انواع آن ها عبارتند از : ساناز ، پاپیتال ، لوندر ، رزماری ، انواع شمشادها ، هدرا ، و کاکتوس‌ها که می توانند بهترین انتخاب باشند .

5. انواع دیوار سبز طبیعی

انواع دیوار سبز طبیعی

 • دیوار سبز شبکه ای

این سیستم یک شبکه فولادی می باشد که گیاهان بالارونده بر روی آن قرار می گیرند و بر روی سازه ساختمان متصل می گردد .

 • دیوار سبز مدولار

به صورت پیش ساخته و مستقل می باشد و در قسمت های مختلف ساختمان قابل اجرا می باشد .

 • دیوار سبز پلیمری

در این سیستم یک پارچه نمدی با زهکش در زیر قاب دیوار سبز قرار می گیرد .

 • دیوار سبز هیدروپونیک

در این سیستم کاشت گیاهان بدون خاک می باشد و آب ، تمام مواد غذایی دیوار زنده را تامین می کند .

انواع دیوار سبز مدولار

 • مدولار پانلی

پانل هایی که در دیوار سبز مدولار وجود دارد که پیش ساخته هستند این پانل ها که خطوط استیل جوشکاری شده و صفحات گالوانیزه است ، بر روی ساختمان نصب می شوند و گیاهان در درون آن کاشته می شوند و به صورت اتوماتیک آبیاری می شوند .

 • مدولار داربستی

این دیوار سبز همانطور که از اسمش پیداست دارای داربست های 3 بعدی و سبک است . این داربست ها از دیوار ساختمان جداست و گیاهان بر روی آن رشد می کنند .

قیمت دیوار سبز چقدر است

هزینه ی اجرای دیوار سبز طبیعی از متری 3.500.000 تا 6.000.000 میلیون تومان می باشد . تفاوت قیمت این المان بستگی به ابعاد و اندازه ی گربن وال ، نوع گیاهان و پوشش گیاهی و کاربرد آن بستگی دارد .

6. شرایط نگهداری دیوار سبز

برای اینکه بتوان از دیوار سبز نگهدری کرد قبل از اجرای آن شما باید یک سری اصول کلی را در نظر بگیرید و سپس با توجه به محیط دیوار سبز طبیعی یا مصنوعی بهترین نوع آن را انتخاب کنید و اجرا نمایید. به طور کلی برخی از مواردی که حتما باید به آن ها توجه کنید شامل موارد زیر میشوند:

 1. نوع گیاهان به کار رفته
 2. خاک مناسب برای این گیاهان
 3. نحوه و مقدار صحیح آبیاری
 4. تامین نور لازم برای گیاهان
 5. دمای مناسب برای رشد گیاهان

دقت به این موارد بسیار مهم است چرا که تعدادی از گیاهان دیوار سبز برای اجرا در بیرون و هوای آزاد مناسب هستند و تعدادی دیگر نیز برای اجرای دیوار سبز در منزل مناسب بوده و در این شرایط خراب نمیشوند.

7. انواع آبیاری دیوار سبز طبیعی

برای اجرای آبیاری گیاهان در دیوار سبز ، اولین چیزی که مهم می باشد شرایط آب و هوایی منطقه بوده ، اجرای آبیاری قطره ای به دو روش انجام می شود :

آبیاری اتوماتیک : در این سیستم کلیدی تعبیه شده که توسط آن می توان زمان قطع شدن و وصل شد آب را مشخص کرد

آبیاری دستی : در این سیستم توسط شخص در هر زمانی آبیاری می تواند صورت بگیرد .

نحوه ابیاری دیوار سبز

8. اجرای دیوار سبز تخصصی از لحاظ قیمت می تواند به چند دسته مختلف تقسیم بندی کرد ؟

 • دیوار سبز داخلی (گرین وال داخلی)
 • دیوار سبز خارجی (گرین وال خارجی)

قیمت ها بستگی به گل و گیاهانی دارد که در گرین وال کاشته می شوند نه خاک به کار رفته ، سیستم آبیاری هوشمند ، فیلتراسیون ، و گیاهان کاشته شده می باشد

9. مزایای اجرای دیوار سبز تخصصی چیست ؟

وقتی گیاهان زیبا و سبز را به دیواره‌ها منتقل می‌کنید ، علاوه بر اینکه زیبایی را به دنبال دارد، اثرات مثبت زیادی هم ایجاد می‌کند ؛ مثلا در فصل تابستان پوشش گیاهی دیواری، گرمای نور خورشید را جذب می‌کند و به دلیل اینکه این گیاهان سایه ایجاد می‌کنند ، تهویه و خنک شدن ساختمان بهتر انجام می‌شود . در زمستان نیز گیاهان، لایه‌ای از هوا را لا به لای شاخه و برگ‌های خود نگه داشته و محصور می‌کنند . این لایه هوا مانند یک عایق حرارتی عمل می‌کند ، اتلاف گرما و انرژی را کاهش می‌دهد و از نفوذ سرما هم جلوگیری می‌کند .

مزایای اجرای تخصصی دیوار سبز

 • کمک به تصفیه هوا
 • کاهش دمای محیط و تنظیم دمای آن
 • ترویج استفاده از گل و گیاه در شهر
 • ایجاد محیط سبز برای بهبود یافتن سریع بیماران (در محیط درمانی )
 • طول عمر نمای ساختمان را در برابر تاثیرات خارجی مانند : نور خورشید ، باران ، باد و نوسانات دما محافظت می کند .

10. ویژگی های دیوار سبز طبیعی شرکت سورن بام چیست ؟

 • مقاوم در برابر عوامل محیطی
 • امکان ایجاد طراحی و دیوار های متنوع و منحصر به فرد
 • امکان تعویض یا جابجایی بدون مشکل گل ها
 • آبیاری راحت
 • قابلیت توسعه افقی و عمودی حتی در زاویه های باز دیوار و ستون ها
 • دارای گارانتی و خدمات پس از فروش وسیع و متنوع می باشد

گیاهان شاخه ای در دیوار سبز مصنوعی

همانطور که در دیوار سبز های طبیعی از گیاهان متنوع استفاده می کنیم ، برای جلوه بیشتر و نمای نزدیک به دیوار سبز طبیعی می توانیم از گیاهان شاخه ای برای دیوار سبز ها استفاده کنیم . همچنین می توان با گیاهان شاخه ای مصنوعی داخل فلاور باکس ها را زیبا کرد و از آن ها در فضاهایی که امکان داشتن گیاهان طبیعی نیست استفاده نمود .

12. نورپردازی اجرای دیوار سبز تخصصی مصنوعی

دیوار سبز های مصنوعی اجرا شده در محیط هایی که نور کافی ندارند با اجرای نورپردازی نمای زیباتری را به خود اختصاص می دهند . با قرار دادن لامپ و نور های مخصوص بر روی دیوار سبز ها می توان زیبایی آن را دو چندان کرد .

دیوار سبز خزه ای

یکی از پر طرفدارترین انواع مدل های دیوار سبز نوع اجرای آن با خزه و گیاهان تثبیت شده می باشد . در مقایسه با دیگر انواع دیوار سبز این نوع نیاز به کمترین مراقبت و حداقلی ترین شرایط نگهداری دارد و به همین دلیل در مکان هایی که امکان استفاده از گیاهان دیگر نباشد دیوار سبز خزه ای پیشنهاد می شود زیرا علاوه بر زیبا تر کردن محیط ، شرایط نگهداری آن نیز آسان می باشد .

دیوار سبز خزه ای

اجرای دیوار سبز در تهران توسط تیم سورن بام

دیوار های سبز کاربرد در فضای داخلی و بیرونی دارند  مانند :  فضای نشیمن ، اتاق خواب ، سرویس بهداشتی و لابی ، رستوران ها ، کافی شاپ و اماکن تجاری ، اداری ، تفریحی ، ورزشی و … . فضای بیرونی مانند : روف گاردن ، محوطه سازی باغ ، ویلا ، باغچه ، حیاط ، تراس و… که تیم تخصصی سورن بام تمامی مدل های دیوار سبز در هر محیطی را به راحتی و با بهترین قیمت اجرا میکند.