کاشت گیاهان دیوار سبز

کاشت گیاهان دیوار سبز

آنچه در این مقاله میخوانیم

کاشت گیاهان دیوار سبز

کاشت گیاهان دیوار سبز و آپارتمانی که گیاهان بسیار برای افزایش روحیه و زیبایی فضا موثر اند و تقریبا در همه فضا ها قابل استفاده اند . در فضا های باز مانند حیاط ، روف گاردن و بام سبز ، تراس سبز ، فضاهای سبز ویلا و باغ و خانه و … و در فضاهای داخلی مانند دیوار سبز آپارتمان و خانه ، فضاهای داخلی رستوران و کافی شاپ و … برای استفاده بیشتر از گل و گیاه امروزه در همه ابعاد و شکل ها و قیمت ها وجود دارند که اگر ، فضای بزرگی برای پرورش گل و گیاه ندارید می توانید گلدان های کوچک آپارتمانی را (که بعضی از آن ها نیاز به نور دارند و بعضی نور پشت پنجره و حتی بعضی از آنها نیازی به نور ندارند) در هر قسمتی از خانه که دوست دارید قرار دهید .

شرکت سورن بام با سال ها تجربه در زمینه طراحی و اجرای دیوار سبز طبیعی و مصنوعی فعالیت دارد و تولید کننده انواع گیاهان مصنوعی و  کاشت گیاهان دیوار سبز و آپارتمانی می باشند . شرکت سورن بام توسط تیم متخصص خود در زمینه معماری سبز فعالیت های بیشماری دارد . فعالیت های شرکت عبارتست از:  محوطه سازی ، محوطه باغ ، ویلا ، باغچه ، طراحی ساخت روف گاردن ، دیوار سبز ، آبنما ، آلاچیق ، فلاور باکس و … می باشد .

 

کاشت گیاهان دیوار سبز 2

انواع گیاهان آپارتمان و فضای بسته

گیاهان آپارتمانی یکی از گزینه های مناسب و بی نظیر برای سرسبز کردن خانه ها و دفاتر اداری است. اگر در شرایطی هستید که می خواهید تا یک گیاه در فضای داخلی خانه خود داشته باشید و به دنبال گونه هایی هستید که زحمت زیادی در نگهداری ندارد گیاهان رونده آپارتمانی بهترین گزینه برای شما است. همچنین می توانید از این گیاهان در دیوار سبز هم استفاده کنید، البته این نکته را در نظر داشته باشید که گیاه خود را در چه فضایی با چه شدت نور و چه آب و هوایی می خواهید قرار دهید.

1.انواع بونسای

 • بونسای گیاه تقریبا جدیدی است که برای آپارتمان بسیار مناسب بوده و نور کمی نیاز دارد
 • آبیاری آن نیز کم ولی به مقدار مناسب است

bonsai

2.ساکولنت و کاکتوس

 • کاکتوس ها نوعی از ساکولنت ها اند با این تفاوت که ساکولنت ها بدون تیغ و کاکتوس ها با تیغ هستند این نوع گیاهان مقاومت زیادی دارند در مقابل گرما و سرما و به آب کمی نیاز دارند و تا مدت ها بدون آب دوام می آورند .

Succulent and cactus

3.برگ بیدی

 • نور مستقیم آفتاب برگ این گیاه را می سوزاند و به نور غیر مستقیم نیاز دارد پس برای آپارتمان مناسب است .

 

کاشت گیاهان دیوار سبز وآپارتمانی

4.سانسوریا

 • گیاهی است که به نور نیاز دارد اما نه نور مستقیم بلکه نور پشت پنجره .
 • سانسوریا (snake plant) بسیار سازگار با محیط و ماندگار است.
 • اگر کمی به آن رسیدگی شود تا به شرایط داخل فضا عادت کند، رشدی عالی و زیبایی چشمگیری را دارد.

sansevieria

 5.آئونیوم (ناز بشقابی)

 • آبیاری کمی نیاز دارد اما رنگ بنفش آن به نور مستقیم و کام نیاز داشته و رنگ سبز ،
 • نیازمند نور کمتری است ( حتی نیم سایه ) .

Aonium

6.قاشقی

آبیاری کم اما نور غیر مستقیم زیاد لازم دارد .

Radiator plants

دیوار سبز خزه ای

7.بامبو

اگر برای فضای سبز که نور زیادی دارد به دنبال گیاه مناسب هستید، نخل بامبو (bamboo palm) گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود.

Bamboos

8.آگلونما

گیاه آگلونما به همیشه سبز چینی (chinese evergreen) معروف است. آگلونما یکی از گل های آپارتمانی با تنوع رنگی زیاد است که علاوه بر نگهداری آسان و راحت، هوای فضای داخلی را نیز تصفیه می‌کند. برای این گیاه نور غیر مستقیم مناسب است و آب کم ( اسپری برگ ها ).

9.دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا (dieffenbachia) که به گیاه سمبرگ نیز معروف است، با برگ‌های پهن و دو رنگ خود، جلوه‌ای زیبا را به محیط‌های آپارتمانی می‌بخشد. برگ‌های دیفن باخیا سمی هستند و کودکان نباید به آنها دست بزنند یا آنرا ببلعند.

dieffenbachia

 

10.برگ انجیری

گل برگ انجیری یکی از پرطرفدارترین گل های آپارتمانی به‌حساب می‌آید. برگ انجیری همیشه ‌سبز بوده و رشد آن به‌صورت بالارونده است. از مشخصات ظاهری این گیاه در ابتدای رشد، برگ‌ به‌شکل قلب است که با گذشت زمان، بریدگی‌هایی روی آن‌ها نمایان می‌شود.

Swiss cheese plant

11.سینگونیوم

گیاه سینگونیوم ظاهر زیبایی دارد و رشد آن به‌صورت بالارونده است. این گیاه تقریبا در برابر کم‌ آبی مقاومت دارد، معمولا، آبیاری گیاه در فصل تابستان، هر هفته 2 تا 3 مرتبه و در فصل زمستان تنها 1 بار در هفته انجام می‌شود

 

12.کراسولا خرفه ای یا گیاه یشم

از گیاهان گوشتی و همیشه‌سبز، کراسولا میتوان نام برد. کراسولا حرفه‌ای، برگ‌هایی به شکل قاشقی‌ دارد و به‌دلیل رنگ برگ‌های آن با نام گیاه یشم نیز شناخته می‌شود. حدودا در طول هفته 2 بار، گیاه کراسولای حرفه‌ای به آبیاری نیاز دارد. در پرورش و نگهداری از گیاه کراسولا حتما توجه کافی را داشته باشید زیرا،  آبیاری زیاد گیاه باعث پوسیدگی ریشه می‌گردد.

Crassula purslane

اهمیت استفاده از گل های آپارتمان و فضای بسته

کاشت گیاهان دیوار سبز و آپارتمانی3

 • پاکسازی و تصفیه هوا
 • رنگ بخشیدن به محیط و جلوه بصری منحصر به فرد
 • بالا برنده کیفیت هوا
 • استرس را کاهش داده و تمرکز را افزایش می‌دهد
 • گزینه‌ای مناسب برای پُرکردن نقص‌های موجود در فضای داخلی
 • کانون توجه قرار دادن نقاط مورد نظر
 •  از گیاهان برای پارتیشن بندی و چند بخشی کردن محیط داخلی
 • عناصری طبیعی در داخل آپارتمان موجب جذب امواج، صداها و ایجاد آرامش می‌شوند

نکات مهم در کاشت گیاهان دیوار سبز 

گیاهانی که برای دیوار سبز انتخاب می‌شوند علاوه بر زیبایی باید با شرایط محیطی که قرار است در آن نصب شوند، سازگاری بالایی داشته باشند.

 • تناسب با اقلیم منطقه
 • میزان نور و روشنایی
 • تهویه هوا
 • نیاز به حداقل آبیاری
 • حداقل میزان رویش و نیاز به هرس
 • حرارت مورد نیاز
 • شدت و وزش باد
 • بستر رشد و نوع خاک

 

کاشت گیاهان دیوار سبز و آپارتمانی 2

 

گیاهان مناسب دیوار سبز

1- پیچ اناری گل درشت :

گل پیچ اناری برای زیباتر شدن فضای محوطه، روف گاردن و بالکن ها بسیار پر طرفدار است. درختچه‌ای است رونده، زیبا و بسیار مقاوم که از نرده‌ها و درختان بالا می‌رود اما این گیاه همیشه سبز نیست و خزان می شود. این گل ها علاوه بر زیبایی رشد سریعی دارند.در فارسی اصیل به این گل زیبا گلنار می گویند. نام علمی آن Campsis sp است.

2- کلماتیس :

کلماتیس از خانواده آلاله سانان و رونده می باشد ، پرگولا و یا آربور در نزدیکی درب ورودی مجتمع رشد می کند این گیاه بسیار مقاوم است و باید به گونه‌ای کاشته شود که ریشه ها در جایی خنک قرار گیرند. کلماتیس به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارد کلماتیس ها از خانواده ( Ranunculaceae) با نام علمی ( Clematis integrifolia) که از نظر شکل، اندازه، رنگ گل، فصل گلدهی، ارتفاع و عرض تاج متفاوت است

3- پاپیتال :

پاپیتال در دسته گیاهان همیشه سبز(Evergreen) قرار می‌گیرد.رنگ برگ‌ها سبز تیره یا سبز و سفید در لبه‌هاست و بریدگی‌هایی در کناره‌های خود دارند و رشد آن سریع است.از گیاهان مناسب گرین وال است که در نقاط آفتابی ، نیمه سایه و سایه کامل و در هر نوع خاکی بخوبی رشد می‌کند و به سرما مقاوم است. ساقه این نوع گیاه دائمی بوده و از دیوار و فنس بالا می‌رود و لذا برای پوشاندن این مناطق ایده بسیار خوبی است

4- پیچ امین الدوله:

این گیاه گلهایی بسیار خوشبو و معطر دارد. گل‌های آن ابتدا سفید رنگ و بعد به رنگ زرد در می‌‌آیند. علت نامگذاری این گل این است که اولین بار این گیاه در باغ امین الدوله کاشته شد.در نور کامل، نیم سایه و سایه کامل و در تمام خاکها به خوبی رشد می‌کند. مقاوم به سرما است. شاخه‌های قدیمی گل دهنده بلافاصله بعد از گل دادن و یا در زمستان باید هرس شوند.

5- مو چسب :

گیاهی است مقاوم و سایه پسند که در نور کامل یا نیمه سایه رشد خوبی دارد. نام علمی این گیاه Parthenocissus spp هست که از خانواده Vitaceae به حساب میاد و بومی شرق آسیا هست از این گیاه زیبا و رونده، معمولا در سردر خانه ها استفاده می‌شود

6- نسترن :

کاشت این گیاه آسان است و در اکثر خاکها به غیر از خاکهای مرطوب و اسیدی رشد می‌کند. در محل آفتابی نتیجه بهتری حاصل می‌شود کاشت این گیاه آسان است و در اکثر خاکها به غیر از خاکهای مرطوب و اسیدی رشد می‌کند. در محل آفتابی نتیجه بهتری حاصل می‌شود

گیاهان مناسب فضای بسته نیازمند نور هستند؟

گیاهان مناسب فضای بسته

 

بله، بیشتر گیاهان مناسب فضای بسته نیازمند نور هستند. نور یک عامل بسیار مهم برای رشد گیاهان است و برای حفظ سلامت گیاه بسیار اهمیت دارد. با این حال، میزان نور مورد نیاز برای هر گیاه متفاوت با گیاه دیگر است و بعضی گیاهان نور بیشتری نیاز دارند برای رشد و برخی گیاهان نور کمتری نیاز دارند. گیاهانی که نیازمند نور زیاد است، به عنوان گیاهان ” دارای نور بالا ” شناخته می‌شوند. این گیاهان برای رشد و توسعه به نور مستقیم خورشید نیاز دارند.

برخی از گیاهان دارای نور بالا عبارتند از:

 1. کاکتوس
 2. آلوئه‌ورا
 3. سانسوریا
 4. فیکوس

سخن پایانی

گل و گیاهان بسیاری هستند که می‌توان طبق شرایط موجود در آپارتمان آن ها را خریداری کرد و از زیبایی آنها لذت برد. جالب است که بدانید اکثر کاکتوس‌ها به نور زیادی نیاز دارند اما با شرایط داخل آپارتمان نیز سازگاری هستند اما بهتر است در مورد نگهداری حتی  مقاوم ترین نوع گیاهان دقت داشته باشیم که با ی مطالعه کوچک درباره آن گیاه می توانیم به بهترین شکل ممکن آن ها را نگهداری کنیم

شرکت سورن بام

شرکت سورن بام فعالیت خود را از سال 1389 به صورت کاملا حرفه ای در حوزه محوطه سازی آماده کرده و امروزه به یکی از برترین شرکت های حوزه اجرای فضای سبز تبدیل شده است. این شرکت همواره می کوشد تا با استفاده از برترین متریال با کمترین هزینه بهترین تجربه را برای شما به ارمغان بی آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با کاشت گیاهان دیوار سبز می توانید با مشاورین سورن بام به صورت رایگان ارتباط برقرار کنید، برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره 02144277178 تماس بگیرید.

همچنین می توانید شرکت سورن بام را در اینستاگرام به آدرس soren_bam دنبال کنید.

سوالات متداول کاشت گیاهان دیوار سبز

تکثیر گیاه به معنای ازدیاد آن می باشد که این کار اغلب موفقیت آمیز و بسیار سریع است . یکی از نکات در مورد گیاهان این است که هر سلول آن می تواند عملکرد و ظاهر خود را کپی کند که شما با جدا کردن یک شاخه یا یک برگ از گیاه و فراهم کردن شرایط مناسب می توانید یک گیاه کامل و جدید را داشته باشید .

 1. پا گیاه
 2. قلمه زدن ساقه یا شاخه
 3. تکثیر گیاهان خانگی با روش گیاهچه

گیاهانی وجود دارند که می توان از آنها در فضا های داخلی ساختمان استفاده کرد. این گیاهان نیازمند نور هستند و برای رشد نیاز به نور دارد که معروف ترین انواع آن را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کاکتوس
 2. آلوئه ورا
 3. سانسوریا
 4. فیکوس

در صورتی که برگ‌ های گیاه سبز و سالم باشند، نشان می‌دهد که گیاه نور کافی دریافت می‌کند. از سوی دیگر، اگر برگ‌ ها زرد یا قهوه‌ای شده باشند، احتمالا گیاه نور کمتری دریافت می‌کند و نیاز به مکانی با نور بیشتر دارد.

بله، بسیاری از گیاهان مقاوم به نور و سایه دوست می‌توانند در داخل منزل با موفقیت پرورش داده شوند. این گیاهان معمولا نیاز کمتری به نور مستقیم خورشید دارند و می‌توانند در مناطقی با نور کمتر، نظیر نزدیک پنجره‌ های یا اتاق ‌هایی با نور محدود، قرار گیرند. همچنین، می‌توانید از لامپ ‌های روشنایی مصنوعی، مانند لامپ ‌های نور سفید یا لامپ‌ های رشد گیاهی، برای تامین نور مورد نیاز این گیاهان استفاده کنید.

3 نظر در “کاشت گیاهان دیوار سبز

 1. babak گفت:

  سلام
  می توان از گلدان دیوار سبز در بخش اداری استفاده کرد؟

 2. ادمین دیوار سبز گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بله از گلدان دیوار سبز در بخش اداری هم میتوانید استفاده کنید.
  شما عزیزان میتوانید از مشاوره رایگان شرکت سورن بام بهره گیرید.

 3. Chang گفت:

  You really make it appear really easy with your presentation however I find this matter to be really one thing that I think I
  might never understand. It kind of feels too complicated and extremely large for me.
  I’m having a look forward in your subsequent put up,
  I’ll try to get the dangle of it! Escape room

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پروژه‌های دیوار سبز سورن بام

3 نظر در “کاشت گیاهان دیوار سبز

 1. babak گفت:

  سلام
  می توان از گلدان دیوار سبز در بخش اداری استفاده کرد؟

 2. ادمین دیوار سبز گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بله از گلدان دیوار سبز در بخش اداری هم میتوانید استفاده کنید.
  شما عزیزان میتوانید از مشاوره رایگان شرکت سورن بام بهره گیرید.

 3. Chang گفت:

  You really make it appear really easy with your presentation however I find this matter to be really one thing that I think I
  might never understand. It kind of feels too complicated and extremely large for me.
  I’m having a look forward in your subsequent put up,
  I’ll try to get the dangle of it! Escape room

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
با ما در ارتباط باشید