جابجایی درختان و نحوه نگهداری آن

جابجایی درختان و نحوه نگهداری آن

آنچه در این مقاله میخوانیم

جابجایی درختان و نحوه نگهداری آن   یکی از کارهایی است که در ایجاد فضای سبز به وفور اتفاق می افتد. در بسیاری از موارد این کار برای جلوگیری از قطع درختان ، جابه جایی درختان راه حل مناسبی است .برای مثال در ساخت و سازهای بسیاری افراد مجبور هستند درخت خود را جا به جا کنند .البته ممکن است شما نیز در خانه خود این کار را کرده باشید. همان طور که می دانید گیاهان حساسیت های خاصی نسبت به محل زندگی خود دارند اما قبل از جابه جایی درختان باید آن ها را ارزیابی کرد که آیابا جا به جا کردن،  درخت آسیب خواهد دید یا خیر زیرا جابه جایی اگر غیر اصولی باشد می تواند برای رشد گیاه خطرساز باشد.

وجود درختان اهمیت به سزایی در زندگی های امروزی دارند و باید از آن ها به خوبی نگهداری شود . علاوه بر اینکه درختان در جنگل ها رشد کرده اند ، در بعضی فضاهای بکر که قابل ساخت و ساز می باشند نیز رشد می کنند ، بهتر است برای آسیب ندیدن درختان و جلوگیری از این کار و به جای قطع کردن آن ها از روش جابه جایی درختان استفاده کنیم ، تا فضای سبز خود را از بین نبرده و یک فضای سبز  زیبا را داشته باشیم .

مزایای کاشت و جابجایی درختان و نحوه نگهداری آن

 • با کاشت درختان و جابه جا کردن آن ها می توانیم کمی از آلودگی هوا را کاهش دهیم .
 • درختان با دریافت دی اکسید کربن و تولید اکسیژن هوای محیط را تصفیه می کنند .
 • وجود درختان باعث سرسبزی محیط شده و باعث ایجاد روحیه در افراد می شود .

چه زمانی برای جابجایی درختان و نحوه نگهداری آن مناسب می باشد

اگر چه به شکل تئوری وبا رعایت اصول کاری در تمامی مواقع از سال می توان درخت را جابه جا کرد اما به طور عملی بهترین نتیجه در امر جابه جایی در زمان های خاصی از سال امکان پذیر است برخی از درختان نسبت به جابه جایی مقاومت بیشتری دارند ولی برخی دیگر نسبت به جابه جایی حساس تر هستند. پس باید نسبت به شناخت درخت خود زمان مناسب برای انتقال را درنظر بگیرید. درمورد گیاهان خزان پذیر بهترین زمان برای جابه جایی در فصل پاییز و پس از ریخته شدن برگ ها است .البته تاقبل از اینکه به دلیل سرمای زمستان خاک یخ نزده وسفت نشده. زمان مناسب دیگر برای جابه جایی درختان خزان پذیر ابتدای بهار و قبل از رویش جوانه ها وبه بیان دیگر درخت هنوز بیدار نشده است.

در مورد درختان همیشه سبز نیز فصول پاییز یا اوایل بهار قبل از اینکه رویش جوانه‌های جدید آغاز شود بهترین زمان جابه جایی می باشد. برخی از پرورش دهندگان اواسط تا اواخر فصل پاییز را برای درختان همیشه سبز همانند سوزنی برگان بهتر از اوایل فصل بهار می‌دانند زیرا اعتقاد دارند در این زمان از سال به دلیل وجود حرارت حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد خاک در اکثر مناطق کشور،  ریشه زایی مجدد این درختان در مکان جدید کاشت بهتر و مؤثرتر انجام می‌شود.

 

نحوه کاشت درختان و جابه جایی آن ها

قبل از حفر کردن خاک ، مکانی را که درخت باید در آن جا کاشته شود را آماده می کنیم ، اطراف درخت را باید تا اندازه مناسب حفر کنیم و دور آن را خالی کنیم و مقداری از ریشه درخت را هرس کنیم ، اندازه حفر کردن برای کاشت درختان تقریبا باید سه برابر عمق ریشه باشد ، شاخه ها را با ریسمان و یا نوار می بندیم تا هنگام جابه جایی ،ریشه درخت آسیب نبیند و از بین نرود ، بهتر است قبل از جابه جایی درخت خاکی که درخت روی آن رشد کرده را شست و شو دهیم ، به دلیل اینکه خاک نرم شده و درختان به راحتی قابل جابه جایی می باشند ، درخت را در گودالی که از قبل آماده کردیم قرار می دهیم و با خاک اطراف آن را می پوشانیم ، خاک را به اندازه ای می ریزیم تا کاملا مسطح شود ، خاک را کاملا فشار می دهیم تا هوای خالی ما بین آن از بین برود و در آخر آبیاری را انجام می دهیم . در هفته های اول باید به اندازه کافی آب مورد نیاز را به ریشه درخت برسانیم تا خاک مرطوب بماند و رشد مناسب را داشته باشد .

برای جابجایی درختان و نحوه نگهداری آن

 • جنس خاک
 • اندازه درختان
 • سلامت درختان

نکاتی که بعد از جابجایی درختان و نحوه نگهداری آن

 • هرس شاخ و برگان ضعیف
 • کود و نوع کود
 • آبیاری
 • شخم زدن
 • نفوذ پذیری آب در خاک
مقالات مرتبط
پروژه‌های فضای سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button