اصول محوطه سازی باغچه ،باید به این نکته توجه شود که در اصول محوطه سازی باغچه اجزای مختلفت تشکیل دهنده ی، محوطه نیروهای استاتیکی و دینامیکی متفاوت کنار هم قرار میگیرند که باید برای هرکدام زیرسازی مناسبی ایجاد شود.برای رشد و نگهداری ساده و مناسب گیاهان و تامین مقاومت لازم برای عناصر در مقابل نیرو ها، لازم است، مراحل ایجاد بستر، کاشت گیاه، جمع آوری، خاکبرداری، خاکریزی با مطالعه و بررسی دقیق خاک صورت گیرد و از خاک مناسب در محوطه سازی استفاده شود.

انتخاب خاک در اصول محوطه سازی باغچه:

انتخاب خاک در محوطه سازی بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا خاک مناسب باعث رشد گیاهان می شود و بستر گیاه جهت رشد باید مناسب باشد و همچنین گونه های گیاهی انتخاب شده نیز دارای اهمیت است زیرا باید با شرایط اقلیمی و آب و هوایی محیط باید با هم  سازگاری داشته باشند تا  گیاه به مرور زمان از بین نرود .در محوطه سازی شرایط زمین و بستر خاک و انتخاب گونه های گیاهی دارای اهمیت می باشد و هرسه از این المان ها باید با هم مطابقت داشته باشند .

مصالح ساختمانی در محوطه سازی:

متریال و المان هایی که در محوطه سازی کاربرد دارند عبارتند از آبنما ، آلاچیق ، پرگولا ، دیوار سبز ، فلاور باکس و.. . که هریک با متریال های گوناگون ساخته می شوند .

متریال های استفاده شده در المان ها بایدبا  فضا  هماهنگ باشند تا زیبایی فضا را افزایش دهند به طور مثال : آلاچیق ها با چند متریال ساخته می شوند که عبارتند از ،آلاچیق چوبی ، فلزی ، سنگی ، حصیری . آبنما ها : ابنما سنگی ، صخره ای ، شیشه ای و…. فلاور باکس ها : فلاور باکس چوبی ، سنگی ، فلزی ، بتنی ، پلاستیکی ، فایبر گلاس و… . نکته حائز اهمیت در محوطه سازی که در اولین نگاه بیننده را جذب میکند کف سازی می باشد که با متریال های مانند : سنگ ، موزائیک ،  چوب ، چمن طبیعی ، چمن مصنوعی و سنگ های رود خانه ای سفید و رنگی ، در کف سازی هریک از متریال هارا می توان با هم ترکیب کرد   وجذابیت فضا را چندین برابر افزایش داد .

ساخت المانها واصول محوطه سازی باغچه عبارتند از :

آبنما در محوطه سازی

آلاچیق در محوطه سازی

برکه در محوطه سازی

استخر در محوطه سازی

نهر در محوطه سازی

کف سازی در محوطه سازی

تاسیسات برقی در محوطه سازی

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی