محوطه سازی باغچه

آنچه در این مقاله میخوانیم

برای محوطه سازی باغچه  باید بدانید که امروزه با زندگی های شهر نشینی و آپارتمان نشینی و کم شدن خانه های ویلایی که در تمام جوامع به وجود آمده است ، از فضای سبز موجود در شهرها کاسته شده. این امر باعث تشدید آلودگی های صوتی و آب و هوایی شده است و شهروندان برای به آرامش رسیدن و ایجاد فضایی دل چسب و زیبا در اطراف محل زندگی به فکر ایجاد فضای سبز طبیعی و مصنوعی افتاده اند.

قواعد محوطه سازی

تلفیق علم و هنر و تکنولوژی در زمینه ساخت محوطه سازی فضای سبز در محیط های خانگی و اداری و فضاهای کوچک و با رعایت اصول و قواعد صحیح محوطه سازی و اعمال سلیقه اشخاص ،می توان فضای سبز بهتری را ساخت که به بهتر شدن کیفیت زندگی افراد کمک میکند.

محوطه سازی باغچه

یکی از مهم ترین مراحل در طراحی محوطه سازی باغچه درک کردن زمین آن منطقه می باشد وباید مطالعات لازم انجام شود یعنی ویژگی های زمین، توپوگرافی ، کیفیت خاک ، باد غالب ، عمق یخ زدگی و سیستم جانوری بومی و … مورد توجه قرار گیرد.

در مجموع محوطه سازی باغچه به هرگونه فعالیتی که بر روی زمین صورت بگیرد و آن ویژگی های به وجود آمده مشهود بوده و هر بیننده ای را مجذوب زیبایی خود کند، گفته می شود.

مراحل ایجاد محوطه سازی باغچه

1- ایجاد زیبایی و هماهنگی در گیاهان در حال رشد یا آنچه به عنوان عناصر چشم انداز است.

2- عناصر طبیعی مانند آب و شکل طبیعی زمین و پوشش گیاهی.

3- عناصر انتزاعی مانند نورپردازی و آلاچیق و آبنما و…. .

عناصر مورد استفاده در محوطه باغچه

در محوطه سازی باغچه عناصر و یا المان هایی در نظر گرفته می شوند که استفاده هر کدام از آن ها بستگی به سلیقه کارفرما و موقعیت و کاربری محوطه طراحی شده دارد .

المان هایی که در محوطه سازی باغچه قابل استفاده می باشند عبارتند از : آبنما ، برکه و یا چشمه های مصنوعی ، دیوار سبز ، فلاورباکس ، آلاچیق ، پرگولا ، چتر فضای باز ، مبلمان های فضای باز و کف سازی با متریال هایی مانند : چمن مصنوعی و طبیعی ، چوب ترمو ، سنگ رود خانه ای سفید و یا رنگی ، موزائیک ، واش بتن و… که اجرای هرکدام از این المان ها بستگی به سلیقه کارفرما ، همچنین شرایط اقلیمی و متراژ باغچه دارد.

نورپردازی محوطه

گفتنی است که استفاده از نورپردازی مناسب فضای سبز برای روشنایی و زیبایی محیط و نمایان کردن جایگاه هرکدام از المان ها با نورپردازی خفیف و یا رنگی جلوه خوشمنظری به فضای طراحی شده بدهیم.در نورپردازی محوطه تک محور عمل نکنید و از تجهیزات دیگری در کنار آن باید استفاده نمایید.از رنگ های متنوع در فضاسازی باغچه خود استفاده کنید.بااین کار برای هر المان شاخص گذاری می کنید.

آبیاری قطره ای در محوطه

استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای و یا اسپیرینکلرهای آبیاری که برای گیاهان کاشته شده و مرطوب کردن محیط استفاده می شود .

در صورت نداشتن فضای کافی درحیاط خود برای اجرای محوطه سازی ،می توانید طرح های بام سبز یا تراس سبز مارا مشاهده نمایید.

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام
Call Now Button