اجرای گابیون ، گابیون ها قفس های فلزی مشبک ساخته شده اند ،که داخل آن را می توان با سنگ های قلوه ای و رودخانه ای ، تکه چوب های تزیینی و… پر کرد ، دیواره های گابیون از سیم فولادی گالوانیزه تعبیه شده و مقاوم در برابر شرایط اقلیم منطقه و آب و هوایی هستند . گابیون ها معمولا در گذشته برای محافظت از بستر رودخانه و در زیر ساخت ها مورد استفاده قرار می گرفتند . داخل این سبد ها از سنگ ، آجر ، بتن و… پر می کردند و جهت استحکام  بیشتر دیوارها استفاده می کردند ، ولی امروزه از گابیون ها علاوه بر استحکام بخشیدن به دیوار ها جهت تزیین دیوار ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

گابیون ها را می توان در قسمت های مختلف از روف گاردن ، بام سبز ، محوطه سازی ، تلفیق آن با دیوار سبز و… طراحی و اجرا نمود .

اجرای گابیون

گابیون  و کاربرد آن در فضای داخلی :

مقاومت و وزن این گابیون ها بستگی به سنگ هایی دارد که داخل آنها قرار می گیرند . گابیون ها از لحاظ ظاهری از جذابیت بالایی برخوردارند ، می توان از آن ها به عنوان عناصر تزیینی برای طراحی محوطه استفاده کرد و با گذشت زمان نه تنها به دلیل فرآیندهای طبیعی دوام بیشتری دارند  ، استفاده از گابیون ها بسیار موثر و مقرون به صرفه است . محبوب ترین نوع گابیون ، مدل جعبه ای (مستطیل ) است که در فضاهای مختلف کاربرد دارند و همچنین از گابیون های استوانه ای (گرد) و یا اشکال دیگر می توان برای دکوراسیون های مختلف استفاده کرد .

ساخت گابیون :

بهترین و پر کاربردترین نوع گابیون مستطیل می باشد  ، که از سیم فولادی پیچ خورده تشکیل شده اند و به صورت شبکه های شش ضلعی ، مربع و… ساخته می شوند . هنگام ساخت گابیون یک لایه مواد ضد زنگ  پوشش داده می شود تا در برابر شرایط جوی دوام بالایی را داشته باشد . امروزه می توانیم گابیون ها را در ابعاد و طرح های مختلف به هم جوش دهیم و در محیط های گوناگون از آنها استفاده کنیم .

شکل ظاهری گابیون ها :

گابیون ها در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند و برای جذابیت بیشتر آن می توانیم از قلوه سنگ های سفید و رنگی استفاده نماییم . ابعاد سنگ ها بستگی به ابعاد فنس ها دارند ،زیرا ابعاد فنس ها اگر بزرگ باشد نمی توانیم از سنگ ها در ابعاد کوچک استفاده نماییم ، زیرا سنگ ها از بین فنس ها به بیرون ریخته می شوند و یا اگر ابعاد سنگ ها بزرگتر از فنس ها باشند در نمای آن تاثیر گذار است . برای جلوه بخشیدن گابیون ها می توانیم آنها را با گیاهان ، دیوار های شیشه ای  و… یا با دیگر المان های فضای سبز مانند دیوار سبز ، آبنما  تلفیق کنیم تا زیبایی آن دو چندان شود و همچنین با قرار دادن نورپردازی مخصوص و مناسب می توانیم جلوه آن را در شب افزایش یابد .

ویژگی قلوه سنگ رود خانه ای در گابیون:

  • اندازه سنگ ها بستگی به فنس ها دارد و به اندازه ای باید باشد که از داخل مش ها عبور نکنند .
  • سنگ های استفاده شده در فنس ها می تواند در ابعاد مختلف باشد .
  • از سنگ هایی استفاده شود که در برابر عوامل جوی و شرایط آب و هوایی دارای مقاومت بالایی باشند .
  • از نظر شکل ظاهری باید سنگ ها شکل ظاهری زیبای خود را داشته باشند .

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیریبد . شرکت سورن بام با تیم متخصص آماده ارائه هر گونه خدمات به شما عزیزان می باشد .