آلاچیق باغی

آلاچیق باغی

آنچه در این مقاله میخوانیم

آلاچیق باغی

آلاچیق باغی ، زندگی شهری و معماری ساختمان های امروزه موجب ایجاد خشونت در روح انسان می شود . یکی از بهترین راه ها برای رها شدن از این مشکل طراحی فضای سبز و یا محوطه سازی توسط  طراحان شرکت سورن بام می باشد. می باشد ، با اجرای محوطه سازی می توانیم فضای سبز را برای افراد فراهم کنیم و محیطی شبیه به طبیعت را داشته باشیم ، علاوه بر فضای سبز ، می توانیم با جا نمایی المان های دیگر فضای محیط را زیبا تر کنیم ، از جمله المان های موجود در محوطه باغ : آلاچیق ، آبنما باغی ، فلاور باکس ها و … می باشد . یکی از مهم ترین المان ها که وجود آن در محوطه و فضا ضروری می باشد آلاچیق باغی می باشد . از آلاچیق می توان در مکان هایی که فضای سبز اجرا می شود استفاده کرد. مانند بام سبز، تراس سبز، حیاط، باغ و…استفاده می شود .

تعریف آلاچیق باغی :

در فضای محوطه سازی باغ ، برای استراحت افراد و اعضای خانواده به محیطی باز و طبیعی نیاز داریم ، با طراحی و اجرای آلاچیق باغی می توانیم به محیط زیبایی منحصر به فردی را بدهیم و برای استراحت مکانی دنج را ایجاد کنیم . آلاچیق باغی از متریال های متنوع و طراحی های مختلف به وسیله چوب و فلز اجرا می شوند .

کاربرد آلاچیق باغی :

این فضا جهت استراحت و یا دور همی خانوادگی و دوستانه مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین از آلاچیق در کنار مجتمع های تفریحی و گردشگاه ها در فصل های تابستان و بهار استفاده می شود و برای استفاده کنندگان فضایی برای استراحت می سازد . انواع آلاچیق  باغی با توجه به متراژ و منطقه فضا قابل استفاده است . ظرفیت آلاچیق ها معمولا بین 6 تا 8 نفر در نظر گرفته می شود.اگر فضای شما متراژ کوچکی دارد بهترین راه استفاده از آلاچیق مربع شکل است.

چگونگی جا نمایی آلاچیق باغی :

معمولا آلاچیق باغی در مجاورت استخرها و آبنماها و در کل در فضایی قرار می گیرد که بهترین دید را در محوطه داشته باشد . همچنین می توانیم با طراحی و اجرای آبنمایی زیبا در کنار آلاچیق از شنیدن ریزش صدای آب لذت ببریم .

انواع آلاچیق :

آلاچیق ها عموما در 2 نوع چوبی و فلزی ساخته می شود. علاوه بر چوب و فلز از مصالحی مانند سیمان نیز استفاده می شود .

آلاچیق باغی چوبی :

اگر شما یک باغ یا حیاط بزرگ دارید بهترین گزینه برای شما استفاده از آلاچیق چوبی است . بسته به نیاز و نوع اقلیم دیواره های آلاچیق باغی می تواند باز یا بسته باشد. در ساخت آلاچیق از انواع چوب ها استفاده می شود. اما عموما از چوب روس و یا ترموود استفاده می شود . ترموود مقاومت و کیفیت بالاتری نسبت به چوب روس دارد اما هزینه بالاتری دارد . چوب استفاده شده در آلاچیق باغی چوبی باید به مواد لازم آغشته شده تا در مقابل حشرات و پوسیدگی مصون بماند . آلاچیق های چوبی در سال حداقل یک بار رسیدگی دارند . این رسیدگی می تواند با توجه به مواد به کار رفته شامل رنگ آمیزی و سایر موارد می باشد . شکل رایج آلاچیق چوبی  به صورت مسقف و یا گاهی پوشیده با گیاهان رونده است.

طراحی سقف آلاچیق  :

درگذشته سقف آلاچیق ها به صورت مسطح و یا شیب دار اجرا می شده است.

امروزه مصالح مورد استفاده در سقف ها بسیار متنوع است

و به همین نسبت تنوع بسیاری در طراحی دارد . ساخت آلاچیق با پارچه نیز این روزها مورد توجه قرار گرفته است.

این آلاچیق ها تحت عنوان چتر فضای باز  در بازار موجود می باشد.

استفاده از این متریال به شرایط آب و هوایی بسیار بستگی دارد .

آلاچیق مدرن باغی :

با گذشت زمان و تغییر متریال ها آلاچیق ها هم از سبک سنتی به سبک مدرن تغییر کرده اند

و از مدل های خاص و طرح های جدید بهره مند هستند ،

آلاچیق ها را می توان به سبک پرگولا و هم مسقف اجرا کرد .

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های آلاچیق سورن بام
Call Now Button