ژئوتکستایل

ژئوتکستایل : ژئوتکستایل به شکل های بافته شده یا بافتنی هستند که شبیه به پارچه ای با مقاومت بالا و سایر خواص مفید می باشند . در ابتدا برای استفاده در زمینه راه سازی توسعه داده شد  اما اکنون دامنه استفاده از آن به طور قابل توجهی گسترش یافته است که می توان در ساخت پایه ها ، سازه های سقف ، ایجاد زهکشی ، در انواع محوطه سازی ها و  روف گاردن و … مورد استفاده قرار داد .

 

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

کاربرد ژئوتکستایل :

برای افزایش پایداری خاک ، کنترل فرسایش یا کمک به زهکشی استفاده می شود ، تعریف می شود .به بیان ساده تر ، اگر پارچه ای ساخته شود و در زمین مدفون شده باشد احتمالا یک لایه نمدی می باشد .هزاران سال است که از این لایه استفاده می شود و قدمت آن به دوران فرعون های مصر برمی گردد .ژئوتکستایل در زمان گذشته در اصل الیاف طبیعی یا پوشش گیاهی بود که مستقیما با خاک مخلوط می شد .اما ژئوتکستایل های مدرن معمولا از یک پلیمر مصنوعی مانند پلی پروپیلن ، پلی استر ، پلی اتیلن ، پلی آمید ساخته می شوند که می تواند بافتنی و با غیر بافتنی باشد .

ژئوتکستایل غیر بافته :

ژئوتکستایل های غیر بافته شبیه نمد هستند و جریان آب مسطحی را فراهم می کنند.آن ها معمولا به عنوان پارچه فیلتر شناخته می شوند ، در بعضی مواقع از  ژئوتکستایل های تک رشته ای بافته شده  می توان به عنوان پارچه فیلتر استفاده کرد  . از کاربرد های معمول  غیر بافته می توان به زهکش های کل ، روکش های روسازی آسفالت و کنترل فرسایش اشاره کرد.

 ژئوتکستایل بافته :

ژئوتکستایل بافته شده یک ساختار مسطح پارچه تولید شده توسط دو یا چند مجموعه از رشته های زاویه دار هستند.

 

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

ویژ گی های ژئوتکستایل :

1- در برابر فشار مقاوم هستند و می توانند عملیات تقویت کننده را انجام دهند .

2- توانایی فیلتر کردن را دارند.

3- مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش دارند.

4- عملا تجزیه نمی شود.

5- این ماده نمی پوسد ،کپک نمی زند ، قارچ ها ، حشرات و جوندگان در آن رخنه نمی کند .

6- از نظر شیمیایی مقاوم است.

7- در برابر اثرات ترکیبات شیمیایی در آب های زیرزمینی و خاک بی اثر است.

8- این ماده به خوبی از آب عبور می کند.

9- بارهای سنگین را به خوبی تحمل می کند.

10 مقاوم در برابر ضربه و سوراخ.

11- عمر مفید آن حداقل 25 سال است.

12- می تواند به صورت مکانیکی و حرارتی پیوند بخورد.

13- سهولت در تولید دارند.

14- مقاومت در برابر سرما و گرما دارند.

15- با دوام هستند.

16- به دلیل سهولت در استفاده بسیار مورد تقاضا هستند.

17- به راحتی برش داده می شوند.

18- رول های سبک برای حمل و نقل راحت هستند.

 

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

کاربرد در باغ :

در چشم انداز باغ ، به ایجاد مسیرها و مناطق کمک می کند . اگر قبلا آن ها باید از شن و ماسه و پوشش تزیینی ساخته می شدند ، پس از ظهور این لایه نمدی ، مشکلات ایجاد حفره ها ، علف های هرز ، تاثیر رطوبت و..از بین رفت ، زیرا خاک و بستر شن و ماسه را جدا می کند و آن ها باهم مخلوط نمی شوند.اما علاوه بر این برای ایجاد فلاور باکس ها و تخت های گل از آن ها به عنوان پناهگاه گیاهان استفاده می گردد .این لایه ها به تجهیز یک مخزن در یک کلبه تابستانی کمک می کند ، غشای ضد آب قبل از پر شدن از آبدر یک کاسه قرار می گیرد و فضای بین آن و پایین آن با یک لایه متراکم  پوشانده می شود تا غشا در برابر آسیب مکانیکی محافظت شود . دوام سیستم تخلیه آب زیرزمینی با تنظیم در چندین مرحله با استفاده از این لایه افزایش می یابد.