محوطه سازی ویلا کلاسیک

محوطه سازی ویلا

آنچه در این مقاله میخوانیم

هر زمان که کلمه باغ کلاسیک یا منظره کلاسیک را می شنویم تصویری از باغ های سلطنتی انگلیسی یا فرانسوی در ذهن تداعی می شود . بنابراین اگر شما از طرفداران دوران کلاسیک برای طراحی ویلای خود هستید بهتر است برای محوطه سازی خود نیز سبک کلاسیک را انتخاب کنید . در اجرای سبک کلاسیک باید تمامی اصول و فاکتورهای مرتبط با دنیای کلاسیک رعایت شود . برای بهتر دیده شدن ویلا به همراه محوطه سازی آن بهتر است تمامی فضاهای داخلی و خارجی با یکدیگر هماهنگ و همگون باشند تا زیبایی منحصر به فردی را ایجاد کنند .

اصول طراحی محوطه سازی به سبک کلاسیک

تهیه نقشه ی ویلا به منظور محوطه سازی اصولی

پس از ایده پردازی و ایجاد طرح های اولیه توسط طراحان حرفه ای فضای سبز نوبت به اجرای محوطه سازی ویلا می رسد .به منظور اطلاع از مقیاس دقیق از فضا لازم است نقشه ی دقیق ویلا را در اختیار داشته باشید . اطلاع از جزئیات فضای بیرونی ویلا این امکان را برایتان فراهم می کند که بتوانید از حداکثر فضا جهت کاشت گیاهان و تعبیه تجهیزات کاربردی استفاده کنید .

تناسب طراحی نمای ویلا با طراحی محوطه

هدف اصلی از محوطه سازی ویلا با سبک کلاسیک ، ایجاد یک پیوند محکم بین ساختمان اصلی با محوطه ویلا می باشد . این قانون برای محوطه سازی تمام ویلاها به منظور ایجاد فضایی زیباتر و ایجاد فضای داخلی و خارجی ویلا توسط طراحان فضای سبز مورد توجه قرار می گیرد . در بسیاری از مواقع دیده شده که افراد به دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی می دهند اما نمای بیرونی ویلا و محوطه سازی آن چندان مطلوب نمی باشد . تضاد در طراحی بخش داخلی و خارجی سبب عدم ارتباط و کاهش زیبایی کلی طرح می شود .

تقارن

محوطه سازی در هر منطقه ای باید دارای تقارن و هارمونی باشد . منظور از ایجاد ایجاد تقارن در محوطه سازی ویلا این است که اگر قرار باشد از اشکال هندسی یا جزئیاتی استفاده شود که با سبک کلاسیک همخوانی دارد باید این موارد در فضای درونی ویلا نیز مورد استفاده قرار گیرد . ویلا به عنوان هسته مرکزی و به منظور زیباتر دیده شدن آن محوطه سازی اجرا می گردد . در طراحی محوطه به سبک کلاسیک تمامی رنگ ها و خطوط باید در جهت اجرای ماهیت کلاسیک بکار گرفته شوند .

استفاده از گیاهان و چمن متناسب با شرایط آب و هوایی

با توجه به اینکه آب و هوای منطقه ای که ویلای شما قرار دارد ممکن است مرطوب بوده و بارندگی زیاد باشد ، انتخاب گیاهانی که با سبک کلاسیک متناسب هستند و در عین حال با شرایط آب و هوایی آن منطقه سازگاری خوبی داشته مشکل می باشد . بهتر است از طراحان فضای سبز و گیاه شناسان کمک بگیرید .

محوطه سازی ویلا کلاسیک

اصول طراحی کاشت گیاه در محوطه سازی ویلای کلاسیک

بطور کلی می توان اصول زیر را برای طراحی کاشت در محوطه سازی ویلای کلاسیک در نظر گرفت :

1. اصل گزینش نوع کاشت گیاه در محوطه سازی ویلای کلاسیک فضای سبز

اولین گام برای جهت دادن تفکر یک طراح برای ایجاد یک محوطه سازی ، کاربری آن محیط است . اینکه طراح بداند از کدام سبک و نوع باغ سازی تبعیت خواهد کرد و این سبک را نیز باید بر اساس یک دلیل منطقی که می تواند عملکرد محوطه ، اقلیم منطقه، فرهنگ و … باشد ؛ انتخاب نماید . به عنوان مثال طراح برای محوطه یک ساختمان اداری سبک رسمی (formal) و برای یک مهد کودک سبک ( informal ) را انتخاب کرده و بر اساس آن نوع باغ سازی را انتخاب می نماید .

2. انتخاب بهترین مقیاس گیاهان در محوطه سازی ویلای کلاسیک

گیاهان را از لحاظ حداکثر رشد به چند دسته تقسیم می کنند . درختان بلند ، درختان کوتاه ، درختچه ها ، پیچ ها ، گل ها و گیاهان پوششی از جمله این دسته ها می باشند . اینکه با در نظر گرفتن سن بلوغ گیاه ، چقدر از سطح زمین فاصله خواهد گرفت ارتفاع نهایی رشد گیاه مشخص می شود . با شیوه هایی مانند هرس و کنترل آبیاری و کود دهی می توان این حداکثر رشد را تغییر داد .

محوطه سازی ویلا کلاسیک

تفاوت سبک مدرن و سبک کلاسیک در محوطه سازی

سبک مدرن و سبک کلاسیک دو تفسیر متفاوت از طراحی هستند . در طراحی سبک کلاسیک تمامی المان های به کار رفته طرحی سنتی دارند و تزئینات چشمگیر و تجملاتی در آن استفاده می شود . اما در سبک مدرنیته یکی از اصول محوطه سازی که جز اصول مهم در معماری آن بکار گیری و استفاده از اجسام ساده و همچنین استفاده از خطوط تیز و صاف می باشد .

اجزای تشکیل دهنده محوطه سازی ویلا کلاسیک

از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده ی محوطه ویلا کلاسیک ستون ها و گلدان های تزئینی می باشد که اغلب نحوه چیدمان و قرارگیری آن ها به شکل متقارن در دو طرف پیاده رو ها و مسیرهای ایجاد شده در محوطه ویلا می باشد . استفاده از پایه ستون ها به شکل های ساده یا مجلل کاملا سلیقه ای می باشد .

گلدان های تزئینی که در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا با استفاده از گل های سبز و با طراوت مزین می شوند .وسایل تزئینی که به عنوان نقاط جذاب در محوطه سازی ویلای کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند بیانگر ابهت گرایی و تجملاتی بودن سبک کلاسیک می باشد .

رنگ ها و المان ها در محوطه سازی کلاسیک

رنگ‌هایی که برای طراحی محوطه سازی ویلا کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا رنگ سفید و خنثی هستند . اجرای تزئینات لوکس و استفاده از المان‌های تجملاتی در سبک کلاسیک موجب تقویت عظمت فضا می‌شود به همین جهت استفاده از سنگ‌های گران قیمت جهت کف پارکینگ و نمای ساختمان در طراحی ویلا با سبک کلاسیک رواج دارد . طراحی و ساخت تجهیزات کاربردی همچون آلاچیق و آبنمای مرمری در محوطه سازی کلاسیک ، استفاده از ستون های از جنس سنگ مرمر و تزئینات نگهدارنده و پوشش سقف ، کاربردی گسترده دارد و موجب ایجاد فضایی خیره‌کننده در ویلا می‌شود .

محوطه سازی ویلا کلاسیک

طراحی نئوکلاسیک در محوطه سازی کلاسیک

به تلفیق سبک های مدرن با کلاسیک سبک نئوکلاسیک ایجاد می شود . طراحی داخلی نئوکلاسیک به منظور ایجاد ظرافت سنتی در فضاهای پیچیده معاصر می باشد . هر فضا به گونه ای طراحی شده است که تعادل خوبی از عناصر سبک مدرن و کلاسیک را نشان دهد . ظرافتی در مورد لوازم جانبی سبک کلاسیک وجود دارد که به این ویلا روحیه ای سلطنتی می بخشد بدون این که سبک مدرن زیبایی را خدشه دار کند .

هزینه محوطه سازی ویلا کلاسیک

هزینه ی اجرای محوطه سازی ویلا با سبک کلاسیک به عوامل متعددی بستگی دارد . با توجه به فضای ویلا ، انتخاب نوع گیاه و چمن هایی که برای محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین استفاده از تجهیزاتی مانند آلاچیق ، استخر ، نیمکت ، سنگ و … در برآورد هزینه های نهایی اجرای محوطه سازی کلاسیک تاثیر گذار می باشند .

کارشناسان شرکت سورن بام با داشتن تجربه های متعدد در زمینه ی اجرای محوطه سازی آماده ی ارائه ی هرگونه مشاوره و راهنمایی رایگان به شما کارفرمای گرامی می باشند .

مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button