پروژه ی محوطه سازی بیمارستان شهدای تجریش توسط سورن بام

محوطه سازی بیمارستان شهداری تجریش

آنچه در این مقاله میخوانیم

پروژه ی محوطه سازی بیمارستان شهدای تجریش در قسمت تازه ساخت آن که بیمارستان غدیر نامگذاری شده است در زمستان سال 1401 توسط کارفرمای گرامی خاتم الانبیا به شرکت سورن بام سپرده شد .این پروژه ی عظیم به مساحت 2000 متر سرانجام در تابستان 1402 پس از ماه ها تلاش تیم اجرایی شرکت سورن بام به پایان رسید و توسط رئیس جمهور محترم در روز عید غدیر افتتاح شد .

طرح کاشت گیاهان بیمارستان شهدای تجریش

یکی از ویژگی های مهم این پروژه این است که هر باغچه طرح کاشت مختص به خود را دارد .در ابتدا طراحان محترم تیم محوطه سازی شرکت سورن بام با در نظر گرفتن ویژگی های گیاهان مختلف و سازگار با شرایط آب و هوای فضای بیرونی اقدام به طراحی هر یک از باغچه ها نمودند . در مرحله ی بعد طرح ها توسط کارفرمای گرامی به تایید نهایی رسیدند . حال نوبت به خرید گیاهان می رسد . این کار توسط متخصصان فضای سبز که آگاهی کامل به شرایط سلامت گیاه دارند انجام می شود .پس از آن کاشت گیاهان توسط تیم اجرایی صورت می گیرد .

طرح کاشت گیاهان بیمارستان شهدای تجریش

تخریب و خاک برداری باغچه ها

برخی از باغچه ها ی این محوطه به جهت آماده سازی مناسب برای کاشت گیاهان ، نیاز به تخریب برخی از قسمت های اضافه بودند که این کار توسط تیم اجرایی شرکت سورن بام به بهترین نحو انجام شد و تمامی فضاها و باغچه ها برای کاشت آماده شدند و خاک ریزی آن ها صورت گرفت .

گیاهان مورد استفاده در محوطه سازی بیمارستان تجریش

همانطور که در ابتدا اشاره شد گیاهانی که برای کاشت در باغچه های قسمت جدید بیمارستان شهدای تجریش (غدیر) انتخاب شدند بر اساس ویژگی های سازگار با شرایط آب و هوایی و فضای بیرونی انتخاب شدند . در ادامه میخواهیم شما را با چند نمونه از گیاهان بکار رفته در محوطه سازی این فضا و ویژگی های آن ها آشنا کنیم .

گیاهان بیمارستان شهدای تجریش

شمشاد سبز

گونه ی معمولی شمشاد می باشد که دارای برگ های سبز رنگ یکدست می باشد . شمشاد شامل 176 گونه ی مختلف می باشد که از گونه های همیشه سبز می باشند . گیاه بومی قسمت های غربی و جنوبی اروپا محسوب می شود و مناسب نواحی گرم و مرطوب می باشد . شرایط نگهداری آن آسان می باشد و به راحتی می توان آن را در فضاهای بیرونی پرورش داد . آبیاری شمشاد باید به طور منظم انجام بگیرد و بهتر است از قبل از خشک شدن خاک اقدام به آبیاری مجدد آن کنید .

شمشاد ابلق

شمشاد ابلق درختچه ای پر تراکم می باشد که دارای برگ های ضخیم و دو رنگ می باشد . برگ های آن لمس چرمی دارد و در صورتی که شرایط رشد آن به خوبی رعایت شود طول آن به 7 سانتی متر نیز می رسد واگر چه این گیاه به عنوان پوشش مورد استفاده قرار می گیرد اما در فصل بهار گل های کوچک سفید مایل به سبز روی آن ظاهر می شود . از مزیت های شمشاد ها هرس کردن آسان آن می باشد .

کاج نوئل

از جمله گیاهانی است شرایط نگهداری آن بسیار راحت می باشد . بومی مناطق سرد و معتدل نیم کره شمالی از قطب تا مناطق گرم و معتدل می باشد . دارای برگ های سوزنی شکل با رنگ سبز تیره و سایه های آبی می باشد . نور متوسط ، رطوبت و آبیاری منظم از جمله شرایط آسان نگهداری کاج نوئل می باشد .

کاج ستاره ای

کاج ستاره ای گونه ای از خانواده ی کاج ها می باشد که بومی مناطق گرمسیری می باشد و تحمل سرما را ندارد . دامنه ی گرمایی مناسب برای کاج نوئل تا 20 درجه ی سانتی گراد می باشد . این گیاه برای رشد مناسب به نور مستقیم و کافی نیاز دارد .

کاج ستاره ای

کاج توپی

کاج توپی درختچه ای کوتاه و همیشه سبز می باشد که به کاج مشهدی یا موگو نیز معروف است . بومی مناطق اروپایی می باشد و شاخه های آن سوزنی شکل و متراکم است . مخروط های گرد و تخم مرغی شکل دارد و طول آن ها به 5 سانتی متر نیز می رسد . ارتفاع تنه ی آن تا 3 متر نیز ممکن است برسد .

کاج سیاه

این درخت از جمله گیاهانی است که به مراقبت های ویژه ای نیاز ندارد . دارای ریشه هایی است که حالت شاخه ای داشته و در مقابل برف های سنگین نیز به خوبی از خود مقاومت نشان می دهد . این مدل ریشه ها حتی قادر است در بین سنگ ها نیز نفوذ کرده و بسیار برای ایجاد فضای سبز در پارک ها و محوطه ها مناسب می باشد .

یاس هلندی

گیاهی با برگ های ضخیم می باشد که رشد نسبتا سریعی دارد . گیاه بومی ژاپن دارای گل های سفید و معطر می باشد که اغلب در ماه خرداد شکوفا می شوند. این درختچه ها مناسب طراحی و پوشش ، ایجاد دیوار و پارک ها می باشد . در فصل گلدهی بهتر است در نور آفتاب قرار دهید اما بطور کلی گیاه یاس هلندی سایه دوست می باشد .

یاس هلندی

ناندینا

درختچه ی ناندینا که به بامبوی مقدس نیز معروف است گیاه بومی شرق آسیا می باشد . این درختچه جزو گروه بامبو نیست و در اصل از خانواده ی زرشکیان می باشد اما به علت داشتن ساقه های عصایی شکل به نام مستعار بامبو شناخته می شود . این گیاه در طول سال می تواند شامل تغییر رنگ از سبز به صورتی و از صورتی به قرمز شود . نگهداری این گیاه آسان است و با شرایط نوری مختلف سازگار دارد .

درختچه ماهونیا

این درختچه بومی قاره آمریکا بوده و در صورت رعایت کامل شرایط نگهداری ارتفاع آن تا 2 متر نیز خواهد رسید . برگ های آن به رنگ آبی متمایل به سبز می باشد و در اواسط اردیبهشت گل های کوچک و معطری روی آن ظاهر می شود . برای آن که ماهونیا رشد خوبی داشته باشد باید در محیطی کاشته شود که آفتاب کامل تا نیم سایه در اختیار گیاه قرار بگیرد . ماهونیا به آبیاری متوسطی نیاز دارد و به کم آبی مقاوم می باشد .

رزماری

این گیاه معطر بومی مناطق مدیترانه ای می باشد و در خانواده ی نعناع قرار می گیرد . این گیاه دارای برگ های شمشیری و سوزنی شکل می باشد و رشد آن بصورت بوته ای می باشد . در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان گل هایی کوچک و سفید رنگ به صورت خوشه ای بر روی آن رشد می کند . سرعت رشد رزماری متوسط می باشد و در سال دوم کاشت بالغ شده و می تواند گل بدهد . این گیاه علاوه بر عطر خوش دارای خواص دارویی نیز می باشد .  این گونه گیاهی دارای مقاومت بالایی در برابر شرایط کم آبی و گرما می باشد .

میخک

گیاه میخک نیاز نوری متوسطی دارد و نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید  قرار بگیرد و در ساعات تندی تابش در صورت امکان بهتر است در سایه قرار بگیرد . با دانستن چگونگی شرایط نگهداری میخک هندی و میزان آبیاری مناسب و نور آن می توانیم به حفظ شادابی گیاه میخک کمک کنیم .

میخک

بومادران

این گیاه از خانواده ی گلستارگان می باشد و بومی مناطق نیمکره شمالی می باشد . این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد و محیط نگهداری آن باید مرطوب باشد . آبیاری آن باید بصورت متوسط باشد .

یوکا

این گیاه از خانواده ی لیلیانسه می باشد و بومی مناطق آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد و گیاهیی همیشه سبز می باشد و 40 گونه از آن در طبیعت وجود دارد . برگ های آن به شکل کشیده ، تیز و خشن می باشد .یوکای تنه درختی  قابلیت تحمل سرما را دارد و بهترین زمان گل دادن آن اواسط بهار تا اواسط تابستان دارد .در مدت باید تا هفته ای سه روز در هفته آبیاری شود اما در فصل پاییز و زمستان آبیاری را کم کرده و تا 10 روز یکبار آن را کاهش می دهیم .

نخل پالم

از گیاهان بومی آفریقا به شمار می رود . سرعت رشد آن زیاد و در شرایط مناسب تا 20 الی 30 متر رشد دارد . تحمل دمایی پالم بسیار زیاد است و برای تحمل سرما نیز تا دمای 5 درجه زیر صفر مقاومت دارد اما اگر دما بیشتر از آن پایین بیاید پالم خشک می شود .

فوتونیا

این گل بومی کشور پرو می باشد و دارای برگ های زیبا و رنگی است .  برگ هایی با رگه های صورتی ، سفید ، ارغوانی ، زرد و قرمز دارد و به همین دلیل به یرگ موزائیکی نیز معروف است . این گیاه دارای ساقه های مخملی شکل و نازک است . این گیاه اندازه ی کوچکی دارد و در بهترین حالت رشد تا 30 سانتی متر رشد می کند .

فوتونیا

گل ساناز

این گل به رز مینیاتوری معروف است و از خانواده رز می باشد . اندازه این مدل رز به نسبت دیگر رزهای معمولی کوچکتر می باشد .این گیاه بومی جنوب غربی چین می باشد از همین رو به رز چینی نیز معروف می باشد .

سیکاس

به دلیل اینکه این گیاه آب را در تنه و پیاز خود ذخیره می کند به آبیاری زیادی نیاز ندارد . باید سعی شود که هنگام آبیاریس سطح خاک خشک شود و پس از آن به آبیاری سیکاس اقدام شود . البته این خشک بودن خاک نباید خیلی هم خشک شود اما در نظر داشته باشید که گیاه به خاک مرطوب غلاقه زیادی ندارد .

کاملیا

این گیاه قادر به تحمل کم آبی نمی باشد و باید آبیاری آن منظم صورت بگیرد . غرقابی کردن گیاه باعث زرد شدن و افتادن برگ های آن می شود .

کاملیا

سرو نقره ای

درخت بومی آریزونای آمریکا می باشد که به سرو سیمسن نیز معروف می باشد . این گیاه به آبیاری کمی نیاز دارد و تا حدی به شرایط کم آبیس مقاوم است . مکان های پر نور برای این گیاه بسیار مناسب می باشد .

شرکت سورن بام با سابقه ی تجربه های متعدد در زمینه ی اجرای محوطه سازی آماده ی ارائه ی هرگونه مشاوره و راهنمایی رایگان به شما کارفرمای گرامی می باشند . درصورتی که میخواهید از اجرای قدم به قدم این پروژه توسط تیم سورن بام دیدن کنید میتوانید شرکت سورن بام را در اینستاگرام دنبال کنید.

پروژه محوطه سازی سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button