تراس گاردن  ،  تراس سبز معمولا به منظور ایجاد فضایی دلنشین در جلوی ساختمان ایجاد می شود و محل استراحت افرادو تماشای محیط اطراف می باشداگر بتوان تراس را به گونه ای ایجاد کرد که فضای سبزی در آن تعبیه شود.می توان به عنوان فضای سبز شخصی از آن بهره برد در زندگی شهری هر روز از فضای سبز شهری کاسته می شودو تنها می توان از فضای ساختمان ها برای ایجاد فضای سبز استفاده کرد با توجه به زندگی آپارتمان نشینی امروز، تراس گاردن از تنها فضاهایی است که می‌توان در آن نفسی تازه کرد و از آسمان و نور مستقیم بهره مند شد و اگر این چنین فضاهایی از بین برود شاهد تصویری بی روح از آپارتمان ها وزندگی شهری خواهیم بود . بدین ترتیب ایجاد یک فضای سبز شخصی یک الزام محسوب می شود که علاوه بر ایجاد نمای سبز اکسیژن محل سکونت را نیز تامین کرده و تاثیر به سزایی در رفع خستگی روزانه افراد دارد اغلب افراد رویای زندگی در باغی سر سبز را در سر می پرورانند اما به دلایل اقتصادی واجتماعی و … مجبور به زندگی در کلان شهرها شده اند با وجود اینکه چنین امکانی برای همه افراد فراهم نیست،لیکن با طراحی درست و رسیدگی به تراس گاردن که منجر به ایجاد فضا سبز شخصی و استفاده درست و مستمر از آن می‌شود، می‌توان این رؤیا را به حقیقت تبدیل کرد. حتی از کوچک ترین تراس گاردن ها می توان فضای سر سبز و دلنشین ساخت .

تفاوت تراس و بالکن

معادل تراس در فرهنگ ایرانی، همان بهارخواب بوده که سقف ندارد؛ اما از لحاظ معماری می‌توان گفت تراس فضایی بدون سقف است که جدای از مساحت آپارتمان محسوب می‌شود. بالکن نیز به معنای کلمه فارسی همان ایوان کوچک است که نه تنها دارای سقف بوده، بلکه دست کم یک طرف آن به فضای بیرونی دید داشته و بعضا از چندیدن طرف باز باشد.

طراحی و اجرای تراس گاردن ( تراس سبز )

گاهی می توان از تراس گاردن ها با استفاده از گیاهان رونده یک تراس مسقف و سبز ساخت که یک فضای جنگلی و طبیعی را به در اختیار افراد می گذارد .

در این نوع تراس گاردن ها می توان از انواع مبلمان فضای باز گلدان ها و فلاور باکس ها برای کاشت گل های زینتی استفاده کرد که نمای بسیار زیبایی را ایجاد می کند .

شما می توانید با استفاده از این المان ها فضای سبزی شخصی و دلنشین را برای خودو اعضای خانواده تان ایجاد کنید که علاوه بر استفاده شخصی تاثیر به سزایی بر ارزش ملک شما و متفاوت بودن آن خواهد داشت،همچنین می توانید با استفاده از رنگ های متفاوت و زیبا و افزودن وسایل جانبی و…آن را متفاوت کنید و از آن در طراوت و خنکای دل‌انگیز روزهای بهاری، گرمای دلچسب تابستان،خیال‌ انگیزی پاییز و شکوه و رخوت زمستان ‌‌نهایت استفاده را ببرید.

ساخت تراس گاردن :

  •  بهترین روش برای بازسازی یک فضای طبیعی در تراس گاردن ها کاشت گل و گیاه طبیعی به صورت پرحجم و باتراکم می باشد که می توان رشد این نوع گیاهان را با استفاده از ابزار های مختلف به مسیر دلخواه هدایت کرد تا بتوانیم فضای دل انگیزی را ایجاد کنیم .
  • با استفاده از این اقلام می توانید برای تراس خود پوشش سبزی ایجاد کنید که از اشراف منازل روبرویی و کناری نیز در امان باشید.
  • هم چنین می‌توان گل و گیاه را بر روی دیوارها به شکلی تعبیه کرد که قسمت کمتری از فضای مفید بالکن را اشغال کنند. منظور از فضای مفید بخشی است که می‌توان در آن رفت و آمد کرد و در آن مبلمان تعبیه کرد و نشست.
  • علاوه بر این موارد می توان از المان های دیگری از جمله آبنما وسایل تزیینی ،نور پردازی و…..در تراس استفاده کرد قرار دادن مبلمان راحتی متناسب با ابعاد تراس می توان فضایی گرم و نرم برای استراحت و تجدید روحیه ایجاد کرد .

المان های مورد استفاده در تراس سبز:

  • طراحی تراس سبز با دیوار سبز:

دیوار سبز نوعی دیوار است که به شما این اماکن را می دهد تا بتوانیم گیاهان سبز ویا گل های پیچکی را برروی آنها قرار می دهیم .این کار تاثیر به سزایی در سرسبزی و ایجاد حس مثبت خواهد داشت وبه بهترین شکل تراس را سبز و زنده کنید.

  • طراحی تراس سبز با نرده چوبی:

نرده دیوار سبز از المان هایی محسوب می شود که در طراحی بالکن از اهمیت زیادی برخوردار است. شما می توانید با استفاده از انواع نرده های چوبی ، علاوه برجانپناه ، تاثیر بسزایی در زیبایی تراس و بالکن داشته باشد.

  • طراحی تراس سبز با مبلمان:

یکی از بهترین گزینه های طراحی تراس ، مبلمان آن است. حتی می توان گفت اصلی ترین المان در تراس گاردن بشمار می آید زیرا برای استراحت و گذراندن اوقات برای افراد خانواده به جایی برای نشستن نیاز دارید و تنها مبلمان می تواند این نیاز شمارا برطرف نماید.

  • طراحی تراس سبز با کفپوش چوبی:

کفپوش چوبی که یکی از پرطرفدارترین نوع کفپوش محسوب می شود. گزینه ای مناسب برای تراس می باشدکه نه تنها موجب تغییر آن خواهد شد.بلکه از طول عمر بالایی برخوردار بوده وبه راحتی تمیز می شود.علاوه براین کفپوش چوبی این امکان رابه شما می دهد تا هارمونی خاصی راباسایر المانهای موجود در تراس ایجاد نمایید.

  • طراحی تراس سبز با فلاورباکس:

فلاورباکس یا گلدان ها جزء المان هایی می باشد که شما می توانید به راحتی آن را در تراس خود بکار ببرید و در آن گل وگیاهان و سبزیجات مختلفی را در آنها بکارید.