اجرا و طراحی فضای سبز سورن بام

اجرا و طراحی فضای سبز سورن بام

آنچه در این مقاله میخوانیم

اجرا و طراحی فضای سبز سورن بام

اجرا و طراحی فضای سبز سورن بام ، محوطه یک ساختمان به عنوان اولین فضایی که بازدید کننده در آن قدم می گذارد اهمیت زیادی دارد .چه این ساختمان یک مدرسه باشد یا یک بیمارستان یا حتی فضای یک منزل مسکونی .فردی که برای اولین بار وارد مکان می شود با هر نگاه درباره محیط اطراف خود قضاوت می کند . گیاهان در محوطه جایگاه ویژه ای دارند و مهمترین عنصر بکار رفته در محیط می باشند. بنابرین کاشت و جا نمایی گیاهان در محیط عملی  است که طراح باید با دقت و تخصص انجام دهد .

اجرا و طراحی فضای سبز سورن بام عبارت است از یک فرایند،یک علم .

فرایند کاشت گیاهان در محیط از یک مفهوم انتزاعی در ذهن طراح شروع شده و پس از ترکیب با نیازهای محیطی و موقعیت مکانی در نهایت به یک طرح کشت مناسب می انجامد. از آنجا که در طراحی کاشت گیاهان سه اصل زیبایی ، عملکرد و اجرا و نگهداری مناسبی باید مد نظر قرار گیرد، می توان آنرا ترکیبی از علم و هنر طراح نیز دانست.

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

طراحی و اجرای فضای سبز ویلا

اجرا و طراحی فضای سبز سورن بام  شرح زیر است :

برای کاشت گیاهان از متد های مختلفی می توان تبعیت کرد . طراح محیط از یک سو باید با خصوصیات اقلیمی و محیط زیستی منطقه از قبیل خاک و هیدرو لژی و دما و بارش آشنا باشد . از سوی دیگر با خصوصیات فیزیولژیکی گیاهان مختلف تا بتواند بهترین گیاهان مناسب آن منطقه را بیابد . از سوی دیگر طراح کاشت باید با بکار بردن اصول زیبایی شناسی و قواعد فرم و بافت و رنگ ترکیب مناسبی ایجاد نماید که علاوه بر گیاه شناسی صحیح زیبا و دلپذیر باشد .

بطور کلی می توان اصول زیر را برای اجرا و طراحی فضای سبز سورن بام در نظر گرفت :

اولین گام برای جهت دادن تفکر یک طراح برای ایجاد یک محوطه کاربری آن محیط است . اینکه طراح بداند از کدام سبک و نوع باغ سازی تبعیت خواهد کرد و این سبک را نیز باید بر اساس یک دلیل منطقی که می تواند عملکرد محوطه ، اقلیم منطقه، فرهنگ و… باشد ؛ انتخاب نماید . به عنوان مثال طراح برای محوطه یک ساختمان اداری سبک رسمی و برای یک مهد کودک سبک را انتخاب کرده و بر اساس آن نوع باغ سازی را انتخاب می نماید.

گیاهان را از لحاظ حداکثر رشد به چند دسته تقسیم می کنند . درختان بلند ، درختان متوسط ، درختان کوتاه ، درختچه ها ،پیچ ها ، گلها و گیاهان پوششی . اینکه با در نظر گرفتن سن بلوغ گیاه ، چقدر از سطح زمین فاصله خواهد گرفت ارتفاع نهایی رشد گیاه مشخص می شود. با شیوه هایی مانند هرس و کنترل آبیاری و کود دهی می توان این حداکثر رشد را تغییر داد. با در نظر گرفتن اینکه نهال 1 متری کاشته شده در سالهای آینده درختی تنومند خواهد شد باید گیاهان را انتخاب و جا گذاری نمود .

کاشت درختان و گیاهان در طراحی و اجرای فضای سبز :

  • بزرگنمایی فضا را از طرق مختلفی می توان انجام داد .

  • از طریق قرار دادن درختان بلند در پس زمینه ، درختان متوسط قامت در میان زمینه

  • و درختچه ها و گلها و گیاهان پوششی در پیش زمینه

  • قرار دادن رنگهای گرم در پیش زمینه و رنگهای سرد در پس زمینه

  •  اصل انطباق نیازهای گیاهان با شرایط محیطی

  • در صورتی که این اصل رعایت نشود هزینه نگهداری به طور سر سام اوری بالا خواهد رفت و با این وجود نتیجه مطلوب بدست نخواهد آمد.

  •  اصل زمینه سازی طرح با عناصر موجود در محیط

اجرا و طراحی فضای سبز سورن بام

اجرا و طراحی فضای سبز سورن بام

برای مشاوره رایگان ، بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .

مقالات مرتبط
پروژه‌های فضای سبز سورن بام
Call Now Button