آبنما در محوطه سازی ویلا ، یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته ، آبنما بوده است . ساخت آبنما می تواند با مصالح مختلف انجام پذیرد .در ساخت آبنما در محوطه سازی ویلا  مواردی چون نحوه ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا،نور پردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری ، از اهمیت بالایی برخوردار است .

برکه در محوطه سازی :

برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد .برکه در محوطه سازی معمولا برای فضا هایی با هدف آرامش ، طراحی و ساخته می شود

می توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد .برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی ،می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی ، لویی و.. که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند ، در آبهایی که راکد هستند ( مثل برکه )  قادر به ادامه حیات اند.

استخر در محوطه سازی :

از دیر باز شنا به عنوان یکی از مفرح ترین ورزشها مورد توجه بوده است،به همین دلیل ساخت استخر سالها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه سازان قرار داشته.

امروزه با تغیر شکل زندگی شهر نشینی معمولا استخر بعنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده می شود .ساخت استخر به دلیل چالشهایی چون آب بندی ، تصفیه و نگهداری ، از تخصصی ترین عناصر در محوطه سازی است.

نهر در محوطه سازی

در فرهنگ کهن ما همیشه آبهای روان چه در باغ های ایرانی که ساخت آنها به بیش از 2000 سال می رسد و چه در شرایط طبیعی از اهمیت و استقبال زیادی برخوردار بوده ،به همین دلیل داشتن چنین المانی در محوطه سازی می تواند فضایی متفاوت ایجاد نماید.