نورپردازی آبنما

نورپردازی آبنما ، امروزه با اجرای انواع آبنما در قسمت های مختلفی از محیط برخوردار می شویم . وجود آبنما در محیط فضا را مملو از آرامش و نشاط می کند و در افراد انگیزه را ایجاد می نماید . آبنما ها را می توانیم در طرح های متنوع با هر ابعادی کوچک و بزرگ طراحی و اجرا نماییم .

برای داشتن آبنما یی متناسب با فضا طراحی آبنما نسبت به فضا بهترین کار می باشد .

انواع آبنما :

  • آبنما دیواری :

آبنما دیواری مناسب بیشتر محیط های مختلف می باشد ، این نوع آبنما را می توان در کنار دیوار مجتمع ها مراکز خرید و لابی ساختمان و حتی در منازل نیز اجرا نمود .

  • آبنما موزیکال :

آبنما موزیکال با توجه به اسم آن ریزش آب همراه با موسیقی می باشد ، از این رو آبنما موزیکال را نمی توان در مساجد و مکان های زیارتی اجرا نماییم . این نوع آبنما از جذابیت بالای برخوردار می باشد و کاربرد بسیاری را دارا می باشد .

  • آبنما سنگی صخره ای :

آبنما سنگی صخره ای با استفاده از سنگ های آتشفشانی و دیگر سنگ ها تشکیل می شوند ، سنگ ها با ابعاد متغیر در کنار هم قرار می گیرند و همانند آبشاری اجرا می شوند .

  • آبنما شیشه ای :

آبنما شیشه ای در قسمت دو طرف آن شیشه قرار می گیرد و آب از روی شیشه به سمت حوضچه تعبیه شده در قسمت پایین آن ریخته می شود .

  • آبنما باغی :

با استفاده از آبنما باغی در محوطه باغ و میان فضای سبز ایجاد شده محیط را همانند طبیعت در آورده و جلوه خاصی را به باغ می دهد .

  • آبنما ایستاده :

آبنما ایستاده به صورت استاده می تواند کنار دیوار استخر و دیگر دیوارها قرار بگیرد و ریزش زیبایی از آب را به همراه داشته باشد .

  • آبنما پرده ای :

ریزش آب در آبنما پرده ای از وسط این آبنما به صورت خطی حلال و نیم دایره می باشد که به سمت حوضچه سرازیر می شود .

  • آبنما رو میزی:

آبنما رو میزی در ابعاد کوچک می باشند که مناسب برای میز کار و سایر قسمت های داخلی منازل می باشد .

نورپردازی آبنما :

در این قسمت می توانیم به نورپردازی آبنماها بپردازیم :

ترکیب مناسب نور و سایه بر احساس مثبت فضا تاثیر می گذارد و آن را افزایش می دهد.آبنماها بسیار چشم نوار هستند و انجام طراحی مناسب برای این عناصر یکی از سخت ترین کارها برای طراحان است.

آبنما های شیشه ای ، حبابی ، ایستاده و … نورپردازی در داخل و بالای آن ها اجرا می شود که نمای روشن آن در شب جلوه زیبایی را به آبنما می دهد .

هم چنین نورپردازی بر روی آبنماهای سنگی صخره ای می تواند در لابه لای سنگ ها و یا در زیر حوضچه تعبیه شده قرار بگیرد که نمای زیبایی را به آبنما می دهد .